Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

IKINIMOD

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Το Marais είναι από τις ωραιότερες, κεντρικότερες και πιο ζωντανές περιοχές στο Παρίσι. Αν έχεις βρεί κάτι εκεί, για μένα θα ήταν η πρώτη μου επιλογή. Συνδυάζει τα πάντα και η σύνδεση με το μετρό είναι πολύ καλή. Μια άλλη πολύ καλή επιλογή επίσης είναι το Saint-Germain-des-pre( διαμέρισμα 6 ) δίπλα στο ποτάμι και τη Notre-dame. Πάρα πολύ ωραία και κεντρική περιοχή αλλά σίγουρα πιο ακριβή.

 
Last edited by a moderator:

evi_kpln

Member
Μηνύματα
50
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Αγαπητοί ταξιδιώτες αρχές Απριλίου θα πάω Παρίσι (για 2η φορά) για 5 βράδια και ψάχνω κατάλυμα. Βλέπω ότι τα διαμερίσματα είναι καλή και οικονομική λύση, γιατί τα ξενοδοχεία με τα ίδια χρήματα είναι ελεϊνά.. Το budget μας για τη διαμονή είναι 400€. Ψάχνω σε διάφορα site και έχω ζαλιστεί.... εσείς τι λέτε, σε ποια περιοχή να μείνω? Θέλουμε γραφική και ζωντανή περιοχή με μαγαζιά και καφέ. Ας είναι και μακριά από αξιοθέατα αρκεί να υπάρχει μετρό. Η Marais τι λέει?
Καλησπέρα Marlin.. Καλό ταξίδι να έχεις... Πλησιάζει!! :D
Εγώ έμεινα 5 β βράδια στο Hotel Paris center - Online Booking - Hotel du Nord et de l'Est με 400 € το δίκλινο. Ωραίο ξενοδοχείο, ζεστό και βασικά με ιδιωτικό μπάνιο! Εξυπηρετικό μετρό , ήσυχη περιοχή , 5-10 λεπτά περπάτημα από το Marais, με super market , boulangerie και cafe. Δεν ξέρω τιμές για την περίοδο που θα πας .. Μπορείς να το τσεκάρεις.. Και εγώ είχα δυσκολευτεί πολύ πάντως με το θέμα ξενοδοχεία και τα διαμερίσματα μου την έδιναν γιατί τα περισσότερα ζήταγαν εγγύηση μεγαλύτερη του συνολικού ποσού διαμονής :shock:
 

xoumniko

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
22 Μαρτιου παω Παρισι.Γνωριζει μηπως κανεις αν κλεισω εισιτηρια για disneyland με e-fnac αν αποφευγω τις εκει ουρες και αν με το εισιτηριο που θα εκτυπωσω δεν χρειαζεται να περασω απο τα εκει γραφεια και αρκει το εκτυπωμενο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εξαρταται απο το δρομο. Εχει δρομους πολυσυχναστους με κινηση ολη τη μερα, εχει δρομους που δεν κυκλοφορει ψυχη απο τις 7-8 και μετα. Απο θεμα συγκοινωνιας η περιοχη ειναι πολυ βολικη και για αξιοθεατα και για συγκοινωνια και για ψωνια.

Αν βρηκατε 400€ για 5 βραδια μην το σκεφτεστε. Μονο εχετε το νου σας στις πολλες εξτρα χρεωσεις που συνηθως ζητουν, στην υπερογκη εγγυηση (αν κανετε την παραμικρη ζημια ειναι ικανη να σας την κρατησουν ολη) και φυσικα στις απατες. Προσεκτες επισης μα λεει πως το δωματιο διαθετει και salle de bain και salle d'eau ή cabinet de toilette ή toilettes κι αν δεν το διευκρινιζει ρωτηστε το.

Ασχετο καπως αλλα σημερα ψαχνοντας να βρω διαμερισμα για εναν φιλο που θα ερθει ειδα ενα πραγμα που δεν το εχω ξαναδει. Καλα η τουαλετα ηταν στο διαδρομο εξω απο το σπιτι κοινοχρηστη (αυτο ειναι πολυ συνηθες για τα στουντιο στο κεντρο) αλλα με το ανοιγες την εξωπορτα ακριβως στο κεντρο του δωματιου αντικρυζες ενα παραβαν γυρω γυρω και απο τις 4 πλευρες κουρτινα. Μεσα σ' αυτο το πραγμα που εμοιζε με δοκιμαστηριο βρισκοταν η ντουζερια!!!!!
 

evi_kpln

Member
Μηνύματα
50
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ασχετο καπως αλλα σημερα ψαχνοντας να βρω διαμερισμα για εναν φιλο που θα ερθει ειδα ενα πραγμα που δεν το εχω ξαναδει. Καλα η τουαλετα ηταν στο διαδρομο εξω απο το σπιτι κοινοχρηστη (αυτο ειναι πολυ συνηθες για τα στουντιο στο κεντρο) αλλα με το ανοιγες την εξωπορτα ακριβως στο κεντρο του δωματιου αντικρυζες ενα παραβαν γυρω γυρω και απο τις 4 πλευρες κουρτινα. Μεσα σ' αυτο το πραγμα που εμοιζε με δοκιμαστηριο βρισκοταν η ντουζερια!!!!!
Είναι τρελοί αυτοί οι Γάλλοι!!! :bleh:

Γνωριζει μηπως κανεις αν κλεισω εισιτηρια για disneyland με e-fnac αν αποφευγω τις εκει ουρες και αν με το εισιτηριο που θα εκτυπωσω δεν χρειαζεται να περασω απο τα εκει γραφεια και αρκει το εκτυπωμενο.
Ναι με το εκτυπωμένο e-ticket από fnac δεν περιμένεις ουρές για τα εισιτήρια παρά μόνο ότι έχει - αν έχει για το x-ray των αποσκευών και στο σκανάρισμα του ticket. Εγώ ήμουν μέσα σε 5 λεπτά.
 

tpan

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Marlin δες το post μου λίγο πιο πάνω. Όταν είχαμε πάει εμείς δεν είχε εγγύηση για το διαμέρισμα, οπότε ήταν όλα απλά. Το διαμέρισμα είναι πολυ καλο, σε καλο σημείο, και καλη σύνδεση με τα μέσα μεταφοράς..
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες, δε ξέρω τελικά αν θα επιλέξουμε διαμέρισμα γιατί με απασχολεί και το θέμα της ασφάλειας. Παρακολουθώ τις τιμές των ξενοδοχείων και θα κλείσω όταν βρω την καλύτερη προσφορά. :)
 

christina kot

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλησπέρα, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτά τα διαμερίσματα: https://www.airbnb.gr/rooms/812895
https://www.airbnb.gr/rooms/861389
https://www.airbnb.gr/rooms/285224

έχουν καλές κριτικές, είναι οικονομικά και λένε πώς είναι στο κέντρο.
Θα σου πουν και ειδικότεροι επί του Παρισιού, απλώς σου υπογραμμίζω τα εξής σημεία:

1) το πρώτο λέει:
My roommate and I will be at the apartment, but we're respectful and nice people and there's enough place for one or two more people :)

Οπότε δυσκολεύομαι να καταλάβω πώς θα βολευτείτε σε 1 σαλόνι με καναπέ που ανοίγει και 1 δωμάτιο με 2 μονά κρεβάτια οι 2 ιδιοκτήτες + 2 ( ;) επισκέπτες. Και να δώσετε και 40+ τη μέρα γι'αυτό...Αν θες να γνωριστείς τόσο στενά και να φιλοξενηθείς (ουσιαστικά), γιατί δεν κάνεις couch surfing?

2) Το 2ο υπ'όψιν πρέπει να είναι απίστευτα μικρούλι (αν σας ενδιαφέρει αυτό) αλλά κατά τα άλλα μου φαίνεται καλό

3) Το 3ο είναι ΚΟΝΤΑ στο Παρίσι (in a city of Arcueil at the south border of Paris)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
επειδη εκει διπλα μενω σχεδον παντα, μια χαρα συνδεση εχει με το κεντρο η περιοχη :)
Θελει ομως 25-30 λεπτα για να καταβει κεντρο. Κι αυτο μπορει να το κανει μονο με RER που σημαινει πως αν εχει καποιο προβλημα που πολυ συχνα συμβαινει μπορει να κανει και 1-1,5 ή και παραπανω ωρα για να φτασει κεντρο. Τελος στη συγκεκριμενη γραμμη τις ωρες αιχμης 5-7 το απογευμα για την επιστροφη προς κεντρο γινεται της μουρλης. Τελος τα εισιτηρια ειναι πιο ακριβα γιατι βρισκεται εκτος της ζωνης 2 (εκτος κι αν βγαλουν navigo).
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Έχει βρεθεί κανείς στο Παρίσι 14 Ιουλίου (ημέρα της Βαστίλης); Γνωρίζετε αν λειτουργούν κανονικά τα καταστήματα και τα μέσα μεταφοράς;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.361
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
Vis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom