Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

Cumus

Member
Μηνύματα
23
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2361 Gogol
Έτσι όπως το γράφει νόμιζα ότι ένα εισιτήριο ισχύει για 2 ενήλικες, αλλά μάλλον κάνω λάθος. Ευχαριστώ!
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
θα παω βερολινο για μια εβδομαδα (14-21 φεβρουαριου) (γιιιιχαα)
και οπως καταλαβαινετε οντας πολλες οι μερες..μας ενδιαφερουν οι τιμες των σουπερ.....μιας και φοιτητες..προσπαθουμε να μας βγει οσο το δυνατον οικονομικοτερα (60 ευρω με easy..συν 85 ευρω το ατομο σε ξενοδοχειο 3 αστρερων... 155 το ατομο για μια βδομαδα ειναι τζαμπε)
ειναι ακριβα γενικα? πρωτον...

δευτερον..αν τα μεγαλα εχουν φυσιολογικες τιμες..τα μικρα συνοικιακα ειναι ψιλοπανακριβα? (lichtenburg θα μενουμε) πχ οπως σε ελληνικα νησια 2 ευρω το γαλα 17 ευρω τιμη κιλου αλλαντικα κ ετσι? ή οπως τα μεγαλα κανονικα?

τριτον...οσον αφορα την easy...με παραξενεψε λιγο..γιατι δεν ζητησε αριθμο ταυτοτητας..επισης δεν ανεφερε πως να γραψουμε τα ονοματα..πχ κεφαλαια κ λατινικα..
επισης το ονομα του φιλου μου τυγχανει να ειναι τεραστιο :p καθως και τ ονομα κ τ επιθετο ειναι μεγαλα..ετσι στις αλλες εταιριες (π.χ. aegean) επρεπε ν κοψουμε το ονομα..εδω δεν μας ειπε τπτ το συστημα...
μηπως στο ονλαιν τσεκ ιν διευθετηθουν αυτα?

τεταρτον..λεμε για εκδρομη ημερισια σε potzdam και δρεσδη..
το πρωτο περιλαμβανεται στην καρτα (c zone δν ειναι)
μπορουμε να το γυρισουμε γενικα με τα ποδια ή θελει και μεσα? τα μεσα αυτα ειναι στην καρτα? (την welcome)
για δρεσδη σαν διοργανωμενο day tour ειναι 50 ευρω.. με λεωφορειο μονος σ..ειναι 18..
η δρεσδη γυριζεται με τ ποδια ή ειναι τεραστια?

πεμπτον.. η vbg δεν εχω καταλαβει τι ειναι... συμφερει πιο πολυ απο την walcome?
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
1.ειναι ακριβα γενικα?
2...αν τα μεγαλα εχουν φυσιολογικες τιμες..
3.οσον αφορα την easy...με παραξενεψε λιγο..γιατι δεν ζητησε αριθμο ταυτοτητας..επισης δεν ανεφερε πως να γραψουμε τα ονοματα..πχ κεφαλαια κ λατινικα..
4.λεμε για εκδρομη ημερισια σε potzdam και δρεσδη..
το πρωτο περιλαμβανεται στην καρτα (c zone δν ειναι)
μπορουμε να το γυρισουμε γενικα με τα ποδια ή θελει και μεσα? τα μεσα αυτα ειναι στην καρτα? (την welcome)
5. η vbg δεν εχω καταλαβει τι ειναι... συμφερει πιο πολυ απο την walcome?
1.Πολυ καλες οι τιμες που βρηκες....η ζωη γενικα,ισως ειναι πιο φτηνη απο αθηνα,τουλαχιστον...
2.τα μεγαλα σουπερ μαρκετ,εχουν πολυ καλες τιμες,καλυτερες απο τα δικα μας μεγαλα.
3.δεν σου ζητησε να γραψεις στοιχεια,οπως στην ταυτοτητα?εννοειτε οτι θα ειναι στα λατινικα.Εγω παντα τα γραφω κεφαλαια και δεν εχω προβλημα.
4.Ναι,το potsdam ειναι στη ζωνη c.Νομιζω οτι και τα μεσα ειναι με την καρτα.Παντως εγω μπηκα σε λεωφορειο χωρις να το σκεφτω...για να μας πει καποιος αλλος...
5.BVG ειναι η δημοσια συγκοινωνια του Βερολινου,Αγοραζεις ημερησιο η εβδομαδιαιο εισιτηριο μονο για τις μετακινησεις,ενω η berlin welcome card-που ειναι πιο ακριβη-εκτος απο δωρεαν μετακινησεις,παρεχει εκπτωσεις σε αξιοθεατα,θεαματα,εστιατορια κλπ.Διαλεγεις και παιρνεις....
Κανε και αναζητηση στο φορουμ γιατι εχουν γραφτει παρα πολλα...
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
αα μαλισταα..ευχαριστω πολυ
επισης.αν ξερετε για το ξενοδοχειο.. TRYP by Wyndham Berlin City East..
τι παιζει στην περιοχη του.. αν ειναι καλο.. και πως παω κεντρο απο κει!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.435
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
lichtenburg θα μενουμε
Είναι αρκετά απομακρυσμένη από το κέντρο περιοχή, χωρίς ενδιαφέρον εκτός από τα αρχηγεία της Stasi και ένα πάρκο, και έτσι εξηγείται και το τζαμπέ του ξενοδοχείου. Εγώ θα την απέφευγα και από άποψη ασφάλειας.
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
Είναι αρκετά απομακρυσμένη από το κέντρο περιοχή, χωρίς ενδιαφέρον εκτός από τα αρχηγεία της Stasi και ένα πάρκο, και έτσι εξηγείται και το τζαμπέ του ξενοδοχείου. Εγώ θα την απέφευγα και από άποψη ασφάλειας.
δεν μας ενδιεφερε να ειναι κοντα στ κεντρο ουτε να εχει πραματα...φοιτητες επαναλαμβανω... δεν μας πειραζουν οι μετακινησεις..σιγα ενα μισαωρο απο το κεντρο.. για να κατεβω κεντρο απο το σπιτι μ καθε μερα 20 λεπτα κανω :p το θεμα ειναι οτι αλλες μετακινησεις μου βγαλει το google maps και αλλα το σαιτ :/
 

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η υφήλιος...
Με το που φτασετε πηγαινε στο tourist info του αεροδρομιου και ζητα ενα χαρτη (λογικα θα σου δωσουν τσαμπα) και ζητα να σε κατευθυνουν στα βασικα. Ευτυχως εκει μιλανε αγγλικα :D
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
θα παω βερολινο για μια εβδομαδα (14-21 φεβρουαριου) (γιιιιχαα)
και οπως καταλαβαινετε οντας πολλες οι μερες..μας ενδιαφερουν οι τιμες των σουπερ.....μιας και φοιτητες..προσπαθουμε να μας βγει οσο το δυνατον οικονομικοτερα (60 ευρω με easy..συν 85 ευρω το ατομο σε ξενοδοχειο 3 αστρερων... 155 το ατομο για μια βδομαδα ειναι τζαμπε)
ειναι ακριβα γενικα? πρωτον...

δευτερον..αν τα μεγαλα εχουν φυσιολογικες τιμες..τα μικρα συνοικιακα ειναι ψιλοπανακριβα? (lichtenburg θα μενουμε) πχ οπως σε ελληνικα νησια 2 ευρω το γαλα 17 ευρω τιμη κιλου αλλαντικα κ ετσι? ή οπως τα μεγαλα κανονικα?

τριτον...οσον αφορα την easy...με παραξενεψε λιγο..γιατι δεν ζητησε αριθμο ταυτοτητας..επισης δεν ανεφερε πως να γραψουμε τα ονοματα..πχ κεφαλαια κ λατινικα..
επισης το ονομα του φιλου μου τυγχανει να ειναι τεραστιο :p καθως και τ ονομα κ τ επιθετο ειναι μεγαλα..ετσι στις αλλες εταιριες (π.χ. aegean) επρεπε ν κοψουμε το ονομα..εδω δεν μας ειπε τπτ το συστημα...
μηπως στο ονλαιν τσεκ ιν διευθετηθουν αυτα?

τεταρτον..λεμε για εκδρομη ημερισια σε potzdam και δρεσδη..
το πρωτο περιλαμβανεται στην καρτα (c zone δν ειναι)
μπορουμε να το γυρισουμε γενικα με τα ποδια ή θελει και μεσα? τα μεσα αυτα ειναι στην καρτα? (την welcome)
για δρεσδη σαν διοργανωμενο day tour ειναι 50 ευρω.. με λεωφορειο μονος σ..ειναι 18..
η δρεσδη γυριζεται με τ ποδια ή ειναι τεραστια?

πεμπτον.. η vbg δεν εχω καταλαβει τι ειναι... συμφερει πιο πολυ απο την walcome?
Πότε η Easy για πτήσεις για Γερμανία δν μου έχει τύχει να ζητήσει αριθμό ταυτότητας, ξέρω ότι ζητάει για Βρετανία.

Όσο για τη Δρέσδη εννοείται πως γυρίζεται με τα πόδια. Ο,τι έχει να δεις είναι στο κέντρο της.

Για το ποια διαδρομή θα επιλέξεις από το ξενοδοχείο βάλε τα στοιχεία σου στο www.bvg.de ή έστω δες το χάρτη του μετρό όταν πας στο τέλος. Δν είναι και επιστήμη. Πάντως το Lichtenberg δν είναι και το καλύτερο μέρος για να μείνεις.
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
Πάντως το Lichtenberg δν είναι και το καλύτερο μέρος για να μείνεις.
ωχ ωχ ωχ :p
τοσο χαλια ειναι ρ παιδια? εμας μας ενδιαφερε ενα φτηνο μερος απλα για να κοιμομαστε..ετσι κ αλλιως ολη μερα θα λειπουμε...οι μετακινησεις δεν μας πειραζουν...
με δικο μας μπανιο ηταν το πιο οικονομικο..ειχε κ αλλα πιο κεντρικα αλλα ειχαν κοινο οποτε δεν θελαμε..

δηλαδη ειναι κ επικινδυνη σαν περιοχη?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μέχρι ποσα δίνεις τη βραδιά ;
Δωσε και ημερομηνίες μήπως βρούμε κατι
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
Aχ καλα μου παιδιαα..μακαρι να γινοταν...επειδη ηταν "εξυπνη προσφορα" του booking.com και ειχε εκπτωση απο την αρχικη δεν μπορεις να ακυρωσεις..δηλαδη αν ακυρωσεις τα χανεις..πφφ στενοχωρηθηκα τωρα..
πειτε μου ομως..ειλικρινα ειναι ΤΟΣΟ σκ*τα?

επισης..δεν εχω δει καθολου για την Müggelsee να λετε..αξιζει ή μπα? στο βιβλιο γερμανικων που εχει μια φωτο φαινεται ωραια χαχα
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Aχ καλα μου παιδιαα..μακαρι να γινοταν...επειδη ηταν "εξυπνη προσφορα" του booking.com και ειχε εκπτωση απο την αρχικη δεν μπορεις να ακυρωσεις..δηλαδη αν ακυρωσεις τα χανεις..πφφ στενοχωρηθηκα τωρα..
πειτε μου ομως..ειλικρινα ειναι ΤΟΣΟ σκ*τα?

επισης..δεν εχω δει καθολου για την Müggelsee να λετε..αξιζει ή μπα? στο βιβλιο γερμανικων που εχει μια φωτο φαινεται ωραια χαχα
αναλογα τον καιρο.Αμα δεν εχει ηλιο δε νομιζω να αξιζει.
Αλλα ετσι και αλιως γιατι να πας μεχρι εκει.
Στη σταση μετρο treptower park εχει φοβερο παρκο και το ποταμι σχηματιζει καπως σα λιμνη.
Μπορεις να πας για καφε στο νησακι, να νοικιασεις κανο κλπ.
Και μετα με τα ποδια εισαι κοντα σε Friedrichschain και στο east side gallery
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.691
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom