Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εντάξει βρε παιδιά, ας μην διαμαρτυρόμαστε για τίποτα. Επειδή κάνει η μία εταιρεία τη βλακεία πρέπει να λέμε ευχαριστώ που το κάνει και μία Legacy όπως η British και να μην διαμαρτυρηθούμε ποτέ, ούτε καν να λέμε κάτι το αρνητικό.
Αν και η British δεν χρεώνει 48 ώρες πριν την πτήση και σε βάζει σε διπλανές θέσεις εφόσον υπάρχει κοινή κράτηση, το οποίο είναι και το ζητούμενο της συζήτησης.

Ποιο είναι το απαράδεκτο; Αυτό πληρώνεις, αυτό παίρνεις. Πριν ένα χρόνο σου κάνανε χάρη, για να σε πιάσουνε πελάτη.
117 εκατ επιβάτες μετέφερε το 2016, 101 το 2015, 81 το 2014, δεν είναι πως βαρούσε μύγες και έψαχνε πελάτες.

Οταν επιλεγουμε loco συμβιβαζομαστε κ με καποια πραματα. Δε μπορει να ταξιδευουμε τζαμπα κ να απαιτουμε κ δικαιωματα... αλλη φορα με 2 ευρω μπορειτς να καθεστε ολοι διπλα. Και στο κατω κατω αν η πτηση ειναι μικρη, μιση, μια ωρα τι θα γινει να κατσετε χωριστα για λιγο;
Αν η πτήση έχει 100 ευρώ έχουμε δικαιώματα; Αν μία εταιρεία σαν την British που περιγράφει ο North66, που δεν είναι Low cost, έχουμε δικαίωμα να μπορούμε να καθίσουμε μαζί;
Και στο κάτω κάτω αν η πτήση είναι μικρή, μισή, μία ωρα τι την πειράζει την εταιρεία να βάλει τον κόσμο, μαζί;

Αυτό, είτε είναι Legacy είτε Low cost, στο χωριό μου το λένε ''βγάζω από το μύγα ξύγκι''.

Καλά θα μου πει κάποιος εδώ έχει φτάσει εταιρεία να χρεώνει την επιλογή θέσης στην μπιζνες, η οικονομική με Ryanair σε πείραξε;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Αυτό, είτε είναι Legacy είτε Low cost, στο χωριό μου το λένε ''βγάζω από το μύγα ξύγκι''.
Προσωπικα τα έχω πάρει από πέρυσι που υποχρεώνουν τους γονείς να πληρώσουν θέση για να καθήσουν με τα μικρά παιδια τους. Το αυτονόητο δηλαδή, ΑΥΤΟ κι αν είναι από τη μύγα ξύγκι.
Το αν θα καθήσω με την ενήλικη παρέα μου για 2 ώρες, που μπορεί και να κοιμάμαι στο κάτω κάτω, είναι μικρό το κακό.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Προσωπικα τα έχω πάρει από πέρυσι που υποχρεώνουν τους γονείς να πληρώσουν θέση για να καθήσουν με τα μικρά παιδια τους. Το αυτονόητο δηλαδή, ΑΥΤΟ κι αν είναι από τη μύγα ξύγκι.
Το αν θα καθήσω με την ενήλικη παρέα μου για 2 ώρες, που μπορεί και να κοιμάμαι στο κάτω κάτω, είναι μικρό το κακό.
Ναι αλλά δεν μιλάς σωστά και μην διαμαρτύρεσαι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Ναι αλλά δεν μιλάς σωστά και μην διαμαρτύρεσαι.
Κοιτα, δε διαμαρτυρομαι οταν πληρωνω την πτηση 20 ευρω. Και ποτέ δεν έχω πληρώσει πάνω από 20-30 ευρώ για Ryanair τα τελευταία χρόνια, ακόμη και για εξωτερικό. Αν πρόκειται να πληρώσω παραπάνω, πετάω με άλλη εταιρεία.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Κοιτα, δε διαμαρτυρομαι οταν πληρωνω την πτηση 20 ευρω. Και ποτέ δεν έχω πληρώσει πάνω από 20-30 ευρώ για Ryanair τα τελευταία χρόνια, ακόμη και για εξωτερικό. Αν πρόκειται να πληρώσω παραπάνω, πετάω με άλλη εταιρεία.
Για εμένα πάντως δεν είναι θέμα τιμής. 200 ευρώ η British με χειραποσκευη και δεν σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις θέση! Ε οκ, τι να πω και ευχαριστώ;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν και η British δεν χρεώνει 48 ώρες πριν την πτήση και σε βάζει σε διπλανές θέσεις εφόσον υπάρχει κοινή κράτηση, το οποίο είναι και το ζητούμενο της συζήτησης.
Στα Basic εισιτήρια της ΒΑ που είναι σαν τα GoLight της A3 πληρώνεις για την κράτηση θέσης. Τα παράπονά σας λοιπόν μετά το Λίγδη που σας χωρίζει απ' τα παιδιά και τους συντρόφους σας στον Ισπανό CEO των Βρετανών.
 
Last edited:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Το αν θα καθήσω με την ενήλικη παρέα μου για 2 ώρες, που μπορεί και να κοιμάμαι στο κάτω κάτω, είναι μικρό το κακό.
Είναι το ξεφτιλίκι που μου ανάβει τα λαμπάκια! Στο τσεκ ιν για τρια άτομα μάς έδωσαν τις θέσεις 3Β, 4Β και 5Β, και η πλάκα είναι πως στη σειρά 4 οι άλλες θέσεις ήταν κενές. Και γενικά υπήρχαν αρκετές κενές θέσεις στο αεροπλάνο. Γελοιότητες!
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Ενταξει παιδια!! Να λεμε κ Ευχαριστω που δν μας πηγαινουν ορθιους!! Σε λιγο καιρο θα μας βαζουν να πληρωνουμε κ τις θεσεις μας επειδή είναι πιο οικονομικα εισητηρια!! Που κ αυτο εξαρταται πλεον..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Στα Basic εισιτήρια της ΒΑ που είναι σαν τα GoLight της A3 πληρώνεις για την κράτηση θέσης. Τα παράπονά σας λοιπόν μετά το Λίγδη που σας χωρίζει απ' τα παιδιά και τους συντρόφους σας στον Ισπανό CEO των Βρετανών.
Πληρώνεις αν θες να αγοράσεις συγκεκριμένη θέση. Αν δεν θες σου δίνει το σύστημα 48 ώρες πριν την πτήση , τις κοινές κρατήσεις τις βάζει μαζί, αυτό συζητάμε, αυτό είναι το πρόβλημα.
Άλλο πληρώνω θέση γιατί έτσι γουστάρω άλλο κοινή κράτηση και δεν μας βάζει μαζί ώστε να πληρώσω για θέσεις.

Άσε εμάς να κάνουμε τα παράπονά μας και συ συνέχισε να πληρώνεις για θέσεις.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
https://www.britishairways.com/en-gb/information/seating/reserving-your-seat

We recommend that you reserve your seat as early as possible to get the one you want and to avoid sitting separately from your family or friends.

With a Basic ticket (economy, hand baggage only), you can either
  • pay to reserve your seat from the moment you book until check-in opens, or
  • we’ll allocate you a seat for free when check-in opens. You can then pay to change to a different seat, although your choice may be limited.

Πού ακριβώς βλέπεις ότι τις κοινές κρατήσεις τις βάζει μαζί; Προτεραιότητα έχουν αυτοί που πλήρωσαν θέση πιο πριν και οι ελίτ που κλείνουν δωρεάν.
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
https://www.britishairways.com/en-gb/information/seating/reserving-your-seat

We recommend that you reserve your seat as early as possible to get the one you want and to avoid sitting separately from your family or friends.

With a Basic ticket (economy, hand baggage only), you can either
  • pay to reserve your seat from the moment you book until check-in opens, or
  • we’ll allocate you a seat for free when check-in opens. You can then pay to change to a different seat, although your choice may be limited.
Μα δεν διαφωνώ σε αυτό, εκεί που διαφωνώ είναι πως και να μην αγοράσεις θέση, αν κάνεις το τσεκ ιν 48 ώρες πριν την πτήση σου δίνει αυτόματα θέση χωρίς χρέωση(δες το υπογραμμισμένο κείμενο) και σε βάζει να καθίσεις μαζί αν έχεις κοινή κράτηση.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Έχουν προτεραιότητα αυτοί που πλήρωσαν και οι ελίτ λέμε. Δεν είναι υποχρεωμένη η ΒΑ να σας βάλει να κάτσετε μαζί. Αν έτυχε να κάτσεις μαζί, είσαι στην ίδια κατηγορία με όσους έτυχε να πετάξουν Ryanair δίπλα-δίπλα χωρίς να πληρώσουν.

https://www.theguardian.com/money/2015/nov/23/british-airways-seat-passengers
http://www.dailymail.co.uk/news/art...irways-asks-fee-guarantee-seats-together.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.868
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom