Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Δε χρειάζεσαι χρυσή κάρτα. Αν έχεις εισιτήριο business χρησιμοποιήσεις lounge του αεροδρομίου και ας μην είναι της Aegean. Θα σου δώσουν τη σχετική πρόσκληση εισόδου στο lounge στο check-in (αν δε σου δώσουν ζήτα τη).
Στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Aegean πάντως μου είπαν μπορω μόνο στο lounge της Aegean να μπω όχι στη Lufthansa . Με το boarding pass
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Aegean πάντως μου είπαν μπορω μόνο στο lounge της Aegean να μπω όχι στη Lufthansa . Με το boarding pass
Ορθα απάντησαν. Δε μπορεις να πας σε άλλο lounge από αυτό στο οποίο σε στέλνουν. Δεν ισχύουν κανόνες της Star Alliance.
Παρότι μπορείς να πας στο lounge της Aegean από το μεσημέρι, γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου; Εχει μπουφε από χάλια σαντουιτσακια και πιτούλες, τυρακια, κριτσινάκια, και λίγα ποτά. Ο καφές δεν πίνεται. For free εννοειται. Εχει και PC ή ipad να χρησιμοποιησεις, αν το χρειάζεσαι. Ίσως το χειροτερο lounge που εχω συναντησει στο κυριως hub αεροπορικής εταιριάς - και έχω πάει σε πάρα πολλά.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Aegean πάντως μου είπαν μπορω μόνο στο lounge της Aegean να μπω όχι στη Lufthansa . Με το boarding pass
Το διατύπωσα λάθος. Προφανώς αν υπάρχει της Aegean θα πας εκεί. Εννοώ ότι αν βρεθείς σε αεροδρόμιο που δεν υπάρχει lounge της Aegean, θα σου δώσουν πρόσκληση για κάποιο δικό τους.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.318
Πριν τον έλεγχο είναι τα lounge για πτήσεις εντός Σεγκέν.Γιά εκτός Σεγκέν είναι μετά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δε χρειάζεσαι χρυσή κάρτα. Αν έχεις εισιτήριο business χρησιμοποιήσεις lounge του αεροδρομίου και ας μην είναι της Aegean. Θα σου δώσουν τη σχετική πρόσκληση εισόδου στο lounge στο check-in (αν δε σου δώσουν ζήτα τη).
Για το lounge της LH δεν χρειαζεται καμμια πρόσκληση.
Δεν ξερω τι λεει ο taver,με business Aegean έχω μπει απειρες φορες στο lounge LH χωρις τπτ αλλο περαν του boarding pass. Εκτος αν αλλαξε κατι τον τελευταιο μηνα που εχω να παω.
Και φυσικα της LH το lounge ειναι πολυ καλυτερο της Aegean και εκει αξιζει να παει καποιος.
 
Last edited:

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Κι εγώ έχω διαβάσει ότι το lounge της lufthansa αξίζει περισσότερο. Και μιας που η πτήση μου είναι βραδινή και θα έχω χρόνο από το μεσημέρι έλεγα να πάω να καθήσω εκεί αρκετές ώρες .
Το μόνο που βρήκα πάντως είναι για το αντίστροφο
https://www.lufthansa.com/online/my...d=search&p=LH&s=GR&l=en&cid=1000254&p=LH&s=GR

Aν κάποιος επιλέξει ότι έχει business class με Lufthansa και πόλη την Αθήνα σου βγάζει επιλογές και το lounge της Lufthansa αλλά partner lounge της Aegean. Χωρίς βέβαια να ξεκαθαρίζει τελείως άμεσα ότι μπορείς να πας και στα 2 αλλά στα βγάζει και τα 2 σαν επιλογές
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
https://www.lufthansa.com/online/my...d=search&p=LH&s=GR&l=en&cid=1000254&p=LH&s=GR

Aν κάποιος επιλέξει ότι έχει business class με Lufthansa και πόλη την Αθήνα σου βγάζει επιλογές και το lounge της Lufthansa αλλά partner lounge της Aegean. Χωρίς βέβαια να ξεκαθαρίζει τελείως άμεσα ότι μπορείς να πας και στα 2 αλλά στα βγάζει και τα 2 σαν επιλογές
Θα επιμεινω. Οι απαντησεις north, taver,κ τηλ κεντρου aegean ειναι λαθος.
Δες στο σαιτ της star alliance πως μπαινεις στα lounges κ απλα χρησιμοποιησε το lounge finder χωρις να βαλεις καμμια καρτα κ θα δεις οτι σου δινει επιλογη κ τα δυο lounges. Αν ταξιδευεις business Aegean πας σε οποιο θες, απλα πραγματα.
Τελος, δεν ειπα τι μου ειπαν, ουτε εκανα καμια υπόθεση θεωρητικη...ειπατην εμπειρία μου. Ταξιδευω business Aegean, χωρις χρυση καρτα της συμμαχιας κ παω στο lounge Lufthansa μονο με το pass. Τι δεν ειναι κατανοητο? Απορω μονο με taver που συναντηθηκαμε κιολας μεσα ενα μεσημερι...
 
Last edited:

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Θα επιμεινω. Οι απαντησεις north, taver,κ τηλ κεντρου aegean ειναι λαθος.
Δες στο σαιτ της star alliance πως μπαινεις στα lounges κ απλα χρησιμοποιησε το lounge finder χωρις να βαλεις καμμια καρτα κ θα δεις οτι σου δινει επιλογη κ τα δυο lounges. Αν ταξιδευεις business Aegean πας σε οποιο θες, απλα πραγματα.
Τελος, δεν ειπα τι μου ειπαν, ουτε εκανα καμια υπόθεση θεωρητικη...ειπατην εμπειρία μου. Ταξιδευω business Aegean, χωρις χρυση καρτα της συμμαχιας κ παω στο lounge Lufthansa μονο με το pass. Τι δεν ειναι κατανοητο? Απορω μονο με taver που συναντηθηκαμε κιολας μεσα ενα μεσημερι...
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μπορώ να πάω και στα 2 lounges την ίδια μέρα έτσι; Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός να επιλέξω να μπω μόνο σε 1 από τα 2;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μπορώ να πάω και στα 2 lounges την ίδια μέρα έτσι; Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός να επιλέξω να μπω μόνο σε 1 από τα 2;
αυτό δεν το έχω κανει και δεν ξερω να σου πω με σιγουριά. στη Ρωμη το κανω συστηματικα στα lounges της Alitalia οταν εχω μακρυ stopover χωρις κανενα μα κανενα θεμα. θεωρητικα ναι, γιατί όχι? παντως το lounge της Lufthansa σε καλυπτει απόλυτα. εχει εφημεριδες, πολυ καλο φαγητό, αφθονη (και τελεια..) μπυρα...για ποιο λογο να πας σε αυτο της Aegean? προσωπικα εχω να μπω σε αυτο της Aegean πανω απο 2 χρονια...δεν μου εχει λειψει καθολου κι απ' οτι ακουω εχει χειροτερεψει κιολας.. εννοειται οτι μιλαμε για πτηση Σενγκεν παντα γιατι αλλιως πας σε αλλο.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
αυτό δεν το έχω κανει και δεν ξερω να σου πω με σιγουριά. στη Ρωμη το κανω συστηματικα στα lounges της Alitalia οταν εχω μακρυ stopover χωρις κανενα μα κανενα θεμα. θεωρητικα ναι, γιατί όχι? παντως το lounge της Lufthansa σε καλυπτει απόλυτα. εχει εφημεριδες, πολυ καλο φαγητό, αφθονη (και τελεια..) μπυρα...για ποιο λογο να πας σε αυτο της Aegean? προσωπικα εχω να μπω σε αυτο της Aegean πανω απο 2 χρονια...δεν μου εχει λειψει καθολου κι απ' οτι ακουω εχει χειροτερεψει κιολας.. εννοειται οτι μιλαμε για πτηση Σενγκεν παντα γιατι αλλιως πας σε αλλο.
Ναι για πτήση εσωτερικού είναι κι όλας (Ρόδος). Βέβαια για όσους καπνίζουν στην Aegean έχει και χώρο για καπνιστές ενώ στης lufthansa δεν έχει πχ που είδα... Θα χρησιμοποιήσω και τα 2 σίγουρα γιατί σκέφτομαι να πάω από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ 9:30 που είναι η πτήση μου, οπότε έχω πολλές ώρες διαθέσιμες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι για πτήση εσωτερικού είναι κι όλας (Ρόδος). Βέβαια για όσους καπνίζουν στην Aegean έχει και χώρο για καπνιστές ενώ στης lufthansa δεν έχει πχ που είδα... Θα χρησιμοποιήσω και τα 2 σίγουρα γιατί σκέφτομαι να πάω από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ 9:30 που είναι η πτήση μου, οπότε έχω πολλές ώρες διαθέσιμες.
α ένα ένα τα λες κι εσύ..εγω αναφερόμουν σε πτησεις εξωτερικού οπου με σιγουρια ισχυει οτι εγραψα. για πτηση εσωτερικού δεν ξερω. πηγαινε στο lounge και ρωτα, αυτη ειναι η καλυτερη λυση.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom