Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Είπες ότι έκλεισες από Αθήνα.Επομένως δεν έρχεσαι από κάπου αλλού για να είσαι υποχρεωμένος να περιμένεις στο αεροδρόμιο.Δεν μπορείς να πάς αργότερα στο αεροδρόμιο;
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Είπες ότι έκλεισες από Αθήνα.Επομένως δεν έρχεσαι από κάπου αλλού για να είσαι υποχρεωμένος να περιμένεις στο αεροδρόμιο.Δεν μπορείς να πάς αργότερα στο αεροδρόμιο;
Αν πάω αργότερα θα αναγκαστώ να πάω με τα ΜΜΜ ή με ταξί. Ενώ μπορούνε να με πάνε με το αυτοκίνητο το μεσημέρι. Και δε θα μαι και μόνος μου. Τόσο χάλια είναι και τα 2 lounges που δε θα περνάει η ώρα;;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Αν πάω αργότερα θα αναγκαστώ να πάω με τα ΜΜΜ ή με ταξί. Ενώ μπορούνε να με πάνε με το αυτοκίνητο το μεσημέρι. Και δε θα μαι και μόνος μου. Τόσο χάλια είναι και τα 2 lounges που δε θα περνάει η ώρα;;
Τα είπαμε.Ψιλοχάλια της Α3 και καλύτερο της LH.Εντάξει αφού υπάρχει η λύση του αυτοκινήτου και με την παρέα θα το παλέψεις.Δεν είναι και για "αυτοκτονία¨.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προσωπικά έχω δει χειρότερα lounges και στο Βερολίνο (LH) και στο αμέρικα (Houston)
Μιλάγαμε για Lounge σε Hubs, αλλά ακόμα το Senator Lounge στο Tegel (αναλόγως την ώρα της ημέρας) μπορεί να είναι καλύτερο από της Α3.
Στο Houston σε ποιό lounge αναφέρεσαι; Αν δεν πέταγες με United (και άρα ήσουν στο Terminal D), δεν είναι καν Lounge αεροπορικής εταιρίας αλλά γενικώς του αεροδρομίου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για το lounge της LH δεν χρειαζεται καμμια πρόσκληση.
Δεν ξερω τι λεει ο taver,με business Aegean έχω μπει απειρες φορες στο lounge LH χωρις τπτ αλλο περαν του boarding pass. Εκτος αν αλλαξε κατι τον τελευταιο μηνα που εχω να παω.
Και φυσικα της LH το lounge ειναι πολυ καλυτερο της Aegean και εκει αξιζει να παει καποιος.
Από το Σεπτέμβρη του 2009 έχω να πετάξω Business class χωρίς να έχω κάρτα Star Alliance Gold (και τότε η Aegean δεν ήταν ακόμη μέλος της Star Alliance, οπότε τέτοιο δίλημμα δεν υπήρχε για το ATH).

Από τους κανόνες της Star Alliance (http://www.staralliance.com/en/web/staralliance/lounge-access-policy):

International Business Class Customers are entitled to access member airline Business Class Lounges. You will need to show your boarding pass in International Business Class on a Star Alliance member airline operated flight departing from the local airport. You are not entitled to bring any guests..
...
As a Star Alliance Gold customer, you have access to any member airline lounge that displays the Star Alliance Gold logo. You will need to present your boarding pass for a Star Alliance flight departing from the local airport. If your boarding pass does not carry the Star Alliance Gold indicator, you will need also to show your valid Star Alliance Gold card. You are entitled to a maximum of one guest. If you are a United MileagePlus Star Alliance Gold customer, you may only access the United Clubs within the U.S. when departing from that airport on an international Star Alliance flight.

Από τα παραπάνω, εσύ τι καταλαβαίνεις;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Από το Σεπτέμβρη του 2009 έχω να πετάξω Business class χωρίς να έχω κάρτα Star Alliance Gold (και τότε η Aegean δεν ήταν ακόμη μέλος της Star Alliance, οπότε τέτοιο δίλημμα δεν υπήρχε για το ATH).

Από τους κανόνες της Star Alliance (http://www.staralliance.com/en/web/staralliance/lounge-access-policy):

International Business Class Customers are entitled to access member airline Business Class Lounges. You will need to show your boarding pass in International Business Class on a Star Alliance member airline operated flight departing from the local airport. You are not entitled to bring any guests..
...
As a Star Alliance Gold customer, you have access to any member airline lounge that displays the Star Alliance Gold logo. You will need to present your boarding pass for a Star Alliance flight departing from the local airport. If your boarding pass does not carry the Star Alliance Gold indicator, you will need also to show your valid Star Alliance Gold card. You are entitled to a maximum of one guest. If you are a United MileagePlus Star Alliance Gold customer, you may only access the United Clubs within the U.S. when departing from that airport on an international Star Alliance flight.

Από τα παραπάνω, εσύ τι καταλαβαίνεις;
Οτι αν ταξιδευεις business και χωρις καρτα μπαινεις σε οποιο lounge θες. Πως τα βρισκεις τα (μετρια) αγγλικα μου προφεσσορ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν υπάρχει Star Alliance lounge στο Houston. (Μόνο CDG, LAX, EZE, NGO, GRU και παλιότερα στο LHR T1). Στα υπόλοιπα terminals υπάρχουν lounge της United (που είναι της προκοπής), αλλά αυτό είναι ένα Contract lounge του αεροδρομίου.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Στα εκτός Σέγκεν ταξίδια σε business (Aegean) σε ποια lounges υπάρχει πρόσβαση ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom