Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ για να είναι ευανάγνωστα. Η χρήση των greeklish απαγορεύεται στο φόρουμ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Υπαρχουν μερικα που εχουν καποια ειδικα διαμορφωμενα δωματια για καπνιστες. Σε κανεναν αλλο εσωτερικο χωρο του ξενοδοχειου ομως δεν επιτρεπεται το καπνισμα. Το κακο ειναι πως τα δωματια καπνιστων συνηθως ειναι ή πανακριβα δωματια 4* και 5* ξενοδοχεια ή τρισαθλια δωματια μικρων Β&Β.
 

Tania1009

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Υπαρχουν μερικα που εχουν καποια ειδικα διαμορφωμενα δωματια για καπνιστες. Σε κανεναν αλλο εσωτερικο χωρο του ξενοδοχειου ομως δεν επιτρεπεται το καπνισμα. Το κακο ειναι πως τα δωματια καπνιστων συνηθως ειναι ή πανακριβα δωματια 4* και 5* ξενοδοχεια ή τρισαθλια δωματια μικρων Β&Β.
Ευχαριστω , ψαχνω αλλα οτι μου αρεσει απο τιμη και περιοχη ολα μη καπνιστων .... να τ0 κοψω δεν προλαβαινω !!!
 
Μηνύματα
46
Likes
60
Επόμενο Ταξίδι
τωρα με ΔΝΤ... βρασε ρυζι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Βρε παιδια... Το τελευταίο 3ωρο προσπαθώ να βγάλω άκρη με τις πληροφορίες που υπάρχουν στα σχετικά topics, αλλά αυτή η κάρτα πρέπει να είναι πράγμα του διαβόλου τελικά...
Ήμουν 100% βέβαιη ότι πρέπει να βγάλω Oyster Card μόλις φτάσω στο Heathrow, αλλά βλέπω εδώ ότι υπάρχει κ η Travel Card, που μπορεί να είναι κ ημερήσια, μπορεί να είναι κ εβδομαδιαία, και μπορεί και να «φορτωθεί» στην Oyster και διάφορα άλλα τέτοια..
Σχετικά με τις μετακινήσεις από αεροδρόμιο, θα χρειαστεί να πάω μόνο από το Heathrow στο Clapham Junction (επιστροφή στην Ελλάδα έχω από άλλη πόλη)
Στο Λονδίνο θα κάτσω 4- 5 μέρες, κ επειδή τα σπουδαιότερα αξιοθέατα / μουσεία τα έχω ήδη δει, λέω σίγουρα μια μέρα να αφιερώσω στα 4 γήπεδα (Wembley, Stamford, Emirates και White Heart Lane). Αυτά, απ ότι βλέπω στον χάρτη μου, είναι μέσα στις ζώνες 1, 2 και 3, μόνο το Wembley είναι στην 4η ζώνη.
Σίγουρα θα βγω κ παραέξω, στο Greenwichας πούμε, στο οποίο πας κ με τρένο (βρήκα κάτι για Docklands Light Railway) αλλά και με λεωφορείο, φαντάζομαι.
Βάσει όλων αυτών, τί στο καλό κάρτα να βγάλω;;
Σας ζητώ προκαταβολικά συγνώμη που επαναφέρω το ερώτημα, ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι όσοι από εσάς ζήτε εκεί, έχετε μεγαλύτερη εξοικίωση και σας φαίνονται πιο απλά κ εύκολα :(:confused:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Θα εισαι μονη σου;
Αν ναι, βγαλε μια oyster για ζωνες 1-2 και βαλε μεσα μερικα λεφτα για τη διαδρομη απο heathrow μεχρι clapham junction.
Ολα τα γηπεδα που θες να δεις ειναι στις ζωνες 1-2 εκτος απο Wembley. Οποτε οταν θα ειναι να πας εκει μπορεις πολυ απλα να πληρωσεις την επεκταση στη ζωνη.
Επισης και το Greenwich ειναι και αυτο στη ζωνη 2.

Αν δεν πας μονη και εισαι μαζι με ακομα ενα αλλο ατομο, τοτε μπορεις να βγαλεις απο το σταθμο clapham junction μια 7 day travelcard( ειναι μια χαρτινη καρτα σε αντιθεση με την Oyster που ειναι πλαστικη), για την οποια χρειαζεσαι φωτογραφια, για τις ζωνες 1-2 και μεσω αυτης της καρτας και της προσφορας 2 for 1 και εδω http://www.daysoutguide.co.uk/sports-recreation θα δεις διαφορα τουρ σε διαφορα γηπεδα οπου μεσω της καρτας και ενος κουπονιου που μπορεις να εκτυπωσεις και μονη σου απο αυτο το σαιτ πηγαινοντας σε καθε ενα τουρ ξεχωριστα, μπορειτε να μπειτε 2 στην τιμη του ενος.
 
Μηνύματα
46
Likes
60
Επόμενο Ταξίδι
τωρα με ΔΝΤ... βρασε ρυζι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση jimp! Οι φίλοι μου δουλευουν εκει, οποτε θα ειμαι κυριως μονη μου, αν θα ερθει καποιος καπου, θα ειναι μαλλον αποφαση της τελευταιας στιγμης...
Αν παρω την περιπτωση της Oyster, πόσα λεφτα είναι φρόνιμο να βάλω; 20? 30 λιρες; Διαβασα οτι αν περισσεψουν χρηματα, επιστρεφονται, αλλα μη δε φτανουν τόσα;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Δεν ξερω να σου πω για oyster γιατι οσες φορες εχω παει παντα εμενα πανω απο 5 μερες και σε αυτη την περιπτωση συμφερει η 7 day travelcard.
Τωρα βαλε εσυ 30 και βλεπεις τι και πως.
 

karaman

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σε όλους,
Σε μερικές ημέρες πετάω για Λονδίνο.Το ξενοδοχείο που έχω κλείσει είναι το Holiday Inn Express στο Earls Court. Νομίζετε οτι θα είναι βολικό για τις μετακινήσεις μου η θα έχω πρόβλημα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλησπερα σε όλους,
Σε μερικές ημέρες πετάω για Λονδίνο.Το ξενοδοχείο που έχω κλείσει είναι το Holiday Inn Express στο Earls Court. Νομίζετε οτι θα είναι βολικό για τις μετακινήσεις μου η θα έχω πρόβλημα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Μια χαρά είσαι,εγω είχα μείνει στο Ibis της περιοχής,το ξενοδοχείο σου είναι λίγο πιό μακρυά απ ότι το Ibis από την πλησιέστερη στάση του μετρό west brompton (υπολόγιζε γύρω στα 3οο μέτρα)από κει παίρνεις την πράσινη γραμμή και αλλάζεις στο earls court απ όπου παίρνεις την μπλε την picaddily που πάει κέντρο..picadily circus,covent garden κλπ,γύρω στα 15 λεπτά χρόνος διαδρομής.Για το βράδυ αργά που δεν λειτουργεί η πράσινη γραμμή υπάρχει νυχτερινό λεωφορείο το Ν97 από κέντρο πλατεία trafalgar προς το ξενοδοχείο κάνει στάση μπροστά στο Ibis και συνεχίζει στο δρόμο που είναι το ξενοδοχείο σου(πιθανότατα να κάνει στάση και εκεί μπροστά)και υπάρχει και το λεωφορείο 74 που περνάει επίσης από τα ξενοδοχεία και είναι και μέρα και νύχτα με κατεύθυνση Baker street(προς regent park δηλαδη
Εναλλακτικά αντί να περπατάς 300-400 μέτρα για west brompton μπορείς να παίρνεις το λεωφ 74 μέχρι earls court(3 στάσεις περίπου)και από κει κατ ευθείαν μιά γραμμή μετρό την Picadily για κέντρο.
Με αυτα τα λεωφορεία έχεις δυνατότητα να πας και προς την άλλη πλευρά του Λονδίνου δυτικά..προς Richmond.
Oσο για ζώνες είσαι στη δεύτερη ζώνη οπότε θα βγάλεις είτε oyster ειτε travelcard για ζώνες 1 και 2
 
Last edited:
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πριν λίγες μέρες άνοιξε κι ένα καινούργιο άκρως "ντιζαινάτο"ξενοδοχείο στο Ανατολικό Λονδίνο κοντά στην brick lane,commercial street κλπ και δίνει πολύ καλές τιμές.Βγάζει επίσης προσφορά 5 δωμάτια τη μέρα στην τιμή της μιά λίρας!για μιά διανυκτέρευση τους προσεχείς μήνες έως και το Μαρτιο.
Μπείτε στην ιστοσελίδα του Qbic hotel City London.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Λονδίνο Πρωτοχρονιά και φαγητό - Προτάσεις

θα πάμε πρώτη φορα στο Λονδίνο, από όσα έχω διαβάσει και όσα μου έχουν πει το φαγητό στο λονδίνο δεν είναι και ότι καλύτερο και ειδικά δεν είναι και φτηνό !
Εμείς θα είμαστε όλη μέρα στον δρόμο, δηλαδή θα ξεκινάμε πρωί και θα γυρίζουμε το βραδυ, οποτε θα πρέπει κάτι να φάμε για να έχουμε δυνάμεις :) δεν μας ενδιαφέρουν τα ακριβά εστιατόρια , θέλουμε να τρώμε σχετικά καλά (όσο γίνετε αυτό) και οικονομικά. pizzes ? μακαρονάδες ? Ποίες είναι οι δικες σας προτάσεις για κάτι τέτοιο ? μου έχουν πει για pubs που εκεί έχει και φαγητό, όπως επίσης για κάτι γρήγορο μπορείς να παρίες κάτι από τα tesco, όπου θα βρω κρύα sandwiches κτλ! φυσικά και μέσα στις 6 μέρες που θα είμαστε εκεί (που θα είναι και μέρες χριστουγέννων) θα φάμε και κάτι καλύτερο και όχι μονο στα γρήγορα!!
περιμένω προτάσεις σας
σας ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.444
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom