Ποιά είναι η ομορφότερη πόλη της Ελλάδος;

damasta

Member
Μηνύματα
196
Likes
400
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
Καλαματα.ομορφη πολη μεκαθαρη θαλασσα στα ποδια σου.αν επιθυμεις αλλαγη μπορεις να διαλεξεις αλλη ενα γυρω,ενω και τα ορεινα μερη δεν της λειπουν .εχει νοσοκομειο κι ευκολη + συντομη προσβαση στην πρωτευουσα. με λιγα λογια δεν βαριεσε ποτε.θα ελεγα οτι μαλλον της λειπουν θεαματα τυπου θεατρου και οι επιλογες δουλειας αυτη την εποχη ακολουθει την κριση αλλα πουθενα δεν τα εχεις ολα ή τον χρονο νατα κανεις ολα.
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Να υποθέσω ότι, κούφια η ώρα, αν αρρωστήσει θα πάει στο Νοσοκομείο Σαμοθράκης ή πάλι κούφια η ώρα, αν τα πράγματα ζορίσουν θα πάρει ένα από τα πολλά πλοία της γραμμής και θα πάει στην Αλεξανδρούπολη για να γίνει καλά ε? Επίσης τα παιδιά της θα πάνε Πανεπιστήμιο στη Σαμοθράκη, έτσι δεν είναι? Και οι δουλειές τις αν είναι ελεύθερος επαγγελματίας, ειδικά τον χειμώνα θα πηγαίνουν περίφημα...
Ω μα βέβαια!! είναι θέμα διαφορετικού τρόπου ζωής, να τρέμεις μην αρρωστήσει το παιδί σου, να μην υπάρχει σοβαρό σχολείο, συγκοινωνίες και φυσικά να μην υπάρχουν δουλειές για να ζήσεις, στο παραδεισένιο μέρος που διάλεξες να περάσεις τον βίο σου... εμ καλό μου η ζωή δεν είναι λουλούδια κι αγάπες στους καταρράκτες στο Φεγγάρι... για να ζήσεις θες δουλειά, για να μην πεθάνεις θες νοσοκομεία και συγκοινωνία και για να περάσει καλά το παιδί σου θέλει παρέα και εκπαίδευση... η Σαμοθράκη μπορεί να είναι το καλύτερο μέρος για να πας χαβαλέ ένα μήνα διακοπές το καλοκαίρι, αλλά μάλλον εφιάλτης για να ζήσεις εκεί όλη σου την ζωή... εξαιρέσεις βέβαια υπάρχουν... αν δεν σε ενδιαφέρει η διασκέδαση, η παρέα, η επιμόρφωση, δεν έχεις παιδιά, την βγάζεις με ραδίκια από τα χωράφια ή έχεις θείο στο Τσικάο που σου στέλνει το τσεκ κάθε μήνα και έχεις υπογράψει συμβόλαιο ότι δεν θα πάθεις τίποτε σοβαρό τότε πάσο...
Βρε δίκιο έχεις, από τα μπάζα ένα από τα καλύτερα Ελληνικό μπάζα είναι τα
Γιάννενα, αλλά εκείνο το ρημάδι το Λονδίνο τι το ανακάτεψες?
για όλους αυτούς τους λόγους ψήφισα κι εγώ τα Γιάννενα..έχουν λίμνη, έχουν ιστορία , έχουν και άρωμα Ανατολής, είναι καθαρά, έχουν νυχτερινή ζωή (φοιτητούπολη γαρ) έχουν Πανεπιστήμιο, πολύ καλό νοσοκομείο (αχρείαστο να είναι) , αρκετά καλή αγορά εργασίας και πολύ καλή αγορά (για εμάς τις γυναίκες) , έχουν κοντά θάλασσα (Πρέβεζα) αλλά και βουνό (Ζαγόρια και Μαστοροχώρια είναι must) αλλά για να είμαι και ειλικρινής , είναι η πατρίδα μου και όπως είπαμε εξ αρχής, αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας , θα πέσει να μας πλακώσει....
όμορφες πόλεις όμως θά έλεγα είναι και τα Τρίκαλα ( μ'αρέσει που περνάει ποτάμι από μέσα) και το Ρέθυμνο ...η Ρόδος επίσης είναι μοναδικής ιστορικής σημασίας και ομορφιάς......τελικά θα πρέπει να συμφωνήσουμε ότι μάλλον δεν υπάρχει πόλη που να μην έχει τις ομορφιές της......
 

tomlic

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Επειδη σας βλεπω αναποφασιστους μηπως να ψηφιζαμε την Λαρισα για πιο ωραια πολη?Αν μη τι αλλο εχει τα παντα και κατι που δεν εχουν αλλες πολεις το καλοκαιρι.Σαραντα με σαραντα δυο βαθμους κελσιου και σε συνδιασμο με την υγρασια την βγαζεις δεν την βγαζεις καθαρη.Βεβαια εχει δυο Νοσοκομεια........................αρα προλαβαινεις.
 

phoebe_990

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
δυστυχως ακομη δεν εχω καταφερει να παω στο ναυπλιο, πιστευω οτι ειναι μια απ' τις ομορφοτερες πολεις της ελλαδας. λατρευω θεσσαλονικη και γιαννενα!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ο τιτλος ''η ομορφοτερη πολη της ελλαδας'' ειναι λαθος διοτι για να μιλισουμε σοβαρα η ελλαδα δεν εχει καμια ομορφη πολη..

ειληκρινα εχω απορια γιατι πολλοι απο εσας ειπατε την καστορια ομορφη πολη..τι ακριβως σας ενθουσιασε?ειναι μια κλασικη μιζερη και μετρια πολη..

εχω γυρισει ενα μεγαλο μερος της ελλαδας και να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω επισκευθει καθολου πελοποννησο και κρητη..

αν θελουμε να ειμαστε σοβαροι και οσο γινεται αντικειμενικοι ξερουμε πολυ καλα πως η ομορφοτερη πολη της ελλαδας ειναι η πολη της κερκυρας και αυτο γιατι ειναι η μοναδικη ελληνικη πολη που δεν μοιαζει με καμια ελληνικη ευτυχως και εχει την ωραιοτερη αρχιτεκτονικη,αυρα ευρωπαικη και φινετσα ιταλικη..

απο κει και μετα
γιαννενα-υπεροχο το κεντρο της,η παραλιμνια περιοχη της,το πολυ ομορφο καστρο,το νησακι,το τζαμί με αρωμα ανατολης, παλια και συγχρονη.και μη ξεχναμε οτι εχει απειρες επιλογες γυρω της..το μετσοβο,το μιτσικελι,τον βοιδοματη τον βικο τα υπεροχα ζαγοροχωρια...

καβαλα
βολος
ερμουπολη συρου
θεσσαλονικη

οσο για τις χειροτερες?ειναι αμετρητες..αυτες σε αλλο τοπικ!
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Θα ελεγα, με σειρα προτιμησης: Καστορια, Γιαννενα και Οια!
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
ειληκρινα εχω απορια γιατι πολλοι απο εσας ειπατε την καστορια ομορφη πολη..τι ακριβως σας ενθουσιασε?ειναι μια κλασικη μιζερη και μετρια πολη..
Καλά τα λες για τα Γιάννενα, αλλά της κακομοίρας της Καστοριάς της άλλαξες τα φώτα αδίκως ...Έτσι είναι οι κλασικές μίζερες και μέτριες πόλεις;Ποια άλλη πόλη πανελληνίως ( και όχι μόνο) τέτοιου μεγέθους έχει τόσα αρχοντικά; Επίσης έχει υπέροχες βυζαντινές εκκλησίες , την λίμνη και επίσης μπορεί να θεωρηθεί ως ορμητήριο για πηγές Αλιάκμονα, Πρέσπες, Βίτσι, Νυμφαίο και άλλες περιοχές με φυσικό κάλλος και ιστορικό ενδιαφέρον. ( Το τελευταίο βέβαια είναι άσχετο με το θέμα, διότι μιλάμε για τις ίδιες τις πόλεις κι όχι τα πέριξ αυτών, αλλά επειδή το έθεσες ως πλεονέκτημα των Ιωαννίνων)
 

capobomba

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
κάθε πόλη έχει την ομορφιά της. έχω πάει σε αρκετά μέρη της Ελλάδας, και θα ήθελα να ξαναπάω σε κάθε ένα, για άλλο λόγο.

για απολύτως προσωπικούς λόγους πιστεύω ότι η πιο όμορφη συνολικά πόλη είναι η Θεσσαλονίκη.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλά τα λες για τα Γιάννενα, αλλά της κακομοίρας της Καστοριάς της άλλαξες τα φώτα αδίκως ...Έτσι είναι οι κλασικές μίζερες και μέτριες πόλεις;Ποια άλλη πόλη πανελληνίως ( και όχι μόνο) τέτοιου μεγέθους έχει τόσα αρχοντικά; Επίσης έχει υπέροχες βυζαντινές εκκλησίες , την λίμνη και επίσης μπορεί να θεωρηθεί ως ορμητήριο για πηγές Αλιάκμονα, Πρέσπες, Βίτσι, Νυμφαίο και άλλες περιοχές με φυσικό κάλλος και ιστορικό ενδιαφέρον. ( Το τελευταίο βέβαια είναι άσχετο με το θέμα, διότι μιλάμε για τις ίδιες τις πόλεις κι όχι τα πέριξ αυτών, αλλά επειδή το έθεσες ως πλεονέκτημα των Ιωαννίνων)
σεβαστη η αποψη αλλα διαφωνω..τα γιαννενα γυρω απ τη λιμνη ειναι υπεροχα.εχει πανεμορφη και αξιοποιημενη παραλια για περπατημα και καταπληκτικη θεα..καμια σχεση με την καστορια που απλα εχει μια λιμνη..μπορει να ημουν λιγο αυστηρος.σιγουρα δεν ειναι απ τις ασχημες πολεις μας αλλα σε καμια περιπτωση απ τις καλυτερες του τοπ 10..και αν ειναι να παω νυμφαιο,πρεσπες κτλ φυσικα και θα επιλεξω την φλωρινα για βαση..

παντως πολυ ομορφες ειναι και η ξανθη η παλια πολη και τα τρικαλα θεσσαλιας.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
..τα γιαννενα γυρω απ τη λιμνη ειναι υπεροχα.εχει πανεμορφη και αξιοποιημενη παραλια για περπατημα και καταπληκτικη θεα..καμια σχεση με την καστορια που απλα εχει μια λιμνη...
Έχω πολλά χρόνια να πάω στην Καστοριά, αλλά γιατί θυμάμαι ότι μια χαρά αξιοποιημένη περατζάδα για περπάτημα είχε?
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Γιάννενα
Σύρος
Θεσσαλονίκη
Ναυπλιο...

αρα εν ολιγοις συμφωνω με τους απο πανω...;)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Έχω πολλά χρόνια να πάω στην Καστοριά, αλλά γιατί θυμάμαι ότι μια χαρά αξιοποιημένη περατζάδα για περπάτημα είχε?
εγω εχω 3 χρονια...δεν εχει παραλια με την εννοια παραλια πχ θεσσαλονικη,γιαννενα,βολο κτλ για περατζαδα..

ουτε ωραια καφε η ταβερνακια μαζεμενα..δεν υπαρχει γραφικοτητα δηλαδη..αν την δεις ετσι πανοραμικα απ τη λιμνη μια χαρα πολη ειναι.στις φωτο βγαινει καλυτερη απ οτι ειναι:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.351
Μέλη
38.972
Νεότερο μέλος
matgal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom