Πολύχρωμες πόλεις

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Οι άνθρωποι προσπαθούν να ομορφύνουν τα σπίτια τους βάφοντας τα με έντονα χρώματα σε όλο τον κόσμο. Ώσπου φτάνει η μέρα που ένα ολόκληρο τετράγωνο, μια ολόκληρη πόλη γίνεται… τουριστικό αξιοθέατο. Δείτε 10 από τις πιο πολύχρωμες και πιο εντυπωσιακές πόλεις σε όλο τον κόσμο!
1. Buenos Aires, Αργεντινή










2. Salzburg, Αυστρία






3. Κωνσταντινούπολη, Τουρκία





Συνέχεια άρθρου: Οι 10 πιο πολύχρωμες πόλεις στον κόσμο (φωτο) | mychannel.gr
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Πολύχρωμα σπίτια στη Γροιλανδία!

Η παγωμένη Γροιλανδία, το μεγαλύτερο νησί του κόσμου φιλοξενεί περίπου 57000 κατοίκους και είναι μια από τις πιο αραιοκατοικημένες περιοχές του πλανήτη. Το περιβάλλον αν και είναι ιδιαίτερα ψυχρό σε θερμοκρασίες προσφέρει απαράμιλλης ομορφιάς τοπία, παρθένα φύση και πολύ φιλικούς ανθρώπους. Επιπλέον παρατηρούμε ένα μοναδικό χαρακτηριστικό στις κατοικίες που είναι βαμένες με έντονα χρώματα συνθέτοντας ένα πολύχρωμο μωσαϊκό. Το Nuuk είναι η πρωτεύουσα και μεγαλύτερη πόλη της Γροιλανδίας και έδρα της κυβέρνησης. (Η Γροιλανδία είναι αυτόνομη περιοχή που υπάγεται διοικητικά στη Δανία). Με 15000 περίπου κατοίκους είναι μία από τις μικρότερες πληθυσμιακά πρωτεύουσες. Η ίδια πολύχρωμη αρχιτεκτονική ακολουθείται και σε όλες τις υπόλοιπες πόλεις.
Sisimiut
Ilulissat
Qaqortoq
Narsaq
Uummannaq
Upernavik



Πηγή: Πολύχρωμα σπίτια στη Γροιλανδία! | Perierga.gr
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Aγαπω πολυ το χρωμα στα σπιτια!!!!
Ωραιο θεμα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μόνο εγώ δεν είδα το Salzburg πολύχρωμο?
Είναι πολύ ωραίο μεν, αλλα πολύ άχρωμο και σχεδόν μπεζ δε. Η φωτογραφία του άρθρου με τα κτίρια στο ποτάμι, καμία σχέση δεν έχει με την πραγματικότητα.

Υπάρχουν ένα σωρό άλλα μέρη που πηγαίνει το μυαλό σου όταν ακούς τη λέξη πολύχρωμο. πχ. στο Innsbruck. Στο Salzburg όμως, σε καμία περίπτωση.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Συμφωνω μαζι σου.Τοσο μπεζ δεν ηταν ακριβως ..αλλα δεν ειχε και ποικιλα χρωματα και τοσο εντονα οσο δειχνουν οι φωτο..εχω παει 2 φορες σε αυτη την πολη.
Μπεζ καφε θα χαρακτηριζα το Τολεδο στο οποιο ημουν την προηγουμενη βδομαδα.Σου δινει μια αισθηση τερακοττας-αμμου..
Κοιτωντας το Ζαλτσμπουργκ απο ψηλα ,επικρατει πολυ το πρασινο-φιστικι χρωμα που εχουν οι στεγες του.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Συμφωνω μαζι σου.Τοσο μπεζ δεν ηταν ακριβως ..αλλα δεν ειχε και ποικιλα χρωματα και τοσο εντονα οσο δειχνουν οι φωτο..εχω παει 2 φορες σε αυτη την πολη.
Μπεζ καφε θα χαρακτηριζα το Τολεδο στο οποιο ημουν την προηγουμενη βδομαδα.Σου δινει μια αισθηση τερακοττας-αμμου..
Κοιτωντας το Ζαλτσμπουργκ απο ψηλα ,επικρατει πολυ το πρασινο-φιστικι χρωμα που εχουν οι στεγες του.
Οι τρούλοι και κάποιες στέγες είναι σε πράσινο χρώμα. Τα κτίρια όμως είναι τόσο παλ βαμμένα, που σου δίνουν τελικά μια γενική αίσθηση του μπεζ.
Μπεζ ανοιχτό, μπεζ σκούρο, μπεζ με λίγο κίτρινο, μπεζ με λίγο πορτοκαλί κοκ.
Στο μυαλό μου έχει μείνει ως ωραίο άχρωμο με πράσινους τρούλους. :D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω επισης θεωρω πολεις με χρωμα την Πραγα,τη Μπρατισλαβα που ειναι σε παρομοιο στυλ..και το Αμστερνταμ δε μου φανηκε αχρωμο.
 

kath_1983

Member
Μηνύματα
31
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ
Να προσθέσω και το Reykjavik της Ισλανδίας!
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Πραγματικά υπέροχο topic και εγώ τα λατρεύω τα πολύχρωμα σπίτιτα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom