Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.084
Likes
2.499
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Παιδάκια, να κάνω μια πολύ χαζή ερωτησούλα σε όποιον έχει πάει με 2for1 offer στα αξιοθέατα? Αυτά τα vouchers που πρέπει να δώσoυμε στο ταμείο με την travelcard, πρέπει να τα κόψουμε γύρω γύρω εκεί που λέει "cut here" και να δώσουμε μόνο αυτό? Επειδή είδα ότι το .pdf αρχείο που πρέπει να κατεβάσεις είναι 2 σελίδες (με όρους κλπ). Καλά, μετάνιωσα ήδη που το ρώτησα, μη βαράτε, απλά θέλω νάμαι σίγουρη 100% μη βρεθώ προ εκπλήξεων..
Επίσης βρε παιδιά, τη χάρτινη travelcard που βγάζουμε από national rail την "χτυπάμε" κάπου αλλού στα ακυρωτικά μηχανήματα των σταθμών μετρό κλπ. απ΄ότι την oyster? :confused:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.042
Likes
6.434
Αρχικα να σου πω πως αν βγαλεις τη Travelcard, ιδιαιτερα σε κεντρικο σταθμο, θα σου δωσουν και ενα βιβλιαρακι που θα εχει ηδη μεσα αυτα τα vouchers. Αν δεν στο δωσουν να το ζητησεις. Φυσικα για καλο και για κακο, να εχεις και συ μερικα ετοιμα, τα οποια θα τα δειξεις μαζι με την καρτα.
Την οποια καρτα την βαζεις σε μια σχισμη και βγαινει απο την αλλη.
 

jose

Member
Μηνύματα
706
Likes
212
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Αρχικα να σου πω πως αν βγαλεις τη Travelcard, ιδιαιτερα σε κεντρικο σταθμο, θα σου δωσουν και ενα βιβλιαρακι που θα εχει ηδη μεσα αυτα τα vouchers. Αν δεν στο δωσουν να το ζητησεις. Φυσικα για καλο και για κακο, να εχεις και συ μερικα ετοιμα, τα οποια θα τα δειξεις μαζι με την καρτα.
Την οποια καρτα την βαζεις σε μια σχισμη και βγαινει απο την αλλη.
ωραία η πληροφορία αυτή με τo βιβλιαράκι! thanks
 

jose

Member
Μηνύματα
706
Likes
212
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Ναι αλλα δεν μου το εχουν δωσει σε ολους τους σταθμους. Εχω και κανενα χαρτακι μαζι σου καλου κακου.
ναι αυτό εννοείτε, έχω ήδη εκτυπώσει κάποια που θα παω !! αν τα έχω στο κινητό σαν PDF λέτε να έχω πρόβλημα ? :)

επίσης αν ένας σταθμός δεν μου το δώσει επειδή δεν το έχει, αν παω σε άλλον θα μου το δώσουν ?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ναι αυτό εννοείτε, έχω ήδη εκτυπώσει κάποια που θα παω !! αν τα έχω στο κινητό σαν PDF λέτε να έχω πρόβλημα ? :)
Προβλημα θα εχεις αν δεν παρεις μαζι καμερα και φωτογραφικη, τιποτ' αλλο δε με νοιαζει...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.731
Επόμενο Ταξίδι
?
Στο σταθμό Victoria που έβγαλα την travelcard μου έδωσαν βιβλιαράκι αλλά δεν είχε και vouchers μέσα.Να πάρετε και φωτογαφίες διαβατηρίου μαζί σας αν βγάλετε εβδομαδιαία.Όπως είπε και ο jimp δεν την χτυπάς σαν την oyster αλλά την περνάς στην υποδοχή και βγαίνει από πάνω και ανοίγουν οι μπάρες.
Στα λεωφορεία την δείχνεις με το που ανεβαίνεις στον οδηγό.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Παιδάκια, να κάνω μια πολύ χαζή ερωτησούλα σε όποιον έχει πάει με 2for1 offer στα αξιοθέατα? Αυτά τα vouchers που πρέπει να δώσoυμε στο ταμείο με την travelcard, πρέπει να τα κόψουμε γύρω γύρω εκεί που λέει "cut here" και να δώσουμε μόνο αυτό? Επειδή είδα ότι το .pdf αρχείο που πρέπει να κατεβάσεις είναι 2 σελίδες (με όρους κλπ). Καλά, μετάνιωσα ήδη που το ρώτησα, μη βαράτε, απλά θέλω νάμαι σίγουρη 100% μη βρεθώ προ εκπλήξεων..
Επίσης βρε παιδιά, τη χάρτινη travelcard που βγάζουμε από national rail την "χτυπάμε" κάπου αλλού στα ακυρωτικά μηχανήματα των σταθμών μετρό κλπ. απ΄ότι την oyster? :confused:
Τη πρώτη σελίδα εκτύπωσε μόνο και δωστην όπως είναι..
Jose πρέπει ναναι εκτυπωμενο το voucher, μη τα έχεις απλά στο κινητό γιατί μπορεί να μη τα δεχτούν.
Το βιβλιαράκι εμένα δε μου το έδωσαν καθόλου και πιθανότατα δε θα έχουν και πολλά διαθέσιμα..
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.084
Likes
2.499
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!! Αχ αυτό το Λονδίνο, με έχει παιδέψει λίγο περισσότερο, αλλά είμαι αισιόδοξη ότι θα με αποζημιώσει :)
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.084
Likes
2.499
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι ακόμα? Όταν λέει ότι η μονή διαδρομή στο μετρό κοστίζει "τόσες" λίρες, (χωρίς να έχεις κάρτα αλλά σκέτο εισιτήριο) εννοεί ότι όταν κατέβουμε σε ένα σταθμό interchange π.χ. Gloucester Road που περνάνε πολλές γραμμές, δεν μπορούμε ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΘΜΟ με το ίδιο εισιτήριο να μπούμε σε γραμμή άλλου χρώματος? Σας παρακαλώ, εξηγήστε στην αδαή μπας και ξεμπλεχτούμε.. Υπάρχει λόγος..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι ακόμα? Όταν λέει ότι η μονή διαδρομή στο μετρό κοστίζει "τόσες" λίρες, (χωρίς να έχεις κάρτα αλλά σκέτο εισιτήριο) εννοεί ότι όταν κατέβουμε σε ένα σταθμό interchange π.χ. Gloucester Road που περνάνε πολλές γραμμές, δεν μπορούμε ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΘΜΟ με το ίδιο εισιτήριο να μπούμε σε γραμμή άλλου χρώματος? Σας παρακαλώ, εξηγήστε στην αδαή μπας και ξεμπλεχτούμε.. Υπάρχει λόγος..
Οσο εισαι μεσα απο τα ακυρωτικα μηχανηματα κανεις μια διαδρομη αλλα περα απο την Piccadilly δεν υπαρχει αλλη γραμμη στον Gloucester Road.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.340
Μηνύματα
888.916
Μέλη
39.005
Νεότερο μέλος
scooby_doo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom