Γενικά Ο γύρος της Ευρώπης με τρένο (?)

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Το ξέρω οτι Ιούλιο μπορεί να ταλαιπωρηθούμε λιγο παραπανώ αλλά είναι στενα τα περιθώρια!Απο την μια η εξεταστική και απο την άλλη ο στρατός που θα μπει ο φίλος μου τον Αύγουστο!Όπως και να χει δεν θέλω να χάσω με τπτ αυτο το ταξίδι! ;)
Ήθελα να ρωτήσω και κάτι για όποιο γνωρίζει.Σκοπεύουμε να μείνουμε σε 1-2 πόλεις σε ξενοδοχείο που έχω βρει πολύ καλές τιμές αλλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να έχω κάνει την κράτηση αρκετές μέρες πιο πριν ή καμιά βδομάδα το πολύ όπως μάλλον θα κάνω με τα hostel!Μπορεί να είναι λίγο ηλίθια ερώτηση αλλά δεν ξέρω πότε πρέπει να κλείσω για να βρω σίγουρα και δεν μπόρω να κλείσω απο τώρα γιατι δεν ξέρω ποτε ακριβώς θα ξεκινήσουμε(λόγω εξεταστικής και άλλων)!
 

dolly

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
φυσικα να χεις ενα αρχικο πλανο αλλα οχι νακουω σχολια του τυπου καλα και τι δε θα μενεις σε ξενοδοχειο , δε θα χεις δικη σου τουαλετα..α εγω δε μπορω με τρενο μονο με αεροπλανο παω ταξιδια μου λεγε μια φιλη γιατι να ταλαιπωρουμε με το τρενο και δεν αντεχε λεει να μην εχει τη τουαλετα ακριβως διπλα της συν οτι το προγραμμα θα επρεπε να περιλαμβανει ξενυχτια ολη νυχτια και υπνος ολη μερα και φυσικα φαγητο καθε μερα εξω. ΚΑι δεν ητανε η μονη για τους περισσοτερους ετσι ητανε αφου στις διακοπες το καλοκαιρι εμενα σε καμπινγκ στη Σιφνο και ημουν η μονη ελληνιδα που μαγιρευα στη κουζινα ολοι οι αλλοι ητανε ξενοι!!Λοιπον, παρολο που ειναι απο τα ονειρα ζωης αυτη το ταξιδι μαζευω λεφτα εδω και ποσα χρονια! Τωρα εχω αρχισει και κανω γενικο πλανο. Λεω να παω Πορτογαλια Ισπανια Γαλλια Βελγιο Λουξεμβουργο Ολλανδια Ελβετια Αυστρια (δεν ξερω ακομα αν καταφερω (χρονικα) να παω Δανια Σουηδια και μπορει και Ουγγαρια) Ιταλια την εβγαλα γιατι νταξει μωρε διπλα μας ειναι μπορω να τη γυρισω και με ταμαξι:p)βασικα μου βγαινε πολλες μερες ιταλια και λεω δε θελω να βιαζομαι θελω το χρονο μου οποτε καποια αλλη στιγμη θα παω. Μεχρι τωρα αυτες σε γενικο πλανο δεν αποκλειεται να παω και καπου αλλου αυτες τις μερε θα ριξω χαρτη στο τραπεζι και θα δω ανυπομονω να σχηματισω τη διαδρομη ..τοσο καιρο περιμενα γιαυτη τη στιγμη!!!:bleh:Πρεπει να ρτησω στο πανεπιστημιο και ποτε αρχιζει η αλλη σεζον για να μαι σιγουρη για το χρονο που θα χω!
 

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Ωραίο το πλάνο σου dolly απλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό.Είναι πολλές οι χώρες,πολλά τα χιλιόμετρα και δεν νομίζω να σου φτάνουν οι μέρες.....Ίσως είναι καλύτερα να στρέψεις την προσοχή σου σε ένα συγκεκριμένο κομμάτι της Ευρώπης π.χ. Κεντρική Ευρώπη ή Βόρεια αποκλειστικά.Έτσι θα μπορέσεις να δείς πιο άνετα περισσότερα μέρη,άσε που βολεύει και οικονομικά.Πάντως αν θέλεις βοήθεια για Βέλγιο,Ολλανδία,δυτική Γερμανία(κοιλάδα του Ρουρ) που τις έχω γυρίσει με τρένο εδώ είμαι να βοηθήσω.......
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.374
Likes
6.875
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
6 ωρες και ενα τέταρτο περίπου με το IC!
 

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Υπολόγισε περίπου 6 ώρες και κάτι,το πολύ 6.30 ώρες.Αν το κάνεις νύχτα νομίζω είναι παραπάνω κανά 9ωρο ή και παραπάνω.Η Γερμανία είναι απο τις χώρες που βολεύει πολύ η κάρτα interail,δεν χρειάζεται να πληρώσεις επιπλέον ποσό,ενώ τα τρένα είναι βολικότατα και εξυπηρετικότατα κ πάντα στην ώρα τους
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Το IC περιλαμβανεται στα τρένα του intrerrail?
Ευχαριστώ και τους 2 για τις άμεσες απαντήσεις!
Μήπως ξέρετε και απο Λυών-Βέλγιο? και αν όλα τα δρομολόγια περνάνε αναγκαστικά απο Παρίσι?
 

dolly

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
:pυπολογιζω 40 μερες το λιγοτερο θα δω τι θα γινει με το πανεπιστημιο.Ας ελπισουμε οτι θα τα καταφερω!!θα δειξει!!
 

dolly

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
:bleh:κανονικα το χα φανταστει ενα ολοκληρο καλοκαιρι αλλα μας φαγαν οι σπουδες πρωτα προπτυχικα μετα να κανω αγγλικα γι ατο μαστερ μετα το μαστερ...και περιοριστηκα λιγο..αλλα δ εβαριεσαι καθε εμποδιο για καλο
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Μπορεί να μου κάποιος αν μπορώ να κλείσω hostels με prepaid ή πρέπει να βγάλω αναγκαστικά πιστωτική!Δεν μπορώ να βγάλω άκρη...στη τράπεζα Κύπρου που ρώτησα μου έιπαν οτι δύσκολα δέχονται prepaid για να κλείσω!Εδώ στο site που δίαβασα παρόμοια θέματα άλλοι λένε γίνεται άλλοι όχι!Επίσης αν θυμάμαι καλά μιλάγανε για hotels και για ενοικιάσεις αυτοκινήτων και όχι για hostels(δεν ξέρω ίσως υπάρχει κάποια διαφορά απο τα hotels)όπως επίσης μόνο για το site Booking.com: 78000+ hotels worldwide. Book your hotel now! ενώ εγώ ενδιαφέρομαι για το Hostels & Youth Hostels Worldwide - Online Bookings π.χ!Sorry αλλά είμαι λίγο άσχετος! :(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.120
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom