Γαλλία Παρίσι

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Είδα "Παρίσι" και μπήκα. Και είδα (στην προηγούμενη σελίδα) την ερώτηση αν πρέπει να πάει/αξίζει να πάει στον Πύργο του Άιφελ. Κι ως λάτρης του Παρισιού λέω πολύ απλά ότι σαφώς και πρέπει να πάει κάποιος. Σαν κτίριο δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο πλην της πανοραμικής θέας. Η θέα από μόνη της αρκεί βασικά. ΑΛΛΑ στον Πύργο του Άιφελ πας γιατί είναι ΤΟ σύμβολο της πιο ωραίας πόλης του κόσμου, ανεβαίνεις και νιώθεις το Παρίσι να μπαίνει στο σώμα σου, να γίνεσαι ένα με την πόλη. Ψυχολογικό δηλαδή το θέμα. Και κάτι λέτε για ουρές. Εγώ γιατί δεν είδα ουρές και τις 2 φορές που πήγα; Στη Νοτρ Νταμ είδα, εκεί δεν είδα. Δεν είδα δηλαδή κάτι παραπάνω από το λογικό. Ποιο μέρος δεν έχει ουρά; Μην το σκέφτεστε :)
 

giannis-nexus

Member
Μηνύματα
58
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ ΜΕΞΙΚΟ
καλησπερα..φτανω παρισι τεταρτη 10 σεπτεμβριου κ γυριζω 15 δευτερα..θα ηθελα να μου πειτε τι καρτα συμφερει να βγαλω για τα μεταφορικα..επισης πως θα παω απο το αεροδρομιο στο ξενοδοχειο που ειναι στο latin quarter στην rue de ecoles..επισης θα ηθελα να ρωτησω για disneyland να παω παρασκευη η σαββατο ..ποια μερα θα εχει λιγοτερο κοσμο? να διευκρινισω οτι εχω διαβασει τα παντα για οτι εχει να κανει για παρισι απο το φορουμ απλα εχω μπερδευτει παρα πολυ..ευχαριστω εκ των προτερων !!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δε ξέρω για τα άλλα, αλλά Disney σίγουρα Σάββατο θα έχει περισσότερο κόσμο.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
καλησπερα..φτανω παρισι τεταρτη 10 σεπτεμβριου κ γυριζω 15 δευτερα..θα ηθελα να μου πειτε τι καρτα συμφερει να βγαλω για τα μεταφορικα..επισης πως θα παω απο το αεροδρομιο στο ξενοδοχειο που ειναι στο latin quarter στην rue de ecoles.
μπορείς να βγάλεις μία navigo decouverte semaine από το αεροδρόμιο για τις ζώνες 1-5 εφόσον θα πας και disneyand, αλλά θα ισχύει μέχρι το βράδυ της Κυριακής. Στοιχίζει 34.5 € συν περίπου 5€ για την κάρτα. Τη Δευτέρα μπορείς να βγάλεις εισιτήρια για να μετακινηθείς.
Για να φτάσεις στο ξενοδοχείο σου μπορείς να πάρεις το rer B από το αεροδρόμιο ( φτάνεις στο CDG λογικά ε; ) και να κατέβεις στη στάσh του rer st-michel/notre dame και να περπατήσεις ή αν δεν θέλεις περπατήσεις να κατέβεις chatelet-les halles (ο σταθμός είναι χαώδης οπότε πάλι θα περπατήσεις αρκετά) από εκεί να πάρεις τη γραμμή 4 μέχρι odeon και από εκεί τη γραμμή 10 και να σταματήσεις στη στάση που είναι πιο κοντά στο ξενοδοχείο σου.

Πέρυσι στο φόρουμ έψαχνα πληροφορίες για την 14η Ιουλίου στο Παρίσι. Πραγματικά ήταν η πιο όμορφη μέρα στην πόλη. Η ατμόσφαιρα ήταν απλά μοναδική και το συνιστώ σε όσους θέλουν να επισκεφθούν το Παρίσι στην καλοκαιρινή περίοδο
 

Attachments

Last edited by a moderator:

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Τον Αύγουστο θα ξεκινήσω το InterRail ταξίδι μου με αφετηρία το Παρίσι. Πριν όμως μπω στο πρώτο τρένο έχω να περάσω 3μιση μέρες σ αυτή την όμορφη πόλη.. έχω φτιάξει ένα πρόχειρο πρόγραμμα και όποιος έχει πάει και θέλει ας με βοηθήσει να κάνω κάποιες αλλαγές ή προσθήκες.
Λοιπόν!
Πρώτη μέρα: φτάνω νωρίς το πρωί. Θα μένουμε στο 8ο διαμέρισμα οπότε ως κλασσική ονειροπόλα και ρομαντική θα αφήσω τις βαλίτσες και βουρ για Μονμάρτη για περπάτημα, χάζεμα και καφεδάκι.. Όταν χορτάσει το μάτι μου από τα τοπία που έχω δει μόνο στις ταινίες του Γούντι Άλενλέω να κατευθυνθώ προς το Τροκαντερό και τον Πύργο του Άιφελ κάνοντας μια ελαφρία παράκαμψη για περάσω και από τα Ηλύσια Πεδία και την Αψίδα του Θριάμβου.
Δεύτερη μέρα: Με αφετηρία τον Πύργο του Άιφελ λέω να πάρω το Batobus το οποίο θα χρησιμοποιήσω καθόλη τη διάρκεια της μέρας και ως μεταφορικό μέσο. Με ενδιάμεσες στάσεις λοιπόν λέω να κατέβω και να επισκεφτώ τα ακόλουθα: Notre Dame, Musee d'Orsay και ίσως Pompidou. Για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρη.
Τρίτη μέρα: Πρωινή επίσκεψη στο Λούβρο. Το βράδυ έχω κλείσει online εισητήρια για τον Πύργο του Άιφελ.
Τέταρτη μέρα:
Τελευταίες εικόνες από Παρίσι και το μεσημέρι αναχώρηση από τον σιδηροδρομικό σταθμό.
Όπως φαίνεται υπάρχουν κενά στο πρόγραμμα τα οποία θα ήθελα να γεμίσω με περπάτημα σε όμορφες γωνιές του Παρισιού.
*Σημείωση: Επειδή θα είναι ένα μεγάλο ταξίδι 15 ημερών γεμάτο με εναλλαγές πόλεων και άρα πολύ κούραση και τρέξιμο σκοπός δεν είναι να δω και το κάθε μουσείο ή αξιοθέατο της πόλης αλλά να νιώσω λίγο το feeling της. Δεν θα ήθελα να μου προτείνετε ότι πιο τουριστικό υπάρχει (έχω βάλει ήδη κάμποσα απ αυτά στο πρόγραμμα!). Αντιθέτως θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου προτείνετε ένα όμορφο μέρος για περπάτημα, φαγητό ή κρασί όπου θα δω πιο πολύ Γάλλους παρά τουρίστες (όσο αυτό είναι εφικτό Αύγουστο μήνα) και να δω πως ζουν οι κάτοικοι της πόλης. Αυτός είναι και ο λόγος που ανοίγω καινούριο θέμα ενώ υπάρχουν άπειρα για το Παρίσι!
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά :)
 
Last edited:

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Ωραίο μέρος για περπάτημα και καφέ είναι το 6ο διαμέρισμα. Στο Pompidou να πας οπωσδήποτε. Η γύρω περιοχή είναι από τις πιο ζωντανές. Τη δεύτερη μέρα καλύτερα να αποφύγεις να πας πάλι στον πύργο για να μη χάσεις χρόνο.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Επίσης ενώ είχα την αίσθηση ότι άνοιξα καινούριο θέμα έγραψα σε αυτό, δεν ξέρω κάν πως!! :eek: Πόσο άσχετη είμαι.........:(

Ωραίο μέρος για περπάτημα και καφέ είναι το 6ο διαμέρισμα. Στο Pompidou να πας οπωσδήποτε. Η γύρω περιοχή είναι από τις πιο ζωντανές. Τη δεύτερη μέρα καλύτερα να αποφύγεις να πας πάλι στον πύργο για να μη χάσεις χρόνο.
Έλεγα να ξεκινήσω από εκεί για να δω όλη την βόλτα με το καραβάκι . Διαφορετικά από ποια στάση να το πάρω που να βολεύει με βάση το ξενοδοχείο μου?
http://www.booking.com/hotel/fr/bes...g;sid=0ac3ae4eff9607acfdcee9ca520076c4;dcid=2
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Πιστεύω θα ήταν προτιμότερο να νοικιάσεις ένα ποδήλατο και να κάνεις στάσεις όπου εσύ θέλεις. Μπορείς μάλιστανα ππάρεις ένα από τα velib, τα οποία είναι ιδανικά για μικρές στάσεις.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
μπορείς να βγάλεις μία navigo decouverte semaine από το αεροδρόμιο για τις ζώνες 1-5 εφόσον θα πας και disneyand, αλλά θα ισχύει μέχρι το βράδυ της Κυριακής. Στοιχίζει 34.5 € συν περίπου 5€ για την κάρτα. Τη Δευτέρα μπορείς να βγάλεις εισιτήρια για να μετακινηθείς.
Για να φτάσεις στο ξενοδοχείο σου μπορείς να πάρεις το rer B από το αεροδρόμιο ( φτάνεις στο CDG λογικά ε; ) και να κατέβεις στη στάσh του rer st-michel/notre dame και να περπατήσεις ή αν δεν θέλεις περπατήσεις να κατέβεις chatelet-les halles (ο σταθμός είναι χαώδης οπότε πάλι θα περπατήσεις αρκετά) από εκεί να πάρεις τη γραμμή 4 μέχρι odeon και από εκεί τη γραμμή 10 και να σταματήσεις στη στάση που είναι πιο κοντά στο ξενοδοχείο σου.

Πέρυσι στο φόρουμ έψαχνα πληροφορίες για την 14η Ιουλίου στο Παρίσι. Πραγματικά ήταν η πιο όμορφη μέρα στην πόλη. Η ατμόσφαιρα ήταν απλά μοναδική και το συνιστώ σε όσους θέλουν να επισκεφθούν το Παρίσι στην καλοκαιρινή περίοδο
εχω κανονισει ενα τετραημερο Παρισι Κυριακη 26 Οκτωμβρη εως πεμπτη 30.. και γω CDG τι θα βολεψει καλλίτερα για τις μετακινήσεις καρτα ή εισιτήρια?...(σκεφτόμαστε επισης για παρκο Αστεριξ αν υπαρξει χρόνος και οχι disneyland , θα μεινουμε 11 διαμερισμα Bastille καλα ειναι ή να αλλαξω τοποθεσία?)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
εχω κανονισει ενα τετραημερο Παρισι Κυριακη 26 Οκτωμβρη εως πεμπτη 30.. και γω CDG τι θα βολεψει καλλίτερα για τις μετακινήσεις καρτα ή εισιτήρια?...(σκεφτόμαστε επισης για παρκο Αστεριξ αν υπαρξει χρόνος και οχι disneyland , θα μεινουμε 11 διαμερισμα Bastille καλα ειναι ή να αλλαξω τοποθεσία?)
Εμένα μ' αρέσει αυτή η περιοχή, place des vosges, η όπερα, το νεκροταφείο, και το όνομα!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εμένα μ' αρέσει αυτή η περιοχή, place des vosges, η όπερα, το νεκροταφείο, και το όνομα!
To ότι τίποτα από όλα αυτά δεν είναι στο 11ο διαμέρισμα είναι απλώς μια σύμπτωση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.789
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom