Ποιο ελληνικο νησι να επισκεφτω χωρις αυτοκινητο;;

despoinaki

Member
Μηνύματα
16
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό-Κούβα-Αργεντινή
πραγματικα σας ευχαριστω ολούς !! Κουφονησια ειναι μεσα στο προγραμμα... κ μαλλον ελευθερο σε αυτο που δεν εχει τιποτα απο καλατυματα (δεν θυμαμαι πιο απο τα δυο ειναι ) οσο για τα αλλα η φολεγανδρος νομιζω μου βγαζει κατι πολυ ρομαντικο.. κοιταξτε ο φιλος μου ειναι απο ναξο αρα θα προτιμισουμε κατι κοντα.... παντως ευχαριστω πολυ!
Τα κουφονήσια είναι μια πολύ καλή επιλογή,είχα καθήσει 6 μέρες κ είχα περάσει πάρα πολύ ωραία αλλά το κάτω κουφονήσι που σκεφτόσαστε για ελεύθερο,όχι μόνο καταλύματα δεν έχει αλλά κ τίποτα άλλο!!!!!Είναι σχεδόν ακατοίκητο!
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Σαμοθρακη πας παντου με οτοστοπ. Γρηγορα, ευκολα και με ασφαλεια. Αλλα το νησι ειναι λιγο αλλη φαση, βουνα, ρυακια κτλ. Πανεμορφο ομως. Πολυς κοσμος αλλα λιγα μερη να βγεις. Περισσοτερο αραγμα στην παραλια με φωτιες και τετοια το βραδυ η στα καφενεια.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Aνάφη!! Η χώρα είναι μια κούκλα με ταβέρνες μερικά καφέ και μπαρ, στις παραλίες πας με λεωφορείο ή καραβάκι και μπορείς να κάνεις και κάμπινγκ σε κάποια σημεία. Πριν μερικά χρόνια ήταν ο παράδεισος του ελεύθερου....
 

Selia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Σκιάθος 100% ! Περνάς από Πευκί ( Ευβοια) με οικονομικότατο εισιτήριο και στο νησί μένεις στη χώρα, η οποία είναι πανέμορφη, και μετακινείσαι με αστικό λεωφορείο προς όλες τις παραλίες. Ούτε που θα καταλάβεις ότι δεν έχεις αυτοκίνητο και οι παραλίες... απλά φανταστικές. Το έχω κάνει 2 χρονιές. Αξίζει!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σκιάθος 100% ! Περνάς από Πευκί ( Ευβοια) με οικονομικότατο εισιτήριο και στο νησί μένεις στη χώρα, η οποία είναι πανέμορφη, και μετακινείσαι με αστικό λεωφορείο προς όλες τις παραλίες. Ούτε που θα καταλάβεις ότι δεν έχεις αυτοκίνητο και οι παραλίες... απλά φανταστικές. Το έχω κάνει 2 χρονιές. Αξίζει!!!

Και στο Πευκί χωρίς αυτοκίνητο πώς θα πάει? Με το ΚΤΕΛ?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
:p Λες? κοιτα σκεφτομαστε κατι για αντιπαρο ή αμοργο.... Απλα δεν ξερουμε κατα ποσο ειναι εφικτο κατι τετοιο χωρις μεταφορικο.. :/
Αμοργό, ούτε για πλάκα χωρίς μεταφορικό μέσο. Είναι πολύ μεγάλο νησι και οι συγκοινωνίες θέλουν υπομονή!
Αντίπαρο οκ.
Επίσης Κουφονήσια είναι μια χαρά και περπατιούνται όλα, Πάρο (για πιο κοσμοπολιτικο) είχα πάει πριν κάτι αιώνες βέβαια χωρις μεταφορικό και με τις συγκοινωνίες μια χαρά τα είχαμε καταφέρει, είχε πολύ συχνα.
στην Υδρα εξαρτάται τι καιρό θα πας, εγώ Σεπτέμβριο είχα βρει πολύ λογικές τιμές. Στην Σκιάθο ήταν μια χαρά, όλο και όλο το οδικό δίκτυο 9χλμ και με τακτικά λεωφορεία που σε άφηναν σε όλες τις παραλίες, το βράδυ ζωή είχε μόνο μέσα στην Χώρα οπότε βόλευε μια χαρά.
 

Selia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Δεν είπε ακριβώς οτι δεν διαθέτει καθόλου αμάξι. Κι εγώ έχω αμάξι αλλά δεν θέλω να πληρώνω τα πανάκριβα ακτοπλοϊκά. :xmas_rolleyes:
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Δεν είπε ακριβώς οτι δεν διαθέτει καθόλου αμάξι. Κι εγώ έχω αμάξι αλλά δεν θέλω να πληρώνω τα πανάκριβα ακτοπλοϊκά. :xmas_rolleyes:
Ναι και εγω δεν είπα κάτι διαφορετικό:xmas_rolleyes:. Σε αυτά τα νησιά πήγα χωρίς μεταφορικό επειδήείχα ακούσει ότι δεν μου είναι απαραίτητο.

Α οκ πηγαινε για μηνυμα παραπάνω,:xmas_lol:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
Τα έχω καταφέρει περίφημα στη Σίφνο χωρίς αμάξι, γιατί τα δρομολόγια από 20 Ιουλίου και μετά είναι από και προς Απολλωνία ως τις 12 το βράδυ! Ακόμη κι αν ξεμείνεις κάπου, υπάρχουν πραγματικά πολλά ταξί για τα δεδομένα των Κυκλάδων, οπότε βολεύεσαι. Αντίθετα δυσκολεύτηκα και στην Αμοργό και στην Κύθνο, τα δρομολόγια σταματούσαν πολύ νωρίς και έπρεπε να πάρεις ταξί.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Γενικα για τις Σποραδες υπαρχει πρακτορειο,οπου θα κλεισουν μαζι εισιτηριο ΚΤΕλ και ακτοπλοικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.447
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom