Γαλλία Παρίσι

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
To ότι τίποτα από όλα αυτά δεν είναι στο 11ο διαμέρισμα είναι απλώς μια σύμπτωση...
Βαστίλη διάβασα, δεν είναι όλα αυτά κοντά ή ονειρεύτηκα εγώ?

Ναι και όμως, Taver ζητάω ταπεινά συγνώμη, το νεκροταφείο απλώς εφάπτεται με το 11 και η πλατεία des vosges είναι τουλάχιστον 100 μέτρα μακρυά, για την όπερα δεν ξέρω που πήγε το μυαλό σου, μπορώ να τα περιμένω όλα!
 
Last edited by a moderator:

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Πιστεύω θα ήταν προτιμότερο να νοικιάσεις ένα ποδήλατο και να κάνεις στάσεις όπου εσύ θέλεις. Μπορείς μάλιστανα ππάρεις ένα από τα velib, τα οποία είναι ιδανικά για μικρές στάσεις.
Έχω ενθουσιαστεί με την πρόταση σου!! Έχει στάση πολύ κοντά στο ξενοδοχείο μου αλλά και γενικά παντού!! Αυτό που με μπέρδεψε λιγάκι είναι το πως λειτουργεί η πληρωμή. Στο site λέει κάτι για Daily online ticket με 1,7€ αλλά είναι δυνατόν να κοστίζει μόνο τόσο? Ή μήπως πρέπει να αγοράσεις κάποια κάρτα και να την φορτώσεις μετά με αυτό το ποσό? Αν γνωρίζεις θα με βοηθούσες πολύ. Πάντως όπως και να έχει μου άρεσε πάντα η ιδέα του ποδηλάτου και θεωρώ είναι πολύ βολικό.
Όσο για την βόλτα με το καραβάκι εσύ θα την απέκλειες τελείως?
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
εχω κανονισει ενα τετραημερο Παρισι Κυριακη 26 Οκτωμβρη εως πεμπτη 30.. και γω CDG τι θα βολεψει καλλίτερα για τις μετακινήσεις καρτα ή εισιτήρια?...(σκεφτόμαστε επισης για παρκο Αστεριξ αν υπαρξει χρόνος και οχι disneyland , θα μεινουμε 11 διαμερισμα Bastille καλα ειναι ή να αλλαξω τοποθεσία?)
Έχω ενθουσιαστεί με την πρόταση σου!! Έχει στάση πολύ κοντά στο ξενοδοχείο μου αλλά και γενικά παντού!! Αυτό που με μπέρδεψε λιγάκι είναι το πως λειτουργεί η πληρωμή. Στο site λέει κάτι για Daily online ticket με 1,7€ αλλά είναι δυνατόν να κοστίζει μόνο τόσο? Ή μήπως πρέπει να αγοράσεις κάποια κάρτα και να την φορτώσεις μετά με αυτό το ποσό? Αν γνωρίζεις θα με βοηθούσες πολύ. Πάντως όπως και να έχει μου άρεσε πάντα η ιδέα του ποδηλάτου και θεωρώ είναι πολύ βολικό.
Όσο για την βόλτα με το καραβάκι εσύ θα την απέκλειες τελείως?
Τα 1.7 € είναι αυτά που πληρώνεις προκειμένου να κάνεις χρήση της υπηρεσίας για μία μέρα. Από εκεί και πέρα παίρνοντας το ποδήλατο, τα πρώτα 30 λεπτά είναι δωρεάν (αν το επιστρέψεις σε ορισμένους σταθμούς είναι τα πρώτα 45) και μετά πληρώνεις για κάθε μισάωρο. Δε σε συμφέρει να το χρησιμοποιείς για πολλή ώρα. Επιπλέον, χρειάζεται πιστωτική για να κάνεις χρήση των ποδηλάτων. Κάθε φορά που παίρνεις το ποδήλατο δεσμεύονται 150€ για όσο έχεις το ποδήλατο.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Τα 1.7 € είναι αυτά που πληρώνεις προκειμένου να κάνεις χρήση της υπηρεσίας για μία μέρα. Από εκεί και πέρα παίρνοντας το ποδήλατο, τα πρώτα 30 λεπτά είναι δωρεάν (αν το επιστρέψεις σε ορισμένους σταθμούς είναι τα πρώτα 45) και μετά πληρώνεις για κάθε μισάωρο. Δε σε συμφέρει να το χρησιμοποιείς για πολλή ώρα. Επιπλέον, χρειάζεται πιστωτική για να κάνεις χρήση των ποδηλάτων. Κάθε φορά που παίρνεις το ποδήλατο δεσμεύονται 150€ για όσο έχεις το ποδήλατο.
Να τολμήσω να ρωτήσω αν λειτουργεί με χρεωστική?? Ωραία μια χαρά και μετά το επόμενο μισάωρο απ ότι είδα είναι 1€ .
Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Να τολμήσω να ρωτήσω αν λειτουργεί με χρεωστική?? Ωραία μια χαρά και μετά το επόμενο μισάωρο απ ότι είδα είναι 1€ .
Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες!
Εδώ και 15-17 τουλάχιστον χρόνια οι Γάλλοι λειτουργούν περισσότερο με χρεωστική ακόμα και για μια τσίχλα η μια εφημερίδα οπότε είναι λίγο απίθανο να μην λειτουργεί και κει η χρεωστική ....
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Εδώ και 15-17 τουλάχιστον χρόνια οι Γάλλοι λειτουργούν περισσότερο με χρεωστική ακόμα και για μια τσίχλα η μια εφημερίδα οπότε είναι λίγο απίθανο να μην λειτουργεί και κει η χρεωστική ....
A super!! Οπότε για την ενοικίαση δυο ποδηλάτων θα πρέπει φαντάζομαι να υπάρχουν τουλάχιστον 300€ μέσα στην κάρτα και λογικά δεν θα έχουμε κάποιο πρόβλημα....
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
A super!! Οπότε για την ενοικίαση δυο ποδηλάτων θα πρέπει φαντάζομαι να υπάρχουν τουλάχιστον 300€ μέσα στην κάρτα και λογικά δεν θα έχουμε κάποιο πρόβλημα....
Αν λειτουργει με δεσμευση ποσου οπως λενε τα παιδια, δε νομιζω να μπορει να γινει δεσμευση σε χρεωστικη καρτα...
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Αν λειτουργει με δεσμευση ποσου οπως λενε τα παιδια, δε νομιζω να μπορει να γινει δεσμευση σε χρεωστικη καρτα...
Ναι και εγώ γι αυτό το θεώρησα χλωμό στην αρχή.. Τι να πω! όπως και να έχει θα το δοκιμάσω. Και αν καταφέρω να έχω μια πιστωτική μαζί μου ως back up ακόμα καλύτερα!
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τον Αύγουστο θα ξεκινήσω το InterRail ταξίδι μου με αφετηρία το Παρίσι. Πριν όμως μπω στο πρώτο τρένο έχω να περάσω 3μιση μέρες σ αυτή την όμορφη πόλη.. έχω φτιάξει ένα πρόχειρο πρόγραμμα και όποιος έχει πάει και θέλει ας με βοηθήσει να κάνω κάποιες αλλαγές ή προσθήκες.
Λοιπόν!
Πρώτη μέρα: φτάνω νωρίς το πρωί. Θα μένουμε στο 8ο διαμέρισμα οπότε ως κλασσική ονειροπόλα και ρομαντική θα αφήσω τις βαλίτσες και βουρ για Μονμάρτη για περπάτημα, χάζεμα και καφεδάκι.. Όταν χορτάσει το μάτι μου από τα τοπία που έχω δει μόνο στις ταινίες του Γούντι Άλενλέω να κατευθυνθώ προς το Τροκαντερό και τον Πύργο του Άιφελ κάνοντας μια ελαφρία παράκαμψη για περάσω και από τα Ηλύσια Πεδία και την Αψίδα του Θριάμβου.
Δεύτερη μέρα: Με αφετηρία τον Πύργο του Άιφελ λέω να πάρω το Batobus το οποίο θα χρησιμοποιήσω καθόλη τη διάρκεια της μέρας και ως μεταφορικό μέσο. Με ενδιάμεσες στάσεις λοιπόν λέω να κατέβω και να επισκεφτώ τα ακόλουθα: Notre Dame, Musee d'Orsay και ίσως Pompidou. Για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρη.
Τρίτη μέρα: Πρωινή επίσκεψη στο Λούβρο. Το βράδυ έχω κλείσει online εισητήρια για τον Πύργο του Άιφελ.
Τέταρτη μέρα:
Τελευταίες εικόνες από Παρίσι και το μεσημέρι αναχώρηση από τον σιδηροδρομικό σταθμό.
Όπως φαίνεται υπάρχουν κενά στο πρόγραμμα τα οποία θα ήθελα να γεμίσω με περπάτημα σε όμορφες γωνιές του Παρισιού.
*Σημείωση: Επειδή θα είναι ένα μεγάλο ταξίδι 15 ημερών γεμάτο με εναλλαγές πόλεων και άρα πολύ κούραση και τρέξιμο σκοπός δεν είναι να δω και το κάθε μουσείο ή αξιοθέατο της πόλης αλλά να νιώσω λίγο το feeling της. Δεν θα ήθελα να μου προτείνετε ότι πιο τουριστικό υπάρχει (έχω βάλει ήδη κάμποσα απ αυτά στο πρόγραμμα!). Αντιθέτως θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου προτείνετε ένα όμορφο μέρος για περπάτημα, φαγητό ή κρασί όπου θα δω πιο πολύ Γάλλους παρά τουρίστες (όσο αυτό είναι εφικτό Αύγουστο μήνα) και να δω πως ζουν οι κάτοικοι της πόλης. Αυτός είναι και ο λόγος που ανοίγω καινούριο θέμα ενώ υπάρχουν άπειρα για το Παρίσι!
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά :)
Γιατί δεν είσαι σίγουρη για το Πομπιντού; Έχει πολύ ενδιαφέρουσες εκθέσεις συνήθως και είναι γενικά ωραία εμπειρία. Επίσης μου φαίνεται φτωχή η 2η μέρα. Αφού θα πας σε όσα λες, προλαβαίνεις να πας και Quartier Latin, Σορβόνη και Πάνθεον που είναι εκεί κοντά.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Γιατί δεν είσαι σίγουρη για το Πομπιντού; Έχει πολύ ενδιαφέρουσες εκθέσεις συνήθως και είναι γενικά ωραία εμπειρία. Επίσης μου φαίνεται φτωχή η 2η μέρα. Αφού θα πας σε όσα λες, προλαβαίνεις να πας και Quartier Latin, Σορβόνη και Πάνθεον που είναι εκεί κοντά.
Επίτηδες την έχω αφήσει φτωχή!! Για να την εμπλουτίσετε εσείς οι πιο έμπειροι!! :D Προσθέτω λοιπόν και Quartier Latin, Σορβόνη και Πάνθεον... Όλα αυτά περπατιούνται σωστά?

Επίτηδες την έχω αφήσει φτωχή!! Για να την εμπλουτίσετε εσείς οι πιο έμπειροι!! :D Προσθέτω λοιπόν και Quartier Latin, Σορβόνη και Πάνθεον... Όλα αυτά περπατιούνται σωστά?
Το Pompidou τελικά το αποφάσισα γιατί το έψαξα λίγο και μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα τα εκθέματα....
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom