Περί Τραπεζών

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.862
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
γεια σας,
θελω την βοηθεια σας
ειμαι στη φαση να κλεισω την διαμονή μου στην Βιεννη
μου ζητηθηκε να δώσω τα στοιχεια της πιστωτικής καρτας μεσω απαντητικού εμαιλ για να μου κάνουν την κρατηση, χωρις φυσικα να χρεωσουν την κάρτα μου.
Απλα σε ενδεχωμενη περιπτωση ακυρωσης της τελευταιας στιγμής να μου κρατήσουν τα ακυρωτικά τελη.
Αλλιως θα πληρωσω τοις μετρητοίς ι η με πιστωτική καρτα κατα την αναχωρηση μου συν 1Ε τελη καρτας!

Αναρωτιεμαι ομως αν πρεπει να δωσω στοιχεια πιστωτικής κάρτας με εμαιλ! υπαρχει κάποιος κίνδυνος;

ευχαριστώ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.972
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
γεια σας,
θελω την βοηθεια σας
ειμαι στη φαση να κλεισω την διαμονή μου στην Βιεννη
μου ζητηθηκε να δώσω τα στοιχεια της πιστωτικής καρτας μεσω απαντητικού εμαιλ για να μου κάνουν την κρατηση, χωρις φυσικα να χρεωσουν την κάρτα μου.
Απλα σε ενδεχωμενη περιπτωση ακυρωσης της τελευταιας στιγμής να μου κρατήσουν τα ακυρωτικά τελη.
Αλλιως θα πληρωσω τοις μετρητοίς ι η με πιστωτική καρτα κατα την αναχωρηση μου συν 1Ε τελη καρτας!

Αναρωτιεμαι ομως αν πρεπει να δωσω στοιχεια πιστωτικής κάρτας με εμαιλ! υπαρχει κάποιος κίνδυνος;

ευχαριστώ!
Απέφυγε το να τα στείλεις e-mail. Η επικοινωνία δεν είναι κρυπτογραφημένη, ενώ αποθηκεύεται και σε διάφορους e-mail servers μέχρι να φτάσει, που δεν ξέρεις πόσο ασφαλείς μπορεί να είναι. Εκτός αν ξέρεις πως να στείλεις ένα κρυπτογραφημένο e-mail (κι αυτοί να ξέρουν πως να το διαβάσουν) - προσοχή, κρυπτογραφημένο, όχι απλά signed.

Όχι ότι θα σου κλέψουν τα στοιχεία - αν δεν είσαι στόχος αυτό είναι εξαιρετικά απίθανο. Απλά αν ποτέ συμβεί κάτι, κι εσύ αρνηθείς τις συναλλαγές, και φτάσει το πράμα στα άκρα και πάς στο δικαστήριο, θα πρέπει να αποδείξεις ότι είχεις λάβει, καλόπιστα, όλα τα μέτρα προστασίας των δεδομένων σου.

Αν έχουν ασφαλές website, κάνε από εκεί την κράτηση.
Αν δεν έχουν, δώσε τους τα στοιχεία ΜΙΣΑ από το τηλέφωνο και ΜΙΣΑ με e-mail.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.862
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ευχαριστω για τις χρησιμες συμβουλές σας!:clap:

Φαξ δεν διαθέτω.
Μπορει η συσκευη αυτη να ειναι αυτονοητη σε γραφεια κ επιχειρήσεις, αλλα οχι στα σπίτια μας!

Σκεφτομαι να τους παρω τηλεφωνο και να τους τα δωσω τηλεφωνικα τα στοιχεια αυτά!
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
thanosth, μπορείς να δώσεις τηλεφωνικά τα στοιχεία σου. Απ ότι ξέρω σχεδόν όλα τα site το δέχονται, εφ όσον διαθέτουν καλό τηλ. κέντρο φυσικά.

Πάντως δοκίμασε μήπως δουλεύει και η αποστολή fax απο το computer σου. νομίζω ότι τα περισσότερα απο τα καινούργια windows διαθέτουν αυτή την επιλογή απο το word (print to fax). θα πρεπει να συνδέσεις το computer με την τηλέφωνική γραμμή (οχι DSL, απλή γραμμή).
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ευχαριστω για τις χρησιμες συμβουλές σας!:clap:

Φαξ δεν διαθέτω.
Μπορει η συσκευη αυτη να ειναι αυτονοητη σε γραφεια κ επιχειρήσεις, αλλα οχι στα σπίτια μας!

Σκεφτομαι να τους παρω τηλεφωνο και να τους τα δωσω τηλεφωνικα τα στοιχεια αυτά!
μπορείς και από το ταχυδρομείο να στειλεις φαξ...το εχω κάνει για το εσωτερικό..πιστευω οτι θα μπορεις και για το εξωτερικό....
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
παντως οι τραπεζες ελεγχουν τις συναλλαγες με εξωτερικο.
η εθνικη με πηρε περσυ που πληρωσα τα εισιτηρια με alitalia ρωτωντας με αν αποδεχομαι και πριν μερικες μερες αν αποδεχομαι συναλλαγη με spanair.
mprabo tous
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
παντως οι τραπεζες ελεγχουν τις συναλλαγες με εξωτερικο.
η εθνικη με πηρε περσυ που πληρωσα τα εισιτηρια με alitalia ρωτωντας με αν αποδεχομαι και πριν μερικες μερες αν αποδεχομαι συναλλαγη με spanair.
mprabo tous
ναι..αυτό πρώτη φορά το ακουω...μπραβο τους...εχω και εγω τελευταία χρέωση με mastercard,go national της εθνικής σε ξενοδοχείο και εισιτηρια με aegean και british ..μαλιστα εχτές ηρθε ο λογαριασμός αλλα δεν επικοινώνησε κανεις μαζί μου...ισως εγκειται στο ενδιαφέρον κάποιου υπαλλήλου...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Εξαρτάται από την τράπεζα μάλλον γιατί εμένα δεν με έχουν πάρει ποτέ τηλέφωνο ούτε η Eurobank ούτε η Alpha!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Μάλλον εξαρτάται από την τράπεζα, γιατί ούτε εμένα με έχει πάρει ποτέ κανείς και χρησιμοποιώ "κατά συρροή" πιστωτικές κάρτες στο εξωτερικό. Αλλά μου έχει τύχει να είμαστε με κάποιους στην Κων/πολη και να χρεώσουν ένα σχετικά μικρό ποσό στην πιστωτική (ούτε 40 ευρώ, σε ένα εστιατόριο)και μετά από καμμιά ώρα τους πήραν από την Πειραιώς να επιβεβαιώσουν την συναλλαγή..μου χε κάνει εντύπωση γιατί το ποσό ήταν μικρό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και μένα μ' έχουν πάρει, σχεδόν κάθε φορά που κάνω αγορά από το ίντερνετ, ειδικά για αεροπορικά.

Καμιά φορά παίρνουν και οι ίδιες οι αεροπορικές για να διπλοτσεκάρουν ότι δεν πρόκειται για απάτη. Πρόσφατα με πήρε η ινδική indigo στις 7 το πρωί (!) για να τσεκάρει αν όντως είμαι εγώ ο κάτοχος της κάρτας που έκανε κράτηση για εσωτερική πτήση στην Ινδία της τάξης των 50 ευρώ... Ελπίζω να έπαιρνε με skype, διότι το τηλέφωνο κρατησε πολύ ώρα (κανένα μισάωρο) κι ενδέχεαι να κόστισε σχεδόν όσο και το κέρδος τους από το εισιτήριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom