Αργεντινή Ουρουγουάη Ουρουγουάη - Αργεντινή

Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός

Προτελευταία ημέρα σήμερα στο Μπουένος Αιρες , μιάς και αύριο το μεσημέρι μεταφερόμαστε στο Διεθνές Αεροδρόμιο Εζείρα και παίρνουμε το δρόμο της επιστροφής.
Σήμερα λοιπόν έχουμε κλείσει με το γραφείο μας ένα tour στον Tigre που περλαμβάνει βόλτα με το τραίνο τον προαστιακό θα έλεγα και στη συνέχεια μια βόλτα με catamaran στο Tigre, όπου βρίσκεσαι στη κυριολεξία σε μια πλωτή πολιτεία μιας και βρίσκεται στο δέλτα του ποταμού Parana.Στις 09.30 ήρθε το minibus, μας παρέλαβε μαζί με άλλους τουρίστες και κατευθύνθηκε προς τον Tigre. Η διαδρομή ήταν γύρω στα 30 χιλιόμετρα στα περίχωρα της πόλης.Αρχικά πήραμε το τραίνο και μετά κανα δυό στάσεις, συναντώντας επαύλεις δεξιά και αριστερά (πλούσιοι Αργεντίνοι ζούν εδώ), αποβιβαστήκαμε στο σταθμό Estación Fluvial .Στη συνέχεια επιβιβαστήκαμε σε ενα catamaran για μια τρίωρη κρουαζιέρα στα λασπωμένα και καφέ νερά του ποταμού Παρανά :pΤο Tigre είναι ένα παραποτάμιο χωριό, που όπως μας εξήγησε η ξεναγός πήρε το όνομα από τους πρώτους αποίκους Ισπανούς που ήρθαν εδώ και οι οποίοι αντικρύζοντας κάποια ζώα της περιοχής που το δέρμα τους έφερε αποχρώσεις όπως της Τίγρης , ονόμασαν την περιοχή Tigre.Στο δέλτα του Parana σχηματίζονται εκατοντάδες κανάλια , ενώ κυρίαρχη θέση έχουν οι εξοχικές κατοικίες ευπόρων Αργεντίνων και πολλά πολλά club(Rotary κ.α) Η επικοινωνία στην περιοχή μεταξύ των κατοικιών,γίνεται με μικρα ταχύπλοα,η με μεγαλύτερα χαρακτηριστικά ξύλινα πλεούμενα που κανουν συγκοινωνια σαν λεωφορεία και μουγκρίζουν σαν δαιμονισμένα.Υπάρχουν ακόμη πλεούμενα σούπερ μάρκετ που μεταφέρουν από μώλο σε μώλο κατά μήκος του ποταμού τη πραμάτεια τους για να τη πουλήσουν.

Άλλος κόσμος, ασύλληπτες συνήθειες για τα δικά μας δεδομένα.Βλέπεις παιδιά 10 και 12 ετών να κάνουν καγιάκ μόνα τους μέσα στα λασπωμένα και καφέ νερά του ποταμού , ενός ποταμού όπου η ναυσιπλοοία γίνεται άναρχα, ενός ποταμού όπου στη αρχή τουλάχιστο η κίνηση από πλεούμενα είναι πυκνότερη από τη κίνηση των αυτοκινήτων σε ένα δρόμο. Μετά δύο ώρες περιήγησης στο ποτάμι επιστρέψαμε στο μώλο που είχαμε επιβιβασθεί, ανεβήκαμε στο minibus και άρχισε η επιστροφή προς τα ξενοδοχεία.Κόστος tour, μέσω του διαδικτύου 40 ευρώ και τα δύο άτομα.Κάθε Σάββατο υπάρχει και ολοήμερο tour διάρκειας 9 ωρών με γεύμα που στοιχίζει 65 δολάρια το άτομο.Τελευταίο βράδυ στη πόλη του τανγκό και πρέπει να ρουφήξουμε όσο το δυνατόν περισσότερες παραστάσεις και εικόνες.Κάνουμε ένα ντούς και ξεχυθήκαμε στη πόλη .Οπως προχω-
ρούσαμε λοιπόν στη περιοχή SanNicolasκαι κοντά στο θέατρο San Martin, το μάτι μας έπεσε σε ένα κατάστημα με κοσμήματα που απέξω είχε αναρτηθεί μια ελληνική σημαία.Πλησιάσαμε και όταν ο ιδιοκτήτης μας ρώτησε από πού είμαστε και του είπαμε από την Ελλάδα , άρχισε να μας μιλά σπαστά Ελληνικά και να μας λέι ότι και αυτός είναι Ελληνας τρίτης γενιάς από τη Νίσυρο και οι δικοί του ήρθαν στη Αργεντινή στις αρχές του περασμένου αιώνα.Δυστυχώς δεν μιλούσε πολλά Ελληνικά, αλλά ούτε Αγγλικά για να έχουμε μια πιο διεξοδική συζήτηση. Στην Αργεντινή υπάρχουν επτά ελληνικές κοινότητες εκ των οποίων οι τέσσερις στο Μπουένος Άιρες..Ακόμη στο Μπουένος Αιρες λειτουργεί υπό την αιγίδα της Μητρόπολης σχολείο έχει 250 μαθητές από 3 μέχρι 18 ετών εκ των οποίων το 30% είναι ελληνικής καταγωγής όπου διδάσκονται τα ελληνικά από 8 αποσπασμένους δασκάλους.Ακόμη να πούμε ότι μας εντυπωσίασαν στο Μπουένος Αιρες τα πολλά θέατρα και σινεμά, τα οποία παρόλη την οικονομική κρίση και στενότητα που υπάρχει και σε τούτη τη χώρα, γέμιζαν κάθε βράδυ από κάθε ηλικίας θιασώτες. Μετά απο μια εξαντλητική ημέρα παραστάσεων και πεζοπορίας για να κλείσουμε τη βραδυά μας , καθήσαμε σ’ένα από τα καλόγουστα εστιατόρια της Av del Mayo για να απολαύσουμε ένα φημισμένο κρασί Trivento Reserve Chardonnay και ένα steak από βοδινό Αργεντίνικο. Να πω στο σημείο αυτό ότι τα κρασιά της Αργεντινής τα βρήκα εξαιρετικής ποιότητας , χωρίς να είμαι ειδικός πάνω στα κρασιά και όπως ρώτησα αυτό οφείλεται αφ’ενός στη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ ημέρας και νύχτας που αφήνει τα αμπέλια να ξεκουράζονται και να ανασαίνουν με τη βραδινή δροσιά και αφέτέρου οι ανάγκες για νερό καλύπτονται από τα ποτάμια που κατεβαίνουν από τις Ανδεις και μέσω ενός σημαντικού αρδευτικού δικτύου κατανέμουν το νερό.

Την επομένη ημέρα έχουμε το ταξίδι της επιστροφής.Αποχαιρετούμε το Μπουένος Αιρες, παίρνουμε ένα ταξί μπροστά από το ξενοδοχείο και με 75 πέσος κατευθυνόμαστε στο Διεθνές Αεροδρόμιο Εζέιρα , από όπου πετάμε στις 1300, τοπική ώρα.Εγραψα στη αρχή ότι η πτήση της επιστροφής ήταν ιδιαίτερα κουραστική, γιατί έγινε κυρίως ημέρα, μιάς και ταξιδεύαμε από τις 13..00 και φθάσαμε στη Αθήνα την άλλη μέρα στις 12.30 περίπου τοπική ώρα Ελλάδος.Καλύτερα να αναχωρήσετε από Μπουένος Αιρες βράδυ.
Συμπεράσματα.:roll::roll::roll:

Φοβερή εμπειρία, με μεγάλη ποικιλία παραστάσεων με εναλλαγή τοπίων και εικόνων.
Ειδικά μέσα στη Αργεντινή ήταν σαν να επισκεφθήκαμε τέσσερα διαφορετικά κράτη
Θα μας μείνουν αξέχαστα: Ο παγετώνας Perito Moreno, η Tierra del Fuego, οι καταρράκτες του Iguazu, η παράσταση του Tango, οι παραγκουπόλεις του Μπουένος Αιρες και Μοντεβιδέο, η οδήγηση στη στέππα της Παταγονίας, τα μεγαλππρεπή κτίρια του Μπουένος Αιρες και οι συνοικίες με τα γεμάτα πλουμιστά χρώματα σπίτια, οι γηγενείς Ινδιάνοι πουσυναντήσαμε κατά καιρούς σ’όλες τις χώρες,με τις πραμάτειες τους που πουλούσαν.:clap::clap::clap:
Ισοτιμίες τοπικών νομισμάτων Αυγ 2009
35 πέσος Ουρουγουάης=1 ευρώ
22 πέσος Ουρουγουάης= 1 δολάριο
5,2 πέσος Αργεντινής = 1 ευρώ
3,1 πέσος Αργεντινής = 1 δολάριο
Οι τιμές εναλάσσονται.
Σχετικά site για περιηγήσεις-μεταφορές
City-discovery.com
Interhabit.com
 

Attachments

Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλωσόρισες Λεωνίδα.
Μπήκες δυναμικά και με ωραία ιστορία.
Θα ταν καλό νομίζω να την περιποιηθείς λιγάκι. Είναι μεγάλη για ένα κομμάτι και δεν έχει και ενιαία μορφοποίηση.
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Λεωνίδα τι ταξίδι ήταν αυτό:)!
Σ ευχαριστούμε για την τόσο αναλυτική,ωραία περιγραφή και με πολλές πληροφορίες...
γέλασα πολύ στο σημείο που λές ότι οι Αργεντινοί δεν τρώνε σαλάτες κι όταν τους ρώτησες γιατί σου είπαν ότι τις τρώει ...το βόδι:haha:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ωραιο ταξιδι και πολυ χρησιμες οι πληροφοριες που μας δινεις ..

Σε ευχαριστουμε πολυ
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Λεωνίδα, εξαιρετική η ιστορία που έγραψες. Υπέροχο ταξίδι. :clap:

Σχεδιάζω ένα παρόμοιο ταξίδι ως ανεξάρτητος και έχω πολλές απορίες.
1) Πως μπορώ να δω τιμές και να κλείσω τις εσωτερικές πτήσεις; Μέσω ποιου site;
2) Πιστεύεις πως χρειάζεται κάποια συνεργασία με ταξιδιωτικό πρακτορείο (εδω ή εκεί) για την οργάνωση των εκδρομών, ή μπορώ να τα κανονίσω όλα μόνος μου επιτόπου; (ή αρκει το city-discovery και το interhabit ; )
3) Επειδή μου αρέσουν τα ταξίδια με αυτοκίνητο, πέρα από τις τεράστιες διαδρομές που θα καλυφθούν με αεροπλάνο, είναι επικίνδυνη η οδήγηση εκεί;
4) Κυκλοφορείς άνετα με μια φωτογραφική μηχανή κρεμασμένη στο λαιμό, ή νοιώθεις την ανάγκη να την έχεις στην τσάντα σου και να τη βγάζεις όποτε χρειάζεται (θέλω να πω δηλαδή, αν νοιώθεις μια σχετική ασφάλεια όταν περπατάς, ή το αντίθετο).
Σε ευχαριστώ πολύ.

:)
 
Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Μάνο γειά σου , καταρχήν προχώρα τώρα όσο είναι καιρός και το ευρώ είναι υπερτιμημένο απέναντι στο δολλάριο.Τα κράτη αυτά είναι πρωτοπόρα και πολιτισμένα, ανεξάρτητα αν έχουν καταντήσει φτωχά Να σκεφθείς μόνο ότι η Ουρουγουάη υπήρξε η πρώτη χώρα στο κόσμο που καθιέρωσε το οκτάωρο εργασίας το 1938 και το δικαίωμα ψήφου στις γυναίκες τον ίδιο χρόνο.Δεν υπάρχει κανένας απολύτως κίνδυνος.Απλώς λίγο προσεκτικός στις πρωτεύουσες.Κυκλοφορείς ανετότατα.
Δεν χρειάζεται καμμία συνεργασία με τα εδώ τουριστικά γραφεία.Θα κλείσεις με ενα απο τα δύο αυτά site που γράφω στο κείμενό μου για τις περιηγήσεις και μεταφορές και κατά προτίμηση στο interhabit .
Η οδήγηση δνε είναι καθόλου μα καθόλου επικίνδυνη.Απλώς είναι τεράστιες οι αποστάσεις.Θα κλείσεις αυτοκίνητο σε μια απο τις μεγάλες εταιρείες που είναι διεθνείς και ας ανεβαίνει λίγο το κόστος.Εγω όπως ανφέρω έκλεισα με τη AVIS.
Εσωτερικές πτήσεις θα πα΄ς στο site Skycanner θα δείς δελεαστικές τιμές.Ακόμη site για εσωτερικές πτήσεις kanekratisi.gr με αυτό έκλεισα εγω, αλλά και το intickets.gr
Nα είσαι καλά και καλος ταξιδευτής
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.603
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Πολύ ενδιαφέρον το ταξίδι σου σε ένα ξεχωριστό μέρος του πλανήτη και εξαιρετική η αφήγηση με πολλές χρήσιμες πληροφορίες για κάποιον που ενδιαφέρεται να ακολουθήσει. Στρώσε μόνο λίγο το κείμενο με ενότητες για να διαβάζεται ευκολότερα. Επίσης πρόσθεσε και το «Παταγονία» στον τίτλο για να τραβά την προσοχή που πρέπει. Σε μερικά από τα μέρη είχα ταξιδέψει παλαιότερα και η Παταγονία είναι στα υπ’ όψιν ίσως για του χρόνου τέτοια εποχή. Και κάτι που θυμήθηκα να γελάσουμε. Στην Ciudad del Este είχαμε μείνει μια βραδιά. Όπως λες παράδεισος των ηλεκτρονικών και αφορολογήτων. Μέχρι και στα καροτσάκια πουλούσαν ότι ηλεκτρονικό φανταστείς. Φεύγαμε το πρωί για Ιγκουασού και πάνω στην αναμπουμπούλα με το φόρτωμα των μπαγκαζιών στο πούλμαν να’σου μερικοί μικροπωλητές με πραμάτειες. Ένας νεαρός με ξεμοναχιάζει και μου δείχνει μια συσκευασία με … προφυλακτικά. Πλησιάζει ένα κοντά στο αυτί μου και το τρίβει λίγο. Άρχισε να ακούγεται μια μουσική από μέσα ! Κανονικό εμβατήριο ! - «Μουζικάλες», μου ανακοινώνει με θριαμβευτικό ύφος. Βιαζόμασταν και για να τον ξεφορτωθώ του δίνω ένα δολάριο και παίρνω 5-6. Άνθρακες ο θησαυρός ! Βέβαια μετά κατάλαβα ότι πρέπει να είχε κρυμμένο ανάμεσα στα δάχτυλα ή στο δαχτυλίδι του κάποιο μουσικό τσιπάκι όπως έχουν μερικές ευχετήριες κάρτες. Ακούς εκεί προφυλακτικά με … μουσική ! … Ήμαρτον …
 
Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Μη ξεχνάς ότι είμαι πρωτάρης.Θα στρώσω που θα πάει!!!
 
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
αργεντινη, παταγωνια
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκανη
λεωνιδα, εισαι καταπληκτικος και κατατοπιστικος αφηγητης!!! θα προσπαθησω με τις πληροφοριες που δινεις να οργανωσω και εγω, απο μονη μου, το ταξίδι για τα ιδια μέρη.
πιστεύεις οτι θα προλαβω μεχρι τον Ιανουάριο που θελω να παω ??
 
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
αργεντινη, παταγωνια
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκανη
εισητηρια - προσφορες για αργεντινη

γεια σε ολους!!
θα μπορουσα να μαθω το εξής : για εισητηρια-προσφορες υπαρχουν συγκεκριμενες ιστοσελιδες που μπορω να επισκεφθω ή πρεπει να μπαινω σε καθε εταιρεια και να ψαχνω.
για αργεντινη που ενδιαφερομαι για παραδειγμα, η iberia δινει 1.000euro το άτομο !!!! υψηλη τιμη θα έλεγα .:(

ευχαριστω πολυ!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.057
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom