Ολλανδία Οδηγίες για Άμστερνταμ

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
γειά σας, σχεδιάζω με τον φίλο μου να παμε αμστερνταμ τέλη σεπτέμβρη με αρχές οκτώμβρη, όσοι εχετε πάει θεωρείτε πως είναι λάθος εποχή λόγω κακοκαιρίας; θέλουμε να πάρουμε ποδήλατα και να κάνουμε όλο βόλτες, ο καίρος θα βοηθάει η βρέχει συνέχεια τέτοια εποχή;ευχαριστώ:)


εγω ειχα παει τελη νοεμβρη και εβρεξε μονο μια μερα αλλα το κρυο ηταν τσουχτερο.ο καιρος ειναι και λιγο θεμα τυχης νομιζω. εινα τελειο το αμστερνταμ οπως και τα χωρια τριγυρω. εγω μπορω να σου πω οτι την ολλανδια την εχω ερωτευτει. να πατε οπωσδηποτε βολτα στα καναλια με το καραβακι αλλα θα σου προτεινα να ειναι μερα γιατι εμεις ειχαμε παει οταν ειχε βραδιασει και δεν το ευχαριστηθηκα ιδιαιτερα.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Καλησπέρα σε όλους! Σε πόσες μέρες περίπου γυρίζει κανείς το Άμστερνταμ με την άνεσή του, έχοντας δει τα βασικά αξιοθέατα; Τρεις; Τέσσερις;

Αν συνδυάσω Άμστερνταμ, Βρυξέλλες και Μπρυζ, πόσες μέρες πιστεύετε ότι πρέπει να αφιερώσω στην κάθε πόλη;

Επίσης, ο Αύγουστος είναι καλή εποχή για να πραγματοποιήσω ένα τέτοιο ταξίδι ή βρέχει συνέχεια (όπως μου είπε φίλη που μένει μόνιμα Λέιντεν..);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν νομίζω ότι σταματάει να βρέχει ποτέ σε αυτές τις χώρες!
Στο Άμστερνταμ και στις Βρυξέλλες ενδιαφέρεσαι να μπεις σε μουσεία;
Αν όχι, Άμστερνταμ σε 3 μέρες θα το γυρίσεις (μπορεί και σε 2), Βρυξέλλες σε 2, Μπριζ σε 1.
Να σου πω ότι εγώ είμαι της ποσότητας και βλέποντας αυτά τα νούμερα μου έρχεται να τα σβήσω. Είναι το μίνιμουμ ημερών που μπορώ να γράψω:roll:
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Ουάου, αυτό θα πει άμεση απάντηση! Θέλω να δω κάποια από τα βασικά μουσεία, π.χ. του Βαν Γκογκ και το Rijksmuseum, όχι να τα δω όλα εξαντλητικά...Απλά θέλω να δω τα βασικά αξιοθέατα, όχι να μπαίνω σε κάθε εκκλησία που βρίσκω στο δρόμο μου..

Ιδανικά, π.χ. Άμστερνταμ θες κανένα πενθημεράκι;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
5 μέρες μέρες μια χαρά είναι. Τα μουσεία αυτά αξίζουν. Και στις άλλες δυο πόλεις κάτσε όσο πιο πολύ μπορείς. Στη Μπριζ να είσαι προετοιμασμένη για αρκετό κόσμο και υψηλές τιμές.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Οπότε, δηλαδή, κανά 8ημεράκι οπωσδήποτε.. Αν μας φτάσουν τα λεφτά, θα το επιχειρήσω!! Σ' ευχαριστώ πολύ katkats!
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Πήγα το καλοκαίρι Άμστερνταμ(3 βράδια) και Μπρυζ(2 βράδια) και νομίζω ήταν ιδανικά για πρώτη επίσκεψη.Βρυξέλλες δεν έχω πάει,οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω..Στο Άμστερνταμ είδαμε μουσείο Βαν Γκογκ,το σπίτι της Άννας Φρανκ από τα βασικά αξιοθέατα και κάναμε και 1 3ωρο free tour που το συνιστώ: «Home of the Famous Amsterdam Free Tour with some of the best guides in the business» - SANDEMANs NEW EUROPE
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Με βοηθάτε να τα ξεδιαλύνω κάπως στο μυαλό μου. Να φανταστώ ότι Άμστερνταμ-Μπρυζ ο καλύτερος τρόπος σύνδεσης (και από άποψη χρημάτων) είναι το τρένο;
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Το πιο φθηνό είναι το λεωφορείο νομίζω της Eurolines.Το καλύτερο όμως το τρένο..Για να δεις τι τιμές παίζουν μπες εδώ: NS Hispeed, International Train tickets Fyra, Thalys, TGV, ICE and Eurostar. Book now! - NSHispeed.nl
Απλά έχεις 1 φορά αλλαγή στην Αμβέρσα..Το σκέλος Άμστερνταμ-Αμβέρσα γίνεται με το ακριβό αλλά και γρήγορο Thalys,το οποίο όμως απαιτεί κράτηση θέσης.Αλλιώς το IC δεν χρειάζεται κράτηση.Αυτά ίσχυαν το καλοκαίρι..Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.Δοκίμασε τη σελίδα που σου έγραψε να πάρεις μια ιδέα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Επειδή κάτι ετοιμάζω κι εγώ για το καλοκαίρι, το ταξίδι φαίνεται ότι θα είναι 4 ήμερο- 3 διανυκτερεύσεις, αλλά θα φτάσω πρωί και θα αναχωρήσω βράδυ, οπότε έχω τις μέρες ολόκληρες. Τι προτείνετε, να φύγω για Άμστερνταμ μόλις φτάσω και να επιστρέψω Βρυξέλλες το επόμενο βράδυ ή να αφήσω το Αμστερνταμ για το τέλευταίο διήμερο; (φοβάμαι μήπως με πιάσει άγχος για την αναχώρηση του αεροπλάνου επιστροφής).
Επίσης, γνωρίζετε καμιά οικονομική και δοκιμασμένη πρόταση διαμονής;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Επειδή κάτι ετοιμάζω κι εγώ για το καλοκαίρι, το ταξίδι φαίνεται ότι θα είναι 4 ήμερο- 3 διανυκτερεύσεις, αλλά θα φτάσω πρωί και θα αναχωρήσω βράδυ, οπότε έχω τις μέρες ολόκληρες. Τι προτείνετε, να φύγω για Άμστερνταμ μόλις φτάσω και να επιστρέψω Βρυξέλλες το επόμενο βράδυ ή να αφήσω το Αμστερνταμ για το τέλευταίο διήμερο; (φοβάμαι μήπως με πιάσει άγχος για την αναχώρηση του αεροπλάνου επιστροφής).
Επίσης, γνωρίζετε καμιά οικονομική και δοκιμασμένη πρόταση διαμονής;
Εγώ θα πρότεινα την πρώτη επιλογή.. Μου φαίνεται καλύτερο να κάνεις το ταξίδι συνεχόμενα στην αρχή (πτήση και μετά τρένο για Αμστερνταμ), συνήθως στην αρχή λόγω και της προσμονής έχουμε μεγαλύτερη όρεξη και αντοχές. Δε θα'χεις και το αγχος με τη πτήση της επιστροφής και επειδή θα είσαι κοντά θα εκμεταλλευτείς καλύτερα τον χρόνο της τελευταίας μέρας.. Για οικονομική διαμονή δες μήπως μπορείς να προγραμματίσεις να είσαι ΣΚ στις Βρυξέλλες. Θα έχεις πολλές επιλογές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Οι ημερομηνίες που έχω είναι πολύ συγκεκριμένες και δεν θα είναι Σαββατοκύριακο. Όμως δεν έχω πρόβλημα επιλογής στη διαμονή στις Βρυξέλλες. Με το Αμστερνταμ δυσκολεύομαι περισσότερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.492
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom