Γαλλία Παρίσι το Πάσχα

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το μετρο ωστοσο ειναι πολυ εξυπηρετικο και παει παντου ..υπαρχει ευκολη προσβαση στα περισσοτερα αξιοθεατα .Μπορει να ειναι δαιδαλωδες με πολλες γραμμες ..αλλα πλεον ειμαστε ολοι εξοικειωμενοι με τον τροπο χρησης ενος μετρο ...δεν πιστευω να εχετε κανενα προβλημα.Σε καθε γραμμη υπαρχουν ευκρινεις πινακιδες που αναγραφουν τον τερματικο σταθμο και τη σταση στην οποια ειστε ή κανετε μετεπιβιβαση.Στις αποβαθρες υπαρχουν φωτεινες οθονες που γραφουν ποια γραμμη ερχεται (γιατι μπορει απο την ιδια αποβαθρα να διερχονται περισσοτερες απο μια γραμμες )και σε ποσα λεπτα .
Και τελος προσοχη στους ποντικες .Αυτα τα συμπαθη ζωακια κοβανε βολτες πανω στα καθισματα ..ενα βραδυ αργα ......:haha::haha:
 

SG!

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Πόντικες, ακούω! Ω, τι χαρά!!
Έχω καταλήξει στο περίπου σε αυτό το πλάνο, για να υπολογίσω και τι θα μας κοστίσουν τα μέσα.
  • Παρασκευή που φτάνουμε παίρνουμε billet origine destination με 9,50 € από το αεροδρόμιο μέχρι το ξενοδοχείο, και για την υπόλοιπη μέρα κινούμαστε με τα πόδια.
  • Σάββατο παίρνουμε ticket jeunes week-end 1-3, με 3,65€, κι έτσι έχουμε απεριόριστες διαδρομές στο κέντρο.
  • Κυριακή, ομοίως με το Σάββατο.
  • Δευτέρα έως Πέμπτη παίρνουμε Navigo Decouverte για όλες τις ζώνες, με 34,40€ +5€ για να βγάλουμε για πρώτη φορά την κάρτα. Έτσι κινούμαστε ελεύθερα αυτές τις μέρες σε Βερσαλλίες, Disney, μέσα στην πόλη, επιστροφή στο αεροδρόμιο.
Σύνολο, δηλαδή, 56,20€ για όλες τις μέρες, το άτομο. Μου φαίνεται αρκετά καλό σαν ποσό, και δεν μπορούσα να σκεφτώ πιο οικονομικό τρόπο. Μου διαφεύγει κάτι; Παρακαλώ τις απόψεις σας...
Επίσης, όλες αυτές τις κάρτες-εισιτήρια, μπορούμε να τις αγοράσουμε εξαρχής στο αεροδρόμιο, να ξεμπερδεύουμε;;
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Τελικά όλες τις κάρτες τις αγοράσατε από το αεροδρόμιο; Εμείς φθάνουμε Τετάρτη πρωί και φεύγουμε Κυριακή βράδυ οπότε ψάχνομαι για την πιο συμφέρουσα λύση..
 

SG!

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Σε σένα ταιριάζει το navigo decouverte. Και στο αεροδρόμιο και σε κάθε σταθμό του μετρό/προαστιακού. Να έχετε φωτογραφία μαζί σας για να μην ψάχνεστε εκείνη την ώρα.
 

SG!

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Από το αεροδρόμιο αγοράσαμε ένα απλό εισιτήριο για τον καθένα για να πάμε στο κέντρο. Την paris decouverte την πήραμε σε κάποιον τυχαίο σταθμό του μετρό.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Από το αεροδρόμιο αγοράσαμε ένα απλό εισιτήριο για τον καθένα για να πάμε στο κέντρο. Την paris decouverte την πήραμε σε κάποιον τυχαίο σταθμό του μετρό.
Δηλαδη αυτη η καρτα ισχυει απο Δευτερα εως Κυριακη?? αν την παρεις Τριτη πχ δεν ισχυει μεχρι την αλλη Τριτη?
 

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
Δηλαδη αυτη η καρτα ισχυει απο Δευτερα εως Κυριακη?? αν την παρεις Τριτη πχ δεν ισχυει μεχρι την αλλη Τριτη?
Επειδη μολις γυρισα απο το Παρισι και οι συμβουλες των φιλων μας εδω ηταν σοφες και τις ακολουθησα, η καλυτερη καρτα αν θελεις να κινηθεις δωρεαν απο το αεροδρομιο-παρισι-αεροδρομιο και να πας και disneyland καθως και ελευθερη προσβαση σε ολα τα μεσα μεταφορας ακομα και στο τελεφερικ της Μονμαρτης ειναι η NAVIGO 34,40+5 ΕΥΡΩ (να εχεις μια φωτογραφια μικρη μαζι σου) . Ισχυει απο Δευτερα-Κυριακη (εγω την χρησιμοποιησα απο Τεταρτη-Κυριακη) και την εβγαλα στο Αεροδρομιο οταν εφτασα.Τα λεφτα της τα βγαζει ηδη μονον απο τις διαδρομες του αεροδρομιου και της Disneyland.
 

SG!

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Είπα να το αποφύγω, δεν είμαι πολύ καλή στην έκθεση... :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.251
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom