Γαλλία Παρίσι

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι, περπατιούνται, γι'αυτό στα είπα. Δες εδώ πώς περίπου είναι View attachment 61460
Να προσθέσω πως στο Quartier Latin έχει ελληνικά μαγαζιά, καθώς και τα καφέ όπου σύχναζαν οι εκπρόσωποι του Διαφωτισμού (Βολταίρος κλπ) και γενικά διανοούμενοι. Ειδικά στο καφέ Προκόπ. Επίσης για Νοτρ Νταμ συνήθως έχει ουρά, οπότε προετοιμάσου ψυχολογικά
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Μμμ... Ωραία!! Θα έκλεινα από το internet για να αποφύγω την ουρά αλλά εγώ είμαι κάτω των 26 οπότε δικαιούμαι δωρεάν είσοδο ενώ ο φίλος μου όχι οπότε αποκλείεται η online έκδοση..
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Συνήθως έχει ουρά για τον πύργο και όχι για την εκκλησία.
Ναι, έχει και στον πύργο του Άιφελ ουρά αλλά εδώ μιλούσαμε για τη Νοτρ Νταμ. Εκτός αν εννοείς την ανάβαση στη Νοτρ Νταμ αλλά αυτό εννοούσα κι εγώ :)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Η γνωμη μου ειναι πως οταν πρωτοπας σε μια τετοια πολη και για τοσο λιγο,δεν πας μουσεια εκτος και αν αυτος ειναι ο σκοπος της επισκεψης.Το Παρισι ειναι απλωμενη πολη και τα βασικα αξιοθεατα απεχουν μεταξυ τους..Εαν υπολογισεις ουρες(ναι στη Νοτρ Νταμ εχει ουρα για να μπεις στην εκκλησια απο μιση μεχρι μιαμιση ωρα,μολις επεστρεψα )τοτε μολις σου μενει χρονος για ενα περασμα στα βασικα.Και βεβαια,αν και ακριβη λυση,τα τουριστικα ανοιχτα λεωφορεια ειναι παντα βολικα!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.953
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ναι, έχει και στον πύργο του Άιφελ ουρά αλλά εδώ μιλούσαμε για τη Νοτρ Νταμ. Εκτός αν εννοείς την ανάβαση στη Νοτρ Νταμ αλλά αυτό εννοούσα κι εγώ :)
Ακριβώς.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Η γνωμη μου ειναι πως οταν πρωτοπας σε μια τετοια πολη και για τοσο λιγο,δεν πας μουσεια εκτος και αν αυτος ειναι ο σκοπος της επισκεψης.Το Παρισι ειναι απλωμενη πολη και τα βασικα αξιοθεατα απεχουν μεταξυ τους..Εαν υπολογισεις ουρες(ναι στη Νοτρ Νταμ εχει ουρα για να μπεις στην εκκλησια απο μιση μεχρι μιαμιση ωρα,μολις επεστρεψα )τοτε μολις σου μενει χρονος για ενα περασμα στα βασικα.Και βεβαια,αν και ακριβη λυση,τα τουριστικα ανοιχτα λεωφορεια ειναι παντα βολικα!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και το αρχικό πλάνο ήταν μόνο περιήγηση στην πόλη.. Αλλα όσο το σκεφτόμουν έλεγα "Καλά θα πας Παρίσι και δεν θα πας στο Λούβρο?".. Μετά λέω ε να μην δω και το Musee d' Orsay που είναι ωραίο και σαν κτήριο? Ε και με πήρε η μπάλα... Θα δω στην πράξη πως θα βγει!!

Ναι, έχει και στον πύργο του Άιφελ ουρά αλλά εδώ μιλούσαμε για τη Νοτρ Νταμ. Εκτός αν εννοείς την ανάβαση στη Νοτρ Νταμ αλλά αυτό εννοούσα κι εγώ :)
Έχω κλείσει ήδη και για τον Πύργο βραδυνή ανάβαση για να δω ηλιοβασίλεμα :)
 
Last edited by a moderator:

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Χθες 14 Ιουλίου, ήταν η εθνική εορτή των Γάλλων και, όπως κάθε χρόνο, το Παρίσι φωτίστηκε από τα πυροτεχνήματα του feu d artifice. Μάλιστα, φέτος χρησιμοποιήθηκε και ο ίδιος ο πύργος του eiffel για την εκτόξευση των πυροτεχνημάτων. Τυχεροί όσοι βρέθηκαν στην πόλη.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
1η μέρα
-Βολτάδες στον Σικουάνα από Il St Louis μέχρι πλατεία Concorde και πίσω χαζέυοντας και φωτογραφίζοντας τις ομορφιές, τις γέφυρες και τα αξιοθέατα
-Με μετρό μέχρι την πλατεία La Republique και περίπατος στο canal St Martin
-Το βράδυ Quartier Latin (εκεί θα μένω)

2η μέρα
Με μετρό Monmartres, βόλτα και πάλι βόλτα μέχρι το απόγευμα, και μετά με μετρό κατεβαίνω
και σουλατσάρω Arc De Triomphe – Trocadero – Tour Eiffel (να τα δω-φωτογραφίσω φωτισμένα)

3η μέρα (μέχρι απόγευμα)

Χαλάρωμα περπατόντας το Quartier Latin και πέριξ (Sorbonne-Pantheon κλπ)

Τι λέτε βγαίνει? Να κάνω καμιά αλλαγή?
Θα την πάρω την γεύση της πόλης? :)
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
1η μέρα
-Βολτάδες στον Σικουάνα από Il St Louis μέχρι πλατεία Concorde και πίσω χαζέυοντας και φωτογραφίζοντας τις ομορφιές, τις γέφυρες και τα αξιοθέατα
-Με μετρό μέχρι την πλατεία La Republique και περίπατος στο canal St Martin
-Το βράδυ Quartier Latin (εκεί θα μένω)

2η μέρα
Με μετρό Monmartres, βόλτα και πάλι βόλτα μέχρι το απόγευμα, και μετά με μετρό κατεβαίνω
και σουλατσάρω Arc De Triomphe – Trocadero – Tour Eiffel (να τα δω-φωτογραφίσω φωτισμένα)

3η μέρα (μέχρι απόγευμα)

Χαλάρωμα περπατόντας το Quartier Latin και πέριξ (Sorbonne-Pantheon κλπ)

Τι λέτε βγαίνει? Να κάνω καμιά αλλαγή?
Θα την πάρω την γεύση της πόλης? :)
Θα σου πρότεινα την πρώτη ημέρα η βόλτα σου να μην καταλήξει στην place de la concorde αλλά στην arc de triomphe και από εκεί πάλι με τα πόδια, αν σου έχει απομείνει ενέργεια, να κατάληξεις το βραδάκι στον πύργο. Αυτό βέβαια με τις απαραίτητες στάσεις για φαγητό/καφέ.

Ωστόσο, μην κάνεις το λάθος και τρέχεις για να προλάβεις να δεις πράγματα. Κοίτα να απολαύσεις την πόλη.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ναι, αν προλαβαίνω θα το συνεχίσω μεχρι εκεί, απλά σκέφτηκα να το κάνω την επόμενη το απόγευμα για να τα δω φωτισμένα. Γενικά το σκεπτικό θα είναι βόλτες χωρίς κάποιο άγχος, χρόνος θα υπάρχει αφού θα είμαι μόνος οπότε δεν θα "φάω" με πολύωρα γεύματα κλπ, και δεν θα μπω σε κάποιο μουσείο, οπότε στην γύρα θα είμαι.
Ξέχασα καμιά περιοχή που αξίζει για περπάτημα?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ναι, αν προλαβαίνω θα το συνεχίσω μεχρι εκεί, απλά σκέφτηκα να το κάνω την επόμενη το απόγευμα για να τα δω φωτισμένα. Γενικά το σκεπτικό θα είναι βόλτες χωρίς κάποιο άγχος, χρόνος θα υπάρχει αφού θα είμαι μόνος οπότε δεν θα "φάω" με πολύωρα γεύματα κλπ, και δεν θα μπω σε κάποιο μουσείο, οπότε στην γύρα θα είμαι.
Ξέχασα καμιά περιοχή που αξίζει για περπάτημα?
Φανταζομαι στην πρωτη μερα εχεις συμπεριλαβει την περιοχη του marais και την places des vosges!
Επισης ειναι ωραια και η περιοχη γυρω απο την οπερα (να την δεις εστω και απ' εξω)! Οπως επισης και το Λουβρο (ακομα και αν δεν μπεις).
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.772
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom