Ποιές πόλεις του εξωτερικού έχετε επισκεφθεί μόνο σε ημερήσια εκδρομή; Άξιζε;

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Χαυδελβέργη και Φρανκφούρτη μονοήμερες...θα ήθελα και αξίζε και στις 2 να έχω μείνει παραπάνω...

(Στη Πιζα έμεινα μια μέρα κ ένα βράδυ, θα μπορούσα να μείνω μια ζωή:) Υπέροχηηηη)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
helstar said:
Νομιζα οτι ο καθενας εκφραζει την δικη του αποψη εδω.Ναι για μενα ειναι μπλιαχ μπλιαχ μπλιαχ μπλιαχ μπλιαχ για οσες ωρες την ειδα και για οτι προλαβα να δω
Μια και απαντουσες σε μενα, ξεκαθαριζω οτι δεν απαντησα προσωπικα σε κανενα. Το ιδιο θα απαντουσα σε οποιονδηποτε λεει μπλιαχ για την Πιζα. Πες το οσες φορες θελεις. Αν δεν εγινα κατανοητος, επαναλαβανω οτι μπλιαχ λεει οποιος δεν την ξερει καθολου, την ειδε εντελως επιφανειακα και με τετοιες εκφρασεις εκτιθεται απλα η κριση του. Αλλη μια βουτια τωρα κ καλα μπανια οπου κι αν ειστε. Στη Λουτσα η στη Lovina beach...
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
1)Το τιτλος του θεματος ειναι ξεκαθαρος.Η κριση μου αφορα εμενα, για τις ωρες που περασα στην Πιζα, για οτι εγω ειδα.Αν ειχα μεινει 5-6 μερες ή την ειχα επισκεφθει 5-6 φορες μπορει η γνωμη μου να ηταν διαφορετικη.Δεν εκφραζω μια γενικη παγκοσμια αληθεια.Δεν θα την ανεφερα καν σαν πολη στο συγκεκριμενο θεμα
2)Αν 100 μελη εκφρασουν αρνητικη αποψη για 100 πολεις που επισκεφτηκαν σε μονοημερη,θα βρεθουν 300 αλλα μελη που για αυτες τις πολεις εχουν θετικη αποψη διοτι τις εχουν ζησει περισσοτερο.Που καταληγουμε?Ολες οι πολεις ειναι υπεροχες, ολος ο κοσμος ειναι πανεμορφος
3)Αν σε καποιους δεν αρεσε το μπλιαχ επαναδιατυπωνω:"Πιζα πολις μετα αδιαφόρου ιστορικού κέντρου και στερουμένης φυσικού και οικιστικού κάλλους, θυμιζουσα Παζολινιες παρακμιακές σκηνογραφίες που δεν διορθώνονται ούτε με Photoshop,πλην του αρχιτεκτονικου αριστουργήματος της Piazza dei Miracoli,βεβαίως βεβαίως"
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Απο Πραγα μονοημερη στη Δρεσδη,
Απο Βιεννη στη Μπρατισλαβα
Απο Ζυριχη στο Φραιμπουργκ
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Την μονη μονοημερη που εχω κανει ηταν απο Βιεννη στην Μπρατισλαβα.Εφτανε και περισσευε.....
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
187
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μπρατισλάβα από Βιέννη..
Κρέμς από βιέννη
Λουκέρνη από Βέρνη
Ιντερλάκεν από Βέρνη
Γενεύη-Λοζάνη από βέρνη

όλες άξιζαν αλλά Λοζάνη δεν θα ξαναπήγαινα..δεν απόλαυσα όπως θα ήθελα τη Γενεύη
α και από Θεσσαλονίκη Βουλγάρία..δε θυμάμαι πως ένε τις πόλεις..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να πω κι εγώ.. Πρώτα πρώτα, οι κανόνες: Αναφέρω μόνο πόλεις 100.000 κατοίκων και άνω. Υπάρχουν πολλές ακόμα πόλεις με πληθυσμό μικρότερο των 100.000 που έχω πάει χωρίς να διανυκτερεύσω, αλλά κάπου πρέπει να βάλω ένα όριο, αλλιώς πρέπει να αναφέρω και τα χωριά, προάστια κλπ.

Επίσης, αναφέρω πόλεις που έχω δει ΜΟΝΟ σε ημερήσια ή σε στάση καθ' οδόν για αλλού (ή τέλος πάντων δεν έχω διανυκτερεύσει). Υπάρχουν πολλές ακόμα που έχω διανυκτερεύσει τουλάχιστον μία φορά και έχω ξαναπάει για ημερήσια, αυτές δεν τις συμπεριλαμβάνω...

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

UK: Brighton, Cambridge, Oxford. Από 2 φορές την καθεμιά.

US: Berkeley, San Diego. Και οι 2 ως πολύωρες στάσεις σε roadtrip, δεν βόλευε να γίνει διανυκτέρευση...

Αίγυπτος: Alexandria, Aswan. Ημερήσιες εκδρομές από Cairo & Luxor αντίστοιχα.

Ασία: Macau, Osaka, Hiroshima, Nara. Το πρώτο, ημερήσια εκδρομή από Hong Kong, τα υπόλοιπα εκδρομές από Kyoto.

Αν. Ευρώπη: Durres, Olomuc, Tiraspol, Podgorica, Brasov, Bratislava. Μεγάλες στάσεις σε οδικό ταξίδι, όπου δε βόλευε να γίνει διανυκτέρευση. Εξαίρεση το Tiraspol, ημερήσια εκδρομή από Chisinau.

Ιταλία: Genoa, Bolzano, Livorno, Verona. Στάσεις σε οδικό ταξίδι (η Verona σε 2 ταξίδια).

Δυτ. Ευρώπη: Nancy (από Στρασβούργο, πηγαίνοντας για Λουξεμβούργο), Leipzig (ημερήσια από Βερολίνο), Mannheim (ημερήσια από Heidelberg), Ghent (ημερήσια από Brugge), Antwerpen (ημερήσια από Βρυξέλλες), Malmoe (ημερήσια από Κοπεγχάγη), Geneva (στάση σε roadtrip).
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αίγυπτος: Alexandria, Aswan. Ημερήσιες εκδρομές από Cairo & Luxor αντίστοιχα.
Μπράβο, μου θύμισες και τις δικές μου μονοήμερες από Κάιρο. Εγώ είχα κάνει σε Αλεξάνδρεια και στη Μονή της Αγίας Αικατερίνης στο Σινά. Η Αλεξάνδρεια βγαίνει άνετα σε μονοήμερη, η Μονή είναι απλά ξεπάτωμα και χρειάζεται οπωσδήποτε διανυκτέρευση.
 

athensgenia

Member
Μηνύματα
37
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα & Ιαπωνία
Απο Καιρο Αλεξανδρεια (πολυ ωραια)
Απο Ναπολι Καπρι (καταπληκτικο)
Απο Μιλανο Λουγκανο - Κομο (απο την πλευρα του Λουγκανο μου αρεσε καλυτερα)
Απο Μαδριτη Τολεδο και Εσκοριαλ (απο Τολεδο πηραμε το τελαιταιο τρενο με βαρια καρδια)
Απο Πραγα Τσεσκι Κρουμλοφ (παραμυθοχωριο)
Απο Εδιμβουργο Newcastle -Ινβερνες (δε φτανει χωρις διανυκτερευση)- Στιρλινγκ (απλα τελειο)
Απο Βιεννη Μελκ (οποιος εχει διαβασει το ονομα του ροδου θα τον αγγιξει ιδιαιτερα)
Απο Μαλτα Γκοζο (ενδιαφερον θα εχετε βρεθει στα φυσικα πλατο πολλων ταινιων και τηλεοπτικων σειρων)
Απο νησι στις Μαλδιβες στο Μαλε (εντελως αδιαφορο)
Απο Βουδαπεστη Εστεργκομ αλλα αξιζει να φασετε μεχρι Μπρατισλαβα οπως ηδη εχουν γραψει πολλοι
Απο Μαχε (Σευχελες) Λα Ντιγκ (τελειο)
Απο Σαμουι Κο πα νγκαν (μην το χασει οποιος παει)
Απο Σαντιαγκο Βαλπαραισο και Βινια ντε Λμαρ (ομορφοι και οι δυο προορισμοι)
Προς αποφυγη παρεξηγησεων (που δυστυχως βλεπω οτι ειναι συχνες) κατεγραψα με τις λιγοτερες δυνατον λεξεις επιλογες που εκανα απο συγκεκριμενη βαση, παραλείποντας μονοημερες με ποιο εξερευνητικη διαθεση σε μη ιδιαιτερα κατοικημενους προορισμους.
Οι μονοημερες πραγματικα μπορουν να σου δωσουν τροφη για ενα επομενο ταξιδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.425
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom