Νησιώτικα διλήμματα

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Καλησπέρα παιδιά..νέος στο forum οπότε καλώς σας βρήκα!Σκέφτομαι να πάω αρχές με μέσα Ιουνίου σε κανένα νησάκι στις Κυκλάδες μόνος για 3-4 μέρες..έχει κανείς καμιά πρόταση? Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να υπάρχει καλή συγκοινωνία μιας και δεν υπάρχει δίπλωμα..Δεν έχω επίσης πρόβλημα το μέρος να είναι ήσυχο καθώς θέλω να ηρεμήσω λιγάκι.. :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα παιδιά..νέος στο forum οπότε καλώς σας βρήκα!Σκέφτομαι να πάω αρχές με μέσα Ιουνίου σε κανένα νησάκι στις Κυκλάδες μόνος για 3-4 μέρες..έχει κανείς καμιά πρόταση? Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να υπάρχει καλή συγκοινωνία μιας και δεν υπάρχει δίπλωμα..Δεν έχω επίσης πρόβλημα το μέρος να είναι ήσυχο καθώς θέλω να ηρεμήσω λιγάκι.. :)
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Τέτοια εποχή είναι και για ηρεμία γενικώς.
Στη θέση σου θα χτυπούσα μια Σίφνο πάντως. Πολύ καλή συγκοινωνία, αρκετά πράγματα να δεις, χαλάρωμα αλλα και κοσμοπολίτικο νησί.
Τσέκαρε το;)
 

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Τέτοια εποχή είναι και για ηρεμία γενικώς.
Στη θέση σου θα χτυπούσα μια Σίφνο πάντως. Πολύ καλή συγκοινωνία, αρκετά πράγματα να δεις, χαλάρωμα αλλα και κοσμοπολίτικο νησί.
Τσέκαρε το;)
Λες ε? Το σκέφτηκα αλλά δεν το πολυέψαξα.. Για Φολέγανδρο και Σέριφο τι γνώμη έχεις? Ευχαριστώ :D
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Λες ε? Το σκέφτηκα αλλά δεν το πολυέψαξα.. Για Φολέγανδρο και Σέριφο τι γνώμη έχεις? Ευχαριστώ :D
Τη καλύτερη, δε το συζητώ.
Ποιοτικά νησιά, πανέμορφες & γραφικές χώρες, πολύ καλές παραλίες για μπάνιο.
Λίγο αρνητικό στη Σέριφο οι κακές μετακινήσεις. Στη Φολέγανδρο βολέυεσαι.
Μιλάω όμως σκεπτόμενος και τα δεδομένα της εποχής που ψάχνεσαι να πας.
Θα προτιμούσα Σίφνο! Να έχει και λίγο κίνηση..
 

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Τη καλύτερη, δε το συζητώ.
Ποιοτικά νησιά, πανέμορφες & γραφικές χώρες, πολύ καλές παραλίες για μπάνιο.
Λίγο αρνητικό στη Σέριφο οι κακές μετακινήσεις. Στη Φολέγανδρο βολέυεσαι.
Μιλάω όμως σκεπτόμενος και τα δεδομένα της εποχής που ψάχνεσαι να πας.
Θα προτιμούσα Σίφνο! Να έχει και λίγο κίνηση..
Για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει στο μυαλό η Φολέγανδρος! Θα κοιτάξω όμως και για Σίφνο και θα επανέλθω
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει στο μυαλό η Φολέγανδρος! Θα κοιτάξω όμως και για Σίφνο και θα επανέλθω
Εαν σου χει κολλησει τοτε μη το σκεφτεσαι. Θα βρεις και καλες τιμες αυτη τη περίοδο, απλα δε θα χει και πολυ κοσμο.
Επίσης δεν είναι κοντά στο Πειραιά, και το ακτοπλοϊκό με το γρήγορο είναι αρκετά τσουχτερό. Αλλιώς με το Κοραή & ο θεός βοηθός. Τσέκαρε τα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Αν πας μόνος ...εγω θα πρότεινα Σεριφο, να μεινεις στα δωμάτια του καμπινγκ μπορστα στην θάλασσα. Οι συγκοινωνίες για χώρα είναι οκ, ασε που το κατεβασμα γίνεται κ με τα πόδια...για τις μετακινήσεις στις παραλίες δεν ξέρω γιατι ειχαμε αυτοκινητο.
Η Φολέγανδρος έχει εκπληκτική Χωρα, αλλά υστερεί σε παραλίες κ θα την πρότεινα για ζευγάρι ή παρέα περισσότερο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Στη Σεριφο δεν υπαρχουν δρομολογια για παραλιες μονο απο Λιμανι προς Χωρα κ το αντιστροφο. Παντως τελικα παιδια τα δρομολογια της Συρου, Μηλου, Μυκονου, Παρου κ Σαντορινης δεν παιζονται. Ολα τα αλλα ειναι για κλαμματα. Κοιταγα χτες τα κτελ Αμοργου, Αναφης, Τηνου, Φολεγανδρου, Σικινου, Σιφνου κ Ιου. Ολα εληγαν στις 4-5 .Επιτρεπεται η Τηνος, μεγαλο νησι κ να ληγουν 2-3 ;
 
Last edited:

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Στη Σεριφο δεν υπαρχουν δρομολογια για παραλιες μονο απο Λιμανι προς Χωρα κ το αντιστροφο. Παντως τελικα παιδια τα δρομολογια της Συρου, Μηλου, Μυκονου, Παρου κ Σαντορινης δεν παιζονται. Ολα τα αλλα ειναι για κλαμματα. Κοιταγα χτες τα κτελ Αμοργου, Αναφης, Τηνου, Φολεγανδρου, Σικινου, Σιφνου κ Ιου. Ολα εληγαν στις 4-5 .Επιτρεπεται η Τηνος, μεγαλο νησι κ να ληγουν 2-3 ;
Μάλιστα..Οπότε τείνω προς Φολέγανδρο που θα τα έχω σχεδόν όλα στα πόδια μου..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Διαβασα επισης οτι στη Φολεγανδρο ξεκινουν πολλα βαρκακια απο τον Καραβοσταση που πανε στις παραλιες οποτε εξυπηρετει. Ψαχνω κ γω νησι χωρις αυτοκινητο κ για νησι με αυτοκινητο.Για το δευτερο ειμαι αναμεσα σε Χιο., Σαμο κ Καρπαθο οπως γραφω σε αλλο θρεντ. Για χωρις αυτοκινητο σκεφτομαι Ιο κ Φολεγανδρο. Σικινος κ Αναφη μου φανηκαν πολυ μικροσκοπικα.
 

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Διαβασα επισης οτι στη Φολεγανδρο ξεκινουν πολλα βαρκακια απο τον Καραβοσταση που πανε στις παραλιες οποτε εξυπηρετει. Ψαχνω κ γω νησι χωρις αυτοκινητο κ για νησι με αυτοκινητο.Για το δευτερο ειμαι αναμεσα σε Χιο., Σαμο κ Καρπαθο οπως γραφω σε αλλο θρεντ. Για χωρις αυτοκινητο σκεφτομαι Ιο κ Φολεγανδρο. Σικινος κ Αναφη μου φανηκαν πολυ μικροσκοπικα.
Ίο πήγα πέρσι με την παρέα μου..όλα μια χαρά! Διασκέδαση φουλ και ωραίες παραλίες! Τελικά θα κλείσω Φολέγανδρο μοναχούλης 4 μέρες μέσα στον Ιόυνιο! Ψάχτηκα αρκετά και το πήρα απόφαση!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλή επιλογή η Φολέγανδρος φίλε @alexvovo . Απο τα αγαπημένα μου νησιά σίγουρα.
Να διευκρινήσω κάπου εδώ ότι δεν είναι απαραίτητο το αυτοκίνητο.
Μια χαρά μπορείς να κάνεις πρόγραμμα με τα δρομολόγια του λεοφωρείου, αρκεί να μη τα θες ολα δικά σου!
@KLEOPATRA Οντως απο Καραβοστάση υπάρχουν δρομολόγια προς τις παραλίες, με γνωστότερο αυτό προς το κάτεργο που είναι φανταστική. Πάντως δεν ισχύει να ξέρεις αυτό που λες για Σίκινο, πόσο μάλλον για Ανάφη οτι είναι μικροσκοπικά. Στα ίδια δεδομένα με τη Φολέγανδρο είναι. Επίσης δε χρειάζεσαι αυτοκίνητο στα νησια αυτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom