Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
απαπαπααα οχι το μετρο!!!! Λεωφορειακι και ξερο ψωμι!! Πως θα δεις την πολη αν εισαι συνεχως underground? Δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο , μονο λεωφορεια 100 και 200
Συμφωνώ και επαυξάνω Ευαγγελία !!:)
 

Anarsia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΛΟΒΕΝΙΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ήμουν στο Βερολίνο 17-20.12.09, παρέα με τους -15 πάρα πολύ κρύο, υπέροχα στολισμένο. Η γραμμή μετρό U1 ήταν υπό ανακατασκευή...εκεί κάτω στα υπόγειά τους βρωμιά και δυσωδία...γι'αυτό λεωφορείο άλλωστε βλέπεις, παρατηρείς, αφουγκράζεσαι...Συμφωνώ ως επι τω πλείστω με malysa, δεν θα ξανακόντευα στην alexander platz.Νέοι μεθυσμένοι που γίνονταν βρώση του οποιοδήποτε. Η ω ρ α ι ό τ ε ρ η πλατεία η Gendarmenmarkt, φοβερή Gemalde galerie καλή περιοχή-κόμβος Potsdamer Platz...Να περάσετε πολύ όμορφα!!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Mια χειμωνιάτικη πρόταση για στιγμές χαλάρωσης, ξεγνιασιάς, ξεκούρασης και όχι μόνο ειναι και η παρακάτω:
arena Berlin · Winter-Badeschiff

διαθέτει κολυμβητήριο με νερο στους 25 βαθμούς, 2 φινλανδέζικες σάουνες, μπαρ, ξαπλώστρες με θέα σε 28 βαθμούς θερμοκρασία χώρου, υπηρεσίες μασάζ και αλλα πολλά ...χαλαρωτικά καλούδια!!!
:cool:
 

iosgal

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρανάσι
Ήμουν στο Βερολίνο μια εβδομάδα τα Χριστούγεννα και μείναμε στο Melia Berlin, πολύ καλό ξενοδοχείο και να το κλείσεις αρκετά πιο νωρίς και επιλέξεις και "μη επιστρέψιμη χρέωση" είναι σκέτο κελεπούρι. Είναι πολύ κοντά σε τρένο και μετρό, είναι σε πολύ καλή περιοχή, κεντρικότατο με αποτέλεσμα να είναι το Βερολίνο η πρώτη πρωτεύουσα που δεν έχω βγάλει 7ήμερη κάρτα για τρένα, μετρό και λεωφορεία.

Το άλλο που προτείνω ανεπιφύλακτα είναι μια μπυραρία πολύ κοντά στο εν λόγο ξενοδοχείο που είναι θησαυρός.
Πρόκειται για το Die Berliner Republik (en). Εκπληκτικό φαγητό, καλές μερίδες, άφθονες μπύρες και το πρώτο χρηματιστήριο μπύρας που έχω δει στην ζωή μου.
Η μπύρα σου χρεώνεται βάση της τιμής στον χρηματιστηριακό πίνακα που υπάρχει στο μαγαζί και που ανεβοκατεβαίνει συνεχώς. Έχει πολύ πλάκα να προσπαθείς να το παρακολουθήσεις ειδικά μετά το 5ο μισόλιτρο... :rolleyes::rolleyes::bleh:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Στο melia να κλεισεις που ειπε ο παραπανω φιλος!!
Εχω μεινει και γω και ειναι φοβερο ξενοδοχειο. να ζητησεις δωματιο με river view!!
Luxury Hotel in Berlin's Downtown, Melia Berlin Hotel
να βγαλεις και την καρτα sol melia
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
καλημέρα παιδιά τα έχω κάνει σαλάτα με τις μεταφορές απο το αεροδρόμιο Schoenefeld ...Πως πας στο κέντρο Postadam Plaz και για επιστροφή το βραδυ δουλεύεουν οι γραμμές αυτές?
 

simba

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολινο
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Καλησπερα στην ομορφη παρεα!
Θα ηθελα να ζητησω τη γνωμη σας για ποια περιοχη να επιλεξω..
Ποιες απο αυτες που ειναι με κοκκινο πανω στο χαρτη (
http://img709.imageshack.us/f/83848204.jpg/ )τις θεωρειτε πιο ιδανικες για διαμονη?(ανθρωπινο περιβαλλον,ευκολια στις μετακινησεις,κοντα σε κεντρο-νυχτερινη ζωη κλπ..)
Π.χ η περιοχη friedrichshain,και πιο συγκεκριμενα στο μεγαλο κοκκινο σημαδι,που εχω βρει 5-6 διαμερισματα,παλευεται?
'Η γενικα ολα ειναι αρκετα μακρια,και το μονο στο οποιο δε θα σου βγει η πιστη ειναι εκεινο στο κεντρο (?) που εχει ενα κωδικο 3110 απο κατω?

Ευχαριστω εκ των προτερων για το οποιο ενδιαφερον!



Υ.Γ 7 ημερες θα παω (14-21 Νοεμβριου)..Θα'χει πολυ ψοφο?
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
το 3110 φαίνεται όντως πολύ κεντρικό.για το άλλο δεν ξέρω.έχει κοντά μετρό?για κρύο πάντως θα έχει αρκετό.
Ας με βοηθήσει τωρα και εμένα κάποιος αν μπορεί γιατί φεύγουε 4 φίλοι για Βερολίνο 8/10.Έχουμε σκοπό να νοικιάσουμε ποδήλατα και να κινηθούμε οσό μπορούμε περισσότερο με αυτά.Είχα πάει πριν 2 χρόνια Βερολίνο.Θυμάμαι τους τεράστιους δρόμους και πάρκα του.Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία??Αξίζει τον κόπο?Από τιμές ενοικίασης τι λέει?παλεύεται με το κρύο?
Και κάτι άλλο.Επειδή πάμε πολύ χαλαρά και απο Μουσεία θα δούμε τα ποιό βασικά γιατι οι 3 έχουμε ξαναπάει.Από νυχτερινή ζωή γνωρίζει κανεις να μας κατατοπίσει.Σαφώς και θα πάμε στο panorama-gerbeu αν το γράφω καλα.Κατι αλλό?Κάποιος αναφέρει σε κάποιο τοπικ για ένα μαγαζι με πισίνες spa σαουνες μασαζ κτλ αλλα είδα ότι ειναι σε εξωτερικο χωρο.Συνοψίζω λοιπόν clubing,χαλαρωση, και αν και έχω διαβασει πολλά για φαγητο δεκτή κάθε προταση για καμιά καλη μπυραρια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα στην ομορφη παρεα!
Θα ηθελα να ζητησω τη γνωμη σας για ποια περιοχη να επιλεξω..
Ποιες απο αυτες που ειναι με κοκκινο πανω στο χαρτη (
http://img709.imageshack.us/f/83848204.jpg/ )τις θεωρειτε πιο ιδανικες για διαμονη?(ανθρωπινο περιβαλλον,ευκολια στις μετακινησεις,κοντα σε κεντρο-νυχτερινη ζωη κλπ..)
Π.χ η περιοχη friedrichshain,και πιο συγκεκριμενα στο μεγαλο κοκκινο σημαδι,που εχω βρει 5-6 διαμερισματα,παλευεται?
'Η γενικα ολα ειναι αρκετα μακρια,και το μονο στο οποιο δε θα σου βγει η πιστη ειναι εκεινο στο κεντρο (?) που εχει ενα κωδικο 3110 απο κατω?

Ευχαριστω εκ των προτερων για το οποιο ενδιαφερον!



Υ.Γ 7 ημερες θα παω (14-21 Νοεμβριου)..Θα'χει πολυ ψοφο?
3110: Σχετικά αλλά όχι πολύ κεντρικά, ψιλοερημιά, μακρυά από μετρό.
Friedrichshain (κόκκινα): Περιοχή σχεδον αυστηρά κατοικίας, δύσκολο μετρό, χρειάζεσαι ανταπόκριση για οτιδήποτε πλην Alexanderplatz.
Περιοχή Kunfursterdam: Κοσμοπολίτικη γειτονιά, αλλά άχρωμη, άγευστη, άοσμη.
Περιοχή Charlottenburg: Περιοχή κυρίως κατοικίας, κυρίως ακριβά μαγαζιά.
Prenzlauer berg: Η "alternative" γειτονιά, τα "Εξάρχεια" της πόλης. Αν σε σηκώνει το κλίμα πήγαινε και θα το καταχαρείς, αν όχι άστο.
 

simba

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολινο
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
3110: Σχετικά αλλά όχι πολύ κεντρικά, ψιλοερημιά, μακρυά από μετρό.
Friedrichshain (κόκκινα): Περιοχή σχεδον αυστηρά κατοικίας, δύσκολο μετρό, χρειάζεσαι ανταπόκριση για οτιδήποτε πλην Alexanderplatz.
Περιοχή Kunfursterdam: Κοσμοπολίτικη γειτονιά, αλλά άχρωμη, άγευστη, άοσμη.
Περιοχή Charlottenburg: Περιοχή κυρίως κατοικίας, κυρίως ακριβά μαγαζιά.
Prenzlauer berg: Η "alternative" γειτονιά, τα "Εξάρχεια" της πόλης. Αν σε σηκώνει το κλίμα πήγαινε και θα το καταχαρείς, αν όχι άστο.
Μ'εχεις ψησει ιδιαιτερα για την περιοχη Prenzlauer berg,αλλωστε εκει κοντα εχω δει οτι ειναι και 2 καλα-γνωστα hostels (east 7 και wombat)..
Με προβληματισες ομως για το 3110 που ειπες οτι ειναι ψιλοερημια κ οχι κεντρικα,ενω απ'ο,τι βλεπω ειναι 700μ περιπου απο την alexanderplatz..
Δηλαδη,τι θεωρειται κεντρο εκει?Αν υπαρχει βεβαια με την εννοια που το εννοουμε εδω ή ξερω γω και στη Βαρκελωνη που εχω παει..
Ας πουμε στη Βαρκελωνη ολες οι αποστασεις ηταν 'περπατησιμες' και σε 20 λεπτα ησουν οπου ηθελες..
Εκτος και αν,επειδη προκειται για μια πολυ μεγαλη πολη (οπως βλεπω...) υπαρχουν πολλα διαφορετικα κεντρα-σημεια ενδιαφεροντος (π.χ. Kunfursterdam κοσμοπολιτικο,Prenzlauer εναλλακτικο,kreuzberg ?,mitte ?) που ειναι ευκολα προσεγγισιμα μονο με μετρο-λεωφορειο..


Βασικα το μονο που με ενδιαφερει ειναι να βρω καπου να μεινω που να συνδυαζει και ευκολια στις καθημερινες μετακινησεις (προς sightseeing) αλλα και (νεανικη-εναλλακτικη) νυχτερινη ζωη..
Αυτο το προσεγγιζει πιο πολυ η Prenzlauer berg?

Τhanx για τη βοηθεια..:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom