Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πάντως αν μιλάμε για ημερήσια ενοικίαση ποδηλάτου στα 12e, όπως διάβασα σε αυτό το θέμα δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει σε σχέση με τα 6-7e της ημερήσιας κάρτας ΜΜΜ.
Ειδικά, αν πρόκειται να ταξιδέψετε Βερολίνο το καλοκαίρι που η αίσθηση ζέστης είναι αρκετά έντονη και οι μπόρες μπορούν να ξεσπάσουν οποιαδήποτε στιγμή. Δεν είναι και οι καλύτερες συνθήκες για ποδηλασία.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Πάντως αν μιλάμε για ημερήσια ενοικίαση ποδηλάτου στα 12e, όπως διάβασα σε αυτό το θέμα δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει σε σχέση με τα 6-7e της ημερήσιας κάρτας ΜΜΜ.
Ειδικά, αν πρόκειται να ταξιδέψετε Βερολίνο το καλοκαίρι που η αίσθηση ζέστης είναι αρκετά έντονη και οι μπόρες μπορούν να ξεσπάσουν οποιαδήποτε στιγμή. Δεν είναι και οι καλύτερες συνθήκες για ποδηλασία.
6 ευρώ επιπλέον για να έχει κανείς την ανεξαρτησία του νομίζω δεν είναι πολλά!!!Επίσης πολλά ξενοδοχεία στο Βερολίνο παρέχουν δωρεαν ποδήλατα κατοπιν συνενόησης,όπως έγραψα και πιο πάνω το δικό μας ήταν ένα από αυτά και δεν επιβαρυνθήκαμε ούτε τα 6 ευρώ της καρτας.Και το ξενοδοχείο μας ήταν κοντά στο κέντρο,4αστερο και πεντακάθαρο!Όσο για τον καιρό digia,εμείς τέλος Μαίου αντιμετωπίσαμε τρελή ζέστη :cool: μέχρι που μαυρίσαμε και οι φίλοι νόμιζαν ότι επιστρέψαμε απο Μαλδίβες και πέρισυ το καλοκαίρι ήθελες μπουφανάκι!Μια χαρά είναι το ποδηλατάκι,δροζίζεσαι κιόλας από το αεράκι που σου χτυπά το πρόσωπο.Προσωπικά είχα ενδυασμούς γιατί δεν το είχα ξανακάνει αλλα τελικά το απόλαυσα πολύ!!!:clap:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Mα με τα ΜΜΜ έχεις πολύ μεγαλύτερη ελευθερία, ανεξαρτησία και εξοικονόμηση χρόνου, ώστε και να περπατάς παντού (σκάλες, κτίρια, μέρη που το ποδήλατο απαγορεύεται) και να μη σκέφτεσαι που θα αφήσεις το ποδήλατο για να βγάλεις εκείνη την ωραία φωτογραφία και να μη γίνεις μούσκεμα απ' τον ιδρώτα ειδικά αν πετύχεις αυτόν τον υγρό και ανυπόφορο καιρό που επικρατεί το καλοκαίρι.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Δεν ξέρω αν το προσεξες αλλά είχε θέσεις για ποδήλατα πραγματικά ΠΑΝΤΟΥ!!!Με το περπάτημα δεν ιδρώνεις???Ασε που είναι αδύνατο να καλύψεις τα ίδια χιλιόμετρα και δεν χάνεις χρόνο να τρέχεις σε σταθμούς και να περιμένεις τρένα.Τελοσπάντων όπως το βλέπει ο καθένας κι όπως τη βρίσκει καλύτερα,επιλογές υπάρχουν.
 

digia

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
γεια σας θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση παω βερολινο στις 17 ιουλιου και θα φτασω στο tegel airport . το ξενοδοχειο στο οποιο θα μεινουμε βρισκεται εδω μας ειπαν οτι με το λεωφοριο 109 μπορουμε να παμε απο το αεροδρομιο στο ξενοδοχειο μας,
αλλα οι ερωτησεις μου ειναι 1) μεσα στο λεωφοριο λεει την επομενη σταση ή ειναι σαν τα ελληνικα και θα παμε ψαχνωντας για το ποτε πρεπει να κατεβουμε, 2) να προτιμησω μετρο ή το λεωφοριο (σε σχεση με την τιμη , τον χρονο αλλα και την ευκολια μετακινησης?)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Σε όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς ακούγεται η επόμενη στάση.Μελετήστε πριν ανεβείτε και το χάρτη με τις στάσεις του λεωφορείου για να έχετε μια ιδέα.Στο Tegel δεν νομίζω ότι έχει τρένο αλλά τα λεωφορεία είναι το ίδιο γρήγορα,δεν έχει ιδιαίτερη κίνηση το Βερολίνο.Η τιμή του απλού εισιτηρίου που διαρκεί αν θυμάμαι καλά μιαμιση ώρα είναι 2.90ε τόσο στα λεωφορεία όσο και στα τρένα.
 

digia

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
γεια σας θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση φευγω την κυριακη για βερολινο και δεν ξερω τι ρουχα να παρω !! εχω δει οτι η υψηλοτερη θερμοκρασια ειναι 25 βαθμους κελσιου να παρω χειμωνιατικα ή καλοκαιρινα??
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πολυ απλο παρε ανοιξιατικα ρουχα.
ενα μπουφανακι ..οχι πολυ βαρυ χειμωνιατικο..μακρυμανικα μακο..κοντομανικα μακο...ελαφρια ζακετουλα μαλλινη που θα σε βολεψει να τη βγαζεις-βαζεις,καλυτερα απο τη μπουφαναρα
παπουτσια κλειστα (οχι μποτες ) ..καλτσες μην ξεχασεις ...βαλε και καμια σαγιοναρα-πεδιλο
κανενα ελαφρυ φουλαρακι για το λαιμο
Ακου ..ακου ..εκει 25 και μεις εδω 40 +
Καλα να περασεις!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
γεια σας θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση φευγω την κυριακη για βερολινο και δεν ξερω τι ρουχα να παρω !! εχω δει οτι η υψηλοτερη θερμοκρασια ειναι 25 βαθμους κελσιου να παρω χειμωνιατικα ή καλοκαιρινα??
Γεμάτο sites με προγνώσεις καιρού είναι το internet.... Μπες σε ένα από αυτά και δες. Εμείς που να ξέρουμε, μετεωρολόγοι είμαστε?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δε θελει μετεωρολογους παιδι μου...ενδυματολογους θελει:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.248
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom