Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

menias

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
βερολινο
Ταξίδι-Όνειρο
περού
καλή χρονια παιδια!!!
πρωτη μέρα στην δουλειά μετά από μια 6ήμερη άδεια και συνολικά 12 μέρες καθισιού. δυστυχώς χιόνι στο βερολίνο δεν χάρηκα μιας και βρέθηκα εκει 24-29 δεκέμβρη όμως κρύο είχε αλλά υποφερτό αφού η χαμηλότερη θερμοκρασία που έφτασε όσο ήμουν εκει ήταν 1 oC. υπέροχο! δεν σταμάτησα να τραβώ φωτογραφίες και αναρωτιόμουν πόσο πιο όμορφο θα είναι την άνοιξη με το tiergarden, ελπίζω να το γράφω σωστά, και τα υπόλοιπα πάρκα να είναι καταπράσσινα. δεν λέω, παγωμένες λιμνες, ωραία αξιοθέατα και παντού χριστουγεννιάτικες αγορές να το φωτίζουν όμως όπως επιμένουν και οι βερολινέζοι την άνοιξη πρέπει να είναι το κάτι άλλο. 5 μέρες γεμάτες από βερολίνο, εκτός από εκείνη που πήγα στο potsdam και γύρισα το απόγευμα, και νομίζω πως μπορώ να πω με σιγουριά πως χρειαζόμουν ακόμα δύο στην διάθεση μου ώστε να πω ότι φεύγω γεμάτη. όχι πως με 7 μέρες γίνεσαι βερολινέζα αλλά είσαι πολύ πιο χαλαρός να δεις τα αξιοθέατα και να κρατήσεις ενέργεια και για τις βραδυνές σου εξόδους. αντίθετα εγώ ξεκίνούσα κάθε πρωί στις 9:30 με 10:00 και γυρνούσα στο ξενοδοχείο σαν το ζαβό στις 11:00 το βράδυ, εκτός και αν αποφασίζαμε να το πάρουμε σερί, που έγινε δυο βράδια. αποτέλεσμα.... η μέση μου με πόνεσε τόσο πολύ που και για να γελάσω έπρεπε να την κρατάω για να μην μου φύγει κανένας σπόνδυλος, τέτοιος πόνος. για να μην σας κουράζω λέω να γράψω τη ιστορία μου και το πρόγραμμα που ακολούθησα, αναφέροντας μέσα και γραμμές μετρό και στάσεις λεωφορείων, για όσουν δεν πήγανε αλλά σκοπεύουνε να πάνε ώστε να γλυτώσουν λίγο χρόνο από ψάξιμο και περπάτημα. μάκια πολλά και τα λέμε στις ιστορίες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλη προσαρμογη! Μου θυμισες τα δικα μου! Νυχτερινη ζωη δεν προλαβαμε και στο τελος της ημερας πραγματικα πονουσε το σωμα μας!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
να 'μαι κι εγώ πάλι πίσω από το Βερολίνοοοοο...αφήσαμε τελικά κανέναν ακόμα εκεί ή όλοι μας γυρίσαμε;
εγώ δεν έχω να πω τίποτα για το Βερολίνο. Ήταν όλα τόσο τέλεια, που δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψω αυτά που έζησα. Οπότε θα αφεθώ στις δικές σας αφηγήσεις και θα τις απολαύσω με την ησυχία μου.
Α, και καλή χρονιά να έχουμε! όλα να πάνε στον καθένα όπως τα θέλει!

ps: α εντάξει, γιατί και εμένα μετά την πρώτη μέρα πονούσε το σώμα μου, αλλά όπως βλέπω, όλοι το είχαμε αυτό. Πολύ περπάτημα και πολύ κρύο!έτρεμε το κάτω χείλος μου ακόμα και όταν έμπαινα σε ζεστό μέρος!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αντε τα πουλακια μου! Σιγα σιγα μαζευονται! Herzlich willkommen σε ολους σας!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
καλή χρονιά!!!
το βραδυ της παραμονης της πρωτοχρονιας ειχαν αρχισει απο νωρις τα πυροτεχνήματα...ο κοσμος μιλιουνια πηγαινε προς την πυλη του βραδεμβουργου αψηφωντας το κρύο..
καλή χρονιά!
και όχι μόνο το βράδυ της πρωτοχρονιάς, αλλά και από μια μέρα πριν τουλάχιστον! στις 30/12 που έφτασα, από το μεσημέρι δοκίμαζαν και έριχναν διάφορα είδη πυροτεχνημάτων. Μου έκανε εντύπωση, γιατί στην Ελλάδα από όσο ξέρω:xmas_wink: μόνο αργά το βράδυ της 31ης αρχίζουμε και ρίχνουμε. Στη γειτονιά που έμενα, μέρα μεσημέρι τα πυροδοτούσαν, ακόμα και στα πεζοδρόμια και πάρκα της γειτονιάς:xmas_rolleyes:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Πω πω όλο το travelstories στο Βερολίνο ήταν?
Παιδιά τι να πω, την έχω λατρέψει αυτή την πόλη!
Μετά το Νοέμβριο που πήγα πρώτη φορά (αλλά πήγα για συνέδριο), ξαναήμουν Βερολίνο 18-22 Δεκεμβρίου. Το πρωί της Κυριακής που γυρνούσα στους δρόμους είχε -15 χωρίς υπερβολές!! Κόντεψε να μου πέσει η μύτη από το κρύο, αλλά δε με ένοιαζε τίποτα!
Να φανταστείτε ότι έχω αρχίσει και ψάχνω για δουλειά εκεί, να σηκωθώ να φύγω...

Α! Σας ευχήθηκα?
Καλή χρονιά να έχουμε όλοι!!! :xmas_biggrin:
 

chriskar83

Member
Μηνύματα
33
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
USA....
Καλή χρονιά σε όλους!!!!

Σε όσους έχουνε βαρεθεί την γερμανική κουζίνα και θέλουνε να δοκιμάσουνε ιταλικό, τους προτείνω ανεπιφύλακτα το 12 Apostole, το καλύτερο ιταλικό της πόλης. Επίσης αν τύχετε και είστε πέμπτη στο βερολίνο, προτείνω για ποτό το Lowenbrau που βρίσκεται στην ομώνυμη πλατεία. Όσο για τους λάτρεις της ηλεκτρονικής μουσικής πρέπει οπωσδήποτε να περάσουνε από το Panorama και το Treasure.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χμμμ επειδη στις βολτες μου ειδα δυο ιταλικα με αυτο το ονομα σε ποιο απο τα δυο αναφερεσαι: Ενα ηταν κατω απο τη γεφυρα κοντα στο νησι των μουσειων και ενα διπλα στο σταθμο του μετρο κοντα στην πλατεια Savigny. Δεν ξερω αν υπαρχει και αλλο.
 

chriskar83

Member
Μηνύματα
33
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
USA....
Ναι έχεις δίκιο..Υπάρχουνε δύο ιταλικά με αυτό το όνομα. Έχω φάει σε αυτό που βρίσκεται δίπλα στον σταθμό του μετρό. Μου έχουνε πει πάντως ότι ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος. Πήγαινε να δοκιμάσεις να μου πεις την άποψη σου. Επίσης το μαγάζι που μαζεύει πολύ κόσμο τις Πέμπτες είναι το Lützowplatz, στην ομώνυμη πλάτεια. Το παρατήρησα τώρα που συμβουλεύτηκα τις σημειώσεις μου από το πρόσφατο ταξίδι.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
519
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Καλησπέρα σε ολους παιδιά. Αναχωρώ στις 17/1 με 22/1 για Βερολίνο και εχω διαβάσει όλες τις πληροφορίες tips και παρατηρήσεις θετικές και αρνητικές για την επικείμενη εκδρομή μου. Μένω στο ξενοδοχείο AGON (60 Ε/βραδιά) στο κεντρο και έχω βγάλει και εγω εισιτήριο 65 Ευρώ πανε ελα απο Θεσνίκη γιατί οι καιροί ειναι δύσκολοι. Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σας τις εχω καταγράψει όλες !!! γιατί οπως και να εχει ο "παλιος ειναι αλλιως" και δυστηχώς δεν μιλάω γερμανικά . Εύχομαι καλα Ταξίδια στην νεα δεκαετία 10's και όποιος/α ταξιδευει εκεινες τις ημέρες για Βερολίνο θα χαρώ να τα πούμε και απο κοντά
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
καλά να περάσεις! που θα περάσεις, στο υπογράφω.
 

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος
Καλησπέρα σε ολους παιδιά. Αναχωρώ στις 17/1 με 22/1 για Βερολίνο και εχω διαβάσει όλες τις πληροφορίες tips και παρατηρήσεις θετικές και αρνητικές για την επικείμενη εκδρομή μου. Μένω στο ξενοδοχείο AGON (60 Ε/βραδιά) στο κεντρο και έχω βγάλει και εγω εισιτήριο 65 Ευρώ πανε ελα απο Θεσνίκη γιατί οι καιροί ειναι δύσκολοι. Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σας τις εχω καταγράψει όλες !!! γιατί οπως και να εχει ο "παλιος ειναι αλλιως" και δυστηχώς δεν μιλάω γερμανικά . Εύχομαι καλα Ταξίδια στην νεα δεκαετία 10's και όποιος/α ταξιδευει εκεινες τις ημέρες για Βερολίνο θα χαρώ να τα πούμε και απο κοντά
Στο Βερολίνο μιλάνε οι περισσότεροι Αγγλικά οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με την γλώσσα. Επίσης εμείς συναντήσαμε πολλούς Ελληνες που μένουν εκεί. Το σίγουρο είναι οτι δεν θα π΄ληξεις στην υπέροχη αυτή πόλη:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.143
Μέλη
38.989
Νεότερο μέλος
giota.charalampak

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom