Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Οσες φορές έχω κάνει λίστες με προτάσεις φαγητού σε κάθε ταξίδι πίστεψέ με ελάχιστες φορές επέλεξα κάποιο απ αυτά.
Τι ίδιο έγινε και στο Λονδίνο πριν λίγες μέρες.Επείδη την πρώτη φορά στο Λονδίνο στανταρ θα λιώσετε τις σόλες των παπουτσιών σας στο περπάτημα δεν ξέρω αν υπάρχει κουράγιο να ψάξεις το συγκεκριμένο μέρος που θες.
Δεν θα πεινάσεις καθώς στο Λονδίνο όπου κι αν είσαι θα έχει μαγαζιά με φαγητό απ'όλες τις κουζίνες του κόσμου.
Σε pubs σε καφέ,σε καντίνες,στις αγορές,στους σταθμούς..παντού.Το ενστικτο θα σε οδηγήσει.
προσωπικά δοκίμασα πολλά..άλλα ήταν μέτρια άλλα πολύ καλά.
Τώρα για καλά εστιατόρια ξεσκόνισε το φόρουμ.Εγώ αυτό έκανα και θα βρείς πολλές επιλογές και προτάσεις για καλά και σαφώς πιο ακριβά εστιατόρια.
Στο street food δεν θα δυσκολευτείς.Απλά σημείωσε 3-4 καλές επιλογές με καλά εστιατόρια.Ο traveller έχει προτείνει κάποια εξαιρετικά και δοκιμασμένα εστιατόρια.Κάνε αναζήτηση.
Βέβαια θα είστε τις γιορτές εκεί οπότε δες τι παίζει με τις κράτήσεις και τα ωράρια..

Όπως και να έχει προετοίμασε το ταξίδι σου και να περάσεις τέλεια στο Glorious London!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Λονδίνο Πρωτοχρονιά και φαγητό - Προτάσεις

θα πάμε πρώτη φορα στο Λονδίνο, από όσα έχω διαβάσει και όσα μου έχουν πει το φαγητό στο λονδίνο δεν είναι και ότι καλύτερο και ειδικά δεν είναι και φτηνό !
Εμείς θα είμαστε όλη μέρα στον δρόμο, δηλαδή θα ξεκινάμε πρωί και θα γυρίζουμε το βραδυ, οποτε θα πρέπει κάτι να φάμε για να έχουμε δυνάμεις :) δεν μας ενδιαφέρουν τα ακριβά εστιατόρια , θέλουμε να τρώμε σχετικά καλά (όσο γίνετε αυτό) και οικονομικά. pizzes ? μακαρονάδες ? Ποίες είναι οι δικες σας προτάσεις για κάτι τέτοιο ? μου έχουν πει για pubs που εκεί έχει και φαγητό, όπως επίσης για κάτι γρήγορο μπορείς να παρίες κάτι από τα tesco, όπου θα βρω κρύα sandwiches κτλ! φυσικά και μέσα στις 6 μέρες που θα είμαστε εκεί (που θα είναι και μέρες χριστουγέννων) θα φάμε και κάτι καλύτερο και όχι μονο στα γρήγορα!!
περιμένω προτάσεις σας
σας ευχαριστώ
http://www.taylor-walker.co.uk/pub/prospect-of-whitby-wapping/c8166/

Θα κατεβεις Limehouse ή Shadwell και θα κανεις μια ωραια βολτουλα μεχρι να σου ανοιξει η ορεξη.
Θα κατσεις να φας να πιεις και να δεις την ωραια θεα.
Μετα θα το παρεις παλι με τα ποδια και θα φτασεις μεχρι την tower bridge.

http://www.walk4life.info/walk/wapping-and-shadwell

Εδω μια διαδρομη την οποια μπορεις να κανεις οπως θελεις αλλα καλο θα ειναι να περασεις και απο τα καναλια( ornamental canal).
Καπου εχει γραψει αν θυμαμαι καλα και ο kalspiros καποια σχετικη βολτα.

Δες και εδω, θα βρεις διαφορες βολτες http://www.towerhamlets.gov.uk/lgsl/601-650/623_walks.aspx
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
http://www.taylor-walker.co.uk/pub/prospect-of-whitby-wapping/c8166/

Θα κατεβεις Limehouse ή Shadwell και θα κανεις μια ωραια βολτουλα μεχρι να σου ανοιξει η ορεξη.
Θα κατσεις να φας να πιεις και να δεις την ωραια θεα.
Μετα θα το παρεις παλι με τα ποδια και θα φτασεις μεχρι την tower bridge.
μπρε συ! Wapping θα κατεβούν οι άνθρωποι! θα τους ξεποδαριάσεις! το shadwell ξεχάστε το, αν θετε όμως να φάτε στην παραποτάμια pub του Ian McKellen, κατεβείτε Limehouse και πίσω από το Ropemakers Field θα βρείτε το The Grapes. αν κινηθείτε σωστά ανάμεσα από τα docks του limehouse, θα έχει νόημα. διαφορετικά αφήστε το. εναλλακτικά, σταθερή αξία η Pub κάτω από την Tate (ανάμεσα millenium και blackfriars, δε θυμάμαι όνομα) ή η ομώνυμη Blackfriars Pub στη βόρεια πλευρά έξω απ τον σταθμό, ή η Ye Olde Cheshire Cheese (ψάξτο! όλα έτοιμα τα θέτε! :p ), ή The Dickens Inn στα St Kathrein's Docks, ή Tattershall Castle σε τοποθεσία φετίχ.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
σας ευχαριστω πολυ παιδια :) θα τα ψαξω ολα, εχω ακομα 56 μερες :)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ναι μόνο που ωραία βόλτα στο shadwell δεν υπάρχει!
(αν εξαιρέσεις βέβαια τα cable street murals που για τους fan του "political" graffiti είναι ο απόλυτος προορισμός στην πόλη)
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
έβαλα να δω τον δρόμο που λέτε ''cable street murals'' στο google street ! αυτό που παρατήρησα είναι ανθρώπους με μαντίλα ! είναι περιοχή μουσουλμάνων ? όχι ότι έχω κάτι με τους μουσουλμάνους απλή απορία :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
ναι μόνο που ωραία βόλτα στο shadwell δεν υπάρχει!
(αν εξαιρέσεις βέβαια τα cable street murals που για τους fan του "political" graffiti είναι ο απόλυτος προορισμός στην πόλη)
Κοιτα εγω ειχα κατεβει Limehouse ακολουθωντας το thames path περασα απο shadwell basin, ενταξει δεν λεω οτι ηταν τελεια αλλα οχι και χαλια. Ευχαριστη βολτουλα. Και συνεχιζεις μετα το φαγητο για αυτα που λεμε.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Το Shadwell Basin, δίπλα στο pow είναι όντως πολύ όμορφο αλλά δε βολεύει από τη στάση του shadwell. άσε που αν ο Jose πάει πρώτη φορά στο Λονδίνο, καλύτερα να μη φάει χρόνο σε τέτοιες βόλτες. τα st Katrein Docks και τα southbank θα του δώσουν αυτά που πρέπει για αρχή. καλύτερα αυτά που προτείνουμε (και τις pub που γράφω παραπάνω) να τα κάνει touch and go και όχι ολόκληρες γύρες
ναι, το Shadwell, Whitechapel, Stepney και γενικότερα όλος ο Commercial Rd από Aldgate μέχρι Limehouse και πέριξ, έχει έντονο μουσουλμανικό στοιχείο. Εξαίρεση το Wapping.
 
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας
Έχω κλείσει το εισιτήριο μου για το πανέμορφο Λονδίνο !!!! Θα ταξιδέψω με την British Airways. Θα φτάσω 10 Ιανουαρίου βράδυ και θα μείνω για 2 βδομάδες. Θα μένω στο ξενοδοχείο Holiday Inn Kensighton. Έχω ξαναπάει ακόμα 2 φορές. Δεν θέλω να πάω στα μουσεία τα έχω δεί τις άλλες φορές που πήγα. Θέλω να πάω στο London Eye στο Big Ben στο Greenwich έχω ξαναπάει και μάρεσε πάρα πολύ. Εννοείται θα ξαναπάω σε μερικά από τα πάρκα τους όπως το St. James park και το Hyde Park. Θα ξαναπεράσω από Buckingham Palace.
Βασικά δεν θέλω να πάω να δώ πολλά αξιοθέατα έχω πάει ήδη και στο Brighton και στο Oxford και είδα και το Windsor Castle που ήταν όλα υπέροχα! Πήγα και Southapton Πολύ ωραία και εκεί. Τώρα επειδή είναι κρύο και θα βρέχει δεν θέλω να βγώ εκτός κέντρου και πάρα πολύ. Δεν έχω ξαναπάει τέτοιο καιρό δεν ξέρω πως θα είναι.
Να διευκρινήσω ότι θα είναι καιρός εκπτώσεων και θέλω να κάνω αρκετό ψώνισμα να εκμεταλλευτώ τις εκπτώσεις του Λονδίνου!!! Έχει πάει κανείς άλλος αυτόν τον καιρό για ψώνια? Όντως έχουν τρελλές εκπτώσεις? Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένη περιοχή που θα μου συστήνατε να πάω για ψώνια ?? ΄Η κάποια συγκεκριμένα καταστήματα ??
Επίσης σκεφτόμουν να πάω στα Kew Gardens αξίζει πήγε κανείς να μου πεί την γνώμη του ?
Ακόμα κάτι ήθελα να βρώ ένα χώρο ο οποίος να είναι ρομαντικός με τζάκι που θα μπόρω να καθήσω δίπλα από το τζάκι και να απολαύσω το ζεστό μου τσάι ρομαντικά. Εχετε υπόψη σας κανένα τέτοιο χώρο? Δεν με νοιάζει και αν είναι και εκτός Λονδίνου.
Και γενικά θα μου προτείνατε να πάω κάπου αλλού ή να κάνω κάτι άλλο??
Σας ευχαριστώ
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
εγω ενα εχω να πω:αν ησουν αντρας θα σε παντρευομουν!!!!!!μη σου πω κ γυναικα που εισαι θα το σκεφτομουν!!!!!χαχαχαχ αστειευομαι φυσικα!
καλα να περασεις αν κ λονδινο κ ασχημα δεν λεει!
για 2 εβδομαδες παντως..σιγουρα να πεταχτεις κ οξφορδη-κεμπριτζ, 1 ωρα δρομος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.459
Μέλη
38.940
Νεότερο μέλος
then8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom