Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Επιστροφη απο το ανοιξιατικο Βερολινο! Εμεινα σε αυτο το χοτελ http://www.gatrooms.de/en/hotel-gat-point-charlie/h3/, πολυ κοντα στο point charlie και κοντα στη σταση του μετρο Stadtmitte, οπου περνανε οι γραμμες U2 και U6. Εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο τη διαμονη στο συγκεκριμενο ξενοδοχειο, και το θετικο ηταν οτι το parking ηταν δωρεαν. Οταν καναμε check-in ρωτησαμε που θα μπορουσαμε να αφησουμε το αυτοκινητο, σε ποιο κοντινο παρκινκ και μας ειπανε οτι στο πισω χωρο του ξενοδοχειου υπαρχει μια μεγαλη εσωτερικη αυλη, οπου μπορουμε να αφησουμε το αυτοκινητο δωρεαν, βεβαια υπ'ευθυνη μας, διοτι κανενας απο το ξενοδοχειο δεν ελεγχει το συγκεκριμενο χωρο. Το αναφερω για οσους θελουν να πανε Βερολινο με το αυτοκινητο τους, να το εχουν στα υποψην τους.

Νομιζω οτι εχει ηδη αναφερθει αλλα πραγματικα αξιζει να νοικιασεις ποδηλατο και να δεις την πολη με αυτο το τροπο, για οσους δεν εχουν ξανακανει ποδηλατο σε μια πολη, πραγματικα μη διστασετε να το επιχειρησετε, ειναι πανευκολο, μπορειτε να κινηθειτε ειτε στους ποδηλατοδρομους, ειτε στο δρομο. Μια ενδεικτικη τιμη για μια μερα ειναι 12 ευρω, το προβλημα ειναι να βρεις ποδηλατο! Εμεις δυσκολευτηκαμε, στη 4η μας αποπειρα βρηκαμε!

Καλη προετοιμασια σε οσους ετοιμαζονται να πανε!
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.393
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σ'ευχαριστούμε για τις πληροφορίες,θα μας χρειαστούν.
 

Ephemar

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Καλησπερα σε ολους.
Εχω να ριξω πολυ διαβασμα οπως βλεπω.Εχουμε κλεισει 2 ατομα για τις 27 ιουνιου.Ο σκοπος του ταξιδιου ειναι μια συναυλια στις 28 του μηνος στο Columbiahalle αλλα με την ευκαιρια θα κατσουμε και για να διακοπευσουμε :)
Εχω ξαναπαει το 2006 οπου ετρεχα στα μουσεια και στα αξιοθεατα και δεν το απολαυσα οσο θα ηθελα.
Τωρα θα παμε ΜΟΝΟ για ξεκουραση,αρα προβλεπεται πολυ πρασινο,πολυ shopping και πολυ μπυραρια.
Το μονο που δεν εχουμε καταφερει ακομα ειναι το ξενοδοχειο.
Θελουμε κατι αναμεσα σε ανατολικο (για νυχτερινη διασκεδαση) και δυτικο για βολτες και ψωνια την ημερα.Ειναι παρα πολλα τα ξενοδοχεια και πιο πολυ μπερδευομαι οσο τα ψαχνω.Καμια προταση?Το ξενοδοχειο πρεπει να ειναι κανα 50αρι-60αρι το πολυ το δικλινο.Θα κατσουμε για 4 διανυκτερευσεις.
Θα παμε με easyjet.
Χαιρετω γιατι βιαζομαι...
 

digia

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια σας ειμαι νεα στην παρεα εχω ετοιμασει ταξιδι για βερολινο 17 - 27 ιουλιου και θελω να μαθω περιπου σε ποσες μερες χρειαζεται για να δω ολοκλητο το βερολινο .. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση εχω ακούσει για τη legoland αξίζει ή είναι μόνο για παιδιά ?? Επισης τι αλλο θα μου προτεινατε να δω ?? εχω ακουσει για το μουσείο τησ περγάμου ομως δεν ειμαι και πολυ λατρης των μουσειων !!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.405
Likes
14.371
Γεια σας ειμαι νεα στην παρεα εχω ετοιμασει ταξιδι για βερολινο 17 - 27 ιουλιου και θελω να μαθω περιπου σε ποσες μερες χρειαζεται για να δω ολοκλητο το βερολινο .. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση εχω ακούσει για τη legoland αξίζει ή είναι μόνο για παιδιά ?? Επισης τι αλλο θα μου προτεινατε να δω ?? εχω ακουσει για το μουσείο τησ περγάμου ομως δεν ειμαι και πολυ λατρης των μουσειων !!
΄Εχεις ήδη κλείσει γιά 10 ημέρες?Μόνο Βερολίνο?Νομίζω 4-5 μέρες είναι αρκετά για να πάρεις μια καλή γεύση της πόλης.Αν έχεις ήδη κλείσει γιά 10 μέρες μήπως πρέπει να κοιτάξεις για ημερήσιες εκδρομές?Εχει αρκετές καλές ταξιδιωτικές ιστορίες για Βερολίνο.Διάβασε της και μετα ρωτάς τι απορίες έχεις και ανάλογα με τα ενδιαφέροντα σου.Κακώς βγάζεις έξω το μουσείο Περγάμου.Αξίξει όσο και άν δεν είσαι λάτρης.
 

digia

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ναι για 10 ημερες μιας και ηθελα να μην τρεχω ολη την ημερα και να ειμαι πιο χαλαρα να γνωρισω καλα την πολη και το πως περιπου ζουν οι ανθρωποι εκει !! Ημερησιες εκδρομες οπως potsdam ????
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.405
Likes
14.371
Ναι για 10 ημερες μιας και ηθελα να μην τρεχω ολη την ημερα και να ειμαι πιο χαλαρα να γνωρισω καλα την πολη και το πως περιπου ζουν οι ανθρωποι εκει !! Ημερησιες εκδρομες οπως potsdam ????
Ναι Πότσδαμ οπωσδήποε αφού έχεις 10 ημέρες.Μπορείς να πάς με τρένο και στό Αμβούργο(περίπου 2 ώρες) για ημερήσια που είναι πολύ όμορφη πόλη.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ναι για 10 ημερες μιας και ηθελα να μην τρεχω ολη την ημερα και να ειμαι πιο χαλαρα να γνωρισω καλα την πολη και το πως περιπου ζουν οι ανθρωποι εκει !! Ημερησιες εκδρομες οπως potsdam ????
Αν και δεν με πολυενθουσίασε, εφόσον θα κάτσεις για τόσο καιρό τότε ναι να πας στο Πότσνταμ. Επίσης μπορεί να πεταχτείς Λειψία και στο αγαπημένο μου Αμβούργο(αν και είναι λίγο μεγάλο για μονοήμερη). Για τα εισιτήρια τρένων, καλύτερα να μην τα αφήσεις για τελεύταια στιγμή γιατί θα τα χρυσοπληρώσετε, ειδικά εφόσον πρόκειται για ICE.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Εμένα πάλι το Πότσδαμ μου άρεσε πάρα πολύ,το γυρίσαμε με ποδήλατο όπως και όλο το Βερολίνο!Απίστευτο πράσινο,πανέμορφα πάρκα και οπωσδήποτε φαγητό και καφέ στην Ολλανδική συνοικία.Το Βερολίνο είναι μια πανεύκολη πόλη χάρις στις ομολογουμένως πολύ καλές συγκοινωνίες της οπότε κατά τη γνώμη μου 10 μέρες φτάνουν και περισσέυουν.Αν είσαι λάτρης του ποδηλάτου στο συστήνω ανεπιφύλακτα,έχει παντού ποδηλατοδρόμους και θέσεις στάθμευσης.Το μουσείο της Περγάμου είναι στα απόλυτα must,είναι πάρα πολύ ωραίο όπως και τα περισσότερα στο νησί των μουσείων.
 

digia

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
σας ευχαριστω πολυ λογικα ναι θα τις ψαξουμε τις μονοημερες !! θα ηθελα επισης να κανω και αλλη μια ερωτηση εχω ακουσει για segway ειναι ακριβα αξιζει να νοικιασουμε ή καλυτερα ποδηλατο ;;;; :rolleyes: :rolleyes:
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Τα segway είναι οργανωμένες ξεναγήσεις που σημαίνει ότι θα ενταχθείς σε ένα γκρουπ και θα ακολουθείς την πορεία τους,δεν νομίζω ότι μπορείς να νοικιάσεις αυτόνομα.Το κόστος δεν νομίζω ότι είναι απαγορευτικό αλλά έγω προσωπικά προτιμώ την ανεξαρτησία μου οπότε θα σου πρότεινα να νοικιάσεις ποδήλατο,πας όπου θες,κάθεσαι όσο θες χωρίς περιορισμούς και άλλους στο κεφάλι σου!Εμείς σταθήκαμε τυχεροί γιατί το ξενοδοχείο που κλείσαμε μας παρείχε δωρεάν ποδήλατα κι έτσι γυρίζαμε όλη μερα και μετά δεν χρειαζόταν να το επιστρέψουμε και να γυρίσουμε με συγκοινωνία.Μας βόλεψε απίστευτα!
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
σας ευχαριστω πολυ λογικα ναι θα τις ψαξουμε τις μονοημερες !! θα ηθελα επισης να κανω και αλλη μια ερωτηση εχω ακουσει για segway ειναι ακριβα αξιζει να νοικιασουμε ή καλυτερα ποδηλατο ;;;; :rolleyes: :rolleyes:
Συμφωνώ με την villi, ποδήλατο χωρίς δεύτερη σκέψη!! Ότι καλύτερο, δε θα το μετανιώσετε! Πας παντού, όποτε θες και το διασκεδάζεις!!

Τα Segway είναι αρκετά πιο ακριβά (60-70ε ) και περιορίζεσαι πολύ με το γκρούπ ή έστω με τον ξεναγό αν διαλέξετε πριβέ ξενάγηση.
Είναι και αυτό μια εμπειρία όμως.

Εδώ μπορείς να πάρεις μια γεύση απο ξεναγήσεις-διαδρομές και τιμές
City Segway Tours » Berlin
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.248
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom