Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
519
Likes
863
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Αλήθεια πόσοι Ελληνες κατοικουν στη πόλη αυτή? Υπάρχουν κάποιοι χώροι που συγκεντρώνονται έστω και περιστασιακά?? Οι απορίες που είχα για μετακινήσεις μου εντός πόλης λύθηκαν αφού θα βγάλουμε καρτα 5ημερη για ολα τα Μ.Μ.Μ. και μόνο για Βερολίνο, γιατί δεν προλαβαίνουμε να δούμε άλλα σε 5 μέρες. Μαλλον αυτή που δίνει εκπτωση στα μουσεια γιατί θα πάω σίγουρα σε 2 στης Πέργαμου και στο Neues museum (απο οτι έμαθα τα σπάει) Αλήθεια καθε Πέμπτη απόγευμα είναι δωρεάν για τους επισκέπτες?? και πόσο εύκολο είναι να μπεί κάποιος ? ( εννοώ δεν θα υπάρχουν μεγαλύτερες ουρές την ημέρα αυτή?). Πάντως ελπίζω οι χαμηλές θερμοκρασίες που επικρατούν και τα εκτακτα μέτρα που ανακοίνωσε η πολιτική προστασία να μην χαλάσουν την περιήγηση μου. Εξάλλου σε τέτοιες περιπτώσεις λένε οτι δεν υπάρχει άσχημος καιρός "μόνο λάθος εξοπλισμός" :)
Κάποια άλλη must επίσκεψη για χειμερινή περίοδο (απο κλειστούς χώρους, ανοιχτά στάδια κήποι κ.λ.π. εξαιρούνται λόγω χαμηλής θερμοκρασίας) μπορείτε να προτείνετε που να αξίζει με τα 1000? Επίσης κάποιο ιδιαίτερο μουσείο στη πόλη που να δείχνει την ιστορία της πόλης τον προηγούμενο αιώνα? Και κατι ακόμη τελευταίο υπάρχουν καλές προσφορές για ψώνια την περιόδο αυτή και αν αξίζει πέρα απο τα τουριστικα σουβενίρ (ποτήρια μπύρας, κάρτες κτλ.) να βάλω στην 32 κιλών αποσκεύη σαν καλή ανάμνηση απο ενα 5ημερο ταξίδι στο Βερολίνο?

(καταιγισμός ερωτήσεων εεε??)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
πόσοι κατοικούν δεν ξέρω, αλλά τι να τους κάνεις; οι περισσότεροι Έλληνες από όσο κατάλαβα όσο έμενα εκεί, μένουν στο Steglitz, κοντά στη μόνη ελληνορθόδοξη εκκλησία της πόλης και το κέντρο της ελληνικής κοινότητας και αρκετοί μένουν και στο Wedding, από ό,τι μου είπε μια κυρία που πιάσαμε κουβέντα στο δρόμο μια φορά. Δλδ όταν πηγαίνουν οικογένειες να μείνουν, προσπαθούν να μείνουν κοντά με άλλους Ελληνες. Αλλά ως τουριστας τι να τους κάνεις; καλύτερα να "μπλεχτεις" με τους Γερμανούς, να μάθεις τα δικά τους χούγια;)

για το προσφορές: τώρα που ήμουν εκεί για πρωτοχρονιά, είχε εκπτώσεις (και πήρα προμήθειες για τα βόρεια:haha:)


το DDR μουσείο το έχεις στο πρόγραμμα; είναι μικρό βέβαια, αλλά καλό ήταν. εμένα μου άρεσε πάρα πολύ το spectrum museum, ξετρελάθηκα, γιατί έπαιξα με διάφορα και πλήρωσα μονο 2.5 ευρώ. το ολόκληρο ειναι 5ευρώ νομίζω. Αλλά εχει το κακό ότι οι περιγραφές είναι μόνο στα γερμανικά. Αν δεν ξέρεις όμως, είτε πατάς και βλέπεις τι κάνει, είτε παρακολουθείς τους προηγούμενους και αντιγράφεις:D
 

thstavr

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα - Πορτο
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Καλησπέρα σε όλους.
Έκλεισα για βερολίνο μέσα στο πάσχα.Θα μου ήταν χρήσιμες κάποιες οικονομικές προτάσεις για διαμονή για 5 βράδια(όχι hostel παρακαλώ).

Υ.Γ.1 Είμαι πολύ κοντά στο να κλείσω το Agon am Alexanderplatz , αλλά κολλάω σε κάποια σχόλια από trip advisor περι "τρομαχτικής" και κακόφημης περιοχής .please help οσοι έχετε πάει
Υ.Γ.2 Ενα μεγάλο ευχαριστώ στους συμμετέχοντες στο topic.Πολύ χρήσιμες πληροφορίες.Το topic έχει μπεί στην ουρά εκτύπωσης..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.502
Likes
29.159
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σε όλους.
Έκλεισα για βερολίνο μέσα στο πάσχα.Θα μου ήταν χρήσιμες κάποιες οικονομικές προτάσεις για διαμονή για 5 βράδια(όχι hostel παρακαλώ).

Υ.Γ.1 Είμαι πολύ κοντά στο να κλείσω το Agon am Alexanderplatz , αλλά κολλάω σε κάποια σχόλια από trip advisor περι "τρομαχτικής" και κακόφημης περιοχής .please help οσοι έχετε πάει
Υ.Γ.2 Ενα μεγάλο ευχαριστώ στους συμμετέχοντες στο topic.Πολύ χρήσιμες πληροφορίες.Το topic έχει μπεί στην ουρά εκτύπωσης..
Μια χαρά είναι η περιοχή, απλά έχει ακόμα το παλιό "ανατολικό" look & feel.
To πρόβλημα του ξενοδοχείου είναι άλλο: Ότι για να φτάσεις στο μετρό ( U-bahn, S-bahn) πρέπει να περπατήσεις γύρω στο 1 χιλιόμετρο...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.833
Likes
18.790
Μια χαρά είναι η περιοχή, απλά έχει ακόμα το παλιό "ανατολικό" look & feel.
To πρόβλημα του ξενοδοχείου είναι άλλο: Ότι για να φτάσεις στο μετρό ( U-bahn, S-bahn) πρέπει να περπατήσεις γύρω στο 1 χιλιόμετρο...
Έχω μείνει στο ξενοδοχείο με 60 ευρώ/βράδυ, είναι μια χαρά με τεράστια και καθαρότατα δωμάτια, πραγματικό value for money και πάρα πολύ καλό πρωϊνό.

Η περιοχή του είναι μια χαρά, στο Αν. Βερολίνο, με μια εσάνς DDR που σε βάζει και στο κλίμα της πόλης. Όσο για το περπάτημα, είναι 7-8 λεπτά περπάτημα για την Alexanderplatz, αλλά περνάνε 2-3 γραμμές τραμ ακριβώς απ'έξω. Επομένως, το πρωϊ αλλά και το βραδάκι που θα επιστρέφεις, από/προς τη πλατεία, με το τραμ που έχει πολύ συχνά δρομολόγια είσαι στο ξενοδοχείο σου. Κανένα πρόβλημα σε αυτό το θέμα..
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Καλησπέρα σε όλους.
Έκλεισα για βερολίνο μέσα στο πάσχα.Θα μου ήταν χρήσιμες κάποιες οικονομικές προτάσεις για διαμονή για 5 βράδια(όχι hostel παρακαλώ).

Υ.Γ.1 Είμαι πολύ κοντά στο να κλείσω το Agon am Alexanderplatz , αλλά κολλάω σε κάποια σχόλια από trip advisor περι "τρομαχτικής" και κακόφημης περιοχής .please help οσοι έχετε πάει
Υ.Γ.2 Ενα μεγάλο ευχαριστώ στους συμμετέχοντες στο topic.Πολύ χρήσιμες πληροφορίες.Το topic έχει μπεί στην ουρά εκτύπωσης..
μην το σκεφτεσαι καθολου!το ξενοδοχειο ειναι σουπερ!!
εχουν μεινει κατα καιρους πολλα μελη του φορουμ σε αυτο και κανενας δεν ειχε παραπονο!
τα δωματια ειναι μεγαλα, καθαρα και με θεα!
το πρωινο μια χαρα!και το προσωπικο εξυπηρετικοτατο!!
οσο για την αποσταση, ειναι περι τα 10 λεπτα περπατημα απο το τρενο!εμεις τραμ χρησιμοποιησαμε μονο μια φορα!
 

Dimitris_T

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! Αναχωρώ την Παρασκευή 29/01 για Βερολίνο (πρώτη φορά) και επειδή άργησα να σας βρω (κάλλιο αργά παρά ποτέ) έχω επιδοθεί σε ακατάπαυστο διάβασμα. Γενικώς το ταξίδι έκατσε λίγο ξαφνικά οπότε και θα χρειαστώ τις πολύτιμες εμπειρίες σας.

Καλά να περνάτε...:D
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
519
Likes
863
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Αρχικό μήνυμα απο thstavr
Υ.Γ.1 Είμαι πολύ κοντά στο να κλείσω το Agon am Alexanderplatz , αλλά κολλάω σε κάποια σχόλια από trip advisor περι "τρομαχτικής" και κακόφημης περιοχής
το ξενοδοχειο ειναι μια χαρα!!! σου το εγγυωμαι προσωπικα. μόλις επεστρεψα απο 5 μερο και σε διαβεβαιω οτι ειναι πολυ κοντα σε πολλα. καταρχιν το πρωινο σουπερ, καθαρα δωματια φιλικο περιβαλον κια το κυριοτερο κοντα στις στασεις U, S (καμια 500αρια μετρα) ακόμη η γραμμή τραμ Μ4,Μ5,Μ6 σε αφήνει στην εισοδο του ξενοδοχειου και σε κατεβαζει στο κεντρο με τακτικά δρομολογια.
bERLIN AH DU BERLIN....ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΤΟΣΕΣ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ...

ναι αν και η θερμοκρασια δεν βοηθησε -14 είχε την τελευταία μέρα με καλο ντύσιμο χαίρεσαι να περπατας να μη πω οτι κανεις και ποδήλατο!!!(ναι οι βερολινεζοι ειναι τρελοι τους εβλεπες πανω σε ποδήλατα να κατεβαίνουν στις δουλειες τους και να κάνουν τζόκιν στο παρκο απέναντι απο την πύλη του Βραδεβουργου).

Περα απο όσα είπαν οι προηγούμενοι ναι θα συμφωνήσω με το VAPIANO το απολυτο ιταλικο εσταιτοριο και αρκετα οικονομικο ( το καλο με το δονητή που σας δίνουν όταν παραγγείλετε πίτσα σας το είπα;;;) και πληρωμή στο τέλος με την πιστωτική που σας δίνουν στην εισοδο!! Εμείς προτιμούσαμε αυτό που είναι κοντά στη στάση του τραίνου friderstasse κατεβαίνοντας δεξια καμια 100 μετρα αλλα επισκεφτήλαμε και το αλλο κάπου στην kuferdamm κοντα, λίγο πιο πανω απο τα starbucks (σχεσον απεναντι απο τη σταση του μετρο),

και ναι εκτος απο ζωολογικούς κηπους και aquarium αυτό που μου άρεσε πολύ ήτανα το DDR μουσειο (ίσως το πιο διαδραστικο και interprenter μουσειο που εχω πάει..ποτε πολύ γέλιο και νεολαια μέσα thanks tita...:). Αν πας για πρωτη φορά δοκίμασε τουλαχιστον μια φορα να ανεβεις στα λεωφορεια που σου κανουν το γύρω της πόλης με 15 ευρω και ξεναγηση σε 8 γλώσσες -εκτος ελληνικα- εγώ εκανα 2. αν είχε καλο καιρο θα ηθελα να την κάνω και με ποδήλατο....(εχει στην Alexanderplatz) νοικιαζόμενα. Ανοδο με το αεροστατο και φωτογραφιες (κοντα στο checkpoint) εμεις δεν καναμε λόγω καιρου! φυσικα να μπείς στο "δικό μας μουσειο" Περγαμου και στο Neuus που ειναι δίπλα.

Η συνοικία που μου άρεσε περισσοτερο όμως νομίζω ότι ειναι η τούρκικη πίσω απο τη γέφυρα στο σημειο που εχει το 1.5 χλμ απο το τείχος με τα γκράφιτι πίσω απο το ποτάμι.

Απο ψώνια αλλο τιποτα εξαρταται ποσα λεφτα έχεις να ξοδέψεις και σε τι...εμεις προτιμήσαμε τα εμπορικα 3 στην Αλεξαντερπλατζ και αυτο της Postadamer platz. άλλα εχει και πολλους εμπορικούς δρομους που λέφτα και χρόνο να εχεις και θα περασεις καλα!!!

Αυτά και καλα να περασετε!!!
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Καλημέρα σε όλους..!
Πάω τελος Φεβρουαρίου για 4 μέρες στο Βερολίνο με 3 φίλους....και θα ήθελα την βοήθεια σας..
Θα ήθελα να μου πείτε τι αξίζει να δω γαι αυτές τις λίγες μέρες?
Ζοωλογικο κήπο και ενυδρίο αξίζει?
Απο μουσεία τι θα λέγατε?(όχι με πέτρες ..αλλά άλλου τύπου|)
Άλλας σημεία που πρέπει να δούμε απαραίτητα στο Βερολίνο...
Περημένω την βοήθεια σας ....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.289
Μηνύματα
886.784
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom