Ινδία Περιπετειες στην Απιστευτη Ινδια!

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εξαιρετικό! Έρση απίθανη όπως πάντα! Ευχαριστώ! Τρία κεφάλαια μονορούφι! :clap:

Και φυσικά πολλά ευχαριστώ στο baba για το αποκλειστικό ρεπορτάζ..
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Έρση μου η αφήγησή σου μου κέντρισε πάλι το ενδιαφέρον για ένα προορισμό που είχα παραδόξως αφήσει εκτός κατά το ταξίδι μου στην Ινδία. Πάντα είναι γοητευτικές οι ιστορίες που συνοδεύουν ένα τέτοιο μνημείο
(Hydronetto)babaduma δεν γίνεται δεκτή η συγγνώμη γιατί αντιλαμβάνομαι τα αγαθά κίνητρα. Και μην διαννοηθείς φωτοεκπτώσεις από τη Σοκότρα :mad:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Μπράβο Έρση!Μου αρέσει ο συνδυασμός προσωπικά και ιστορικά δεδομένα!Εγώ πότε θα πάω στην Ινδία...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν νομιζω οτι υπαρχει κανενα θεμα συγνωμης απο κανεναν προς εμενα.
Προλαβα να δω τις φωτογραφιες του Baba και μου αρεσαν πολυ. Δεν καταλαβα γιατι επρεπε να αφαιρεθουν. Μια και εγω αδυνατω να προσθεσω τις δικες μου-μου κανει κατι κασκαρικες ο υπολογιστης μου-μια χαρα με καλυπταν οι φωτογραφιες του Babaduma. Εχασα και καποια τευχη και δεν ξερω πως ακριβως τεθηκε το ζητημα.
Παντως σε σχεση με το μεγαλο κοκκινο λουλουδι του οποιου την φωτογραφια παρεθεσε ο baba, ο ξεναγος μας μας ελεγε οτι οι λεπτες λευκες γραμμουλες ειναι απο φιλντισι και ηταν το πιο δυσκολο πραγμα να γινουν. Ειναι πολυ σκληρο και αιχμηρο υλικο και εσκιζε τα γυμνα χερια των τεχνιτων στην τποποθετηση. Μετα την τοποθετηση μιας τετοιας "γραμμης" ο τεχνιτης εμενε εκτος υπηρεσιας για τρεις εβδομαδες μεχρι να θρεψουν ξανα τα χερια του. Υπηρχαν πολλα τετοια φυτικα σχηματα με χρηση φιλντισι.
Καταλαβαινω επισης οτι τετοιες αποσπασματικες φωτογραφιες και μαλιστα απο εμας που δεν ειμαστε και επαγγελματιες φωτογραφοι, δε μπορουν να αποδωσουν συνολικα την εικονα που αποκομιζει κανεις. Δε σημαινει οτι επειδη καποιες φωτογραφιες δεν μπορουν να φερουν κοντα μας την ομορφια του Ταζ Μαχαλ, δεν αξιζει να το δει κανεις και απο κοντα.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Συνεχισε χωρις εκπτωσεις.... Τελεια τελεια:clap:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ουφ τα κατάφερα να το διαβάσω μονορούφι! Μ' αρέσει πολύ να διαβάζω ιστορίες σου, αφοσιώνομαι!!
Επίσης όσο δεν είναι κοντά μου η Ινδία σαν προορισμός (ακόμα τουλάχιστον), τόσο μου αρέσει να διαβάζω σχετικά.
Μπράβο σου για άλλη μια φορά! Στην αναμονή κι εγώ για την συνέχεια!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Παντως σε σχεση με το μεγαλο κοκκινο λουλουδι του οποιου την φωτογραφια παρεθεσε ο baba, ο ξεναγος μας μας ελεγε οτι οι λεπτες λευκες γραμμουλες ειναι απο φιλντισι και ηταν το πιο δυσκολο πραγμα να γινουν. Ειναι πολυ σκληρο και αιχμηρο υλικο και εσκιζε τα γυμνα χερια των τεχνιτων στην τποποθετηση. Μετα την τοποθετηση μιας τετοιας "γραμμης" ο τεχνιτης εμενε εκτος υπηρεσιας για τρεις εβδομαδες μεχρι να θρεψουν ξανα τα χερια του. Υπηρχαν πολλα τετοια φυτικα σχηματα με χρηση φιλντισι.
Καταλαβαινω επισης οτι τετοιες αποσπασματικες φωτογραφιες και μαλιστα απο εμας που δεν ειμαστε και επαγγελματιες φωτογραφοι, δε μπορουν να αποδωσουν συνολικα την εικονα που αποκομιζει κανεις. Δε σημαινει οτι επειδη καποιες φωτογραφιες δεν μπορουν να φερουν κοντα μας την ομορφια του Ταζ Μαχαλ, δεν αξιζει να το δει κανεις και απο κοντα.
Ερση έξω απο το taj mahal ήταν ένα εργαστήριο -εκθεση που είχε μαρμαρινα αντικείμενα,το μνημείο σε μινιατουρα και πολλα άλλα είδη.παρακολουθησαν την χαρακτική τέχνη,το στόλισμα την τοποθέτηση του χρώματος πανω στο μαρμαρο και όντως ήταν πολύ εντυπωσιακό!! θα βάλω αυριο λίγες φωτογραφίες.
οποιος ήθελε αγόραζε κάτι ήταν αριστουργήματα!!
προφανώς έχουν εκμεταλευτεί το είδος αυτό της τέχνης και αναπαράγουν αντικείμενα για εμπορικούς λόγους!! όμως αξιζε τον κόπο!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ολη η Αγκρα ειναι γεματη με εργαστηρια που παραγουν τετοια αντικειμενα, απο μικρα σουβερ και κουτακια μεχρι μεγαλα κομματια για τραπεζαριες κλπ. Οι τιμες βεβαια κυμαινονται σε διαφορα επιπεδα, αναλογα με το τι και ποσο ακριβο ειναι το υλικο το οποιο χρησιμοποιουν.
Υποτιθεται, οπως μας ειπε ο ξεναγος μας οτι αυτα τα εργαστηρια τα εχουν οι απογονοι των τεχνιτων του Ταζ Μαχαλ. Τωρα, αν πρεπει να πιστεψουμε κατι τετοιο...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και παρακαλω οποιος εχει την ορεξη να στολισει την ιστορια μου με φωτογραφιες, παρακαλω να το κανει γιατι με το δικο μου καβουρδιστρι δεν μπορω να μειωσω το μεγεθος των φωτογραφιων μου οποτε δε μπορω να ανεβασω τις δικες μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.244
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom