Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Δε βλεπω το λογο να γυρναει καποιος σαν την αδικη κατάρα στο ξημερωμα ως το αλλο μεσημερι, μια χαρα transfers υαρχουν απο τα αεροδρομια να σε πανε να κοιμηθεις και να αρχισεις το πρωι την περιηγηση. Σε σχεση με απογευματινες πτησεις με τις οποιες φτανεις μονο για να πας για φαγητο και υπνο, δε βρισκω κάποια διαφορα.
Σε σχέση με την αναχώρηση το πρωι, ακριβως αυτο λεω, αφηνεις το ξενοδοχειο και εχεις μια ολοκληρη μερα περιηγησης ως το βραδυ που πετας. Την πτηση επιστροφης το πρωι τη θεωρω πραγματικα χαμενη μερα.
Οντως δε μπορω να θεωρηθω "νορμαλ" ταξιδιωτισσα, αλλα εκφραζω κι εγω μια μειοψηφια που δε βρισκει καθολου απαραδεκτες τις ωρες και βρισκει πολλα θετικα στις απευθειας πτησεις σε προορισμους που θα χρειαζονταν ωρες για stopover σε ενδιαμεσα αεροδρομια η σε πεταμενα λεφτα για τρεναX 2 (μια μικρη ερευνα στις τιμες των τρενων Μαδριτη Μαλαγα το επιβεβαιωνει)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
ΤΟΡΙΝΟ??? Ένα ένα μου τα λέτεεεε

Αν και τις μέρες που πετάει δε με βολεύει καθόλου αμάν πια πρέπει να με συμβουλεύονται πριν βγάλουν τα δρομολόγια τι πράματα είναι αυτά
Συγγνώμη, αλλα ειδικά για το Τορινο δε θα χολοσκαγα αν βαζει καλη συχνοτηττα η Aegean και πολυ. Με κοντινα αεροδρομια απο Μιλανο, αλλα και της Γενοβας σε περιπτωση που η Volotea ξαναχαρισει εισιτηρια με 5-10 ευρω, σε δυο ωρες φτανεις.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Συγγνώμη, αλλα ειδικά για το Τορινο δε θα χολοσκαγα αν βαζει καλη συχνοτηττα η Aegean και πολυ. Με κοντινα αεροδρομια απο Μιλανο, αλλα και της Γενοβας σε περιπτωση που η Volotea ξαναχαρισει εισιτηρια με 5-10 ευρω, σε δυο ωρες φτανεις.
Το ξέρω αλλά εγώ ειδικά μέσα στο χρόνο μπορώ να παίρνω πολλές ημέρες μόνο τον Αύγουστο, από άλλη άδεια μόνο τριήμερα ΠΣΚ οπότε έλεγα Θα είναι ότι πρέπει για ένα τριήμερο η απευθείας πτήση ενώ με τα τρένα χάνεις χρόνο κ είναι έξτρα κούραση. Αλλά δυστυχώς από ότι είδα δεν βολεύουν οι ημέρες.
 
Last edited:

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
θα συμφωνήσω και εγώ ότι δεν εχω χειρότερο από το να έχω βραδινες πτήσεις όπως και πτήσεις το ξημέρωμα !!! Ή πληρώνεις τζάμπα μία διανυκτέρευση ή βολοδερνεις μεχρι να ξημερώσει :([/QUOTE]
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Το σημαντικο για αυτες τις περιπτωσεις ειναι το τι ζητας απο το ταξιδι.

Αν πχ θελεις να κανεις long weekend, σε βολευουν οι προορισμοι που εχουν πτηση Παρασκευη μεσημερι-απογευμα και μετα και εχουν αρκετα πρωινη πτηση την Δευτερα ή το βραδυ της Κυριακης. Και σε αυτο το κομματι η Aegean δειχνει οτι υστερει..

Παραδειγμα 1: Βαρκελωνη πτηση μονο Παρασκευη πρωι και Δευτερα μεσημερι. Εχει πτηση Κυριακη 01:00-05:00 ξημερωματα Βαρκελωνη-Αθηνα και δεν την εχει για Δευτερα την ιδια ωρα, που θα ηταν ιδανικο.. Ποιος μπαινει στο αεροπλανο Σαββατο βραδυ για να φτασει Αθηνα Κυριακη 5 το πρωι;;;

Παραδειγμα 2: Αμστερνταμ πτησεις μονο Παρασκευη πρωι/μεσημερι, Κυριακη-Δευτερα πρωι/μεσημερι. Πραγα τα ιδια, Στοκχολμη τα ιδια

Παραδειγμα 3: Μοσχα. Πτηση Παρασκευη βραδυ, φτανεις Μοσχα 3 τα ξημερωματα (πλεον με Ρωσια ειμαι στο ιδιο time zone) και συνεχιζουν και εχουν τις ιδιες ωρες τα τελευταια 2 χρονια. Πτηση για πισω Αθηνα 1ωρα το μεσημερι ολες τις μερες, αρα απλα κανεις check out και τρεχεις για Domodedovo, που με ελεγχους και βιζες πρεπει να εισαι εκει 2ωρες τουλαχιστον για να μην αγχωθεις.

Καλοι προορισμοι για long weekend μεσω του δικτυου της Aegean ειναι η Ρωμη, Λονδινο, Κωνσταντινουπολη, Παρισι, Τελ Αβιβ..

Οταν μιλαμε για διακοπες μεγαλυτερες του 4μερου, τοτε ναι ιδανικες ειναι οι πρωινες πτησεις απο το Ελ Βενιζελος τυπου 9-10 το πρωι και να γυριζεις απογευμα Αθηνα. Σε αυτο το κομματι η Aegean τα παει αρκετα καλα..

Οποτε αποψη μου ειναι οτι σημασια εχει το ποσες μερες ειναι το ταξιδι που θες να κανεις, για να ορισεις εαν ειναι καλες ή κακες οι ωρες πτησεις..
 
Last edited:

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Καλό είναι να μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.Αναφέρθηκα στο παράδειγμα της Μάλαγα, καθώς η Α3 εκεί φτάνει(ή μάλλον σκοπεύει να φτάνει) 01.00.Άρα μιλάμε για μια νυχτερινή πτήση που προσγειώνεται στον προορισμό πριν τα χαράματα και όχι για απογευματινό ή βραδινό δρομολόγιο(όπως πχ η πτήση των 19.10 ATH-LHR που είναι βολικότατη γιατί φτάνει 21.10 τοπική ώρα).Αν αυτές οι πτήσεις ήταν δημοφιλείς για point to point δρομολόγια θα ταν γεμάτη τέτοιες η εταιρία, αλλά προφανώς δεν είναι γιατί κανείς άνθρωπος που κάνει διακοπές και πληρώνει ξενοδοχεία και μεταφορικά δεν έχει λόγο να φτάνει στο δωμάτιο του 03.00 το χάραμα(και αν είναι ανοιχτή η reception τέτοια ώρα) και να πληρώνει πεταμένα λεφτά κτλ.Και για TLV και για AMM η εταιρία έχει τέτοια δρομολόγια αλλά εκεί είναι ξεκάθαρο ότι απευθύνεται σε connections.Προσωπικά αν και θα γούσταρα ένα ταξίδι προς Μάλαγα (κυρίως για να πάω προς Σεβίλλη) και παρόλο που μπορώ να βρω σχεδόν τζάμπα εισιτήρια μέσω μιλίων θα το αποφύγω γιατί θέλω να πάω σαν άνθρωπος και όχι σα ζόμπι.
Τα δρομολόγια που γίνονται αργά το απόγευμα είναι και μένα τα αγαπημένα μου αλλά όντως εκεί η εταιρία υστερεί ή ενδεχομένως είναι στρατηγική της απόφαση να μη δραστηριοποιείται.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.972
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλό είναι να μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.Αναφέρθηκα στο παράδειγμα της Μάλαγα, καθώς η Α3 εκεί φτάνει(ή μάλλον σκοπεύει να φτάνει) 01.00.Άρα μιλάμε για μια νυχτερινή πτήση που προσγειώνεται στον προορισμό πριν τα χαράματα και όχι για απογευματινό ή βραδινό δρομολόγιο(όπως πχ η πτήση των 19.10 ATH-LHR που είναι βολικότατη γιατί φτάνει 21.10 τοπική ώρα).Αν αυτές οι πτήσεις ήταν δημοφιλείς για point to point δρομολόγια θα ταν γεμάτη τέτοιες η εταιρία, αλλά προφανώς δεν είναι γιατί κανείς άνθρωπος που κάνει διακοπές και πληρώνει ξενοδοχεία και μεταφορικά δεν έχει λόγο να φτάνει στο δωμάτιο του 03.00 το χάραμα(και αν είναι ανοιχτή η reception τέτοια ώρα) και να πληρώνει πεταμένα λεφτά κτλ.Και για TLV και για AMM η εταιρία έχει τέτοια δρομολόγια αλλά εκεί είναι ξεκάθαρο ότι απευθύνεται σε connections.Προσωπικά αν και θα γούσταρα ένα ταξίδι προς Μάλαγα (κυρίως για να πάω προς Σεβίλλη) και παρόλο που μπορώ να βρω σχεδόν τζάμπα εισιτήρια μέσω μιλίων θα το αποφύγω γιατί θέλω να πάω σαν άνθρωπος και όχι σα ζόμπι.
Τα δρομολόγια που γίνονται αργά το απόγευμα είναι και μένα τα αγαπημένα μου αλλά όντως εκεί η εταιρία υστερεί η ενδεχομένως είναι στρατηγική της απόφαση να μη δραστηριοποιείται.
Γνώμη σου και μόνο. Επέτρεψέ μας να διαφωνούμε. Και ένα σωρό ανυπόστατες υποθέσεις (π.χ. για το είδος των επιβατών στις πτήσεις από/προς Τελ Αβιβ).
Οι ώρες των πτήσεων για Μάλαγα είναι για μένα 100 φορές καλύτερες από τις ώρες των πτήσεων για Βαρκελώνη (στην οποία μπόρεσα να πάω με την Aegean μόνο όταν είχε αντίστοιχες βραδυνές πτήσεις πριν 2 χρόνια).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Οι ώρες των πτήσεων για Μάλαγα είναι για μένα 100 φορές καλύτερες από τις ώρες των πτήσεων για Βαρκελώνη (στην οποία μπόρεσα να πάω με την Aegean μόνο όταν είχε αντίστοιχες βραδυνές πτήσεις πριν 2 χρόνια).
Α μπραβο, εκτος απο τις βραδινες Λισαβωνα, Δουβλινο, Κοπεγχαγη, εκανα και τη βραδινη της Βαρκελωνης και μαλιστα με μικρο παιδι. Εξοικονομησαμε καθε φορα μια ολοκληρη μερα , κατι που δε θα γινοταν αν ειχαμε πρωινη η μεσημεριανη πτηση.
Με πολλη χαρα ξανακλεισα τωρα επομενο ταξιδι με μεταμεσονυκτια επιστροφη απο Ταλιν.
Φαινεται οτι ειμαστε σόι "Ξημερωματα, δινεις δικαιωματα" γιατι ο μικρος πεταει απο τη χαρα του καθε φορα που λεω το πλανο "...και θα φάμε πρωινό στο αεροδρόμιο" :haha:
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Δεν είναι θέμα γνώμης ούτε προτίμησης είναι θέμα πραγματικότητας.Δεν είναι τυχαίο που στις περισσότερες περιπτώσεις οι red eye είναι συμπληρωματικές στις "κανονικές" πτήσεις.Επίσης το αν κάποιος έχει λεφτά για πέταμα είναι προσωπική του υπόθεση.Το να πάω 03.30 το χάραμα στο δωμάτιο μου με ταξί (αναγκαστικά τις περισσότερες περιπτώσεις) για να ρίξω έναν ύπνο για μένα είναι χασούρα (χρημάτων, χρόνου, διάθεσης). Αν και τα περισσότερα ευρωπαϊκά αεροδρόμια πτήσεις μετά τις 23.00 δε δέχονται, οπότε και ο περισσότερος κόσμος δεν ταξιδεύει στη ζώνη του λυκόφωτος.Εσείς κάντε το. Είναι μεμονωμένες περιπτώσεις. Δεν έχει νόημα να αναλώνομαι περαιτέρω στο αυτονόητο.
Στη διεθνή αεροπορική πραγματικότητα οι συγκεκριμένες πτήσεις εξυπηρετούν θέματα connections, γίνονται σε slot restricted αεροδρόμια όταν δεν υπάρχει άλλη διαθέσιμη χρονοθυρίδα,βοηθούν σε θέματα μεγιστοποίησης του utilisation του αεροσκάφους και αυτά πάνω κάτω.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Προφανώς αυτού του είδους οι πτήσεις βολεύουν περισσότερο ανθρώπους με αρκετό ελεύθερο χρόνο ή αρκετή άδεια στη διάθεσή τους όπως φοιτητές, συνταξιούχους κτλ. Για ανθρώπους όμως που έχουν 10 μέρες άδεια το καλοκαίρι οι συγκεκριμένες πτήσεις οδηγούν σε απώλεια μιας ή και δύο ημερών αδείας.
Το ότι η Α3 έχει κάποια αεροσκάφη που δεν κάνουν τίποτα το βράδυ και οργανώνει ξενυχτάδικες επισκέψεις σε χωριά και κωμοπόλεις της Ευρώπης δε σημαίνει ότι αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος ταξιδιού για έναν εργαζόμενο που περιμένει τις διακοπές για να ξεκουραστεί.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Το ότι η Α3 έχει κάποια αεροσκάφη που δεν κάνουν τίποτα το βράδυ και οργανώνει ξενυχτάδικες επισκέψεις σε χωριά και κωμοπόλεις της Ευρώπης δε σημαίνει ότι αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος ταξιδιού για έναν εργαζόμενο που περιμένει τις διακοπές για να ξεκουραστεί.
Και πάλι είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας. Εχω μεγάλες διακοπές, παρόλα αυτά η πλειοψηφία των αναχωρήσεων της Αιγαίου στο χρονικό διάστημα 8-8.45 το πρωί δε μου ειναι καθόλου ξεκούραστες. Σημαίνει ξύπνημα στις 5 το πρωί, οπότε φτάνω στον προορισμό σαν ζόμπι και μετά είτε σέρνομαι από αυπνία είτε τρώω το μεσημέρι σε ύπνο. Δε μπορώ να διανοηθώ τι κάνουν όσοι ξεκινούν από νομό κοντά στην Αθήνα και πρέπει να ταξιδέψουν και κανένα δίωρο ή πρέπει να διανυκτερεύσουν στο αεροδρόμιο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.972
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε ένα ταξίδι, και ιδιαίτερα σε ένα Ευρωπαικό ταξίδι ολίγων ημερών, αν ο χρόνος δεν περισσεύει οφείλεις να τον εκμεταλλευτείς όσο καλύτερα γίνεται. Υπάρχουν λοιπόν οι παραγωγικές ώρες, όπου μπορείς να επισκευθείς αξιοθέατα, να περπατήσεις με το φως της μερας, να βγάλεις φωτογραφίες, να μπεις σε καταστήματα κλπ. Αυτές δεν είναι πολλές. Χαριν απλότητας ας πουμε ότι είναι σταθερές, ας πούμε 9 το πρωί με 7 το απόγευμα. Οι υπόλοιπες ώρες είναι "νεκρός" χρόνος. Εκεί τρώμε, κοιμόμαστε, ξεκουραζόμαστε, διασκεδάζουμε ή έστω κάνουμε κάποια λίγα ειδικά πράγματα που γίνονται και νύχτα (π.χ. φωτογραφίες σε φωτισμένα αξιοθέατα).
Η δική μου αρχή είναι πως οι μετακινήσεις, αν διαρκούν πανω από λίγα λεπτά, πρέπει κατά το δυνατό να γίνονται στο νεκρό χρόνο, ώστε να μεγιστοποιείται ο ωφέλιμος χρόνος, τόσο στον προορισμό όσο και στην αφετηρία (λιγότερη άδεια από την εργασία).
Η χειρότερη δυνατή πτήση για μένα ξεκινάει στις 2 το μεσημέρι από κάπου και φτάνει στις 5 στον προορισμό της. Όλη σχεδόν η χρήσιμη μέρα χαμένη, μαζί με τα πηγαινέλα στο αεροδρόμιο.
Τα άλλα περί "διεθνούς αεροπορικής πραγματικότητας" σκεφτείτε καλύτερα πριν τα γράψετε για θέμα που δε γνωρίζετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.548
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom