Γαλλία Παρίσι

marymar

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά, χρονια πολλα σε ολους και Χριστος Ανεστη!:welcome:
Είμαι καινουρια στην παρεα σας κ ζητω τη βοηθεια οσων εχουν ταξιδεψει στο Παρισι ή οσων μενουν εκει.
Εχουμε ψαξει κ διαβασει πολλα γι αυτη την υπεροχη πολη ,καθως κ τις ιστοριες μελων στο σαιτ.
θα θελα να με βοηθησετε σε καποιες αποριες σχετικα με τις καρτες του μετρο κ των μουσειων.
Αν ολα πανε καλα ταξιδευουμε την Πεμπτη 8 Μαιου με την Alitalia και φτανουμε στις 10 το πρωι Παρισι κ αναχωρουμε την Τριτη 13 Μαιου το απογευμα.Εχω ακουσει διαφορα γι'αυτη την εταιρεια οσον αφορα τις αποσκευες αλλα θελω να πιστευω πως θα πανε ολα καλα κ δεν θα υπαρξει προβλημα.
θα ηθελα να σας ρωτησω αν συμφερει να προμηθευτω την paris museum pass? η φιλη μου ειναι κατω απο 26 χρονων και εχω ακουσει πως στα περισσοτερα μουσεια η εισοδος σε αυτες τις ηλικιες ειναι ελευθερη,ισχυει ακομη?Τα μουσεια που εχουμε στο προγραμμα να επισκεφτουμε ειναι :Λουβρο,Ορσε, Παναγια των Παρισιων, Σακρ Κερ, Αψιδα Θριαμβου, Πομπιντου, Σαν Σαπελ, Πανθεον, Βερσαλλιες κ αν προλαβουμε Μεγαρο των Απομαχων ή Ροδεν.
Επιπλεον θα μεινουμε στην περιοχη Gambetta, μας συμφερει για τις μετακινησεις μας να βγαλουμε την paris visit pass η να αγοραζουμε πακετα των 10 εισιτηριων?Απ'οτι ειδα την Navigo που ειναι πιο οικονομικη δεν μπορουμε να την βγαλουμε γιατι ισχυει απο Δευτερα εως Κυριακη.
Και ακομα σκεφτομαστε για τη βολτα με καραβακι στον Σηκουανα να προμηθευτουμε τα εισιτηρια μεσω ινερνετ ,εκτος απο την ωρα που δηλωνουμε εχει περιορισμο κ στην ημερα ή μπορουμε να παμε οποια μερα θελησουμε?
Ευχαριστω εκ των προτερων!!!:)
 
Μηνύματα
66
Likes
25
Θα βγάλεις μία carte Visit η οποία είναι η πιο οικονομική λύση, και ισχύει για όσες μέρες εσύ το θελήσεις. Πρόσεξε τα αξιοθέατα που θέλεις να επισκεφτείς να ανήκουν στις ζώνες χρήσης της κάρτας, γιατί έχει διαφορετικές τιμές. Το να ανακαλύψεις ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος μετακινησης προυποθέτει καλό υπολογισμό. Παράδειγμα. Η κάρτα που δεν περιέχει τις Βερσαλίες κοστίζει 10 ευρώ. Η κάρτα που τις περιέχει κοστίζει 15. Αλλά το να πάρεις τελικά την κάρτα που δεν περιέχει τις Βερσαλίες με 10 ευρώ, και να κόψεις ένα επιπλέον εισιτήριο για τις Βερσαλίες με 1,70 μόνο μία φορά για να πας, τότε όπως καταλαβαίνεις είναι πιο οικονομικό. Ελπίζω να κατάλαβες τι έγραψα, το έγραψα λίγο μπερδεμένο.

Ξέχασα να προσθέσω πριν, ότι, αν έχεις σκοπό να γυρίζεις όλη μέρα και να βλέπεις αξιοθέατα, τότε τα πακετάκια με τα 12 εισιτήρια σου είναι εντελώς άχρηστα. Θα πάρεις πολλές φορές το μετρό και άρα δεν σε συμφέρουν. η καλύτερη λύση είναι η καρτ βιζίτ, που σε απαλλάσσει ολοκληρωτικά από το άγχος των κερμάτων, των εισιτηρίων και όσο πιο πολύ την χρησιμοποιείς τόσο περισσότερο κέρδος θα έχεις.
 
Last edited by a moderator:

marymar

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου GEORGESDIAKIDIS!το ημερησιο προγραμμα μας θα περιλαμβανει 2 με 3 το πολυ αξιοθεατα-μουσεια για να εχουμε χρονο το βραδυ για φαγητο η ποτο.τα υπολογισα κ η καρτα για τα μουσεια συμφερει.δεν θελουμε να δουμε ολα τα μουσεια αλλα τα πιο σημαντικα.οποτε πιστευω πως και για τις μετακινησεις η cart visit για 3 μερες στις ζωνες 1-3 κ ενα πακετο εισιτηριων ειναι η πιο οικονομικη λυση ή μπορει να τη βγαλω για 5 μερες. ξερεις αν για την βολτα με το καραβι στο σηκουανα ειναι καλυτερα να τα κλεισω απο το ιντερνετ η δεν εχει διαφορα?και για τον πυργο του αιφελ λεμε να παμε απογευμα προς βραδακι ,κοιταξα για εισιτηρια στο ιντερνετ αλλα ειναι κλεισμενα αυτες τις ημερομηνιες και σκεφτομαι να παμε ετσι κ να κοψουμε εκει.
 
Μηνύματα
66
Likes
25
Θα σου δώσω μία συμβουλή. Μην ανέβεις πάνω στον πύργο του Αιφελ. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως νόημα. Τη θέα μπορείς να τη θαυμάσεις και από άλλα μέρη, εντελώς δωρεάν. Αλλωστε το ίδιο το κατασκεύασμα (ποτέ δεν μπόρεσα να χαρακτηρίσω αλλιώς τον πύργο του Αιφελ), αν ανέβεις πάνω του δεν φαίνεται. Τον θαυμάζεις μόνο από κάτω και μόνο από απόσταση. Για μένα είναι άδικο να πληρώσεις χρήματα για να ανέβεις πάνω του.
Για τα μπατό μους (έτσι λέγονται τα καραβάκια που κάνουν βόλτα στο ποτάμι), δεν χρειάζεται να κλείσεις εισιτήρια από το ίντερνετ, θα κλείσεις εκείνη την ώρα που θα αποφασίσεις να κάνεις τη βόλτα σου. Μην πάρεις φαγητό, είναι κακής ποιότητας και εντελώς τουριστικό, και υπερεκτιμημένο. Συμβουλή. Μην κάνεις τη βόλτα πρωί, δεν είναι τόσο ωραία. Βράδυ να την κάνεις. Ουσιαστικά το φωτισμένο Παρίσι θέλεις να δεις!!! Δάλεξε βραδάκι που δεν φυσάει όμως!!! Αν φυσάει δεν θα την ευχαριστηθείς τη βόλτα. Κι ένα τιπ. Προτίμησε να κάνεις μόνο τη μισή βόλτα, και να κατέβεις. Μην επιστρέψεις με το ίδιο καραβάκι βλέποντας πάλι τα ίδια σημεία. Κάνε το πήγαινε με το καραβάκι, κατέβα στην αποβάθρα, και κάνε την επιστροφή με τα πόδια!!!
 

SG!

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Εμείς ανεβήκαμε Πύργο του Άιφελ και δεν το μετανιώσαμε. Είναι θέμα γούστου. Περιμέναμε 30-45 λεπτά στην ουρά και ανεβήκαμε στη δύση του Ηλίου, αλλά πάνω πια όταν φτάσαμε στην κορυφή ήταν νύχτα. Όπως έχει ξαναειπωθεί, είναι καλύτερα να ανέβεις όταν πια θα ξέρεις κάποια βασικά κτίρια του Παρισιού. Επίσης είδαμε τη θέα του Παρισιού από Αψίδα του Θριάμβου, Μονμάρτη, Νοτρ Νταμ, αλλά στον Άιφελ ένιωσα πολύ διαφορετικά, ίσως γιατί ήταν βράδυ και είχε φωτάκια παντού, είχε φοβερό κρύο και το ύψος μου έφερνε ζάλη, τρόμαζα να πάω στην άκρη να δω κάτω, μού φάνηκε πολύ ψηλά! Ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία.
Το μόνο που δεν μου άρεσε, αλλά που υπάρχει έτσι κι αλλιώς παντού στο Παρίσι, ήταν οι ουρές, ακόμα και για να πας από τον 2ο όροφο στην κορυφή.
Για όσα αξιοθέατα είχαμε δωρεάν πρόσβαση, έγραψα πριν λίγο εδώ: http://www.travelstories.gr/community/threads/Παρίσι-disneyland-6-μέρες-και-6-νύχτες.38852/page-2
 

SG!

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Το ανέφερα εγώ αυτο? Μπερδεύτηκα τώρα...
Εμείς πάντως πήγαμε με Μπατο Μους. 13,5 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Τα πήραμε τα εισιτήρια όταν φτάσαμε, δεν είχε ιδιαίτερη αναμονή.
 

marymar

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
χαχαχα οχι λαθος,αλλος το ανεφερε! τοσες ιστοριες που εχω διαβασει αυτες τις μερες μπερδευτηκα!!
 

Eratw

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε σχετικά με τη δωρεάν είσοδο στα περισσότερα μουσεία στο παρίσι για άτομα κάτω των 25-26 ετών, γιατί το διάβασα σε κάποιες ιστοσελίδες αλλά δεν ξέρω αν ισχύει. Επίσης αν αυτές οι κάρτες απεριόριστων μετακινήσεων και κάρτα για τα μουσεία συμφέρουν. Θα επισκεφτώ το παρίσι για πέντε μέρες και είναι το πρώτο μου στο εξωτερικό. Ευχαριστώ πολύ!
 

antonis007

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλημερα σας...θα παω τον αυγουστο στο παρισι για πεντε μερες και θα ηθελα την βοηθια σας για πια μερη να παω και γενικα ενα πλανω για το τι να κανω για να μου μεινει αξεχαστω αυτο το ταξιδι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.772
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom