Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Λοιπον απο τα τρια που εχεις γραψει τα δυο πρωτα ειναι σε πολυ κεντρικα σημεια, διαφορετικα αλλα εξισου κεντρικα. Παροτι συμπαθω το δυτικο βερολινο, προτεινω αυτο που βρισκεται στην Potsdamer Platz. Οσο πιο κεντρικο γινεται ειναι. Εισαι σε ιση αποσταση και απο το δυτικο και απο το ανατολικο κεντρο της πολης. Το τριτο ειναι λιγο πιο αβολο απο θεμα σημειου, εχει βεβαια S-Bahn κοντα, αλλα καμια σχεση με τα αλλα δυο.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Πολυ κεντρικο ειναι και αυτο. Εξισου με το αλλο στην Potsdamer Platz. Δν εγραψα για αυτο γιατι πριν δν μου ανοιγε το url
 

f-timos

Member
Μηνύματα
21
Likes
2
ok ευχαριστω αν και το
Scandic Hotel Potsdamer Platz
με ενθουσιασαν τα δωματια του και η θεα στο παρκακι οποτε κλεινω προς αυτο
επισης να ρωτησω η berlin welcomecard αξιζει πραγματικα;
μου φαινεται λιγο ακριβη για δυο ατομα για 5 ημερες 71 ευρω τοσα εδωσα για το ενα αεροπορικο :cool:
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Στο θεμα Παω Βερολινο, τι μου προτεινετε, θα βρεις πληροφοριες για την berlin welcome card καθως εγω δν την εχω χρησιμοποιησει ποτε. Γενικα ομως οι συγκοινωνιες ειναι τσιμπημενες (αν και αψογες). Το απλο εισιτηριο εχει 2,30 χωρις επιστροφη
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ok ευχαριστω αν και το
Scandic Hotel Potsdamer Platz
με ενθουσιασαν τα δωματια του και η θεα στο παρκακι οποτε κλεινω προς αυτο
επισης να ρωτησω η berlin welcomecard αξιζει πραγματικα;
μου φαινεται λιγο ακριβη για δυο ατομα για 5 ημερες 71 ευρω τοσα εδωσα για το ενα αεροπορικο :cool:
Nα την πάρεις την berlin welcomecard.Θα ξενοιάσεις από το θέμα των συγκοινωνιών και πίστεψέ με θα βγάλει τα λεφτά της.Δες τι ζώνες θα κινηθείς και βγάλε την ανάλογη.η 5ημερη κάρτα και για τις 3 ζώνες ABC κοστίζει 36,50.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
ok ευχαριστω αν και το
Scandic Hotel Potsdamer Platz
με ενθουσιασαν τα δωματια του και η θεα στο παρκακι οποτε κλεινω προς αυτο
επισης να ρωτησω η berlin welcomecard αξιζει πραγματικα;
μου φαινεται λιγο ακριβη για δυο ατομα για 5 ημερες 71 ευρω τοσα εδωσα για το ενα αεροπορικο :cool:
αν έχετε σκοπό να μη χρησιμοποιήσετε και πολυ τα ΜΜΕ,του στυλ 2 φορές τη μέρα,μην τη βγάζεις

βέβαια αρχές Δεκέμβρη ίσως έχει αρκετό κρύο για να περπατάτε συνεχώς και η κάρτα παρέχει και κάποιες εκπτώσεις σε μουσεία κλπ,που όμως μπορείτε να κερδίσετε και με το φοιτητικό πάσο(αν έχετε)

ελεγκτές πάντως έχει αρκετούς,σε 4 μέρες πετύχαμε 2 φορές
οπότε και κατα την άποψή μου,βγάλε κάρτα ή βγάλε μία 3ήμερη,τις μέρες που θα κινηθείτε περισσότερο και άσε τις 2 μέρες για απλά εισιτήρια
 

Zooula_S

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
All over USA
Καλημέρα κ απο μένα! Καινούρια στο forum και πραγματικά διαβάζω και ταξιδεύω! :) Ερωτησούλα! Μετά απο 4 φορές που έχω πάει Βερολίνο μες την βαρυχειμωνιά (ναι ναι, πείτε με τρελή :)) , λέω φέτος να το επισκεφτώ καλοκαιράκι! Ξέρει κανείς πότε περίπου είναι οι καλοκαιρινές εκπτώσεις? Το ξέρω ότι όλο το χρόνο υπάρχουν συνέχεια προσφορές, αλλά μήπως γνωρίζετε κάτι πιο συγκεκριμένο γι'αυτήν την περίοδο??
 

Cumus

Member
Μηνύματα
23
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2361 Gogol
Καλησπέρα! Μήπως γνωρίζετε αν η εβδομαδιαία κάρτα στο Βερολίνο (7-day ticket) για τα μέσα μεταφοράς ισχύει για 2 άτομα;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ολες ειναι ατομικες,εκτος απο καποιες που,νομιζω, οτι μπορουν να ταξιδεψουν και παιδια κατω των 15.Για ριξε μια ματια....
http://www.visitberlin.de/en/welcomecard/the-berlin-welcomecard/options
Αυτες ειναι οι welcome card
Και εδω για το απλο 7μερο...μπορουν να ταξιδεψουν παιδια...
http://www.bvg.de/index.php/en/1236666/name/Weekly++Monthly+and+Annual+Tickets/article/77395.html
 
Last edited:

Cumus

Member
Μηνύματα
23
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2361 Gogol
Ολες ειναι ατομικες,εκτος απο καποιες που,νομιζω, οτι μπορουν να ταξιδεψουν και παιδια κατω των 15.Για ριξε μια ματια....
http://www.visitberlin.de/en/welcomecard/the-berlin-welcomecard/options
Ναι αυτή είναι η welcome card. Εγώ έλεγα για αυτή: http://www.bvg.de/index.php/en/1236666/name/Weekly+ Monthly and Annual Tickets/article/77395.html
Εδώ λέει:
Advantages of the VBB Eco Ticket:

You can travel with one adult and up to three children aged 6 to 14 free of charge
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ναι...το συμπληρωσα στο μηνυμα μου πιο πανω αλλα με προλαβες....
Λεει ποιοι μπορουν να ταξιδεψουν,με ενα εισιτηριο...εσυ συγκεκριμενα,τι θες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.683
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom