ΗΠΑ Νέα Υόρκη

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
...για ηρεμήστε λίγο!!! Αν κατάλαβα καλά ο μισθός των σερβιτόρων, ουσιαστικά, δεν περιλαμβάνεται στις τιμές της κατανάλωσης μας στο εστιατόριο. Άρα σωστό να πάρει το % του ο εργαζόμενος. Προς τι η περαιτέρω συζήτηση? Δεν το ξέραμε, το μάθαμε, από όσους έχουν ταξιδεύσει στις Η.Π.Α., ευχαριστούμε, ... πάμε στο επόμενο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.748
Likes
50.921
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο κάτω-κάτω, όποιος δε θέλει να αφήσει φιλοδώρημα έχει την επιλογή των self-service...
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Τι ακριβως γινεται οταν πληρωνεις με καρτα? Τους λες το ποσο που θελεις να σου χρεωσουν? Και μετα οι σερβιτοροι παιρνουν το ποσο απο τον ιδιοκτητη?
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Τι ακριβως γινεται οταν πληρωνεις με καρτα? Τους λες το ποσο που θελεις να σου χρεωσουν? Και μετα οι σερβιτοροι παιρνουν το ποσο απο τον ιδιοκτητη?

Στην αποδειξη που σου φερνουν να υπογραψεις υπαρχει (οχι παντα ομως) χωρος που γραφει tip και εκει γραφεις το ποσο που θες να αφησεις σα φιλοδωρημα.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Όταν πληρώνεις με κάρτα, όπως το λέει η getxowoman.

Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ μου απόδειξη σε εστιατόριο που να μην έχει χώρο για tip αλλά αφού σου έτυχε εσένα getxowoman πιστεύω έπεσες σε περίπτωση.

Πάντως ακόμα και αν πληρώσεις με κάρτα, αν έχεις τη δυνατότητα να αφήσεις το tip με μετρητά, το εκτιμούν περισσότερο γιατί α) τα παίρνουν την ίδια μέρα, στο τέλος της βάρδιας τους αντί για το τέλος της βδομάδας μαζί με το μισθό τους και β) Αν είναι σε μετρητά εύκολα κρύβεται από την εφορία, τουλάχιστον ένα μέρος τους. :cool:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Μα...κι εδώ στην Ελλάδα περιλαμβάνουν οι τιμές τον καφέδων ακόμη που πίνουμε έξω ένα ποσοστό φιλοδωρήματος... αν το προσέξετε αναφέρεται στους τιμοκαταλόγους πολλών καφέ και εστιατορίων, άρα κάτι αντίστοιχο δεν συμβαίνει;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.160
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μα...κι εδώ στην Ελλάδα περιλαμβάνουν οι τιμές τον καφέδων ακόμη που πίνουμε έξω ένα ποσοστό φιλοδωρήματος... αν το προσέξετε αναφέρεται στους τιμοκαταλόγους πολλών καφέ και εστιατορίων, άρα κάτι αντίστοιχο δεν συμβαίνει;
Αυτή η αναφορά μπήκε κάποια στιγμή υποχρεωτικά για να μην "τσιμπάνε" οι Αμερικανοί τουρίστες κι αφήνουν tips αμερικάνικων προδιαγραφών.... κάποιοι επιτήδειοι μόλις αντιλαμβανόντουσαν Αμερικανό τουρίστα, αμέσως φρόντιζαν να διευκρινίσουν ότι "tip is not included", κι ο Αμερικανός πλήρωνε 20% παραπάνω...
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Αυτή η αναφορά μπήκε κάποια στιγμή υποχρεωτικά για να μην "τσιμπάνε" οι Αμερικανοί τουρίστες κι αφήνουν tips αμερικάνικων προδιαγραφών.... κάποιοι επιτήδειοι μόλις αντιλαμβανόντουσαν Αμερικανό τουρίστα, αμέσως φρόντιζαν να διευκρινίσουν ότι "tip is not included", κι ο Αμερικανός πλήρωνε 20% παραπάνω...
!!!!!!ξέρω τόσο και τόσα, αλλά γηράσκω και εμπλουτίζω ακόμα τη "λίστα της ντροπής". Αυτό δεν το ήξερα!!!! Και το φτωχό μου μυαλό δεν μπορούσε να το φαντασθεί. Ήξερα ...για πρόσθεση στο λογαριασμό της......ημερομηνίας, αλλά αυτό .... Σ' ευχαριστώ που μου το έμαθες ...αν και πληγώθηκα ακόμα μια φορά. Μα είναι δυνατόν να είμαστε τόσο σκ....δες??? Αλλά ..ξέχασα, όπως λένε οι συνδικαλιστές του κάθε κλάδου "...πρόκειται για μικρές, πολύ μικρές μειοψηφίες που αμαυρώνουν τον .......κλάδο...."
 

gv_liou

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΚΙΝΟ
Δηλαδη αν οντως ψωνισουμε απο Αμερικη και βαλουμε τα πραγματα στις βαλιτσες χυμα, χωρις τις συσκευασιες τους και χωρις ταμπελακια, τους λεμε "ψαξτε αν θελετε" (στην περιπτωση που μας επιλεξουν στην Αθηνα για τελωνειακο ελεγχο), κι αφου δε βρουν συσκευασιες τη βγαζουμε καθαρη??
Παιζει καμια κυρωση για ψευδη δηλωση, στην περιπτωση που σε καταλαβουν?
Λοιπον, εγω μολις γυρισα απο Αμερικη πριν αρκετους μηνες οτι ρουχα ειχα παρει τα ειχα βαλει μεσα χωρις τα ταμπελακια. Επισης τις αποδειξεις σπο τη πιστωτικη τις κρατουσα επανω μου. Αγορασα και ενα Laptop sony 400 ευρω φθηνοτερα απο οτι το εβρισκα εδω, το οποιο το κρατουσα σε μια τσαντα για laptop που αγορασα εκει. οτι καλωδια και manuals τα εριξα στη βαλιτσα. Και εδω αρχιζει το καλο..:D Μολις φτανω Ιταλια και πηγαινα να αλλαξω πτηση πεταγεται ενας τελωνειακος με υφος και με ρωταει τι εχω στη τσαντα. του λεω και μου ζηταει να την ανοιξω ενω με ρωταει που το αγορασα το Laptop και οτι αν το πηρα απο Αμερικη θα πληρωνα φορο πανω στη τιμη που κοστιζει στην Ιταλια. Εκεινη τη στιγμη το επαιξα θιγμενος και τον προκαλεσα να το ανοιξει και να δει οτι τα προγραμματα μεσα ηταν στα ελληνικα. Εγω βεβαια ειχα φροντισει να το φορτωσω με ελληνικα προγραμματα απο εκει ! ;) και τελικα τη γλιτωσα:clap::clap: Η πλακα ειναι οτι απο πισω μου ηταν ενας αλλος Ελληνας φοιτητης και κουβαλαγε 2 laptop και 3 ipod touch για τους φιλους του. Αν τον σταματαγε δε τη γλιτωνε με τιποτα.
:D
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Λοιπον, εγω μολις γυρισα απο Αμερικη πριν αρκετους μηνες οτι ρουχα ειχα παρει τα ειχα βαλει μεσα χωρις τα ταμπελακια. Επισης τις αποδειξεις σπο τη πιστωτικη τις κρατουσα επανω μου. Αγορασα και ενα Laptop sony 400 ευρω φθηνοτερα απο οτι το εβρισκα εδω, το οποιο το κρατουσα σε μια τσαντα για laptop που αγορασα εκει. οτι καλωδια και manuals τα εριξα στη βαλιτσα. Και εδω αρχιζει το καλο..:D Μολις φτανω Ιταλια και πηγαινα να αλλαξω πτηση πεταγεται ενας τελωνειακος με υφος και με ρωταει τι εχω στη τσαντα. του λεω και μου ζηταει να την ανοιξω ενω με ρωταει που το αγορασα το Laptop και οτι αν το πηρα απο Αμερικη θα πληρωνα φορο πανω στη τιμη που κοστιζει στην Ιταλια. Εκεινη τη στιγμη το επαιξα θιγμενος και τον προκαλεσα να το ανοιξει και να δει οτι τα προγραμματα μεσα ηταν στα ελληνικα. Εγω βεβαια ειχα φροντισει να το φορτωσω με ελληνικα προγραμματα απο εκει ! ;) και τελικα τη γλιτωσα:clap::clap: Η πλακα ειναι οτι απο πισω μου ηταν ενας αλλος Ελληνας φοιτητης και κουβαλαγε 2 laptop και 3 ipod touch για τους φιλους του. Αν τον σταματαγε δε τη γλιτωνε με τιποτα.
:D



Τι διαφορά !!!!!!!!!!!!!!!
 

tasosk11

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Λοιπον, εγω μολις γυρισα απο Αμερικη πριν αρκετους μηνες οτι ρουχα ειχα παρει τα ειχα βαλει μεσα χωρις τα ταμπελακια. Επισης τις αποδειξεις σπο τη πιστωτικη τις κρατουσα επανω μου. Αγορασα και ενα Laptop sony 400 ευρω φθηνοτερα απο οτι το εβρισκα εδω, το οποιο το κρατουσα σε μια τσαντα για laptop που αγορασα εκει. οτι καλωδια και manuals τα εριξα στη βαλιτσα. Και εδω αρχιζει το καλο..:D Μολις φτανω Ιταλια και πηγαινα να αλλαξω πτηση πεταγεται ενας τελωνειακος με υφος και με ρωταει τι εχω στη τσαντα. του λεω και μου ζηταει να την ανοιξω ενω με ρωταει που το αγορασα το Laptop και οτι αν το πηρα απο Αμερικη θα πληρωνα φορο πανω στη τιμη που κοστιζει στην Ιταλια. Εκεινη τη στιγμη το επαιξα θιγμενος και τον προκαλεσα να το ανοιξει και να δει οτι τα προγραμματα μεσα ηταν στα ελληνικα. Εγω βεβαια ειχα φροντισει να το φορτωσω με ελληνικα προγραμματα απο εκει ! ;) και τελικα τη γλιτωσα:clap::clap: Η πλακα ειναι οτι απο πισω μου ηταν ενας αλλος Ελληνας φοιτητης και κουβαλαγε 2 laptop και 3 ipod touch για τους φιλους του. Αν τον σταματαγε δε τη γλιτωνε με τιποτα.
:D



οποτε θα φορτωσω στο στικακι μου οτι εχω και δεν εχω και θα το γεμισω εκει..καλη ιδεα..!!!
 

tasosk11

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
να ρωτισω κατι...

1)εκτος απο το newyorkpass και το city pass...υπαρχουν αλλα pass???
γιατι αυτα ειτε ειναι πολλα ειτε ειναι λιγα(στο ενα μπορεις να τα δεις ολα τα αξιοθεατα στο αλλο μονο 6 )

2)το μετρο λειτουργει ολη μερα??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.169
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom