Γαλλία Παρίσι το Πάσχα

SG!

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Αφού, λοιπόν, κλείσαμε ξενοδοχεία και αεροπορικά, σιγά σιγά ξεκίνησα να σημειώνω μέρη που θα επισκεφτούμε, πράγματα που πρέπει οπωσδήποτε να δούμε. Και ξεκινάω: είμαστε και οι δύο 25 ετών. Έχουμε τελικά έκπτωση σε κάποια αξιοθέατα; Κι αν ναι σε ποια; Μπορώ δηλαδή να δω σε κάποια λίστα συγκεκριμένα πράγματα; Γιατί αλλού διαβάζω ότι έχουμε στον Πύργο, αλλού στο Λούβρο, αλλού ότι έχουμε έκτπωση κι όχι δωρεάν κλπ. Επίσης, για να αποφύγουμε ουρές και όσο το δυνατόν την μεγάλη αναμονή, να αγοράσουμε κάποιο εισιτήριο από το ίντερνετ από τώρα; Ή να πάρουμε μόλις φτάσουμε την museum pass;
 

crveno-beli

Member
Μηνύματα
71
Likes
156
Αν θυμάμαι καλά γιατί από μνήμη δεν είμαι και πολύ καλός Λούβρο και κανά 2 μουσεία που πήγαμε ακόμα μέχρι 25 χρονών ήταν ελεύθερη είσοδος και στο Πύργο είχε μισή τιμή αν θυμάται κάποιος καλύτερα ας πει...
 

akis-b

Member
Μηνύματα
59
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ
Καλημερα και καλο σας ταξιδι,πολυ καλη επιλογη να πατε με την κοπελα σου Παρισι!!Λοιπον απο μια ματια που εριξα το Paris pass http://www.parispass.com/paris-pass-prices.php εχει απαγορευτηκες τιμες και δεν νομιζω οτι σας ενδιαφερει να δειτε 60 μουσεια,στον πυργο του αιφελ υπαρχει μια πολυ μικρη εκπτωση για νεους κατω των 24 http://ticket.toureiffel.fr/index-css5-sete-pg1-lgen.html ,και οσον αφορα το λουβρο αν καταλαβα καλα ειναι δωρεαν για τις μονιμες εκθεσεις το ιδιο ισχυει και για το μουσειο ορσε http://www.musee-orsay.fr/en/visit/admission/reduced-rates.html και αυτο δωρεαν μεχρι 25 ετων, βεβαια ουρες δεν τις γλυτωνεις πουθενα ακομη και με το paris pass απλως μπορει να εχει μικροτερη.Προφανως υπαρχουν και αλλα μουσεια που ειναι δωρεαν για νεους μεχρι 25 η για καποιες μερες τον χρονο αναλυτικα δεστα εδω http://en.parisinfo.com/discovering...-good-deals-in-museums-and-monuments-in-paris
 

SG!

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Χαχα, εγώ είμαι η κοπέλα!! Απο το parisinfo που ειδα εχουμε δωρεάν στ περισσότερα που μας ενδιφερουν, εκτος του πυργου, οποτε ψιλοαποκλειω την museum pass...
Ουρές ξέρω ότι γενικά έχει παντού, απλά διάβασα σε πολλά σημεία ότι όσοι είχαν την paris museum card κερδίζουν κάποιο χρόνο από την αναμονή... Γι' αυτό μπήκα σ'αυτή τη λογική...
Ευχαριστώ πολύ για τους συνδέσμους και τη βοήθεια!

Τώρα, όσον αφορά τα μέσα, τι προτείνετε; Δεδομένου ότι θα μείνουμε 7 μέρες, θα πάμε Βερσαλλίες και Disney και θα μεινουμε κοντα στη Gare du Nord... Να προτιμήσουμε το πακετάκι των 10 εισιτηρίων και να πληρώσουμε ξεχωριστά rer από και προς 1.αεροδρόμιο, 2.Βερσαλλιες, 3. Disney η να πάρουμε κάποια από τις paris visite;;
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Η Paris pass έχει μέσα και μεταφορικά και διάφορα άλλα (άχρηστα ; ) για αυτό είναι ακριβη.
Η museum pass νομίζω συμφέρει αρκετά:
http://www.parismuseumpass.com/
Απο την άλλη εσύ έχεις δωρεάν εισόδους, οπότε...

Γενικά, με την museum pass μπορείς να γλιτώσεις αρκετή αναμονή σε διάφορα μουσεία.
Στο orsay πχ έχω πάει 4-5 φορές σε διάφορες περιόδους και κάθε φορά είχε αδιανόητη ουρά για όσους δεν είχαν κλείσει ή δεν είχαν κάρτα. Εμείς,κάθε φορά, σε 5 λεπτά ήμασταν μέσα.
Βερσαλλίες -ανάλογα και την περίοδο- έχει τεράστιες ουρές επίσης για εισιτήρια αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία. Λούβρο, σπάνια θα πετύχεις ουρές απο τις λιγότερο γνωστές εισόδους.
 

SG!

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Σκεφτόμασταν να αγοράζαμε τα εισιτήρια για τον Πύργο του Άιφελ από το σάιτ του, αλλά ζητάει πιστωτική, ξέρει κανείς αν γίνεται να αγοράσουμε από κάπου νωρίτερα τα εισιτήρια με απλή χρεωστική κάρτα;;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Έχετε υπόψιν σας κανένα site με φθηνά διαμερίσματα στο κέντρο του Παρισιού;
Αυτό http://www.housetrip.com/en/rentals...gin=search&responsive=true&to_date=2014-04-12 φαινόταν καλή επιλογή για 3 άτομα για 2 βράδια,αλλά ζητάει 250 ευρώ για εγγύηση,διπλάσια τιμή απ την αξία της διαμονής...
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Χαχα, εγώ είμαι η κοπέλα!! Απο το parisinfo που ειδα εχουμε δωρεάν στ περισσότερα που μας ενδιφερουν, εκτος του πυργου, οποτε ψιλοαποκλειω την museum pass...
Ουρές ξέρω ότι γενικά έχει παντού, απλά διάβασα σε πολλά σημεία ότι όσοι είχαν την paris museum card κερδίζουν κάποιο χρόνο από την αναμονή... Γι' αυτό μπήκα σ'αυτή τη λογική...
Ευχαριστώ πολύ για τους συνδέσμους και τη βοήθεια!

Τώρα, όσον αφορά τα μέσα, τι προτείνετε; Δεδομένου ότι θα μείνουμε 7 μέρες, θα πάμε Βερσαλλίες και Disney και θα μεινουμε κοντα στη Gare du Nord... Να προτιμήσουμε το πακετάκι των 10 εισιτηρίων και να πληρώσουμε ξεχωριστά rer από και προς 1.αεροδρόμιο, 2.Βερσαλλιες, 3. Disney η να πάρουμε κάποια από τις paris visite;;
Ήμουν στο Παρίσι πριν έναν μήνα. Σου ανεβάζω σε φωτό τον τιμοκατάλογο των χρεώσεων. Προγραμμάτισε περίπου τις διαδρομές που θα κάνεις (εντός κ εκτός Παρισιού), εκ των προτέρων, για να βρεις την πιο συμφέρουσα λύση.

Αναφέρω ενδεικτικά
Τιμή απλού εισιτηρίου (μετρό και λεωφορεία) : 1,70 ευρώ
(με το λεωφορείο αυστηρά και μόνο μια διαδρομή)
Δεσμίδα 10 απλών εισιτηρίων (carnet) 13,70 ευρώ
Εισιτήριο από Charles de Gaulle αεροδρόμιο προς την πόλη
9,75 ευρώ

Νομίζω ότι και άλλα υπεραστικά όπως Disneyland (oneway) έχουν 9,75 ευρώ.

(zones 1-3) διαδρομές εντός πόλης
(zones 1-5)διαδρομές εντός πόλης και περίχωρα (αεροδρόμιο κλπ)

Δεν ξέρω αν έχεις επισκεφτεί άλλο μεγάλο μετρό αντίστοιχο με του Παρισιού, σου προτείνω πάντως να μελετήσεις οπωσδήποτε τον χάρτη του μετρό ήδη από την Ελλάδα και ειδικότερα για αρχή τη διαδρομή αεροδρόμιο-μέχρι ξενοδοχείο που θα μείνεις (για να μην ψάχνεσαι σαν την τρελή κουβαλώντας μπαγκάζια...). Το παρισινό μετρό είναι τεράστιο και δαιδαλώδες. Καλύτερα να είσαι διαβασμένη εκ των προτέρων!

Ivanna
 

Attachments

SG!

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω φτιάξει ένα πρόχειρο πλάνο και θα το βάλω το απόγευμα εδώ για να μου πείτε γνώμες. Τον χάρτη του μετρό τους τον αποθήκευσα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι τον έχω πολυ-μελετήσει μέχρι τώρα...
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Nα σημειώσω δε ότι το ημερήσιο εισιτήριο (αυτό πχ για 1 ημέρα) δεν έχει διάρκεια 24 ωρών αλλά μέχρι τα μεσάνυχτα της μέρας αυτής. Δε νομίζω επομένως ότι οι κάρτες αυτές συμφέρουν ιδιαίτερα, εκτός αν μπαινοβγαίνεις όλη την ώρα μέσα στο μετρό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom