Ινδονησία Μπαλί

Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σε αναζήτηση
Καλησπέρα σε όλους,

Όπως καταλαβαίνετε είμαι και εγώ(μαζί με την σύζυγό μου) ένας από αυτούς που λατρεύει να ταξιδεύει, να βλέπει διαφορετικούς πολιτισμούς, κουλτούρες, εικόνες κλπ.
Νομίζω είναι εμπειρίες ζωής και σκοπός μου είναι να ταξιδέψω όσο περισσότερο μπορώ, σε όσες περισσότερες χώρες και μέρη μπορέσω.

Το επόμενο ταξίδι το προγραμματίζουμε για Μπαλί - Κουάλα Λουμπούρ κατά το τέλος Αυγούστου. Είμαι στο ψάξιμο γενικώς για εισιτήρια, γενικές πληροφορίες, ξενοδοχεία, κλπ.

Θα ήθελα την βοήθειά σας(αν και ήδη έχω διαβάσει τα σχετικά θέματα). Θα ήθελα να μου προτείνετε που να πάω, που να μείνω, σε ποια περιοχή, σε ποιο ξενοδοχείο, τι να δω, τι να κάνω κλπ.

Ευχαριστώ
Μιχάλης
 

taxidiara!

Member
Μηνύματα
170
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Καλησπέρα σε όλους,

Όπως καταλαβαίνετε είμαι και εγώ(μαζί με την σύζυγό μου) ένας από αυτούς που λατρεύει να ταξιδεύει, να βλέπει διαφορετικούς πολιτισμούς, κουλτούρες, εικόνες κλπ.
Νομίζω είναι εμπειρίες ζωής και σκοπός μου είναι να ταξιδέψω όσο περισσότερο μπορώ, σε όσες περισσότερες χώρες και μέρη μπορέσω.

Το επόμενο ταξίδι το προγραμματίζουμε για Μπαλί - Κουάλα Λουμπούρ κατά το τέλος Αυγούστου. Είμαι στο ψάξιμο γενικώς για εισιτήρια, γενικές πληροφορίες, ξενοδοχεία, κλπ.

Θα ήθελα την βοήθειά σας(αν και ήδη έχω διαβάσει τα σχετικά θέματα). Θα ήθελα να μου προτείνετε που να πάω, που να μείνω, σε ποια περιοχή, σε ποιο ξενοδοχείο, τι να δω, τι να κάνω κλπ.

Ευχαριστώ
Μιχάλης
καλως μας ηρθες Μιχαλη μετα της συζυγου σου!!!
πολυ ωραια μερη και τα 2!!!και στα 2 πηγα με γκρουπ και στη μεν κουαλα λουμπουρ εμεινα στο "ιστανα" (Hotel Istana Kuala Lumpur :: About Us ::) και στο μπαλι εμεινα στη nusa dua στο (Bali Hotels, Nusa Dua Beach Hotel & Spa Bali - Official Website).
ηταν πολυ καλα και τα 2!!τωρα τα παιδια εδω στο φορουμ θα σε συμβουλεψουν να μην πας με γκρουπ οποτε δεν ξερω αν θα σε βοηθησουν αυτα...
απλα στην κουαλα καλο θα ηταν να προτιμησετε να μεινετε στο κεντρο!θα σας βολεψει πολυ!κατα τα αλλα πολλα ψωνια,χαζεμα..ειναι πολυ ωραια!και στο μπαλι χαλαρωση, μπανια,φυση,λιμνες!!
με το καλο και καλα να περασετε!!
α!και τις τροπικες βροχες στην κουαλα τον αυγουστο μην τις φοβαστε!!
ειναι ωραιες!!;)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.199
Καλησπέρα σε όλους,

Όπως καταλαβαίνετε είμαι και εγώ(μαζί με την σύζυγό μου) ένας από αυτούς που λατρεύει να ταξιδεύει, να βλέπει διαφορετικούς πολιτισμούς, κουλτούρες, εικόνες κλπ.
Νομίζω είναι εμπειρίες ζωής και σκοπός μου είναι να ταξιδέψω όσο περισσότερο μπορώ, σε όσες περισσότερες χώρες και μέρη μπορέσω.

Το επόμενο ταξίδι το προγραμματίζουμε για Μπαλί - Κουάλα Λουμπούρ κατά το τέλος Αυγούστου. Είμαι στο ψάξιμο γενικώς για εισιτήρια, γενικές πληροφορίες, ξενοδοχεία, κλπ.

Θα ήθελα την βοήθειά σας(αν και ήδη έχω διαβάσει τα σχετικά θέματα). Θα ήθελα να μου προτείνετε που να πάω, που να μείνω, σε ποια περιοχή, σε ποιο ξενοδοχείο, τι να δω, τι να κάνω κλπ.

Ευχαριστώ
Μιχάλης

Το ερώτημα αγαπητέ Μιχάλη είναι πολύ γενικό και δεν μπορεί να απαντηθεί πλήρως και κανοποιητικά από κανέναν. Εγώ θα σου προτείνω να πάρεις έναν οδηγό για το νησί και μαζί με το Internet να δεις αυτά που θέλεις. Εντελώς γενικά όμως, καταρχήν να αποφύγεις 100% τη Nusa Dua που έμεινε η φίλη από πάνω, εκεί είναι τα γκρουπ μαντρωμένα, μακριά από το πραγματικό Μπαλί. Τα πιο τουριστικά μέρη για διαμονή είναι στη παραθαλάσσια περιοχή των Kuta-Legian-Seminyak, όπου θα σου πρότεινα να αποφύγεις τη Kuta και να ανηφορίσεις προς τις άλλες δύο περιοχές. Μετά είναι το Ubud, όπου όλοι στάζουν μέλι για το μέρος. Κατόπιν, υπάρχουν τόσα και τόσα χωριά, μακριά από τους τουρίστες (αν το θες αυτό)....

Εγώ πάντως, αν σε βοηθάει αυτό, θα μείνω 2 νύχτες Seminyak, 1 στο νησάκι Nusa Lembongan και 6 στο Ubud (και μετά άλλες 3 στο Gili T).

Για δραστηριότητες ρίξε μια ματιά εδώ:

Bali Day Trip | Bali Tour Packages Information

Για διαμονή, the Internet is your kingdom...διαλέγεις και παίρνεις....

Καλή αναζήτηση...
 

taxidiara!

Member
Μηνύματα
170
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Το ερώτημα αγαπητέ Μιχάλη είναι πολύ γενικό και δεν μπορεί να απαντηθεί πλήρως και κανοποιητικά από κανέναν. Εγώ θα σου προτείνω να πάρεις έναν οδηγό για το νησί και μαζί με το Internet να δεις αυτά που θέλεις. Εντελώς γενικά όμως, καταρχήν να αποφύγεις 100% τη Nusa Dua που έμεινε η φίλη από πάνω, εκεί είναι τα γκρουπ μαντρωμένα, μακριά από το πραγματικό Μπαλί. Τα πιο τουριστικά μέρη για διαμονή είναι στη παραθαλάσσια περιοχή των Kuta-Legian-Seminyak, όπου θα σου πρότεινα να αποφύγεις τη Kuta και να ανηφορίσεις προς τις άλλες δύο περιοχές. Μετά είναι το Ubud, όπου όλοι στάζουν μέλι για το μέρος. Κατόπιν, υπάρχουν τόσα και τόσα χωριά, μακριά από τους τουρίστες (αν το θες αυτό)....

Εγώ πάντως, αν σε βοηθάει αυτό, θα μείνω 2 νύχτες Seminyak, 1 στο νησάκι Nusa Lembongan και 6 στο Ubud (και μετά άλλες 3 στο Gili T).

Για δραστηριότητες ρίξε μια ματιά εδώ:

Bali Day Trip | Bali Tour Packages Information

Για διαμονή, the Internet is your kingdom...διαλέγεις και παίρνεις....

Καλή αναζήτηση...
ελπιζω να μην γινομαι αδιακριτη αν ρωτησω ποσο εκτιμαται το ταξιδι αυτο μπαλι-gili islands..καποια στιγμη που το χακοιταξει μαζι με λομποκ βεβαια μου εβγαινε πολυ φορτωμενο λογω των πολλων πτησεων και μεταφορων...

συγγνωμη για την παρενθεση!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.199
Όποιος διαβάζει travelstories μαθαίνει, έτσι Ρενάτα μου? :haha:

Θα σε θυμηθούμε στις προσευχές μας στο Βούδα σήμερα με τον συνταξιδιώτη σου....
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Όποιος διαβάζει travelstories μαθαίνει, έτσι Ρενάτα μου? :haha:

Θα σε θυμηθούμε στις προσευχές μας στο Βούδα σήμερα με τον συνταξιδιώτη σου....
Ρενατα οταν παμε στο Μπαλι θα μας ξεναγηση ο GTS προβλεπω να μενει μονιμα και να δουλεψει σαν οδηγος.:clap:
GTS θα προσευχηθουμε και για ολους τους ευρωπαιολατρες να τους φωτισει ο Βουδας και να ακολουθησουν το σωστο δρομο.:haha:
Η Ρενατα ειναι προ πολλου πεφωτισμενη,αλλα μια προσευχη θα την ριξουμε και για αυτην γιατι τωρα τελευταια χτυπαει κατι Βαρκελωνες:haha:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Όποιος διαβάζει travelstories μαθαίνει, έτσι Ρενάτα μου? :haha:

Θα σε θυμηθούμε στις προσευχές μας στο Βούδα σήμερα με τον συνταξιδιώτη σου....
κοίτα μη βάλετε καμμιά φωτιά αποψε με τα λιβάνια και τα στικομολότωφ σας...
ακούς ??? γιατί έκεί μενει και η ξαδέλφη μου και λυπάμαι τις γάτες...:russianroulette:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.199
κοίτα μη βάλετε καμμιά φωτιά αποψε με τα λιβάνια και τα στικομολότωφ σας...
ακούς ??? γιατί έκεί μενει και η ξαδέλφη μου και λυπάμαι τις γάτες...:russianroulette:
Οι γάτες είναι ασφαλείς κοντά μου, μην ανησυχείς...:D Όταν θα πας στη ξαδέρφη σου, έλα και από εδώ να σε φιλέψουμε κανά στικάκι...να κάνουμε και επίσημη τραβελστορική συνάντηση άνω των 2 ατόμων

Να δεις που θα πάω μόνιμα Μπαλί και θα νοσταλγώ τη Ταϋλάνδη :haha:

...μη τη πάθω όμως και με κανά Λονδίνο:bleh: (πλάκα πλάκα ένα glorious για Σεπτέμβρη είναι καλή σκέψη...)
 
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σε αναζήτηση
Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Είχα διαβάσει και τα παλιά σας post και είχα πάρει μια ιδέα. Λέω να μείνω στο Seminyak γιατί μεν δεν θέλω να γίνεται πανικός από τουρίστες αλλά δεν θέλω να είμαι και εντελώς απομονωμένος. Σκέφτομαι και το Ubud που προτείνεται αλλά κολλάω λίγο που δεν είναι παραλιακό(είναι όντος πολύ ωραίο??? όσο λέτε???

Από θάλασσα δεν περιμένω και πολλά γιατί έχω πάει και Koh Samui και γενικά ξέρω ότι είναι θολές(μόνο οι παραλίες αξίζουν). Αλλά θα ήθελα και εκεί την γνώμη σας. Ποια είναι η καλύτερη παραλία-θάλασσα???

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε και κάποια καλά ξενοδοχεία γενικώς.

Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σε αναζήτηση
αααα επίσης σχετικά με τo κόστος.

Εγώ πάντα κάνω ατομικά ταξίδια(όλα τα κανονίζω μόνος μου).
Τα φτηνότερα εισιτήρια για Athens-Bali-Kuala-Athens με qatar τα βρίσκω 1000 ευρώ το άτομο. Προσπαθώ μήπως βρω κάτι πιο οικονομικό γιατί είναι λίγο τσιμπημένα. Αν έχετε καμιά καλύτερη ιδέα-δρομολόγιο δεκτή.

Εκεί θέλω να νοικιάσω μηχανάκι. Είναι εφικτό με ευρωπαικό δίπλωμα???

Το ξενοδοχείο προτιμώ να είναι κάτι καλό αλλά όχι σε καμιά υπερβολική τιμή.
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
Γεια σου Μιχαλη και καλο ταξιδι να εχετε!!Εμεις είχαμε μεινει στο hotel meridien το οποιο βρισκεται κοντά στην περιοχή tana lot,μειναμε απολυτα ικανοποιημενοι.Το ξενοδοχειο υπεροχο η θεα μοναδικη και το μερος καταπληκτικο!!!Μη σε απασχολει και πολυ το ποσο κεντρικο θα ειναι το ξενοδοχειο,αξιζει νομιζω να μεινετε λιγο πιο εξω καθως στα"πιο εξω" θα καταλαβετε τι εστι μπαλι!!αλλωστε οι αποστασεις δεν ειναι και τοσο μακρινες,καλυπτονται ανετα με ταξι το οποιο ειναι και σε πολυ οικονομικη τιμη!!!Συμφωνω και με την ιδεα του ubud,δεν εχει θαλασσα(ειμαι και γω λατρης της θαλασας) ...αλλα νομιζω δεν α σας λειψει καθολου!!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.556
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom