Ολλανδία Οδηγίες για Άμστερνταμ

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Οι ημερομηνίες που έχω είναι πολύ συγκεκριμένες και δεν θα είναι Σαββατοκύριακο. Όμως δεν έχω πρόβλημα επιλογής στη διαμονή στις Βρυξέλλες. Με το Αμστερνταμ δυσκολεύομαι περισσότερο.
Ναι λογικό, θυμάμαι όταν το έψαχνα στο booking μήπως και διανυκτερεύαμε στο Άμστερνταμ είχα απογοητευτεί.. ή ήταν πανάκριβα ή είχαν κοινόχρηστο μπάνιο..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ναι λογικό, θυμάμαι όταν το έψαχνα στο booking μήπως και διανυκτερεύαμε στο Άμστερνταμ είχα απογοητευτεί.. ή ήταν πανάκριβα ή είχαν κοινόχρηστο μπάνιο..
Κάτι έχω εντοπίσει με μπάνιο και λογική τιμή, αλλά έλεγα αν υπάρχει δοκιμασμένη πρόταση. Εσείς ημερήσια το κάνατε; Δεν είναι κουραστικο;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Κάτι έχω εντοπίσει με μπάνιο και λογική τιμή, αλλά έλεγα αν υπάρχει δοκιμασμένη πρόταση. Εσείς ημερήσια το κάνατε; Δεν είναι κουραστικο;
Δε βαρεθήκαμε στη διαδρομή, βλέπαμε ωραία τοπία και πέρασε γρήγορα η ώρα. Το κακό ήταν πως δεν είχαμε χρόνο για μουσεία κτλ. περπατήσαμε πολύ την πόλη και επιστρέψαμε το βράδυ. Αν είχαμε βρει κάτι σε νορμάλ τιμή θα μέναμε αλλά προτιμήσαμε τη διανυκτέρευση στις Βρυξέλλες σε καλό ξενοδοχείο..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σε όλους! Σε πόσες μέρες περίπου γυρίζει κανείς το Άμστερνταμ με την άνεσή του, έχοντας δει τα βασικά αξιοθέατα; Τρεις; Τέσσερις;

Αν συνδυάσω Άμστερνταμ, Βρυξέλλες και Μπρυζ, πόσες μέρες πιστεύετε ότι πρέπει να αφιερώσω στην κάθε πόλη;

Επίσης, ο Αύγουστος είναι καλή εποχή για να πραγματοποιήσω ένα τέτοιο ταξίδι ή βρέχει συνέχεια (όπως μου είπε φίλη που μένει μόνιμα Λέιντεν..);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Αμστερνταμ θα έδινα μίνιμουμ 3 ημέρες, χωρίς τα μουσεία. Αν θες να πας και πιο έξω, να δεις π.χ. το Edam ή το Haarlem, βάζεις ακόμα παραπάνω. Μίνιμουμ σημαίνει τρεχάλα από τα χαράματα ως το βράδυ, με πόδια ή/και ποδήλατο, χωρίς πολλές ενδιάμεσες στάσεις (καφέδες/φαγητά κλπ). Για πιο χαλαρούς ρυθμούς, οι μέρες ανεβαίνουν.
Βρυξέλλες, είναι είτε του ύψους (οπότε πας λίγο χαλαρά, βλέπεις και τα προάστεια κλπ), οπότε πρέπει να αφιερώσεις 2-3 μέρες minimum (δες ανωτέρω) ή του βάθους, οπότε ξεμπερδεύεις με τα βασικά μέσα σε λίγες ώρες.
Μπρυζ 1 μέρα (& μια νύκτα, μην την παραλείψεις) αρκεί.
Αν θες να πας στην περιοχή, γιατί παραλείπεις όλες τις υπόλοιπες πόλεις Ολλανδίας & Βελγίου? Μήπως να εστίαζες σε μια χώρα μόνο, να τη δεις καλά?

Στην Ολλανδία ο Αύγουστος θεωρείται ήδη Φθινόπωρο. Αν θες (σχετικά) καλό καιρό, πήγαινε Απρίλιο - Ιούνιο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επειδή κάτι ετοιμάζω κι εγώ για το καλοκαίρι, το ταξίδι φαίνεται ότι θα είναι 4 ήμερο- 3 διανυκτερεύσεις, αλλά θα φτάσω πρωί και θα αναχωρήσω βράδυ, οπότε έχω τις μέρες ολόκληρες. Τι προτείνετε, να φύγω για Άμστερνταμ μόλις φτάσω και να επιστρέψω Βρυξέλλες το επόμενο βράδυ ή να αφήσω το Αμστερνταμ για το τέλευταίο διήμερο; (φοβάμαι μήπως με πιάσει άγχος για την αναχώρηση του αεροπλάνου επιστροφής).
Επίσης, γνωρίζετε καμιά οικονομική και δοκιμασμένη πρόταση διαμονής;
Για 4ήμερο ταξίδι, περιορίσου καλύτερα στο Βέλγιο μόνο. Έχει πολλά να δώσει, 4 μέρες είναι ήδη λίγες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
[

Το αρχικό πλάνο ήταν για Βρυξέλλες- Μπριζ- Γάνδη, αλλά κάτι μου κάνει αυτή η μικρή απόσταση από το Αμστερνταμ, φοβάμαι ότι θα το μετανιώσω αν δεν πάω έστω για μια βόλτα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Θα το μετανιώσεις αν δεν μείνεις Βέλγιο... είπαμε Βρυξέλλες, Μπρυζ, Γάνδη σε χαλαρούς ρυθμούς... το Αμστελόδαμο είναι άλλο ταξίδι μην τα μπερδεύεις... 4 μέρες για όλα αυτά δεν φτάνουν ούτε για ζήτω, μην κάψεις έτσι το ταξίδι σου...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Σε 4 μέρες έχεις να κάνεις και να δεις αρκετά στο Βέλγιο, ξεκούραστα και χαλαρά αν δεν αφιερώσεις πολύ χρόνο στις Βρυξέλλες. Εγώ θυμάμαι είχα πάρει τραίνο πήγα Μπρυζ, έμεινα βράδυ (χωρίς τουρίστες) και την επομένη έκανα μια στάση στη Γάνδη και το απόγευμα επέστρεψα Βρυξέλλες. Άλλη μια μονοήμερη που μου άρεσε ήταν στην Αμβέρσα
Το Αμστερνταμ είναι άλλο ταξίδι όπου αξίζει να πας και λιγο παραπέρα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Μόλις έμαθα ότι δεν υπάρχουν εισιτήρια εξαργύρωσης στην Aegean τις ημερομηνιες που ήθελα, και είναι πολύ συγκεκριμένες αυτές που μπορώ να φύγω :( Πάμε γι άλλα...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Αμστερνταμ θα έδινα μίνιμουμ 3 ημέρες, χωρίς τα μουσεία. Αν θες να πας και πιο έξω, να δεις π.χ. το Edam ή το Haarlem, βάζεις ακόμα παραπάνω. Μίνιμουμ σημαίνει τρεχάλα από τα χαράματα ως το βράδυ, με πόδια ή/και ποδήλατο, χωρίς πολλές ενδιάμεσες στάσεις (καφέδες/φαγητά κλπ). Για πιο χαλαρούς ρυθμούς, οι μέρες ανεβαίνουν.
Βρυξέλλες, είναι είτε του ύψους (οπότε πας λίγο χαλαρά, βλέπεις και τα προάστεια κλπ), οπότε πρέπει να αφιερώσεις 2-3 μέρες minimum (δες ανωτέρω) ή του βάθους, οπότε ξεμπερδεύεις με τα βασικά μέσα σε λίγες ώρες.
Μπρυζ 1 μέρα (& μια νύκτα, μην την παραλείψεις) αρκεί.
Αν θες να πας στην περιοχή, γιατί παραλείπεις όλες τις υπόλοιπες πόλεις Ολλανδίας & Βελγίου? Μήπως να εστίαζες σε μια χώρα μόνο, να τη δεις καλά?

Στην Ολλανδία ο Αύγουστος θεωρείται ήδη Φθινόπωρο. Αν θες (σχετικά) καλό καιρό, πήγαινε Απρίλιο - Ιούνιο.
Taver σ' ευχαριστώ, με κάλυψες απόλυτα!
Μακάρι να είχα χρόνο και κυρίως την οικονομική δυνατότητα να "ξεψαχνίσω" μία χώρα και να τη δω όσο καλά θα επιθυμούσα..Δυστυχώς, πλέον, αναγκαζόμαστε να κάνουμε πιο περιορισμένες επιλογές: από Ολλανδία και Βέλγιο με ενδιαφέρει πρωτίστως να δω Άμστερνταμ και Μπρυζ. Οπότε προσπαθώ να τα συνδυάσω, όσο καλύτερα γίνεται, σε ένα ταξίδι.
Όσο για άδεια, μόνο Αύγουστο πλέον δυστυχώς..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επειδη και βαριεμαι και δεν εχω χρονο να διαβαζω, θα εκμεταλλευτω την καλοσυνη σας και θα ρωτησω αν ξερει καποιος να μου πει αν μπορω να αγορασω OV chipkaart ή unlimited GBV απο το τραμ. Κι αν ισχυουν και για το αεροδρομιο. Επισης αν την OV μπορω φευγοντας να την εξαργυρωσω παιρνοντας το υπολοιπο πισω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom