Αργεντινή Χιλή Παταγωνία, Πούντα Αρένας, Πουέρτο Νατάλες, Ελ Καλαφάτε, Ουσουάϊα, Πάρκο Torres del Paine.

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.639
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σημασία έχει ότι πέρασες όμορφα, όπως το ήθελες εσύ, και εύχομαι να ξαναπάς όσο πιο γρήγορα μπορείς αφού το θέλεις!
Αν έχεις και άλλες φωτογραφίες βάλε please
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.495
Likes
5.475
Σημασία έχει ότι πέρασες όμορφα, όπως το ήθελες εσύ, και εύχομαι να ξαναπάς όσο πιο γρήγορα μπορείς αφού το θέλεις!
Αν έχεις και άλλες φωτογραφίες βάλε please
Εχω πάμπολλες από το πάρκο. Θα βάλω.
Και φυσικά να ζητήσεις σφραγίδα στο διαβατήρια στην είσοδο του πάρκου όταν θα δείξεις τα εισιτήρια. είναι δωρεάν.
IMG_5627.jpg
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.639
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Και φυσικά να ζητήσεις σφραγίδα στο διαβατήρια στην είσοδο του πάρκου όταν θα δείξεις τα εισιτήρια. είναι δωρεάν.
Σφραγίδα στο διαβατήριο; Απο ένα Εθνικό Πάρκο; Απο που και ως που; Επιτρέπεται κάτι τέτοιο; Πρώτη φορά το βλέπω αυτό.
Εγώ εχω συνηθίσει σε κάτι πιστοποιητικά που μου δίνουν κατα καιρούς δεξιά και αριστερά :haha:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.613
Likes
9.915
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σφραγίδα στο διαβατήριο; Απο ένα Εθνικό Πάρκο; Απο που και ως που; Επιτρέπεται κάτι τέτοιο; Πρώτη φορά το βλέπω αυτό.
Εγώ εχω συνηθίσει σε κάτι πιστοποιητικά που μου δίνουν κατα καιρούς δεξιά και αριστερά :haha:
Ναι και στο Torres del Paine έχει και στην Ουσουάια έχει σφραγίδα "El Fin del Mundo" στο information building στο λιμάνι. Υποθέτω ότι άμα ρίξεις την σφραγίδα δίπλα σε καμιά βίζα της Υεμένης θα είναι λίγο περίεργο, αλλά άμα σφραγίσεις κάποια άκυρη σελίδα ποιος να το προσέξει;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.639
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
στην Ουσουάια έχει σφραγίδα "El Fin del Mundo"
Αυτή τη σφραγίδα απο το τέλος του κόσμου θα την ήθελα ως αναμνηστικό!
Υποθέτω ότι άμα ρίξεις την σφραγίδα δίπλα σε καμιά βίζα της Υεμένης θα είναι λίγο περίεργο, αλλά άμα σφραγίσεις κάποια άκυρη σελίδα ποιος να το προσέξει;
Το διαβατήριο ξέρω οτι είναι για θεωρήσεις βίζας. Απο κει και πέρα δεν γνωρίζω αν υπάρχει ή όχι πρόβλημα να μπουν άσχετες σφραγίδες και γι αυτό ρωτώ. Αν γίνεται τότε θα το γεμίσω σφραγίδες όταν πάω! Είναι όμορφα αναμνηστικά
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.495
Likes
5.475
Αυτή τη σφραγίδα απο το τέλος του κόσμου θα την ήθελα ως αναμνηστικό!

Το διαβατήριο ξέρω οτι είναι για θεωρήσεις βίζας. Απο κει και πέρα δεν γνωρίζω αν υπάρχει ή όχι πρόβλημα να μπουν άσχετες σφραγίδες και γι αυτό ρωτώ. Αν γίνεται τότε θα το γεμίσω σφραγίδες όταν πάω! Είναι όμορφα αναμνηστικά
Έχει και στο ταχυδρομείο σφραγίδα, που πας με το τρενάκι και μετά περπατάς, άλλα την μέρα που πήγαμε δεν μπορούσες να περπατήσεις στην πόλη φαντάσου εκεί. Τα εισιτήρια με το τρένο ακόμα τα κλαίμε. Και δυο νύχτες στο ξενοδοχείο κλαίμε γιατί επιλέξαμε να φύγουμε από φόβο να μην αποκλειστούμε εντελώς, το πρόγραμμα ήταν στριμωγμένο.
Υπήρχε αεροπλάνο και πτήση για καλαφάτη την επομένη στις 11 και την πήραμε εμείς και αρκετοί άλλοι.
Η πόλη ήταν γεμάτη στον κόσμο, διαθέτει χιονοδρομικά κέντρα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.495
Likes
5.475
Πρωινό ξύπνημα και αναχώρηση από το ξενοδοχείο. προσοχή στην ώρα. Στην περιοχή του Μαγγελάνου είναι μια ώρα πίσω σε σχέση με την υπόλοιπη χώρα, άρα ενώ έδειχνε ότι έχουμε χρόνο τελικά δεν είχαμε. φυσικά θα μας περίμεναν. Τα κινητά μας δεν προσαρμοζόντουσαν με την τοπική ώρα, έδειχναν την ώρα της κεντρικής Χιλής.
Κλείσαμε ένα βανάκι με ξεναγό 8 άτομα σύνολο από τουριστικό γραφείο 49.000 clp το άτομο. Στην διαδρομή είδαμε ότι υπήρχε ξενάγηση με 4Χ4 ιδιωτικά αυτοκίνητα. Δεν το μετάνιωσα καθώς πέσαμε σε κάλο ξεναγό και πολύ γρήγορο οδηγό. Tα εισιτήρια για το πάρκο και για τη σπήλια του Milodon (μεγάλη άπατη) αγοράστηκαν ξεχωριστά από την επίσημη σελίδα στο ίντερνετ. 35 δολάρια το άτομο για το πάρκο για 3 συνεχόμενες μέρες και 11 δολάρια για την σπήλια. Oι συναλλαγές γίνανε με paypal γιατί δεν δεχόταν κάτι άλλο η εγώ δεν έβρισκα άκρη.

Πολύ κρύο και τα πάντα παγωμένα. ο δρόμος είνα τσιμέντοστρωμένος σε πλάκες όχι με άσφαλτο ξυσμένος και φυσικά ήταν γέματος πάγο. Το βανάκι δεν είχε κανένα πρόβλημα όμως.
IMG_5652.jpg

IMG_5650.jpg


Πρώτη στάση για να δούμε τους κόνδορες. Ήταν πάρα πολλοί, λες και τους είχαν βάλει εκεί για τους τουρίστες.
IMG_5648.jpg

IMG_5649.jpg


Στάση για καφέ και σουβενίρ παρέα με τα μαντρόσκυλα. Είναι γεμάτη αδέσποτα η περιοχή άλλα τα αγαπούν τα τάζουν και μπαίνουν παντού. Το όνομα του χωριού Cerro Castillo, που ήταν και η είσοδος για να μπούμε στην Χιλή από την αργεντινή.
IMG_5653.jpg

IMG_5654.jpg

IMG_5655.jpg


IMG_5656.jpg

IMG_5657.jpg


Στρουθοκάμηλοι.
IMG_5658.jpg


Guanaco. Απαγορευτείτε κυνήγι τους, Όταν όμως πληθαίνουν δίνονται άδειες και το βρίσκεις στα εστιατόρια της περιοχής και όχι μόνο. Nόστιμο κρέας.
IMG_5659.jpg


Η πρώτη οπτική επαφή με τα εικονικά βουνά και τα guanaco
IMG_5660.jpg

IMG_5661.jpg

IMG_5662.jpg




Η λίμνη Sarmiento.
IMG_5663.jpg

IMG_5664.jpg



Ο ήλιος άρχισε να ανεβαίνει, το ίδιο και οι αετοί που πετούσαν παντού. και η μέρα ήταν η καλύτερη μετά από δυο βδομάδες όπως μας είπε ο ξεναγός. Τα βουνά ήταν ορατά και δεν υπήρχε ίχνος από σύννεφα.
Μόνο κρύο, πολύ κρύο.
IMG_5665.jpg

IMG_5666.jpg


Το ένα από τα δυο πούμα που συναντήσαμε.
IMG_5669.jpg

IMG_5670.jpg


Η φωτό είναι κακής ποιότητας από drone του ξεναγού που μας τις έστειλε μετά.
IMG_5671.jpg

IMG_5672.jpg


Πλησιάζοντας.
IMG_5673.jpg

IMG_5674.jpg

IMG_5675.jpg

IMG_5676.jpg
 
Last edited:

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
826
Likes
10.747
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Αυτή τη σφραγίδα απο το τέλος του κόσμου θα την ήθελα ως αναμνηστικό!
Εύχομαι να την πάρεις και εσύ σύντομα.Μπήκε στο διαβατήριο όπως βλέπεις χωρίς κανένα πρόβλημα:clap:

A.JPG
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.613
Likes
9.915
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πςςς πουμα να τρώει Guanaco... αυτό μπορέσατε να το δείτε ή το είδατε μέσω drone;

Πόσο υπέροχο να βλέπεται όλα τα βουνά χιονισμένα και να έχει τόσο καθαρή μέρα.. Περίμενα πάντως περισσότερο χιόνι για Αύγουστο.

Ιανουάριο ήταν κάπως έτσι.

IMG_9115.jpg


IMG_9216.jpg
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.495
Likes
5.475
Πςςς πουμα να τρώει Guanaco... αυτό μπορέσατε να το δείτε ή το είδατε μέσω drone;

Πόσο υπέροχο να βλέπεται όλα τα βουνά χιονισμένα και να έχει τόσο καθαρή μέρα.. Περίμενα πάντως περισσότερο χιόνι για Αύγουστο.

Ιανουάριο ήταν κάπως έτσι.
Στιγμιότυπο οθόνης 2023-09-15, 1.21.04 μμ.png


Στο κυκλάκι φαίνεται η θέση που ήταν το πούμα και στην φωτό που έχω εγώ με πλήρη ανάλυση διακρίνετε καλά.
Ηταν δυο guanapo ένα που έχω στην φωτό και βρισκόταν διπλά μας στο 1 μετρό νεκρό στον φραχτή και το άλλο το έτρωγε το πούμα που βλέπαμε μεν άλλα η κάμερα δεν μπορεί να αποτυπώσει την απόσταση. Το ντροουν πλησίασε αρκετά και μετά μας μετέφεραν το φιλμ στο γουατσαππ.
Δεν μας άφηναν να πλησιάσουμε περισσότερο. Το δεύτερο πουμα το είδαμε στην ανάβαση με το αυτοκίνητο άλλα δεν πρόλαβα να βγάλω φωτό.
Ήταν η πρώτη φορά που μετάνιωσα να μην έχω κάλο φωτογραφικό εξοπλισμό. Οποίος κατεβεί προς τα εκεί πρέπει να έχει η να νοικιάσει αν μπορεί. Έβλεπες τουρίστες με μηχανές και τεράστιους τηλεφακούς. Το επόμενο ταξίδι στην Ιαπωνία θα περιλαμβάνει μια τέτοια αγορά, τουλάχιστον έναν κάλο τηλεφακό αν όχι και σώμα.
Χιόνι είχε προτού πάμε άλλα για καλή μας τύχη έλιωσε. Στην ουσουαια είχε μόνο χιόνι για να μας κατέστρεψει το τριήμερο. Δεν πειράζει κάποια άλλη φορά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.639
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Στάση για καφέ και σουβενίρ παρέα με τα μαντρόσκυλα. Είναι γεμάτη αδέσποτα η περιοχή άλλα τα αγαπούν τα τάζουν και μπαίνουν παντού. Το όνομα του χωριού Cerro Castillo, που ήταν και η είσοδος για να μπούμε στην Χιλή από την αργεντινή.
IMG_5653.jpg
😍😍😍

Τι τοπία βλέπουν τα ματάκια μου!!!!

Κάνατε και σαφάρι βλέπω 😛 Οι στρουθοκάμηλοι στη φώτο ήταν θηλυκές 🙃
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.275
Μηνύματα
885.892
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom