Ταϊλάνδη Πάμε Ταυλανδη!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οχι Δακη , ολοι εχουν παει στην Ευρωπη εστω μια φορα εκτοs απο μενα!:haha:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Οι καλυβες ηταν παμφθηνες , αλλα σπαρτιατικες χωρις ρευμα , με μια λαμπα πετρελαιου. Χωρις κανενα κομφορ αλλα με σουπερ χλίδατη θεα στην απιστευτη θαλασσα , μολις μια βουτια μακρια απο την υψωμενη σε πασσαλους καλυβα πανω στους λειους γρανιτενιους βραχους.
:clap::clap::clap::clap: Αυτά είναι!! Μακριά από τον πολιτισμό!! Εσύ και η φύση! Τέλειααααααα!!!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
:clap: :clap: :clap: Τέλειο!!!! Ευχαριστούμε πολύ!!

Πού κλείνουν εισητήρια; :LOL:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπορει να περασε ενα τσουναμι απο τα νησια τηs Ταυλανδηs , αλλα οι κατοικοι γελαστοι και εργατικοι καταφεραν να σταθουν ξανα στα ποδια τουs.
Κανενα τσουναμι ομωs δε συγκρινεται με την καταστροφη που προκαλει ο ανθρωποs με την ανεξελεγκτηs κλιμακαs τουριστικη αναπτυξη και εκμεταλευση.
To Πι-πι Ντον ενα απο τα ωραιοτερα νησια του κοσμου - καποτε-ειναι η θλιβερη αποδειξη.
Ευτυχωs στο Κο Σαμουι υπαρχουν νομοι που απαγορευουν να χτιστει οτιδηποτε ψηλοτερο απο εναν φοινικα.Εχουν ανακυρηχτει πολλεs περιοχεs εθνικα παρκα που απαγορευεται η παρανομη αλιεια και λαθροθηρια , η συλλογη κοραλιων και οστρακων.
Kαι ομωs η Ταυλανδη θα πρεπει να αγωνιστει πολυ για να ξεφυγει απο την τραγικη μοιρα που περιμενει τα μερη που νοιαζονται να βγαλουν οπωs-οπωs χρηματα καταστρεφονταs αλογιστα το περιβαλλον.
Tελοs γκρινιαs.:D
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καθόλου γκρίνια δεν είναι. Πρόκειται για μια θλιβερή πραγματικότητα.

Τελικά είναι τόσο δύσκολο για ένα μέρος να μείνει μακριά από τις άσχημες επιπτώσεις της τουριστικής ανάπτυξης;

Μάλλον μόνο αν δεν... αναπτυχθεί τουριστικά μου φαίνεται τελικά.
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
εξαιρετικη περιγραφη go2dbeach :clap::clap: ευχαριστουμε που μας ταξιδεψες ωσ εκει κατω

και εγω συμφωνω οτι δεν ειναι γκρινια αλλα πραγματικοτητα και θα σας πω ενα παραδειγμα απο την κρητη (ναι το ξερω εχω αρχισει να γινομαι κουραστικος με τις αναφορες μου σε αυτο το νησι).

ειναι δυο παραλιες στα χανια τα φαλασαρνα και το ελαφονησι οι οποιες ειναι διασημες για πολλους λογους. ενας απο αυτους ειναι η ροζε αμμος που εχουν, η οποια οφειλεται σε θρυμματισμενα κορραλια (για τους δυσπιστους υπαρχουν δυο φωτογραφιες στο φακελο χανια). επειδη ομως οι τουριστες παιρνουν αμμο ανεξελεγκτα κοντευουν να γινουν δυο παραλιες με κοινη γκρι-ασπρη αμμο
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
lefteris ειχα την τυχη να βρεθω στα Φαλαρσανα μονη στο beach bar 'Ιπανεμα' και στο ελαφονησι με τα εκπληκτικα νερα που θυμιζουν Ταυλανδη με ελαχιστο κοσμο , πραγμα σπανιο τωρα πια..

Εγω σαs ευχαριστω:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.379
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom