Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
4. Με ποια σειρά προτεραιότητας θα βάζατε τα πάρκα ( Hyde, Regent's, St James, Kensington);
St James'
Regent's






Kensington





















Hyde Park
5. Με ποια σειρά προτεραιότητας θα βάζατε τους εμπορικούς δρόμους (oxford, regent, bond, carnaby κλπ)
Regent's


Carnaby
Bond








Oxford
6. Το Monument αξίζει;
γιατί όχι; καλούτσικη θέα αν και η Tate μια χαρά μπορεί να σε ικανοποιήσει και τζάμπα.
7. Ποιο είναι το κέντρο του Soho;
Greek Street (μπουχαχα!) δεν είναι μόνο η Greek. Romilly St, Old Compton St, Frith St.
(τα κενά μεταξύ προτεραιοτήτων σε πάρκα και δρόμους, δεν είναι τυχαία)
 

heyvag

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
St James'
Regent's






Kensington





















Hyde Park

Regent's


Carnaby
Bond








Oxford

γιατί όχι; καλούτσικη θέα αν και η Tate μια χαρά μπορεί να σε ικανοποιήσει και τζάμπα.

Greek Street (μπουχαχα!) δεν είναι μόνο η Greek. Romilly St, Old Compton St, Frith St.
(τα κενά μεταξύ προτεραιοτήτων σε πάρκα και δρόμους, δεν είναι τυχαία)
Κατατοπιστικότατος...!!!Ευχαριστώ...kalspiros :D :cool:
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Mπορει να μου προτείνει καποιος κανε καλο μαγαζι για να αγοράσω τσαι?
Ειδα το Twinings Tea Shop αλλα δεν ξερω εαν υπαρχει καποιο καλυτερο
 
Last edited by a moderator:

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Last edited by a moderator:

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Nα 'στε καλα σας ευχαριστω, επίσης 2 αποριες ακομα:

1) Παω για 7 μερες και εχω καταληξει οτι θα κανω χρηση μιας travelcard μονο απο οτι διαβασα δεν χρειαζεται φωτογραφια πλεον, στο θεμα αυτο βλεπω οτι λενε οτι θελει φωτογραφια (τουλαχιστον σε πιο παλιες απαντησεις). Να βγαλω μια για να εχω μαζι μου ή δεν χρειαζεται πλεον?

2) 15 Αυγουστου βλεπω οτι δεν ειναι public holiday, θα αντιμετωπίσω προβλημα πουθενα (κλειστα μαγαζια, μουσεια κτλ.) λογο του οτι ειναι μεγαλη γιορτή και για τους καθολικους?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Nα 'στε καλα σας ευχαριστω, επίσης 2 αποριες ακομα:

1) Παω για 7 μερες και εχω καταληξει οτι θα κανω χρηση μιας travelcard μονο απο οτι διαβασα δεν χρειαζεται φωτογραφια πλεον, στο θεμα αυτο βλεπω οτι λενε οτι θελει φωτογραφια (τουλαχιστον σε πιο παλιες απαντησεις). Να βγαλω μια για να εχω μαζι μου ή δεν χρειαζεται πλεον?

2) 15 Αυγουστου βλεπω οτι δεν ειναι public holiday, θα αντιμετωπίσω προβλημα πουθενα (κλειστα μαγαζια, μουσεια κτλ.) λογο του οτι ειναι μεγαλη γιορτή και για τους καθολικους?

Ναι σε συμφέρει η εβδομαδιαία travelcard,η ακόμα καλύτερα αφού θα είσαι για τόσες μέρες και πιθανόν να θέλεις να μετακινηθείς εκτός κέντρου(δηλ ζωνών 1 και 2)βγάζεις μιά oyster στην οποία ενσωματώνεις-αγοράζεις εβδομαδιαία travelcard για ζώνες 1 και 2και αν θελήσεις να μετακινηθείς λίγο πιό μακρυά σε ζώνη 3 η 4 κλπ απλά πληρώνεις extra εκείνη την ώρα και μειωμένο το αντίτιμο.Δεν χρειάζονται φωτογραφίες.
Οσο για τις 15 Αυγούστου κανένα πρόβλημα,όλα λειτουργούν κανονικά...Γίνεται κανονικά θεία λειτουργία στις ελληνικές εκκλησίες ,στον μεγαλύτερο ναό της Αγ.Σοφίας που είναι κέντρο στο Bayswater αρχίζει αργά η λειτουργία μετά τις 9 και τελειώνει γύρω στις 12 το μεσημέρι
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Eυχαριστω πολυ για τις πληροφοριες λεω να παρω μονο travelcard καθως απο οτι διαβασα δεν μπορεις να φορτωσεις στην oyster travelcard

τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω απο εδω
You can’t put a Travelcard on a Visitor Oyster card.
 
Last edited by a moderator:

Jobous

Member
Μηνύματα
85
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Eυχαριστω πολυ για τις πληροφοριες λεω να παρω μονο travelcard καθως απο οτι διαβασα δεν μπορεις να φορτωσεις στην oyster travelcard

τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω απο εδω
Μια χαρά μπορείς να φορτώσεις σε Oyster travelcard. Τον Μάϊο που πήγα φόρτωσα μια βδομαδιαία για ζώνη 1 & 2 και ένα επιπλεόν ποσό για τις μετακινήσεις που δεν κάλυπτε η travelcard.
"If you buy a 7 Day Travelcard from a Tube station, Oyster Ticket Stop or London Travel Information Centre when you get to London, it will be issued to you on an Oyster Card. (A £5 deposit is payable when you get an Oyster card)."
Σε καθημερινή χρήση με την Oyster έτσι και αλλιώς όταν φτάσει το κόστος της ημερήσιας travelcard σταματάει να χρεώνει. (http://visitorshop.tfl.gov.uk/help-centre/ticket-comparison.html)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Eυχαριστω πολυ για τις πληροφοριες λεω να παρω μονο travelcard καθως απο οτι διαβασα δεν μπορεις να φορτωσεις στην oyster travelcard

τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω απο εδω
Μάλλον μπερδεύτηκες.. Γιατί να βγάλεις visitor oyster card? Aν δε σε ενδιαφέρει η προσφορά 2for1, μπορείς όπως σου λέει και η romantic woman να βγάλεις απλή oyster card και να φορτώσεις σε αυτή εβδομαδιαία travelcard. Αυτά που λέγαμε νωρίτερα (για χαρτινη travelcard με φωτογραφία, όχι φορτωμένη σε oyster) είναι μόνο για όσους θέλουν την προσφορά στα αξιοθέατα..
Το λινκ που παραθέτεις ακριβώς από πάνω γράφει:
"If you buy a 7 Day Travelcard from a Tube station, Oyster Ticket Stop or London Travel Information Centre when you get to London, it will be issued to you on an Oyster Card. (A £5 deposit is payable when you get an Oyster card)."
Άρα απότι καταλαβαίνω τη βάζουν αναγκαστικά σε oyster..

edit: με πρόλαβε ο jobous :)
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
ααα , οκ θεωρησα "oyster card" == "visitor oyster card" λαθος μου, ωραια λοιπον αρα θα παω να ζητησω oyster card και θα τους πω να μου βαλουν μια travelcard μεσα ( ή θα μου την βαλουν μονοι τους), απο το heathrow υπαρχει μερος να το κανω ή θα πρεπει να φθασω στο Λονδινο πρωτα και εκει σε καποιον σταθμο να το κανω?


edit
μην τα περιμενω και ολα ετοιμα, τελικα δεν μπορω
 

Jobous

Member
Μηνύματα
85
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
ααα , οκ θεωρησα "oyster card" == "visitor oyster card" λαθος μου, ωραια λοιπον αρα θα παω να ζητησω oyster card και θα τους πω να μου βαλουν μια travelcard μεσα ( ή θα μου την βαλουν μονοι τους), απο το heathrow υπαρχει μερος να το κανω ή θα πρεπει να φθασω στο Λονδινο πρωτα και εκει σε καποιον σταθμο να το κανω?


edit
μην τα περιμενω και ολα ετοιμα, τελικα δεν μπορω
Τελικά μπορείς !!! Δεν ξέρω ακριβώς σε ποια περιοχή θα μείνεις και ποιο μέσο θα παρεις απο Heathrow για το κέντρο αλλά μια υπάρχουν σημεία εξυπηρέτησης όπου βγάζεις Oyster card και φορτώνεις ότι θες. Εγώ που χρησιμοποίησα tube για να πάω απο το Heathrow στον Gloucester R. station είχε 2-3 γκισε που έβγαζες ότι εισητήριο ήθελες. Λίγο πριν τις μπάρες για το tube, θα δεις στα αριστερά σου αλλά και στα δεξιά. Εκεί έβγαλα την Oyster . Φόρτωσα και 4 λίρες για το πήγαινε έλα στο Heathrow και όλα ΟΚ. Σύνολο 40 λίρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom