Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Kαλά μη ντυθείς και σαν Εσκιμώος... επειδή το Βερολίνο έχει ηπειρωτικό υγρό κλίμα, η δυσφορία λόγω του συνδυασμού υγρασίας και θερμοκρασίας είναι υψηλότερη απ' ότι στην Ελλάδα.

Αν πχ έχει 25c, 75% σχετική υγρασία και ηλιοφάνεια, θα νιώθεις περισσότερη δυσφορία από μια τυπική καλοκαιρινή μέρα στην Ελλάδα με 30c και 40% σχετική υγρασία.
 

candy

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο-Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
ελβετια κ μπαλι
γεια σας!!!
φθανουμε στις 6/8 στο βερολινο βραδυ με την aegean στο tegel απο οτι ειδαμε στο τσακ προλαβαινουμε το λεωφορειο, οποιος εχει παει μεσω tegel μπορει να μου πει τις συγκοινωνιες χρησιμοποιησε για να παει προς το κεντρο του βερολινου ? εμεις θα μεινουμε κοντα στο sony.
επισης μηπως να παρουμε κανενα ταξι? ξερετε ποσο κοστιζει στο περιπου?

ακομα θα θελαμε να παμε στο spree forest, εχετε παει? απο οτι ειδαμε ειναι πολυ ιδιαιτερο.
ακομα βεβαια το ψαχνουμε, δεν εχουμε πολλες μερες στη διαθεση μας 5 νυχτες δηλαδη 3 ολοκληρες μερες ουσιαστικα, οποτε βλεποντας και κανοντας! στις 10/8 μετα πεταμε για λονδινο.

ειδαμε λιγο τον καιρο κανενα 20ρι θα εχει, και εχω λιγο προβληματιστει τι ρουχα να παρω μαζι μου?

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
453
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
το sony center ειναι κοντά στο σταθμό του μετρό στην Potsdamer platz, δες στον χάρτη του μετρό ποια διαδρομή σε εξυπηρετεί, εχει πολύ καλο δίκτυο.
http://www.orangesmile.com/common/img_metro_maps/berlin-map-metro-1.png
ρουχα παρε οπωσδήποτε αδιαβροχο, και καποια φθινοπωρινά ρουχα μακρυμάνικα κυριως για το βράδυ,και αθλητικα παπουτσια γιατι εχει πολύ περπάτημα
για τα υπόλοιπα θα σε πληροφορήσουν αυτοι που εχουν πάει πρόσφατα.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
εγώ πάντως που μένω γερμανία κ στην πόλη μου δν έχει ούτε 20 βαθμούς, ντύνομαι φθινοπωρινά-ανοιξιάτικα..δηλ. οπωσδήποτε το βράδυ μπουφανάκι, φουλάρι, αν βάλω κοντομάνικο, θα βάλω κ ζακέτα, παπούτσια κλειστά κυρίως-μέχρι κ μποτάκια φοράνε μερικές ακόμα εδώ- κ φυσικά πάντα στη τσάντα ομπρέλα! κ ήλιο κ ζέστη να έχει, ξαφνικά μπορεί να αρχίσει να βρέχει.
 

Hercinia

Member
Μηνύματα
64
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία, Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γκόα, Αρούμπα, Αϊτή
Λοιποοον...Βερολίνο.

Πήγα πέρσι τον Νοέμβριο. Man, τι @@κρυο ηταν αυτο που φαγαμε??

Δεν πρόσεξα αν το ανέφερες παραπάνω, αλλά προτείνω να σε περιμενει αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο μόλις βγεις. GPS κι έφυγες. Κάνει πολύ κρύο για να τριγυρνας με τα πόδια η να παιρνεις συγκκοινωνίες. Το μετρό έχει 2.10 ευρώ η απλή διαδρομή, οπότε δεν πολυσυμφέρει. Αν πρόκειται για 3 άτομα, διαδρομές του 5 λέπτου χωρίς κίνηση είναι πιο συμφέρουσες με ταξί.

Εγω έμενα στο generator hostel. Τεράστιο, ΟΚ απο θέμα ποιότητας, και πάμφθηνο. Γνωριμίες πολλές χαβαλές με όλες τις φυλές του κόσμου κλπ.

Για φαγητό προτείνω τον Amrit αν πρόκειται για ινδικό (μακριά απο τις συνταγές vindaloo). Απέναντι ακριβως εχει και ένα φοβερό τούρκικο βρώμικο. Όλα αυτά στην Oranjienburgenstrasse, που τυγχάνει να ειναι και πιάτσα (όχι για ταξί). Μη ρωτήσεις τιμές, τσούζει.

Μια βόλτα μέχρι το Potzdam και ένας γυρος των λιμνών είναι φανταστική ημερήσια εκδρομή (25Km Νοτιοδυτικά του βερολίνου). Όπως είπα παραπάνω, ενημερωμένους χάρτες στο GPS κι εφυγες.

Θα επιμείνω στο θέμα του αυτοκινήτου. Μας έδωσαν ένα κανούργιο 2λιτρο Diesel Fiat Bravo, όλα τα λεφτά. Μας έφτιαξε την εκδρομή.

Εγώ είχα κλείσει στο GENERATOR για τις διακοπές που θα κάνω σε κανα δίμηνο αλλα το ακύρωσα βασικά απο τα σχόλια που ειδα απο διαφορους οτι γινεται χαμός και οτι ειναι γεματο 15 χρονα :( ελπιζω το αλλο που εκλεισα τελικα να ειναι οκ
 

Ameli

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Μόλις γύρισα από Βερολίνο πέρασα τέλεια, είχε καταπληκτικό καιρό δεν έβρεξε ούτε μια μέρα. Πήγαμε σε όσα περισσότερα μέρη γινόταν, νοικιάσαμε ποδήλατο και περπατήσαμε πολλά χιλιόμετρα.
Μείναμε στο Mitte στο ξενοδοχείο Amano, πολύ καλό και πολύ οικονομικό σε βολική τοποθεσία. Γενικά η περιοχή είναι γεματη μπαράκια αν και πέφταμε ξεροί το βραδυ από την κούραση, όποτε δεν τα τιμήσαμε καθημερινά.
Το νερό είναι ένα θεματάκι το φυσιολογικό χωρίς μπουρμπουλίθρες λέγεται still η τιμή του είναι γύρω στα 2 ευρώ (στο σουπερμάρκετ φθηνότερα).
Βγάλαμε τη welcome card που συμφέρει πολύ καθώς εχει και εκπτώσεις και σε ενοικιάσεις ποδηλάτων, βόλτες με πλοίο, τον πυργο κλπ.
Ευχαριστώ και όσους με βοήθησαν με τις συμβουλές τους.
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
Λοιπόν σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί είδα κάτι για το ότι η easyjet δεν εχει δρομολογια για χειμωνα και με ελουσε κρυος ιδρωτας γιατι θα περιμενα μετα τις 15 Οκτωβριου για να κλεισω εισητηρια για Ιανουαριο. Θεσσαλονικη-Παρισι λεει οτι πωλειται μετα απο τις 15 Οκτωβριου, δηλαδη μετα δε θα βαλουν αλλα δρομολογια απλα με αλλες τιμες; Ξερει κανεις? Και κατι ακομα, με τι μπορω να παω απο το Παρισι στο Βερολίνο?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Λοιπόν σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί είδα κάτι για το ότι η easyjet δεν εχει δρομολογια για χειμωνα και με ελουσε κρυος ιδρωτας γιατι θα περιμενα μετα τις 15 Οκτωβριου για να κλεισω εισητηρια για Ιανουαριο. Θεσσαλονικη-Παρισι λεει οτι πωλειται μετα απο τις 15 Οκτωβριου, δηλαδη μετα δε θα βαλουν αλλα δρομολογια απλα με αλλες τιμες; Ξερει κανεις? Και κατι ακομα, με τι μπορω να παω απο το Παρισι στο Βερολίνο?
Από ότι φαινεται ολους θα μας λούσει κρύος ιδρώτας γιατί Παρίσι από το Νοέμβριο πάπαλα. Από το Παρίσι στο Βερολίνο πας με ότι θέλεις εκτός από πλοίο (αν και έχω μια επιφύλαξη για τα ποταμόπλοια)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Από ότι φαινεται ολους θα μας λούσει κρύος ιδρώτας γιατί Παρίσι από το Νοέμβριο πάπαλα. Από το Παρίσι στο Βερολίνο πας με ότι θέλεις εκτός από πλοίο (αν και έχω μια επιφύλαξη για τα ποταμόπλοια)
R U sure για το Παρίσι ; Δε θα δει το σπλάχνο μου τη Disneyland ??? :(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom