Παλι απεργιες...τωρα πως πάμε??

kaonashi

Member
Μηνύματα
30
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία σου έρχομαι! :D
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου...
καλησπέρα σας.. έχω και εγώ πρόβλημα με τις απεργίες που ανακοινώθηκαν..
Ταξιδεύω (έτσι νομίζω τουλάχιστον) την Πέμπτη 20/10 με την Aegean για Μοναχο . το πρόβλημα είναι ότι έχω άλλες 2 πτήσεις ανταπόκριση, γιατί προορισμός μου είναι το Τόκυο!
Από Μοναχο πετάω για Φρανκφουρτη, και απο εκεί για Τόκυο..
Οι πτήσεις από Μόναχο και Φρανκφούρτη είναι με τη Lufthansa , αλλά η πρώτη (Θεσσαλονίκη - Μοναχο) είναι με την Aegean..
To εισιτήρο το έκλεισα μέσω ταξιδιωτικού πρακτορείου.. επικοινώνησα μαζί τους, αλλά μου είπαν θα έχουν ενημέρωση μια μέρα πριν (κοινώς, βλακείες)..

Μπορεί να μου πει κανείς τι (πιθανόν) να συμβεί στην περίπτωσή μου? Θα χασω το εισιτήριο και δεν θα καταφέρω να πετάξω για Τόκυο?

Και που θα πρέπει να απευθυνθώ για να ενημερωθώ?

(περιττό να πω την οικονομική ζημιά που μου προκαλεί όλο αυτό. Ξενοδοχείο στο Τόκυο και πτήση εσωτερικού - για μέσα στην Ιαπωνία, πάνε χαμένα , αν δεν πετάξω εγκαίρως...)
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
καλησπέρα σας.. έχω και εγώ πρόβλημα με τις απεργίες που ανακοινώθηκαν..
Ταξιδεύω (έτσι νομίζω τουλάχιστον) την Πέμπτη 20/10 με την Aegean για Μοναχο . το πρόβλημα είναι ότι έχω άλλες 2 πτήσεις ανταπόκριση, γιατί προορισμός μου είναι το Τόκυο!
Από Μοναχο πετάω για Φρανκφουρτη, και απο εκεί για Τόκυο..
Οι πτήσεις από Μόναχο και Φρανκφούρτη είναι με τη Lufthansa , αλλά η πρώτη (Θεσσαλονίκη - Μοναχο) είναι με την Aegean..
To εισιτήρο το έκλεισα μέσω ταξιδιωτικού πρακτορείου.. επικοινώνησα μαζί τους, αλλά μου είπαν θα έχουν ενημέρωση μια μέρα πριν (κοινώς, βλακείες)..

Μπορεί να μου πει κανείς τι (πιθανόν) να συμβεί στην περίπτωσή μου? Θα χασω το εισιτήριο και δεν θα καταφέρω να πετάξω για Τόκυο?

Και που θα πρέπει να απευθυνθώ για να ενημερωθώ?

(περιττό να πω την οικονομική ζημιά που μου προκαλεί όλο αυτό. Ξενοδοχείο στο Τόκυο και πτήση εσωτερικού - για μέσα στην Ιαπωνία, πάνε χαμένα , αν δεν πετάξω εγκαίρως...)
Το εισιτηρηριο δεν το χανεις, θα σε βαλουν αλλη μερα. Δηλ ειναι για να τρελαίνεσαι... δεν θεωρειται επισημη ανακοινωση η επιστολη που ανεβασαν στην σελιδα τους οι Ελεγκτες???? Θα μπορουσαν καλλιστα να μας ειχαν ειδη κανονισει τα εισιτηρια μας και να μην ειμασταν μεσα στο αγχος για το ποτε θα πεταξουμε. Κι εγω ΠΡΕΠΕΙ να βρισκομαι στις ΗΠΑ μεχρι την Παρασκευη.
 

kaonashi

Member
Μηνύματα
30
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία σου έρχομαι! :D
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου...
σκέφτομαι σοβαρά να τους πω να με πάνε στο Μόναχο (ή στην Φρανκφούρτη) από Τρίτη, για να πάω την Πέμπτη κανονικά στο Τόκυο. Γιατί στο Τόκυο είχα μόλις 3 μερες για να μείνω!!
Πραγματικά μου καταστρέψανε ότι σχέδιο είχα κάνει.
Και, έτσι, για τηνκουβέντα, έχουν δικαίωμα στην απεργία. Αλλά μην μου επιτρέπεις πρωθυπουργούς και υπουργούς να πετάνε κανονικά (που την τελική με αυτούς έχεις πρόβλημα) και εμένα με παιδεύεις...
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
σκέφτομαι σοβαρά να τους πω να με πάνε στο Μόναχο (ή στην Φρανκφούρτη) από Τρίτη, για να πάω την Πέμπτη κανονικά στο Τόκυο. Γιατί στο Τόκυο είχα μόλις 3 μερες για να μείνω!!
Πραγματικά μου καταστρέψανε ότι σχέδιο είχα κάνει.
Και, έτσι, για τηνκουβέντα, έχουν δικαίωμα στην απεργία. Αλλά μην μου επιτρέπεις πρωθυπουργούς και υπουργούς να πετάνε κανονικά (που την τελική με αυτούς έχεις πρόβλημα) και εμένα με παιδεύεις...
Φιλε, αν δεν παρουν αυτοι μια επισημη ανακοινωση δεν θα σου κανουν καμια αλλαγη. Εγω θα περασω παλι αυριο απο τα γραφεια μηπως και γινει τιποτα και πεταξω αυριο το βραδυ για να ειμαι ΗΠΑ την Τριτη. Ελπιζω μονο να τους δωσει καποιος αυτη την ριμαδιασμενη "επισημη" ανακοινωση.
 

kaonashi

Member
Μηνύματα
30
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία σου έρχομαι! :D
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου...
μπορείς να μου πεις που μπορώ να απευθυνθώ?
Στην Aegean? Στη Lufthansa? Στο ταξιδιωτικό πρακτορείο? Και Κυριακή είναι κλειστά τα πάντα (την τυχη μου μέσα).
Και τι προτείνετε να απαιτήσω/ζητήσω? (έχω κάνει μόνο ένα ταξίδι στο εξωτερικό, δεν εχω πραγματικά καθόλου εμπειρία, και νιώθω εντελώς χαμένη)
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
μπορείς να μου πεις που μπορώ να απευθυνθώ?
Στην Aegean? Στη Lufthansa? Στο ταξιδιωτικό πρακτορείο? Και Κυριακή είναι κλειστά τα πάντα (την τυχη μου μέσα).
Και τι προτείνετε να απαιτήσω/ζητήσω? (έχω κάνει μόνο ένα ταξίδι στο εξωτερικό, δεν εχω πραγματικά καθόλου εμπειρία, και νιώθω εντελώς χαμένη)
Eγω πηγα στην Ετζιαν στο αεροδρομιο που παντα ειναι ανοιχτα! Βεβαια πηρα και το πρακτορειο που εκλεισα το εισιτηριο (expedia.com) και μου ειπαν οτι αλλαγη ημερομηνιας (δηλ να πληρωνα εξτρα) δεν μπορω να κανω γιατι αυτη ειναι η πολιτικη της Λουφτχανσα. Οποτε περιμενω την Ετζιαν.... Και συγνωμη για το "φιλε" πριν αλλα ειδα το σηματάκι που ειναι "αντρικο" γιαυτο.... θα σου ελεγα να το αλλαξεις!!! :p
 

kaonashi

Member
Μηνύματα
30
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία σου έρχομαι! :D
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου...
έλα που μένω μια ώρα μακρυά από Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ να πάω στο αεροδρόμιο...
Μάλλον , η μόνη λύση που βλέπω είναι να περιμένω μέχρι αύριο, να μιλήσω με το ταξιδιωτικό πρακτορείο (στο μεταξύ, εγώ θα κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα..)
(όσο για το σηματάκι, παίζει να μην το είδα ποτέ.. ούτε που το είχα προσέξει.. :p )
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
μπορεις να παρεις και τηλεφωνο στην ετζιαν... αλλα κι εγω θα περιμενω μεχρι αυριο. Καρδιακους θα μας κανουν... Το σηματακι μια χαρα τωρα φιλη!!! :p
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Μπορειτε επισης να ψαξετε μπας και βρειτε τελευταια στιγμη εισητηριο για Τριτη με αλλη εταιρια σε παρομοια τιμη με το δικο σας. Αν τα καταφερετε κλειστε το και μετα ζητηστε χρηματικη αποζημιωση απο την εταιρια σας οταν βγει η ανακοινωση. Για Θεσ/νικη Μοναχο ειχε πχ το e-dreams πριν κανα μισαωρο αναχωριση Τριτη βραδυ με 92Ε. Αν τωρα ειχατε κλεισει με κατι σαν 65Ε ε δε συμφερει..
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Μπορειτε επισης να ψαξετε μπας και βρειτε τελευταια στιγμη εισητηριο για Τριτη με αλλη εταιρια σε παρομοια τιμη με το δικο σας. Αν τα καταφερετε κλειστε το και μετα ζητηστε χρηματικη αποζημιωση απο την εταιρια σας οταν βγει η ανακοινωση. Για Θεσ/νικη Μοναχο ειχε πχ το e-dreams πριν κανα μισαωρο αναχωριση Τριτη βραδυ με 92Ε. Αν τωρα ειχατε κλεισει με κατι σαν 65Ε ε δε συμφερει..
Tωρα τελευταια στιγμη...... Εγω πειρα παντως το expedia.com μηπως για να αλλαζα το εισητηριο για Δευτερα με ιδιες πτησεις κτλ κτλ και με εκπληξη μου ειπαν οτι η πολιτικης της Λουφτχανσας δεν το κανει αυτο, δηλ δεν δεχεται αλλαγες. Κουφο εντελως αλλα δυστυχως θα πορευτω με αυτο. Λενε μερικες φορες ε ρε μηνύσεις που θελουν... να μας αποζημιώσουν κιολας και αν δεν κανω λαθος αυτο γινεται σε περιπτωση που ακυρωθει η πτηση σου ή καθυστερησει αρκετες ωρες αλλα απο την αλλη λες, που να κατσεις να μπλεξεις τωρα....
 

kaonashi

Member
Μηνύματα
30
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία σου έρχομαι! :D
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου...
η απεργία έχει ανακοινωθεί επισήμως και στο site της ΓΕΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ , οπότε αν αύριο που θα τους πάρω τηλέφωνο μου πούνε "δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση" θα τους πάρει και θα τους σηκώσει..

τώρα, για "αποζημίωση" δεν νομίζω να γίνεται λόγος..

αυτό που μου την δίνει περισσότερο στα νεύρα, είναι ότι αφήνουν τον κόσμο να ταλαιπωριέται, αλλά αρχηγούς κρατών, πρωθυπουργό και υπουργούς τους αφήνουν να πετάνε μια χαρά...
εντελώς παράλογο...

@RoDiTiS αν βγάλεις κάποια άκρη αύριο που θα επικοινωνήσεις μαζί τους, ενημέρωσε πλιζ!!!

καλό ξημέρωμα!
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
η απεργία έχει ανακοινωθεί επισήμως και στο site της ΓΕΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ , οπότε αν αύριο που θα τους πάρω τηλέφωνο μου πούνε "δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση" θα τους πάρει και θα τους σηκώσει..

τώρα, για "αποζημίωση" δεν νομίζω να γίνεται λόγος..

αυτό που μου την δίνει περισσότερο στα νεύρα, είναι ότι αφήνουν τον κόσμο να ταλαιπωριέται, αλλά αρχηγούς κρατών, πρωθυπουργό και υπουργούς τους αφήνουν να πετάνε μια χαρά...
εντελώς παράλογο...

@RoDiTiS αν βγάλεις κάποια άκρη αύριο που θα επικοινωνήσεις μαζί τους, ενημέρωσε πλιζ!!!

καλό ξημέρωμα!
Κι εδω και 3-4 μερες εχει ανεβει στην σελιδα των ελεγκτων EEEKE - GATCA © αλλα κατα τα αλλα στις εταιρειες δεν εχει ερθει καμια επισημη ανακοινωση. Θα ενημερωσω παιδια αν και εχω προαισθημα οτι τιποτα δεν θα γινει ουτε αυριο. Μετα αμα τα παρω και αρχησω τα καντηλια, θα φταιω εγω. 2 μερες πριν την αναχωρηση μου και δεν ξερω τιποτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom