Περί υποκρισίας του πολιτικού συστήματος

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δικηγόρος του διαβόλου, τόσα ποστ για το πώς θα αποφύγει κάποιος την εφορευτική (δλδ το δικαίωμα/υποχρέωσή του να διευκολύνει την ύψιστη δημοκρατική διαδικασία και να την ελέγξει), με απαντήσεις που περιλαμβάνουν το να μην πάει να ψηφίσει, να το παίξει άρρωστος κοκ κοκ...Και μετά γκρίνια για τα αποτελέσματα των εκλογών, παράπονα για νοθείες, καταδίκη συστήματος..;
Εντάξει δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, χάνεις χρόνο αλλά το κλίμα συνήθως είναι πολύ καλό και ΟΝΤΩΣ μπορείς να αποτρέψεις νοθεία.

Γιατί ο Έλληνας δε μπορεί δλδ να υπακούσει σε οποιαδήποτε κρατική/πολιτειακή υποχρέωση, είναι γονιδιακό;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.132
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τους τσουβαλιάζεις όλους μαζί,όλα μαζί,όπως κάνεις και στο κεφάλι σου,και ησυχάζεις.

Την αστυνομική βία πάντα την ξεχνάς,αλλά αυτή είναι νόμιμη ξέχασα.

Ο ΣΥΡΙΖΑ πάλι για ποιο πράγμα κατηγορείται και δεν το γνωρίζω;
Δεν τσουβαλιάζω τίποτα. Ακριβώς τα ίδια έγραφα και τότε που συνέβησαν τα περιστατικά που αναφέρω, και στο forum εδώ και αλλού. Κάθε περίπτωση είναι μοναδική, αλλά δε μπορώ και να ταυτιστώ με όσους καταδικάζουν μεν τη βία, αλλά μόνο όταν προέρχεται από την άλλη πλευρά, κι όταν καίνε το σύνταγμα οι δικοί τους αυτοί κάνουν την πάπια.

Για το ρόλο του ΣΥΡΙΖΑ στα περιστατικά που αναφέρω, και τη "σοφτ" (ή και μη) καταδίκη τους μετά, δε νομίζω πως χωράει αμφιβολία.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Δικηγόρος του διαβόλου, τόσα ποστ για το πώς θα αποφύγει κάποιος την εφορευτική (δλδ το δικαίωμα/υποχρέωσή του να διευκολύνει την ύψιστη δημοκρατική διαδικασία και να την ελέγξει), με απαντήσεις που περιλαμβάνουν το να μην πάει να ψηφίσει, να το παίξει άρρωστος κοκ κοκ...Και μετά γκρίνια για τα αποτελέσματα των εκλογών, παράπονα για νοθείες, καταδίκη συστήματος..;
Εντάξει δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, χάνεις χρόνο αλλά το κλίμα συνήθως είναι πολύ καλό και ΟΝΤΩΣ μπορείς να αποτρέψεις νοθεία.

Γιατί ο Έλληνας δε μπορεί δλδ να υπακούσει σε οποιαδήποτε κρατική/πολιτειακή υποχρέωση, είναι γονιδιακό;
ποσο συμφωνουμε πια σημερα :bleh:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Δικηγόρος του διαβόλου, τόσα ποστ για το πώς θα αποφύγει κάποιος την εφορευτική (δλδ το δικαίωμα/υποχρέωσή του να διευκολύνει την ύψιστη δημοκρατική διαδικασία και να την ελέγξει), με απαντήσεις που περιλαμβάνουν το να μην πάει να ψηφίσει, να το παίξει άρρωστος κοκ κοκ...Και μετά γκρίνια για τα αποτελέσματα των εκλογών, παράπονα για νοθείες, καταδίκη συστήματος..;
Εντάξει δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, χάνεις χρόνο αλλά το κλίμα συνήθως είναι πολύ καλό και ΟΝΤΩΣ μπορείς να αποτρέψεις νοθεία.

Γιατί ο Έλληνας δε μπορεί δλδ να υπακούσει σε οποιαδήποτε κρατική/πολιτειακή υποχρέωση, είναι γονιδιακό;
+1

Έτσι είναι, γκρινιάζουμε για αλλαγές, αλλά δεν ξεκινάμε από μας.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
ΔΕΝ καταλαβα! τι κανει ο γραμματεας γνωριζεις;

edit : ΣΥΜΦΩΝΩ οτι τα λεφτα ο γραμματεας θα επρεπε να τα μοιραζεται καπως με την εφορευτικη , ωστοσο μη λες ανακριβιες οτι δεν κανει και τιποτα...
Δυστυχώς Ελενάκι ξέρω πάρα πολύ καλά...Οι περισσότεροι γραμματείς παρακαλάνε τους τοπικούς άρχοντες να διοριστούν γραμματείς ειδικά παλαιότερα που ήταν περισσότερα τα χρήματα.Όποιος είχε το καλύτερο κονέ κέρδιζε κι έτσι συνεχιζόταν η πελατειακή σχέση και μαζευόταν το κάθε Ι5 που ούτε γραμμή δε μπορούσε να τραβήξει. Βέβαια πολλές φορές γίνεται τυπικά και ο δικαστικός αντιπρόσωπος διορίζει το γραμματέα αλλά κι εκεί υπάρχει αξιοκρατία βεβαίως βεβαίως από αδερφάκια για χαρτζιλίκι μέχρι γκόμενοι έχουν χωθεί...
Προφανώς και υπάρχουν και κάποιοι που τρώνε και πακέτο και προφανώς έχεις υπάρξει κι εσύ σε αυτούς γι αυτό και νομίζω οτι πειράχτηκες λίγο περισσότερο,αλλά αν δεν παίρναν δεκάρα τσακιστή ούτε οι μισοί δε θα πηγαίναν!
Όσο για το αν η αλλαγή της σημερινής κατάστασης και κατα πόσο είμαστε διαθετιμένοι να συμβάλλουμε έχει συνιστώσα την αναγκαστική συμμετοχή σε μια εφορευτική επιτροπή δε θα ήθελα να το συνεχίσω γιατί κάθε άνθρωπος έχει την άποψη του και είναι σεβαστή, ούτε θα προσπαθήσω να την αλλάξω...Κασσιδιάρης δεν είμαι ουτε και του μοιάζω...:D.Θα μπορούσε όμως αυτή η διαδικασία να γινόταν εθελοντικά κι όχι αν δεν πας να σε ψάχνει σπίτι σου η αστυνομία...
Για το καλό κλίμα δυστυχώς δε μου αρέσει να πανηγυρίζω τραγουδώντας :όλη η ελλάδα είναι μπλέ...έχω άλλα ακούσματα και στην περιοχή μου αυτό είναι το σουξέ καταμέτρησης συνήθως...:cool:
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Δυστυχώς Ελενάκι ξέρω πάρα πολύ καλά...Οι περισσότεροι γραμματείς παρακαλάνε τους τοπικούς άρχοντες να διοριστούν γραμματείς ειδικά παλαιότερα που ήταν περισσότερα τα χρήματα.Όποιος είχε το καλύτερο κονέ κέρδιζε κι έτσι συνεχιζόταν η πελατειακή σχέση και μαζευόταν το κάθε Ι5 που ούτε γραμμή δε μπορούσε να τραβήξει. Βέβαια πολλές φορές γίνεται τυπικά και ο δικαστικός αντιπρόσωπος διορίζει το γραμματέα αλλά κι εκεί υπάρχει αξιοκρατία βεβαίως βεβαίως από αδερφάκια για χαρτζιλίκι μέχρι γκόμενοι έχουν χωθεί...
την επομενη φορα θα κανουμε ΑΣΕΠ για τους γραμματεις:haha: αιντεεεεεεεεεεεεεε
 

Sailor Moon

Member
Μηνύματα
106
Likes
44
Δικηγόρος του διαβόλου, τόσα ποστ για το πώς θα αποφύγει κάποιος την εφορευτική (δλδ το δικαίωμα/υποχρέωσή του να διευκολύνει την ύψιστη δημοκρατική διαδικασία και να την ελέγξει), με απαντήσεις που περιλαμβάνουν το να μην πάει να ψηφίσει, να το παίξει άρρωστος κοκ κοκ...Και μετά γκρίνια για τα αποτελέσματα των εκλογών, παράπονα για νοθείες, καταδίκη συστήματος..;
Εντάξει δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, χάνεις χρόνο αλλά το κλίμα συνήθως είναι πολύ καλό και ΟΝΤΩΣ μπορείς να αποτρέψεις νοθεία.

Γιατί ο Έλληνας δε μπορεί δλδ να υπακούσει σε οποιαδήποτε κρατική/πολιτειακή υποχρέωση, είναι γονιδιακό;
Κ εγω συμφωνω.Ημουν εφορευτικη το Μαιο.Πηγα χωρις να γκρινιαξω και να ψαχνω τροπους να την γλυτωσω.Το θεωρησα υποχρεωση μου να συμβαλλω σ'αυτην την διαδικασια.
Καλο θα ηταν αυτοι που δε θα πανε να ενημερωσουν γιατι σ'εμας δεν ενημερωσαν κ εφαγα το παλουκι μονη μου 12 ωρες (ηταν κ αλλοι δυο αλλα ηταν μεγαλης ηλικιας και εκαναν πιο ελαφρια πραγματα).
Επισης απ'οτι ειδα η δουλεια της γραμματεως δεν την λες και ευκολη.Την προηγουμενη των εκλογων ειχαν κατσει για να τα ετοιμασουν με τον δικ αντιπροσωπο μεχρι τις 12 το βραδυ και την ημερα των εκλογων εμας μας εδιωξαν 10και μιση και αυτοι θα καθοντουσαν κι αλλο γιατι δεν ειχαν τελειωσει.
Αυτη τη φορα καλεσαν τον αδερφο μου,ο οποιος σπουδαζει Ουαλια και φυσικα δε μπορει να ερθει,πηγα σημερα να ενημερωσω στο Πρωτοδικειο αλλα μου ειπαν οτι πρεπει να παω το πρωι των εκλογων να πω τον δικ αντιπροσωπο.
 

Sailor Moon

Member
Μηνύματα
106
Likes
44
Αυτο το φοβερο υπεροπτικο υφος του στην καθηγητρια : κοσμος μας ψηφισε κ εμας!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σιχάθηκα να εξισώνει ο κάθε στόκος την Χρυσή Αυγή με την Αριστερά.

ΟΧΙ ΡΕ,δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Τραβάτε να ξεστραβωθείτε μπας και καταλάβετε ποτέ γιατί οι μεγαλύτερες προσωπικότητες του 20ου Αιώνα βγήκαν μέσα από τα σπλάχνα της Αριστεράς κι όχι του συντηρητικού οχετού,μέρος του οποίου ανέκαθεν ήταν αυτά τα στοιχεία και χρησιμοποιήθηκαν κατά καιρούς από το σύστημα.

Και πάρτε το χαμπάρι,απέναντι σε μαχαιροβγάλτες η λύση δεν είναι "να μην τους ψηφίσουμε",γιατί αυτοί θα συνεχίσουν να είναι μαχαιροβγάλτες ασχέτως ψήφου όπως είναι τόσα χρόνια που φωνάζει η ενεργή αριστερά όταν η υπόλοιπη κοινωνία κοιμάται τον ύπνο του δικαίου.

«Ο καλύτερος τρόπος να συνομιλήσεις με έναν φασίστα, είναι να του πετάξεις ένα τούβλο στο κεφάλι»
Μπρεχτ
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
Αυτο το φοβερο υπεροπτικο υφος του στην καθηγητρια : κοσμος μας ψηφισε κ εμας!
+

Επίσης, αναφερόταν στον κόσμο με τον όρο "φτωχολογιά"..Είναι φανερό πόσο νιώθει τον πόνο των ανθρώπων.. :bleh:

Πάντως, δεν τον στρίμωξε καθόλου ο Χατζηνικολάου, τον άφηνε να λέει αερολογίες και τίποτα δεν του έλεγε..Ούτε μία δύσκολη ερώτηση.
Κάποιοι από το ακροατήριο δε...οι ερωτήσεις τους λες και ήταν έκθεση ιδεών λυκείου..
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.466
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom