Ποσα ειναι τα λιγοτερα λεφτα για ταξιδι και πως ηταν αυτη η εμπειρια;

Ποσα ειναι τα λιγοτερα λεφτα για ταξιδι;


  • Total voters
    53

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Τα υπολοιπα μας τα πληρωσα αλλος :p . Για τετοιο ταξιδι μου φαινονται λιγα τα 1800.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το θέμα αφορά στα λιγότερα λεφτά ανά ταξίδι όχι στα λιγότερα λεφτά ανά μέρα ταξιδιού.

Sent from my iPod using Travel stories
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
10 ημέρες Αγγλία - Ουαλία.
Γύρισα και με επιπλέον 100 ευρώ.
Αεροπορικά δώρο από την πεθερά, μετακινήσεις από τον πεθερό, διαμονή σε σπίτια συγγενών και άλλες 500 λίρες από τον πεθερό για τα μικροέξοδα στο τέλος μας έμειναν και 100 ευρώ όταν γυρίσαμε. Αυτά πριν από 9 χρόνια τώρα πια τέτοια δεν γίνονται..:(
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.065
10 ημέρες Αγγλία - Ουαλία.
Γύρισα και με επιπλέον 100 ευρώ.
Αεροπορικά δώρο από την πεθερά, μετακινήσεις από τον πεθερό, διαμονή σε σπίτια συγγενών και άλλες 500 λίρες από τον πεθερό για τα μικροέξοδα στο τέλος μας έμειναν και 100 ευρώ όταν γυρίσαμε. Αυτά πριν από 9 χρόνια τώρα πια τέτοια δεν γίνονται..:(
Γιατί, μαλώσατε τελικά με τα πεθερικά :D;
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
βρε παιδια, καλυτερα να αναφερουμε τα αναλογικα φθηνοτερα ταξιδια που εχουμε κανει . Γιατι διαφορετικα, καποιος που μενει βόρεια Ελλάδα, π.χ., θα μπορεσει να πει 'ημερησια στη Βουλγαρια με 15 ευρω', αλλα , φυσικά, αυτο δε θα ειναι αντιπροσωπευτικο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.065
Έχει νόημα η αναφορά ταξιδιών με χορηγία (π.χ. πεθερικά...); Κι εγώ έχω κάνει ένα ταξίδι εβδομάδας στην Ισπανία με κρατική υποτροφία κι ένα 10ήμερο με κρατική χρηματοδότηση στην Πορτογαλία, και τα δύο δωρεάν. Τί νόημα έχει να τα αναφέρουμε, μπορεί κανείς να αντλήσει κάποια χρηστική πληροφορία για να τα επαναλάβει;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.031
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Χμ... τα ταξίδια με όλα τα έξοδα πληρωμένα και για τα οποία εισπράττεις και αποζημίωση (εκτός έδρας) μετράνε? Γιατί με κάτι τέτοια περνάμε σε αρνητικά πρόσημα....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.065
Χμ... τα ταξίδια με όλα τα έξοδα πληρωμένα και για τα οποία εισπράττεις και αποζημίωση (εκτός έδρας) μετράνε? Γιατί με κάτι τέτοια περνάμε σε αρνητικά πρόσημα....
Μου έτυχε σε χρηματοδοτούμενο ταξίδι να φέρω πίσω κάπου 200 ευρώ :haha: Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει χρόνος να ξοδέψεις, υπάρχουν υποχρεώσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.031
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τυπικό ταξίδι:
- Πτήση για προορισμό (πληρωμένο)
- Ταξί/Shuttle/Limo/δεν ξέρω για χώρο εργασίας/συνάντησης/δεν ξέρω (πληρωμένο)
- Δουλειά/συνάντηση/δεν ξέρω (0 έξοδα - καφέδες κλπ κερασμένα)
- Μεσημεριανό στον ίδιο χώρο (κερασμένο)
- Συνέχεια δουλειάς (0 έξοδα, οι κερασμένοι καφέδες πάνε σύννεφο)
- Κανονισμένη μεταφορά (πληρωμένη)
- check-in στο ξενοδοχείο (πληρωμένο)
- συγκέντρωση στην είσοδο 30 λεπτά μετά (τι να προλάβεις να κάνεις, 0 έξοδα, άντε να πληρώσεις για κανένα wifi αν δεν έχει free)
- μεταφορά σε εστιατόριο (πληρωμένη)
- φαγητό με τους ίδιους ανθρώπους όπου μιλάς για δουλειά (πληρωμένο)
- μεταφορά στο ξενοδοχείο (πληρωμένη)
- bar ξενοδοχείου με μερικoύς από τους ίδιους ανθρώπους πάλι (συνήθως το λογαριασμό τον πληρώνει ο οργανωτής, αλλά άντε να πληρώσεις ένα-δυό ποτά)
- ύπνος
- πρωϊνό (πληρωμένο)
- Μεταφορά στη συνάντηση και επανάληψη του προηγούμενου προγράμματος
- Την τελευταία μέρα, μεταφορά στο αεροδρόμιο (πληρωμένη)
- Πτήση επιστροφής (πληρωμένη)

Μοναδικά σημαντικά έξοδα, η μετάβαση στο Ελ. Βενιζέλος, κάνα-δυό ποτά, και κάνα wifi στο ξενοδοχείο. Τι να ξοδέψεις?
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Δεν νομίζω να έχει νόημα αυτή η συζήτηση ούτε ότι πρόκειται να βγουν κάποια συμπεράσματα. Είναι τόσες οι διαφορετικές παράμετροι σε κάθε ταξίδι που το καθιστούν ιδιαίτερο και μοναδικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.950
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom