ΗΠΑ Νέα Υόρκη

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Εννοείτε ότι σε συμφέρει να αγοράσεις από τις ΗΠΑ κάποια ηλεκτρονική συσκευή.
Πριν μια εβδομάδα γύρισα από Νέα Υόρκη και πήρα μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή Olympus με 156 δολάρια. Εδώ τη βρήκα με αναζήτηση στο google με 155 ευρώ.
Μου βγήκε στα 108 ευρώ δηλαδή.

Πήρα και t-shirt Lacoste, Gant και παντελόνι Diesel.
η εγγύηση της ψηφιακής ισχύει και στην ελλάδα; το ρώτησες;
 

kyr13

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
η εγγύηση της ψηφιακής ισχύει και στην ελλάδα; το ρώτησες;
Ενας φίλος μου πάντως αγόρασε πάμφθηνο Laptop Dell (κάτω από μισή τιμή), έχοντας ελέγξει την τιμή του μοντέλου σε 2-3 μαγαζιά στη Θεσνίκη.
Μάλιστα παρουσίασε ένα πρόβλημα, είχε εγγύηση, τηλεφώνησε στην εταιρία και του έστειλαν άνθρωπο στο σπίτι και το επιδιόρθωσε χωρίς επιβάρυνση.
Η εγγύηση δλδ λειτούργησε κανονικά.

Απλά μου είπε ότι το αγόρασε ένας φίλος του που μένει εκεί και είχε πιστωτική κάρτα εκδοθείσα στις ΗΠΑ. Ίσως παίζει κάποιο ρόλο αυτό στην τιμή, αλλά στην εγγύηση δεν φαντάζομαι να έπαιξε ρόλο.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ενας φίλος μου πάντως αγόρασε πάμφθηνο Laptop Dell (κάτω από μισή τιμή), έχοντας ελέγξει την τιμή του μοντέλου σε 2-3 μαγαζιά στη Θεσνίκη.
Μάλιστα παρουσίασε ένα πρόβλημα, είχε εγγύηση, τηλεφώνησε στην εταιρία και του έστειλαν άνθρωπο στο σπίτι και το επιδιόρθωσε χωρίς επιβάρυνση.
Η εγγύηση δλδ λειτούργησε κανονικά.

Απλά μου είπε ότι το αγόρασε ένας φίλος του που μένει εκεί και είχε πιστωτική κάρτα εκδοθείσα στις ΗΠΑ. Ίσως παίζει κάποιο ρόλο αυτό στην τιμή, αλλά στην εγγύηση δεν φαντάζομαι να έπαιξε ρόλο.
ηταν τυχερος...δεν ξερω τι επαιξε ρόλο...
σε μενα πάντως δεν λειτουργησε η εγγυηση απο μια ψηφιακή καμερα sanyo...
γιαυτο καλο ειναι να ρωτουν οταν αγοραζουν κατι απο αμερική.
 

kyr13

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Άλλη μια απορία για ΗΠΑ:
Τι ακριβώς παίζει με το φιλοδώρημα???
Μου έχουν πει ότι ειναι "αγραφος κανονας" και ότι εάν δεν αφήσεις θα σε κυνηγήσουν.
Ισχυει?
Σε τι είδους μαγαζιά? Μήπως και στα ΤΑΞΙ?
Εάν ισχύει, τι ποσοστό της τιμής περίπου πρέπει να αφήνουμε?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.515
Likes
29.277
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Άλλη μια απορία για ΗΠΑ:
Τι ακριβώς παίζει με το φιλοδώρημα???
Μου έχουν πει ότι ειναι "αγραφος κανονας" και ότι εάν δεν αφήσεις θα σε κυνηγήσουν.
Ισχυει?
Σε τι είδους μαγαζιά? Μήπως και στα ΤΑΞΙ?
Εάν ισχύει, τι ποσοστό της τιμής περίπου πρέπει να αφήνουμε?
Ναι, για εστιατόρια/μπαρ που σε σερβίρουν (όχι self service κλπ). Το standard είναι 17% του λογαριασμού, μπορείς να το πας από 15% (αν είσαι δυσαρεστημένος) μέχρι κάπου 20%.
Για τα ταξί, καλό (αλλά όχι απαραίτητο) είναι επίσης να αφήνεις φιλοδώρημα, αλλά όχι τόσο πολύ (1-2 δολλάρια).
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Ναι, για εστιατόρια/μπαρ που σε σερβίρουν (όχι self service κλπ). Το standard είναι 17% του λογαριασμού, μπορείς να το πας από 15% (αν είσαι δυσαρεστημένος) μέχρι κάπου 20%.
Για τα ταξί, καλό (αλλά όχι απαραίτητο) είναι επίσης να αφήνεις φιλοδώρημα, αλλά όχι τόσο πολύ (1-2 δολλάρια).
...δηλαδή σε ένα λογαριασμό εστιατορίου πχ 120$, πρέπει έτσι ...αέρα να δώσεις 140-145$??
Συγνώμη δεν κάνω τον μίζερο, αλλά εδώ στην Ελλάδα, ή Ιταλία...κλπ., το υπολογίζω στο 5%, ή έστω στρογγυλοποιώ προς τα πάνω. Μπράβο οι Αμερικάνοι σερβιτόροι!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.750
Likes
50.953
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι αν δεν αφήσεις και φιλοδώρημα σε παίρνουν από πίσω... "Συγγνώμη κύριε, το φιλοδώρημα δεν περιλαμβάνεται", αν αφήσεις κανένα 10% μπορεί να σου έρθει και ο manager και να ρωτήσει "τι δε σας άρεσε". Τα παίρνουν πολύ σοβαρά τα φιλοδωρήματα εκεί...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Οι σερβιτόροι στις ΗΠΑ βγάζουν λεφτά μόνο από τα φιλοδωρήματα. Στις περισσότερες πολιτείες (Νέας Υόρκης συμπεριλαμβανομένης) ο μισθός τους είναι σχεδόν μηδενικός: ξεκινά στα $2,13 την ώρα!! Το να μην αφήσεις φιλοδώρημα τουλάχιστον 15% είναι απλά καφρίλα!! Το 20% εγώ το θεωρώ στάνταρ και αν είσαι πολύ ευχαριστημένος 25%. Μόνο αν με τσαντίσουν θα αφήσω 15%.

Σε καφέ, σε μπαρ κλπ που παραγγέλνεις και πληρώνεις στο μπαρ, αν έχεις μετρητά, ρίχνεις τα ρέστα σου ή $1-2 στο βάζο με τα φιλοδωρήματα. Στα bar $1 ανά ποτό ή $2-3 ανά γύρα ποτών είναι καλά.

Για τα ταξί όπως λέει ο taver, αφήνεις 1-2 δολάρια. Αν έχεις βαλίτσες, έχεις τον ταξιτζή να περιμένει, τον βάλεις να σε κάνει βόλτα, σου κάνει τον ξεναγό καθώς σε πηγαίνει κάπου κλπ, καλό είναι να του αφήσεις κάτι παραπάνω.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Οι σερβιτόροι στις ΗΠΑ βγάζουν λεφτά μόνο από τα φιλοδωρήματα. Στις περισσότερες πολιτείες (Νέας Υόρκης συμπεριλαμβανομένης) ο μισθός τους είναι σχεδόν μηδενικός: ξεκινά στα $2,13 την ώρα!! Το να μην αφήσεις φιλοδώρημα τουλάχιστον 15% είναι απλά καφρίλα!! Το 20% εγώ το θεωρώ στάνταρ και αν είσαι πολύ ευχαριστημένος 25%. Μόνο αν με τσαντίσουν θα αφήσω 15%.

Σε καφέ, σε μπαρ κλπ που παραγγέλνεις και πληρώνεις στο μπαρ, αν έχεις μετρητά, ρίχνεις τα ρέστα σου ή $1-2 στο βάζο με τα φιλοδωρήματα. Στα bar $1 ανά ποτό ή $2-3 ανά γύρα ποτών είναι καλά.

Για τα ταξί όπως λέει ο taver, αφήνεις 1-2 δολάρια. Αν έχεις βαλίτσες, έχεις τον ταξιτζή να περιμένει, τον βάλεις να σε κάνει βόλτα, σου κάνει τον ξεναγό καθώς σε πηγαίνει κάπου κλπ, καλό είναι να του αφήσεις κάτι παραπάνω.
...απίστευτο!!...αλλά αφού έτσι "παίζει" εκεί...έτσι θα λειτουργήσω και γω..
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Οι σερβιτόροι στις ΗΠΑ βγάζουν λεφτά μόνο από τα φιλοδωρήματα. Στις περισσότερες πολιτείες (Νέας Υόρκης συμπεριλαμβανομένης) ο μισθός τους είναι σχεδόν μηδενικός: ξεκινά στα $2,13 την ώρα!! Το να μην αφήσεις φιλοδώρημα τουλάχιστον 15% είναι απλά καφρίλα!! Το 20% εγώ το θεωρώ στάνταρ και αν είσαι πολύ ευχαριστημένος 25%. Μόνο αν με τσαντίσουν θα αφήσω 15%.

Σε καφέ, σε μπαρ κλπ που παραγγέλνεις και πληρώνεις στο μπαρ, αν έχεις μετρητά, ρίχνεις τα ρέστα σου ή $1-2 στο βάζο με τα φιλοδωρήματα. Στα bar $1 ανά ποτό ή $2-3 ανά γύρα ποτών είναι καλά.

Για τα ταξί όπως λέει ο taver, αφήνεις 1-2 δολάρια. Αν έχεις βαλίτσες, έχεις τον ταξιτζή να περιμένει, τον βάλεις να σε κάνει βόλτα, σου κάνει τον ξεναγό καθώς σε πηγαίνει κάπου κλπ, καλό είναι να του αφήσεις κάτι παραπάνω.


Έ τότε ας τους να νομίζουν ότι είμαστε κάφροι.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Έ τότε ας τους να νομίζουν ότι είμαστε κάφροι.
Το θέμα για μένα δεν είναι τι θα νομίζουν ή το αν θα σε βρίσουν όταν φύγεις χωρίς να αφήσεις τίποτα. Είναι αν κάποιος είναι τόσο κάφρος, εξυπνάκιας, ελληνάρας ή απλά μαλ##ας για να μην αφήσει φιλοδώρημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.885
Μέλη
38.982
Νεότερο μέλος
panagiotis_skal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom