Νησιώτικα διλήμματα

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Αλλη μια σκεψη ειναι κουφονησια και Αναφη! Τι λετε;

Αν μιλάμε κ για τα δύο μαζί..δεν νομίζω ότι συνδυάζονται. Η Ανάφη έχει μια λιλιπούτεια πανέμορφη χώρα ζωγραφιά, την οποία όμως γυρίζεις με 10λεπτά περπάτημα το πολύ. έχει τέλειες ταβέρνες με φρέσκα θαλασσινά, μαγειρευτά κτλ σε καλές τιμές κ μπαράκια ίσως λιγότερα κ από τα δάχτυλα του ενός χεριού (τουλάχιστον έτσι ήταν προ 5 ετών). Παραλίες πολύ όμορφες, αμμουδερές κ συνεχόμενες, πάει λεωφορειάκι. Δες στο τοπικ της Ανάφης για περισσότερα. Θεωρείται πάντως πιο πολύ ζευγαρονήσι (αν κ έχω δει μικρές παρέες κι κει), πάνω από 5 μέρες προσωπικά θα βαριόμουν αλλά αυτά είναι γούστα...
Για Κουφονήσι δεν ξέρω, αλλά δεν πρέπει να είναι τόσο ανόθευτο όσο η Ανάφη κ μαζεύει σίγουρα πιο πολύ κόσμο. Εγώ θα σου έλεγα αν θέλετε ησυχία, όμορφη χώρα κ παραλίες κ μετά λιγαααακι κόσμο: Αστυπάλαια-Δονούσα (συνδέονται τέλεια με καράβι) κ μετά από Δονούσα στη Νάξο για την 2η βδομάδα σας. Φθηνά (σχετικά) νησιά όλα με τέλεια νερά (ειδικά η Δονούσα), ηρεμία αλλά όχι νέκρα κ μπορείτε κ χωρίς αμάξι (5-6 μέρες στην Αστυπάλαια αρκεί κ το λεωφορειάκι συν κάνα βαρκάκι για πιο απρόσιτες παραλίες κ τα μαγευτικά νησάκια που έχει). :)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Νομιζω τελικα οτι μας βλεπω για Συμη, Χαλκη και Λειψους! Λιγο αυτα που διαβασα, λιγο αυτα που ειδα... Νμιζω οτι ειναι μια ωραια επιλογη για καποιον που ερχεται πρωτη φορα στην Ελλαδα και εχει στο μυαλο του μονο τα μπλε πορτοπαραθυρα!!
Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να δείξεις φωτογραφίες στο φίλο σου από όλους αυτούς τους προορισμούς και να παρατηρήσεις τις αντιδράσεις του. Δόξα σοι ο Θεός το διαδίκτυο όπως και το παρόν forum βρίθει από πολλές εικόνες όλων των νησιών. Προσωπικά εάν με ρωτούσες θα έτεινα λίγο περισσότερο στην επιλογή Σύμη-Νίσυρο-Χάλκη - απίστευτα γραφικά νησια και ωραιότατες παραλίες αν και όχι πολλές (στη Χάλκη προσπαθήστε να πατάτε με καικι στη νησίδα Αλιμιά που είναι δίπλα και με απίστευτα νερά). Πιο κυκλαδίτικου τύπου η Νίσυρος με ένα μοναδικό ηφαίστειο, γραφικές και απίστευτα αρχοντικές χώρες με όλη την χρωματική παλέτα στα σπίτια σε μια αρχιτεκτονική πανδαισία σε Σύμη και Χάλκη! Μπορείτε μάλιστα τα νησάκια αυτά να τα συνδυάσετε και με ένα μικρό (έστω διήμερο) πέρασμα από Ρόδο (εάν μάλιστα πάτε Χάλκη ίσως μάλλον θα πρέπει να περάσετε υποχρεωτικά). Είμαι σίγουρος ότι η μεσαιωνική πολιτεία της Ρόδου θα ενθουσιάσει το φίλο σου και θα τον παραπέμψει ίσως και σε οικείες εικόνες για αυτόν (π.χ. Αβινιόν κλπ)
 

gtgt

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να δείξεις φωτογραφίες στο φίλο σου από όλους αυτούς τους προορισμούς και να παρατηρήσεις τις αντιδράσεις του. Δόξα σοι ο Θεός το διαδίκτυο όπως και το παρόν forum βρίθει από πολλές εικόνες όλων των νησιών. Προσωπικά εάν με ρωτούσες θα έτεινα λίγο περισσότερο στην επιλογή Σύμη-Νίσυρο-Χάλκη - απίστευτα γραφικά νησια και ωραιότατες παραλίες αν και όχι πολλές (στη Χάλκη προσπαθήστε να πατάτε με καικι στη νησίδα Αλιμιά που είναι δίπλα και με απίστευτα νερά). Πιο κυκλαδίτικου τύπου η Νίσυρος με ένα μοναδικό ηφαίστειο, γραφικές και απίστευτα αρχοντικές χώρες με όλη την χρωματική παλέτα στα σπίτια σε μια αρχιτεκτονική πανδαισία σε Σύμη και Χάλκη! Μπορείτε μάλιστα τα νησάκια αυτά να τα συνδυάσετε και με ένα μικρό (έστω διήμερο) πέρασμα από Ρόδο (εάν μάλιστα πάτε Χάλκη ίσως μάλλον θα πρέπει να περάσετε υποχρεωτικά). Είμαι σίγουρος ότι η μεσαιωνική πολιτεία της Ρόδου θα ενθουσιάσει το φίλο σου και θα τον παραπέμψει ίσως και σε οικείες εικόνες για αυτόν (π.χ. Αβινιόν κλπ)
Ευχαριστω παρα πολυ!
Το εχω ηδη κανει αυτο με τις φωτογραφιες αλλα δεν δουλεψε και πολυ καθως του φαινονται ολα ωραια και πανω κατι ιδια! Κατι που δεν ισχυει αλλα για καποιον που δεν εχει βρεθεο ποτε σε ελληνικο νησι δεν μπορει αν καταλαβει τις διαφορες, οποτε μου λεει οτι ειναι ολα ιδια ... Ενα ξερο νησι με παεμορφες παραλιες και ωραια αρχιτεκτονικη.... Οικονομολογος βλεπετε... :shock:
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ευχαριστω παρα πολυ!
Το εχω ηδη κανει αυτο με τις φωτογραφιες αλλα δεν δουλεψε και πολυ καθως του φαινονται ολα ωραια και πανω κατι ιδια! Κατι που δεν ισχυει αλλα για καποιον που δεν εχει βρεθεο ποτε σε ελληνικο νησι δεν μπορει αν καταλαβει τις διαφορες, οποτε μου λεει οτι ειναι ολα ιδια ... Ενα ξερο νησι με παεμορφες παραλιες και ωραια αρχιτεκτονικη.... Οικονομολογος βλεπετε... :shock:
Χμμμ....αυτό με το ξερό νησί που ανέφερε, μου ακούστηκε κάπως απαξιωτικό. Ισως αυτό να σημαίνει ότι προτιμά κάτι που να έχει ιδιαίτερη φύση. Μήπως να κοίταζες λίγο προς Σποράδες μεριά τότε? Η Σκόπελος και η Αλόνησσος και ήρεμες είναι σχετικά και καταπράσινες, και με εκπλητικές παραλίες, και παλεύονται άνετα χωρίς αυτοκίνητο. Για δείξε του και από εκεί εικόνες
 

gtgt

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Χμμμ....αυτό με το ξερό νησί που ανέφερε, μου ακούστηκε κάπως απαξιωτικό. Ισως αυτό να σημαίνει ότι προτιμά κάτι που να έχει ιδιαίτερη φύση. Μήπως να κοίταζες λίγο προς Σποράδες μεριά τότε? Η Σκόπελος και η Αλόνησσος και ήρεμες είναι σχετικά και καταπράσινες, και με εκπλητικές παραλίες, και παλεύονται άνετα χωρίς αυτοκίνητο. Για δείξε του και από εκεί εικόνες
Όχι όχι δεν το λέει απαξιωτικά ! Κάθε αλλο που του αρέσει παρα πολυ αυτήν η άγρια ομορφιά! Απλά μην έχοντας ξανάρθει στην Ελλάδα δείχνοντας του τις φωτογραφίες, του φαίνονται όλα τα νησιά τουλαχιςτον οι κυκλαδες ίδια όσο αφορά το τοπίο και την αρχιτεκτονική .. Δεν μπορεί να καταλάβει τη διαφορά της ατμόσφαιρας του κάθε νησιου!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Όχι όχι δεν το λέει απαξιωτικά ! Κάθε αλλο που του αρέσει παρα πολυ αυτήν η άγρια ομορφιά! Απλά μην έχοντας ξανάρθει στην Ελλάδα δείχνοντας του τις φωτογραφίες, του φαίνονται όλα τα νησιά τουλαχιςτον οι κυκλαδες ίδια όσο αφορά το τοπίο και την αρχιτεκτονική .. Δεν μπορεί να καταλάβει τη διαφορά της ατμόσφαιρας του κάθε νησιου!
Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω, νομίζω πως τελικά επειδή θέλετε και κάτι πιο χαλαρό τα μικρά Δωδεκάνησα ίσως να ήταν μια καλή επιιλογή. Πάντως στη περίπτωσή σας κοιτάξτε όπου κι αν καταλήξετε, κοιτάξτε να μοιράσετε κάπως τις μέρες σας στα νησιά και να κάνετε συνδυασμό νησιών (π.χ. Σύμη-Ρόδος-Χάλκη ή Σκόπελος-Αλόννησος) ώστε να πάρει ο φίλος σου γεύση από τη διαφορετική ατμόσφαιρα κάθε νησιού. Ένα άλλο ωραίο tour νησιών που σκέφθηκα θα ήταν και το Σέριφος-Σίφνος στις Κυκλάδες σε περίπτωση που εσύ δεν έχεις πάει...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
δεν εχω παει και δεν ξερω.αλλα οι περισσοτεροι,αν οχι ολοι οι γαλλοι που γνωριζω παθαινουν ερωτα με τα κουφονησια.
 

angryDuck

Member
Μηνύματα
36
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα
Χερεται σε ολους! Τι υπεροχο φορουμ! Συγχαρητηρια σε ολους :)

Καταρχας να πω εκ των πρωταιρων συγνωμη για την ορθογραφια (παει καιρος που εγραψα στα Ελληνικα). Ειμαστε ενα ζευγαρι (ηλικια 30-40) Ελληνων που ζουμε χρονια στο εξωτερικο και δυστηχως σπανια μας δινεται η δυνατοτητα να κανουμε διακοπες στην Ελλαδα μας.. Φετοσ το καλοκαιρι αποφασισαμε να ερθουμε για 5 μερες να απολαυσουμε τις διακοπες μας σε καποιο ελληνικο νησι. Οι προτεραιοτητες μας ειναι φυσικα οι παραλιες, το καλο φαγητο/τοπικη κουζινα σε συνδυασμο με απλετο τσιπουρο/ουζο και κατα προτιμηση να εχει καλη συγκοινωνια γιατι δεν εχουμε αμαξι. Α! και κανα δυο μπαρακια να απολαμβανουμε το ποτο μας στισ ζεστεσ καλοκαιρινες νυχτες. Περισι πηγαμε Δονουσα και ξετρελαθηκαμε (αν και η θαλασσα για μενα παααρα ηταν κρυα χαχαχα). Ψαχνουμε λοιπον κατι αντιστοιχο και για φετος, ισωσ και με λιγο μεγαλυτερο νησι δεν θα ειχαμε προβλημα. Ισωσ νοικιασουμε αμαξι στην Αθηνα, οποτε εαν τα ακτοπλοικα ειναι σχετικα οικονομικα θα μπορουσαμε να το παρουμε μαζι, αλλα τα παντα ρει :)
Γενικα μας λειπει η Ελλαδα, η φιλοξενια των ανθρωπων και το παραδοσιακο φαγητο, οποτε οτιδηποτε τουριστικο δεν μας ελκυει. Τελευταιο και εξισου σημαντικο ειναι οτι ψαχνουμε για οικονομικα μερη -- δεδομενου οτι το περισσοτερο μπατζετ μας θα μας φυγει στα αεροπορικα για Ελλαδα. Οποιαδηποτε προταση θα ηταν ευπροσδεκτη!

Σας ευχαριστω παρα πολυ!
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
402
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Μπορείτε να πάτε
κουφονήσι
Αντίπαρο
Λειψους
Σύμη Αλόννησος
Παξους
Φολέγανδρο
 

angryDuck

Member
Μηνύματα
36
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα
top_pal ευχαριστω για την απαντηση σου! η φολεγανδρος απο παραλιες τι λεει? Κουφονησια το σκεφτομασταν, αλλα ακουσα κατι τιμεσ αλλου για αλλου οταν πηρα τηλεφωνα για δωματια... Αυτη τη στιγμη κοιταω και Κιμωλο, Αναφη.. Ποια η γνωμη σου? Ευχαριστω!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Κυθνος: κοντινή, απλή,οικονομική,ωραιο φαγητό και άνθρωποι,ωραιες παραλιες,ομορφη χωρα, λιγα μπαρακια,γενικα ιδανικη για να μην σπαταλίσετε πολλες ωρες στο πλοιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.599
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom