Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

melina87

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
το βρηκα 650 ευρω το δικλινο για 6 διανυκτερευσεις! ακριβο?? ειναι τουλαχιστον σε καλη περιοχή?? αν εχετε κατι κοντα στο κεντρο να μου προτεινετε ειμαι ολη αυτια!!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
το βρηκα 650 ευρω το δικλινο για 6 διανυκτερευσεις! ακριβο?? ειναι τουλαχιστον σε καλη περιοχή?? αν εχετε κατι κοντα στο κεντρο να μου προτεινετε ειμαι ολη αυτια!!!

Η περιοχή είναι πολύ καλή,κέντρο,κοντά στο regent's park!δεδομένης της θέσης του η τιμή είναι πολύ καλή,δε νομίζω να βρείς κάτω από 110-120 ευρώ τη μέρα εκεί πέρα.Πόσο πιό κεντρικά να πάς;αν ψάξεις ακόμα πιό κοντά πρός picaddily circus-trafalgar square οι τιμές αυξάνουν κι άλλο και οι τιμές δεν ανταποκρίνονται στην ποιότητα,είναι δηλ υπερεκτιμημένα τα ξενοδ.
Αν αποφασίσεις τελικά να μείνεις εκεί πέρα,αλλά και ούτως η άλλως θα σε συμβούλευα να διαβάσεις την περιγραφή της περιοχής αυτής από τον kalspiro(ελληνες του εξωτερικού -ηνωμένο βασίλειο-Λονδίνο άστυ),έχει πολλά ενδιαφέροντα να δείς!
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
το βρηκα 650 ευρω το δικλινο για 6 διανυκτερευσεις! ακριβο?? ειναι τουλαχιστον σε καλη περιοχή?? αν εχετε κατι κοντα στο κεντρο να μου προτεινετε ειμαι ολη αυτια!!!
Πολύ καλή τιμή για το Λονδίνο κ τη συγκεκριμένη περιοχή...καλά να περάσεις!!!
 

heyvag

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Καλησπέρα,
Θα επισκεφτώ το Λονδίνο σύντομα και θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις:
1. Ποια η διαφορά μεταξύ TRAVELCARD και OYSTER; Ποια συμφέρει πιο πολύ όταν μιλάμε για ένα κλασικό ταξίδι 5-6 ημερών με διαμονή στο euston με μια τετραμελή οικογένεια και με επισκέψεις στα κλασσικά αξιοθέατα;
2. Ποια θεωρείτε must για μια πρώτη επίσκεψη στο Λονδίνο;
3.Προτείνετε να κλείσω εισιτήρια πιο πριν για αξιοθέατα όπως London eye, Μανταμ Τισώ κλπ; Οι προσφορές συμφέρουν για ένα πρόγραμμα όχι fix;
4. Για εκδρομές έξω τύπου Οξφορδη, Κειμπριτζ: αξίζουν και αν ναι, με το πρακτορείο, ή μόνος σου;
Ευχαριστώ... :D
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα,
Θα επισκεφτώ το Λονδίνο σύντομα και θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις:
1. Ποια η διαφορά μεταξύ TRAVELCARD και OYSTER; Ποια συμφέρει πιο πολύ όταν μιλάμε για ένα κλασικό ταξίδι 5-6 ημερών με διαμονή στο euston με μια τετραμελή οικογένεια και με επισκέψεις στα κλασσικά αξιοθέατα;
2. Ποια θεωρείτε must για μια πρώτη επίσκεψη στο Λονδίνο;
3.Προτείνετε να κλείσω εισιτήρια πιο πριν για αξιοθέατα όπως London eye, Μανταμ Τισώ κλπ; Οι προσφορές συμφέρουν για ένα πρόγραμμα όχι fix;
4. Για εκδρομές έξω τύπου Οξφορδη, Κειμπριτζ: αξίζουν και αν ναι, με το πρακτορείο, ή μόνος σου;
Ευχαριστώ... :D
1. Στο παρόν θέμα το έχουμε συζητήσει πολλές φορές αλλά επειδή είναι πολλές σελιδες δες
εδω και εδώ
2. Εξαρτάται από τα ενδιαφέροντα του επισκέπτη.. Εδώ θα βρεις τη λίστα του tripakia για αρχάριους στο Λονδίνο..
3. Τα London eye και Μανταμ Τισώ συνήθως είναι στη προσφορά 2for1 οπότε αφού ειστε 4 συμφέρει να βγάλετε εισητήρια εκεί και να πληρώσετε μόνο δύο ολόκληρα και οι τέσσερις.(χρειάζεστε χάρτινη travelcard γιαυτό, δες τα παραπάνω λινκ τα περιγράφουμε αναλυτικά).
4. Για 5-6 μέρες δύσκολο να προλάβετε και εκδρομή, και γω το σκεφτόμουν αλλά σε 6 μέρες δε πρόλαβα καν αυτά που ήθελα για μέσα στο Λονδίνο..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αμαρτια να εχεις μονο 5-6 μερες και να πας και εκδρομη. Δεν θα σου φτασουν με τιποτα.
Εβδομαδιαια Travelcard για 1-2 ζωνη η οποια ειναι χαρτινη και θα χρειαστεις και φωτο για αυτη. Την βγαζεις απο το σταθμο του Euston και μπορεις να χρησιμοποιησεις τις προσφορες που θα βρεις εδω (οχι μονο για αξιοθεατα αλλα και για φαγητο) και πληρωνει ο ενας στους δυο, και μπορειτε να πατε οποτε σας βολεψει φυσικα χωρις να κλεισετε κατι νωριτερα.
Επισης αν τα παιδια σας ειναι μικροτερα απο 10 ετων δεν πληρωνουν. Αν ειναι μεγαλυτερα δες εδω http://www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx . Βασικα οτι ερωτηση εχεις για τις μεταφορες σε αυτο το σαιτ θα τις λυσεις.
 

heyvag

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
1. Στο παρόν θέμα το έχουμε συζητήσει πολλές φορές αλλά επειδή είναι πολλές σελιδες δες
εδω και εδώ
2. Εξαρτάται από τα ενδιαφέροντα του επισκέπτη.. Εδώ θα βρεις τη λίστα του tripakia για αρχάριους στο Λονδίνο..
3. Τα London eye και Μανταμ Τισώ συνήθως είναι στη προσφορά 2for1 οπότε αφού ειστε 4 συμφέρει να βγάλετε εισητήρια εκεί και να πληρώσετε μόνο δύο ολόκληρα και οι τέσσερις.(χρειάζεστε χάρτινη travelcard γιαυτό, δες τα παραπάνω λινκ τα περιγράφουμε αναλυτικά).
4. Για 5-6 μέρες δύσκολο να προλάβετε και εκδρομή, και γω το σκεφτόμουν αλλά σε 6 μέρες δε πρόλαβα καν αυτά που ήθελα για μέσα στο Λονδίνο..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!
 

heyvag

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Αμαρτια να εχεις μονο 5-6 μερες και να πας και εκδρομη. Δεν θα σου φτασουν με τιποτα.
Εβδομαδιαια Travelcard για 1-2 ζωνη η οποια ειναι χαρτινη και θα χρειαστεις και φωτο για αυτη. Την βγαζεις απο το σταθμο του Euston και μπορεις να χρησιμοποιησεις τις προσφορες που θα βρεις εδω (οχι μονο για αξιοθεατα αλλα και για φαγητο) και πληρωνει ο ενας στους δυο, και μπορειτε να πατε οποτε σας βολεψει φυσικα χωρις να κλεισετε κατι νωριτερα.
Επισης αν τα παιδια σας ειναι μικροτερα απο 10 ετων δεν πληρωνουν. Αν ειναι μεγαλυτερα δες εδω http://www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx . Βασικα οτι ερωτηση εχεις για τις μεταφορες σε αυτο το σαιτ θα τις λυσεις.
ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΕΛΥΣΕΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ!!!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλησπέρα,
Θα επισκεφτώ το Λονδίνο σύντομα και θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις:
1. Ποια η διαφορά μεταξύ TRAVELCARD και OYSTER; Ποια συμφέρει πιο πολύ όταν μιλάμε για ένα κλασικό ταξίδι 5-6 ημερών με διαμονή στο euston με μια τετραμελή οικογένεια και με επισκέψεις στα κλασσικά αξιοθέατα;
2. Ποια θεωρείτε must για μια πρώτη επίσκεψη στο Λονδίνο;
3.Προτείνετε να κλείσω εισιτήρια πιο πριν για αξιοθέατα όπως London eye, Μανταμ Τισώ κλπ; Οι προσφορές συμφέρουν για ένα πρόγραμμα όχι fix;
4. Για εκδρομές έξω τύπου Οξφορδη, Κειμπριτζ: αξίζουν και αν ναι, με το πρακτορείο, ή μόνος σου;
Ευχαριστώ... :D
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, μη σπαταλίσετε μέρα για εκδρομή. Έχετε τόσα να δείτε και να κάνετε. Θα σας πρότεινα να πάτε οπωσδήποτε στο Greenwich, μέσω Τάμεση με πλοιαράκι. Η διαδρομή είναι υπέροχη και το Greenwich εκτός από το πάρκο και το μεσημβρινό με το ρολόι, έχει ένα πολύ όμορφο μουσείο, πολλά μαγαζάκια και παμπ και το cutty sark. Είμαι σίγουρη ότι εκτός από εσάς, θα ξετρελαθούν και τα παιδιά. Επίσης μη ξεχάσετε και το μουσείο Φυσικής ιστορίας το οποίο θα αρέσει εξίσου στα παιδιά. Να περάσετε τέλεια :)
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Θα συμφωνήσω με τους προλαλησαντες για τις εκδρομές εκτός πόλης αν και μια ημερήσια εκδρομη που έκανα μου άρεσε που είδα και λίγο την επαρχία, περάσαμε Oxford (μια συμπαθητική πανεπιστημιούπολη, όχι τίποτα το ιδιαίτερο) και μετά Stratford upon Avon, μια όμορφη επαρχιακή πόλη που μπορείς να δες κα τα δυο σπίτια του Shakespeare (αυτο που γεννήθηκε και αυτο που μεγάλωσε). Για Λονδίνο λοιπόν θα σου πρότεινα όχι με σειρά προτεραιότητας
1) Μανταμ Τισσω
2) Αρχαιολογικό Μουσείο
3)μουσείο φυσικής ιστορίας και Μουσείο Επιστημών (αυτά είναι δίπλα)
4)london tower, ακριβώς απέναντι απο την ομωνυμη γέφυρα, έχει και κάποια μικρά μουσεία στο χώρο πολυ ενδιαφέροντα
5)η επίσκεψη στο Greenwich με το πλοιάριο όπως πολυ ωραια περιεγραψε και ο kanel28
6)Backingham palace (επιτρέπεται και η είσοδος κάποιες μέρες τις εβδομάδας) μαθε τισ ωρες για να δεις την εντυπωσιακή αλλαγη φρουράς. Έχει ένα πανέμορφο πάρκο μπροστά απο το παλάτι.
7) Hyde park, αξίζει να περπάτησεις το πάρκο και να πιεις ένα καφέ μπροστά στη λιμνουλα που μαζεύονται τα Σαββατοκύριακα όλοι οι λονδρεζοι κάνοντας ηλιοθεραπεία και
8) φυσικά αφού θα πάτε στο london eye που εγω προσωπικά δεν ανέβηκα θα κανετε κα μια βολτα γύρω απο την περιοχή το Κοινοβουλίου και θα φωτογραφήθηκε με το περίφημο Big Ben ;)
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
5)η επίσκεψη στο Greenwich με το πλοιάριο όπως πολυ ωραια περιεγραψε και ο kanel28
Σε ευχαριστώ για τη φιλοφρόνηση αλλά είμαι η Kanel. Εκτός αν εννοούσες ο άνθρωπος Kanel :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom