Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

soudianos

Member
Μηνύματα
3.707
Likes
6.337
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλημέρα σε όλους..!
Πάω τελος Φεβρουαρίου για 4 μέρες στο Βερολίνο με 3 φίλους....και θα ήθελα την βοήθεια σας..
Θα ήθελα να μου πείτε τι αξίζει να δω γαι αυτές τις λίγες μέρες?
Ζοωλογικο κήπο και ενυδρίο αξίζει?
Απο μουσεία τι θα λέγατε?(όχι με πέτρες ..αλλά άλλου τύπου|)
Άλλας σημεία που πρέπει να δούμε απαραίτητα στο Βερολίνο...
Περημένω την βοήθεια σας ....
τσ τσ τσ τα ζώα βρίσκονται στις ζούγκλες και τα ψάρια στη θάλασσα.

νοικιάστε ποδήλατα.
και διαβάστε μας...
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Λοιπόν μετά απο την βοήθεια σας βρήκα ..και πιστεύω ότι αξίζουν να δω τα εξέις:
SPECTRUM MUSEUM
MUSEUM OF TECHNOLOGY
ZEISS GROBPLANETARIUM
ARCHENHOLD OBSERVATORY
καθώς και το
JEWISH MUSEUM BERLIN
απο εκεί και πέρα θα ήθελα να σας ρωτήσω τι ακόμα πρέπει και αξίζει να δω....?
Ο ζωολογηκός κήπος και το ενυδρίο αξίζει παιδιά?
 

vickygian

Member
Μηνύματα
87
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο....
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου!!!
Για το ζωολογικό κήπο και το ενυδρείο οι απόψεις διίστανται. Από τις απόψεις του φόρουμ λένε ότι χρειάζεσαι αρκετές ώρες για να το γυρίσεις με την ησυχία σου, αν έχεις σκοπό να το επισκευτείς μη χάσεις με τίποτα το ενυδρείο.... Είναι must αν ταξιδεύεις με παιδιά. Εγώ που πήγα Βερολίνο τα Χριστούγεννα δεν πήγα σε κανένα από τα δυο γιατί οι μέρες μου ήταν λίγες και προτίμησα να κάνω άλλα πράγματα. Επίσης αφού τώρα δεν έχω παιδιά το άφησα ως εκκρεμότητα να ξανακάνω το ταξίδι όταν αποκτήσω:haha: Μου άρεσε το Γερμανικό Κοινοβούλιο (Ίσως να είμαι επηρεασμένη και λόγω δουλειάς και ενδιαφερόντων του άντρα μου) και πιστεύω ότι άξιζε η 20λεπτη αναμονή στο κρύο για να μπούμε. (Επειδή είναι δωρεάν η είσοδος έχει μεγάλη ουρά, αλλά αν πας νωρίς είσαι οκ)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Προτεινω το εβραιικο μουσειο στην Lindenstraße 9-14 !!!!
Απιστευτο κτηριο , μοναδικη εμπερια
Jewish Museum Berlin
Επισης το film museum στην Potsdamer platz , στο κτηριο του sony center!!
Αν εισαι φαν της Μαρλεν Ντιτριχ θα ξετρελαθεις!!!
Deutsche Kinemathek - Museum f?r Film und Fernsehen
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Λοιπόν μετά απο την βοήθεια σας βρήκα ..και πιστεύω ότι αξίζουν να δω τα εξέις:
SPECTRUM MUSEUM
MUSEUM OF TECHNOLOGY
ZEISS GROBPLANETARIUM
ARCHENHOLD OBSERVATORY
καθώς και το
JEWISH MUSEUM BERLIN
απο εκεί και πέρα θα ήθελα να σας ρωτήσω τι ακόμα πρέπει και αξίζει να δω....?
Ο ζωολογηκός κήπος και το ενυδρίο αξίζει παιδιά?
Για το ζωολ.κήπο που ρωτάς εμένα προσωπικά μου άρεσε,βοήθησε και η εποχή κατακαλόκαιρο....,αρκετά μεγάλος χώρος πολύ περιποιημένος με κιόσκια,καφέ κλπ και φυσικά με πολλά!είδη ζώων,ναι νομίζω αξίζει να πας και στο ενυδρείο,θα σε συμβούλευα εφόσον έχεις χρόνο μπροστά σου διάβασε ιστορίες που έχουμε γραψει σχετικά με Βερολίνο όπου ο καθένας μας καταθέτει τις εντυπώσεις του και επικεντρώνεται σε κάποια αξιοθέατα,θα βοηθηθείς.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Καλημέρα σε όλους..!
Πάω τελος Φεβρουαρίου για 4 μέρες στο Βερολίνο με 3 φίλους....και θα ήθελα την βοήθεια σας..
Θα ήθελα να μου πείτε τι αξίζει να δω γαι αυτές τις λίγες μέρες?
Ζοωλογικο κήπο και ενυδρίο αξίζει?
Απο μουσεία τι θα λέγατε?(όχι με πέτρες ..αλλά άλλου τύπου|)
Άλλας σημεία που πρέπει να δούμε απαραίτητα στο Βερολίνο...
Περημένω την βοήθεια σας ....
Όσο τα δέντρα της φλαμουριάς ανθίζουν ακόμα στο Unter den Linden (linden: φλαμουριές) το Βερολίνo θα είναι πάντα Βερολίνο.'Marlen Detrich'

εμείς πήγαμε πρωτοχρονιά 2009 (4 γυναίκες τρελοπαρέα, με -8 βαθμούς και χιονάκι.... περάσαμε τέλεια).

Εγώ θα βοηθήσω κυρίως, στο θέμα 'φαγητό -ποτό', μιας και αυτό θα το χρειαστείτε...

- από το αεροδρόμιο, το ταξί μας κόστισε 35 ευρώ (αν είστε 3, και έχει κρύο, θα το πρότεινα)
- έχοντας την κάρτα πολλαπλών διαδρομών (περιλαμβάνει και δωρεάν είσοδο σε κάποια μουσεία, βολεύει!!), πήραμε όποια γραμμή λεωφορείου μπορούσαμε και βγήκαμε και έξω από την πόλη
- μην ξεχάσετε να σεργιανίσετε στη περιοχή ΝIkolaiviertel... το σκηνικό το βράδυ με -8 βαθμούς θύμιζε Xίτσοκ.. οι κραυγές των πουλιών... Εκεί θα βρείτε και ένα γωνιακό ταβερνείο στην Am Nubhaum 3
- η περιοχή γύρω από την Savigny Platz μας άρεσε
- καφεδάκι (εχει και ωραία γλυκά) στο Opernpalais στη λεωφόρο Unter den Linden, δίπλα στο Staatsoper

.... συνεχίζεται...
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Καλημέρα σε όλους..!
Πάω τελος Φεβρουαρίου για 4 μέρες στο Βερολίνο με 3 φίλους....και θα ήθελα την βοήθεια σας..

Περημένω την βοήθεια σας ....
.... συνέχεια ...
- να γράψετε στο δέντρο (ροδιά) των Ευχών στο Εβραϊκο μουσείο και επιπλέον ψάξτε να βείτε τη συσκευή που ρίχνεις (αν θυμάμαι καλά) ένα 5λεπτό του ευρώ και στο βγάζει (μετά από επεξεργασία) αναμνηστικό κέρμα.
- για μπύρα στο Juleps ( giesebrechstarsse 3) έχει και χώρο καπνιστών, για μπύρα-λουκάνικα κλπ στα 2 Brauhaus Lemke (στην Ηackeschen Mark κάτω από τη γέφυρα του τραίνου & στο παλάτι charlotenburg)
- για το καλύτερο σνίτσελ στο φοβερό LUtter & Wegner (αν καπνίζετε, ο χώρος των καπνιστών θα σας αρέσει με τα χιλιάδες κρασιά στα επιτοίχια ράφια). Προσοχή! η caesar's salad άσχετη με τη γνωστή.
- για σάντουιτς και καφέ στο "γαλατάδικο" Μilch (August Srasse & Grosse Hamburger Strasse γωνία.

Να πάτε στο Potsdam !!! :
- εμείς πήραμε, έξω από το τραίνο, το κλασικό τουρ, που δεν ήταν κακό (μιας και το χιόνι δεν μας αφηνε περιθώρια για ανέσεις)
- περπατήστε στα στενά του
- ήπιαμε τον ωραιότερο καφέ και φάγαμε τα καλύτερα γερμανικά γλυκά, στο Wiener Restauranr & Cafe (Luisenplatz 4). μας το πρότεινε ντόπιος για καλό φαγητό και καφέ. :clap:

ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!! ;)
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
axillea, με τις 4 μέρες στο Βερολίνο, σίγουρα θα θελήσεις να το επισκεφθείς ξανά!!! :clap:
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
malysa ευχαριστώ για τις οδηγίες σου....!
Να ρωτήσω και κάτι σχετικά με την διαμονή ..κάποιος να μου προτήνει περιοχή που πρεπει να μείνω και να βρω ενα σχετικά οικονομικό τρίκληνο?
Σε ποια περιοχή κεντρική πρέπει να κοιτάξω?
Το μετρό δουλεύει όλο το βράδυ?
Σας ευχαριστώ!!!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Εμείς μείναμε στο Hotel Agon Opera (Kurfürstendamm 180, Wilmersdorf), βολικότατο στις συγκοινωνίες. 3κλινο νομίζω όμως ότι δεν έχει.
Ενας φίλος μου προτιμά πάντα την περιοχη Hacheshe Markt.
Πάντως η ΚUdamm για συγκοινωνίες βολεύει.
 

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
Εμείς στο Βερολίνο πήγαμε οικογενειακώς την Πρωτοχρονιά,με easyjet,και μείναμε στο Holiday Inn δίπλα στο αεροδρόμιο του Shoenefeld σε οικογενειακό πολύ ωραίο δωμάτιο.Χιόνιζε συνεχώς,αλλά είχαμε πολύ καιρό να δούμε χιόνι στην Ελλάδα!Απο αξιοθέατα είδαμε την πύλη του Βραδεμβούργου,το Reichtag,το αναπομείναντα τείχος του Βερολίνου,γενικώς όμως γυρίσαμε σχεδόν παντού.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εμείς στο Βερολίνο πήγαμε οικογενειακώς την Πρωτοχρονιά,με easyjet,και μείναμε στο Holiday Inn δίπλα στο αεροδρόμιο του Shoenefeld σε οικογενειακό πολύ ωραίο δωμάτιο.Χιόνιζε συνεχώς,αλλά είχαμε πολύ καιρό να δούμε χιόνι στην Ελλάδα!Απο αξιοθέατα είδαμε την πύλη του Βραδεμβούργου,το Reichtag,το αναπομείναντα τείχος του Βερολίνου,γενικώς όμως γυρίσαμε σχεδόν παντού.
:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Το ξαναλεω!! για πρωτη επισκεψη στην πολη ειναι καλυτερο να μεινεις στο ανατολικο μερος της πολης, περιπου κοντα στην Alexanderplatz!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.064
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom