Αργεντινή Ουρουγουάη Ουρουγουάη - Αργεντινή

Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός

Ουρουγουάη - Αργεντινή(Παταγονία)

Αφορμή για αυτο το ταξίδι που έγινε το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Αυγούστου, αποτέλεσαν οι κυριολεκτικά δελεαστικές προσφορές της Iberia που αναρτήθηκαν στο διαδίκτυο κατά τον μήνα Φεβρουάριο και Μάρτιο.Ενα εισητήριο με επιστροφή για το Βuenos Aires στοίχιζε 520 ευρώ ,κάτι παραπάνω από ένα κανονικό εισητήριο για Λονδίνο.Χωρίς να το πολυσκεφθώ προχώρησα τον Μάρτιο στην έκδοση των αρχικών εισητηρίων.Απο εκεί και μετά άρχισα να οργανώνομαι ώστε και οικονομικά να μας έρθει το όλο ταξίδι , αλλά και όσο το δυνατόν να επισκεφθούμε τα πιο σημαντικά αξιοθέατα.
Σημαντικότατη βοήθεια αποτέλεσαν ακόμη οι ταξιδιωτικές ιστορίες που έχουν αναρτηθεί στο Forum από άλλα μέλη για αυτές τις περιοχές της Λατινικής Αμερικής.Με τη πάροδο του καιρού προχώρησα και στη έκδοση των υπολοίπων αεροπορικών εισητηρίων από Ελλάδα, κλείσιμο ξενοδοχείων μέσω ελληνικών site, περιηγήσεων, ενοικίαση αυτοκινήτου μέσω διαδικτύου και την απαραίτητη για αυτές τις χώρες ταξιδιωτική ασφάλεια κ.λ.π.Κόστος ανα άτομο γύρω στα 1600 ευρώ και ας ακούγεται απίστευτο..Μια καταπληκτική τιμή όταν τα ταξιδιωτικά γραφεία για ένα τέτοιο ταξίδι 17-18 ημερών τη παρούσα περίοδο Αυγ 2009, για οργανωμένες εκδρομές θέλουν 5000 με 5500 ευρώ το λιγότερο .:D

Σε όλες τις χώρες της Λατινικής Αμερικής με εξαίρεση τη Βραζιλία επίσημη γλώσσα είναι τα ισπανικά με τις οποιες τοπικές παραλλαγές τους.Εμείς πάντως δεν μιλούσαμε Ισπανικά παρά μόνο Αγγλικά και οι όποιες συνδιαλλαγές -ξεναγήσεις σ’όλα τα μέρη που επισκεφθήκαμε υπήρξαν άνετες χωρίς προβλήματα H πτηση με Iberia μεσω Μαδρίτης πολύ καλή με άψογο σέρβις και συνθήκες πτήσεως, αλλά ιδιαίτερα κουραστική η επιστροφή.Ξεκινήσαμε λοιπόν από Διεθνές αεροδρόμιο Αθηνών στις 14.00 και φθάσαμε στη Μαδρίτη στις 16.50 τοποπική ώρα φυσικάΤο αεροσκάφος για Μπουένος Αιρες έφευγε στις 00.40( τοπική ώρα).Ετσι είπαμε με τη γυναίκα μου να κάνουμε μια μικρή βόλτα στη Μαδρίτη μια και οι ώρες ήταν πολλές μέχρι την αναχώρηση.Εξω από το τέρμιναλ του αεροδρομίου υπάρχει τομετρό.Παίρνεις τη γραμμή 8, κατεβαίνεις στο Nuevos Ministerios,στη συνέχεια παίρνεις τη γραμμή 10 , κατεβαίνεις στο Tribunal και τέλος παίρνεις τη γραμμή 1 και κατεβαίνεις στο Sol όπου είναι και το κέντρο της Μαδρίτης με τους πεζόδρομους και τις καφετέριες.Για όλα αυτά θα ζητήσετε το σχετικό χάρτη του μετρό. Εισητήριο 4 ευρωπουλάκια το άτομο μετ’επιστροφής.Αν πάλι θέλετε μπορείτε να καθήσετε στο αεροδρόμιο. Είναι ένα σύγχρονο αεροδρόμιο με όλες τις ανέσεις και το κρίνω πολύ καλύτερο από άλλων ευρωπαικών μεγαλουπόλεων , όπως Παρίσι, Μόναχο, Σκίπχολ κ.α.Ξέχασα να σας πω ότι για μια άνετη πτήση στο υπεραντλαντικό σκέλος της πτήσης καλό είναι να ζητήσετε από την Αθήνα ,τις θέσεις 8 ή 22 που είναι στις Salidas. Τα αεροπλάνα της Iberia που εκτελούν τη πτήση προς Μουένος Αιρες είναι όλα Airbus A340-600 και οι υπόψη θέσεις έχουν περισσότερο χώρο για τα πόδια.Πάντα βέβαια για οικονομική θέση:cool:

Φθάσαμε λοιπόν έπειτα από μια πτήση 12 γεμάτων ωρών στο διεθνές αεροδρόμιο του Μπουένος/ Εζέιρα στις 08.00 τοπική ώρα.Απο εκεί στις 12.30 πετάξαμε με τη American Airlines για Μοντεβιδέο στη Ουρουγουάη. Η Ουρουγουάη, ή República Oriental del Uruguay, είναι η δεύτερη μικρότερη ανεξάρτητη χώρα στη Νότια Αμερική, μεγαλύτερη μόνο από το Σουρινάμ.Εχει έκταση κάτι παραπάνω από την Ελλάδα και πληθυσμό γύρω στα 3.500.000 κατοίκους, εκ των οποίων οι μισοί περίπου ζούν στην πρωτεύουσα και μεγαλύτερη πόλη, το Μοντεβιδέο Η Ουρουγουάη διακρίνεται από ψηλό ποσοστό αλφαβητισμού 96,79%, μεγάλη αστική μεσαία τάξη, και σχετικά ομοιόμορφο καταμερισμό εισοδήματος. Φθάσαμε στο Μοντεβιδέο μετά από μια πτήση 45 περίπου λεπτών.
Αλλος κόσμος…άρχισε να ξεδιπλώνεται μπροστά μας και να ατενίζουμε τα πρώτα χρώματα από Λατινική Αμερική.Στο αεροδρόμιο μας περίμενε αντιπρόσωπος από το γραφείο για μια private μεταφορά στο ξενοδοχείο.Μπορείτε για τη μεταφορά από το αεροδρόμιο προς κέντρο πόλης να πάρετε και τα κόκκινα λεωφορεία Copsa, Cutesa που σας μεταφέρουν με 2 δολάρια περίπου το άτομο στο τερματικό σταθμό Rio Branco.Tα ταξί παίρνουν γύρω στα 40 δολάρια.Εμείς για δύο άτομα με ιδιωτική μεταφορά προς ξενοδοχείο από και προς αεροδρόμιο πληρώσαμε 64 Ευρώ.Το ξενοδοχείο Ibis (40 ευρώ το δίκλινο) που μείναμε είναι ένα μοντέρνο ξενοδοχείο της αλυσίδας Accor(Sofitel, Novotel, Ibis ) μόλις 10 λεπτά με τα πόδια από το κέντρο και βρίσκεται στη παραλιακή λεωφόρο Rambla της πόλης , μια ατέλειωτη στο μάτι λεωφόρο με μεγάλα και φαρδιά πεζοδρόμια όπου πολλοί κάτοικοι καθημερινά από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ κάνουν τζόκινγκ, ποδηλασία , περπάτημα.( ένας περίπατος κατά μήκος αυτής της παραλιακής λεωφόρου θα σας αποζημιώσει με το παραπάνω…) και σε ασφαλή περιοχή, αφού βρίσκεται μεταξύ της γερμανικής και αμερικάνικης πρεσβείας.Τα ξενοδοχεία στο κέντρο της πόλης όπως διαπιστώσαμε εκ των υστέρων δεν σου γεμίζουν το μάτι απέξω πλήν των μεγάλων πολυεθνικώνΑφήνουμε τα πράγματά μας κάνουμε ένα ντούς και εξωρμούμε στο κέντροτης πόλης.Σημείο αναφοράς αποτελεί η Plaza Intependencia, από όπου ανατολικά της ξεκινάει η λεωφόρος 18 του Ιούλη( εμπορικός δρόμος), δυτικά της εκτείνεται ενας πεζόδρομος με ωραία καταστηματάκια και καφετέριες που οδηγεί στη Plaza Constitution.Καθείστε εδώ απολαύστε το καφέ σας ή το μάτε σας μιας και οι περισσότεροι Ουρουγουανοί που συναντάς τουλάχιστον τώρα που είναι χειμώνας κρατούν το θερμό στο ένα χέρι και τη κούπα του μάτε στο άλλο και πίνουν …πίνουν (κάτι σαν το τσαι βουνού το δικό μας , δοκιμάστε..)

 

Attachments

Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλωσόρισες Λεωνίδα.
Μπήκες δυναμικά και με ωραία ιστορία.
Θα ταν καλό νομίζω να την περιποιηθείς λιγάκι. Είναι μεγάλη για ένα κομμάτι και δεν έχει και ενιαία μορφοποίηση.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Λεωνίδα τι ταξίδι ήταν αυτό:)!
Σ ευχαριστούμε για την τόσο αναλυτική,ωραία περιγραφή και με πολλές πληροφορίες...
γέλασα πολύ στο σημείο που λές ότι οι Αργεντινοί δεν τρώνε σαλάτες κι όταν τους ρώτησες γιατί σου είπαν ότι τις τρώει ...το βόδι:haha:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ωραιο ταξιδι και πολυ χρησιμες οι πληροφοριες που μας δινεις ..

Σε ευχαριστουμε πολυ
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Λεωνίδα, εξαιρετική η ιστορία που έγραψες. Υπέροχο ταξίδι. :clap:

Σχεδιάζω ένα παρόμοιο ταξίδι ως ανεξάρτητος και έχω πολλές απορίες.
1) Πως μπορώ να δω τιμές και να κλείσω τις εσωτερικές πτήσεις; Μέσω ποιου site;
2) Πιστεύεις πως χρειάζεται κάποια συνεργασία με ταξιδιωτικό πρακτορείο (εδω ή εκεί) για την οργάνωση των εκδρομών, ή μπορώ να τα κανονίσω όλα μόνος μου επιτόπου; (ή αρκει το city-discovery και το interhabit ; )
3) Επειδή μου αρέσουν τα ταξίδια με αυτοκίνητο, πέρα από τις τεράστιες διαδρομές που θα καλυφθούν με αεροπλάνο, είναι επικίνδυνη η οδήγηση εκεί;
4) Κυκλοφορείς άνετα με μια φωτογραφική μηχανή κρεμασμένη στο λαιμό, ή νοιώθεις την ανάγκη να την έχεις στην τσάντα σου και να τη βγάζεις όποτε χρειάζεται (θέλω να πω δηλαδή, αν νοιώθεις μια σχετική ασφάλεια όταν περπατάς, ή το αντίθετο).
Σε ευχαριστώ πολύ.

:)
 
Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Μάνο γειά σου , καταρχήν προχώρα τώρα όσο είναι καιρός και το ευρώ είναι υπερτιμημένο απέναντι στο δολλάριο.Τα κράτη αυτά είναι πρωτοπόρα και πολιτισμένα, ανεξάρτητα αν έχουν καταντήσει φτωχά Να σκεφθείς μόνο ότι η Ουρουγουάη υπήρξε η πρώτη χώρα στο κόσμο που καθιέρωσε το οκτάωρο εργασίας το 1938 και το δικαίωμα ψήφου στις γυναίκες τον ίδιο χρόνο.Δεν υπάρχει κανένας απολύτως κίνδυνος.Απλώς λίγο προσεκτικός στις πρωτεύουσες.Κυκλοφορείς ανετότατα.
Δεν χρειάζεται καμμία συνεργασία με τα εδώ τουριστικά γραφεία.Θα κλείσεις με ενα απο τα δύο αυτά site που γράφω στο κείμενό μου για τις περιηγήσεις και μεταφορές και κατά προτίμηση στο interhabit .
Η οδήγηση δνε είναι καθόλου μα καθόλου επικίνδυνη.Απλώς είναι τεράστιες οι αποστάσεις.Θα κλείσεις αυτοκίνητο σε μια απο τις μεγάλες εταιρείες που είναι διεθνείς και ας ανεβαίνει λίγο το κόστος.Εγω όπως ανφέρω έκλεισα με τη AVIS.
Εσωτερικές πτήσεις θα πα΄ς στο site Skycanner θα δείς δελεαστικές τιμές.Ακόμη site για εσωτερικές πτήσεις kanekratisi.gr με αυτό έκλεισα εγω, αλλά και το intickets.gr
Nα είσαι καλά και καλος ταξιδευτής
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.594
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Πολύ ενδιαφέρον το ταξίδι σου σε ένα ξεχωριστό μέρος του πλανήτη και εξαιρετική η αφήγηση με πολλές χρήσιμες πληροφορίες για κάποιον που ενδιαφέρεται να ακολουθήσει. Στρώσε μόνο λίγο το κείμενο με ενότητες για να διαβάζεται ευκολότερα. Επίσης πρόσθεσε και το «Παταγονία» στον τίτλο για να τραβά την προσοχή που πρέπει. Σε μερικά από τα μέρη είχα ταξιδέψει παλαιότερα και η Παταγονία είναι στα υπ’ όψιν ίσως για του χρόνου τέτοια εποχή. Και κάτι που θυμήθηκα να γελάσουμε. Στην Ciudad del Este είχαμε μείνει μια βραδιά. Όπως λες παράδεισος των ηλεκτρονικών και αφορολογήτων. Μέχρι και στα καροτσάκια πουλούσαν ότι ηλεκτρονικό φανταστείς. Φεύγαμε το πρωί για Ιγκουασού και πάνω στην αναμπουμπούλα με το φόρτωμα των μπαγκαζιών στο πούλμαν να’σου μερικοί μικροπωλητές με πραμάτειες. Ένας νεαρός με ξεμοναχιάζει και μου δείχνει μια συσκευασία με … προφυλακτικά. Πλησιάζει ένα κοντά στο αυτί μου και το τρίβει λίγο. Άρχισε να ακούγεται μια μουσική από μέσα ! Κανονικό εμβατήριο ! - «Μουζικάλες», μου ανακοινώνει με θριαμβευτικό ύφος. Βιαζόμασταν και για να τον ξεφορτωθώ του δίνω ένα δολάριο και παίρνω 5-6. Άνθρακες ο θησαυρός ! Βέβαια μετά κατάλαβα ότι πρέπει να είχε κρυμμένο ανάμεσα στα δάχτυλα ή στο δαχτυλίδι του κάποιο μουσικό τσιπάκι όπως έχουν μερικές ευχετήριες κάρτες. Ακούς εκεί προφυλακτικά με … μουσική ! … Ήμαρτον …
 
Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Μη ξεχνάς ότι είμαι πρωτάρης.Θα στρώσω που θα πάει!!!
 
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
αργεντινη, παταγωνια
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκανη
λεωνιδα, εισαι καταπληκτικος και κατατοπιστικος αφηγητης!!! θα προσπαθησω με τις πληροφοριες που δινεις να οργανωσω και εγω, απο μονη μου, το ταξίδι για τα ιδια μέρη.
πιστεύεις οτι θα προλαβω μεχρι τον Ιανουάριο που θελω να παω ??
 
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
αργεντινη, παταγωνια
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκανη
εισητηρια - προσφορες για αργεντινη

γεια σε ολους!!
θα μπορουσα να μαθω το εξής : για εισητηρια-προσφορες υπαρχουν συγκεκριμενες ιστοσελιδες που μπορω να επισκεφθω ή πρεπει να μπαινω σε καθε εταιρεια και να ψαχνω.
για αργεντινη που ενδιαφερομαι για παραδειγμα, η iberia δινει 1.000euro το άτομο !!!! υψηλη τιμη θα έλεγα .:(

ευχαριστω πολυ!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.709
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom