Που ΔΕΝ θα πηγαινα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Λοιπόν! Αύριο θά'χω σηκώσει αλμπουμάκι με τις αηδίες αξιοθέατα του απολίτιστου Ιράν (ή Ιράκ;; πάλι με μπλέξατε..) για τη Μαρίκα μας.
Και για να προχωρήσουμε στο θέμα, δεν θα (ξανα)πήγαινα στην Αρούμπα. Πολύ τεχνητός παράδεισος βρέ παιδιά. Καλέ μας άρχοντα Defkalion-α, δεν μου ανοίγεις μια νέα θέση φωτο για Αρούμπα, να δείξω τι εννοώ; τι λες;;
1ον. Να φανταστω οτι εχεις παει Περσια και δεν εχεις ηδη ξεκινησει να γραφεις ταξιδιωτικη ιστορια; Τωρα τι θελεις, να πλανταξω, να μεινω, να παθω εμβολη; Αααχ!
2ον Τι ειναι η Αρουμπα;Σε ποια ηπειρο, σε ποιο γεωγραφικο μηκος και πλατος βρισκεται, πως κινδυνευεις να βρεθεις εκει και πως το αποφευγεις;
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
δεν θα πηγαινα ποτε ιραν ιρακ και μη με ρωτησεται γιατι......τη θελω τη ζωη μου!
Να σου πω την αληθεια δεν καταλαβα. Στην αρχη νομισα οτι φοβασαι για τη ζωη σου. Κατοπιν λες οτι δεν εχουν πολιτισμο. Και τωρα θετεις θεμα αρχων οτι δεν επισκεπτεσαι χωρες που εκτελουν με αθλιους τροπους ανηλικους. Αρα τιθενται τρια θεματα:
-Φοβος για τη ζωη σου.
-Ελλειψη πολιτισμου του μερους, οποτε δεν εχει νοημα να χανει κανεις χρονο και χρημα σε ενα αδιαφορο μερος.
-Θεμα αρχων: Δεν επισκεπτεσαι μερη τα οποια εφαρμοζουν τη θανατικη ποινη και κυριως σε ανηλικους.
Τι απ' ολα ισχυει τελικα γιατι μας μπερδεψες.
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
Να σου πω την αληθεια δεν καταλαβα. Στην αρχη νομισα οτι φοβασαι για τη ζωη σου. Κατοπιν λες οτι δεν εχουν πολιτισμο. Και τωρα θετεις θεμα αρχων οτι δεν επισκεπτεσαι χωρες που εκτελουν με αθλιους τροπους ανηλικους. Αρα τιθενται τρια θεματα:
-Φοβος για τη ζωη σου.
-Ελλειψη πολιτισμου του μερους, οποτε δεν εχει νοημα να χανει κανεις χρονο και χρημα σε ενα αδιαφορο μερος.
-Θεμα αρχων: Δεν επισκεπτεσαι μερη τα οποια εφαρμοζουν τη θανατικη ποινη και κυριως σε ανηλικους.
Τι απ' ολα ισχυει τελικα γιατι μας μπερδεψες.
λυπαμαι νομισα οτι ειχες καταλαβει!
φοβαμαι για την ζωη μου σε αυτα τα κρατη ναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!
δεν μπορειται να καταλαβεται και επιμενεται για πολιτισμο σε υλικα εγω εννοω την παιδεια!!!!!!!!!!!!!!!!
μια ειναι η χωρα που εκτελει ανηλικους με αθλιο ή χωρις αθλιο τροπο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
δεν πειραζει,αν εσας σας αρεσει να επισκεπτεσται τετοια κρατοι με αυτες τις απανθρωπες συνθηκες αντιμετωπισης των πολιτων ολα καλα,ο καθενας πηγαινει οπου θελει!
ευχομαι σε ολους οσους μιλησαν με αυτα τα καλα λογια για το συγκεκριμενο κρατος το επομενο τους ταξιδι να ειναι εκει,εκει ομως οχι πρωτα να γυρισουμε ολο τον κοσμο και μετα να παμε εκει...............
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ξεκινω απο το τελευταιο: Το επομενο μου ταξιδι που λογαριαζω να κανω θα ειναι η Περσια, αν ολα πανε καλα γιατι για προσωπικους λογους δεν μπορω να φυγω πριν την ανοιξη του 2009 και το διαστημα ειναι μεγαλο, πολλα μπορουν να συμβουν. Επομενως δεν ξερω σε ποια κατηγορια δικη σου εμπιπτω: ειμαι ταξιδιωτισσα εκ του ασφαλους η οχι; Εγω παντως θεωρω οτι ειμαι εκ του ασφαλους γιατι δε θεωρω οτι κινδυνευω στην Περσια. Ομως ο φοβος ειναι ενδεχομενο να μην βασιζεται σε πραγματικα δεδομενα αλλα παρολα αυτα να ειναι υπαρκτος. Και εγω φοβαμαι τα σαμιαμιδια, παρολο που κακο δε μπορουν να μου κανουν. Αλλα ξερω οτι ο φοβος μου ειναι αλογος και ανυποστατος και προσπαθω να μην τον μεταβιβαζω παρα περα. Παρολ'αυτα τον νιωθω εντονα. Σεβαστος λοιπον και ο φοβος σου αν και αβασιμος.
Παμε λοιπον στο μεγεθος πολιτισμος. Οταν λεω πολιτισμος, εννοω ενα μεγεθος διττο, τοσο με υλικη εκφανση, οσο και με πνευματικη. Υπαρχουν λοιπον οι υλικες εκφανσεις ενος πολιτισμου, εφαρμοσμενες τεχνες, αρχιτεκτονικη, κλπ και οι αυλες, οι πνευματικες. Σε καμια απο τις δυο εκφανσεις δεν υπολειπονται οι Περσες. Ξεκινω λοιπον με Περσες φιλοσοφους, ποιητες και επιστημονες μια και η υπαρξη της ποιησης, της φιλοσοφιας και της επιστημης ειναι αυτη που δινει την πνευματικοτητα σε εναν πολιτισμο, σε αντιθεση με ζωγραφους, αρχιτεκτονες,γλυπτες που αποτελουν την πιο υλικη του εκφανση. Αναφερω τους σημαντικοτερους και γνωστωτερους στους παροικουντες παρα την Ιερουσαλημ:
Ομαρ Καγιαμ ποιητης, φιλοσοφος, μαθηματικος, αστρονομος Παραθετω και ενα αρθρο με περισσοτερα στοιχεια:
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_civ_2_19/06/2007_231167
Τζελλαλαντιν Ρουμι: Ποιητης, φιλοσοφος, και κυριως μυστικος θεολογος, παραθετω το λημμα της wikipedia: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%BF%CF%85%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82#.CE.A4.CE.B6.CE.B5.CE.BB.CE.B1.CE.BB.CE.B5.CE.BD.CF.84.CE.AF.CE.BD_.CE.A1.CE.BF.CF.85.CE.BC.CE.AF_.CE.AE_.CE.9C.CE.B5.CE.B2.CE.BB.CE.B1.CE.BD.CE.AC_.CE.BF_.CE.B5.CE.BE.CE.B1.CE.AF.CF.83.CE.B9.CE.BF.CF.82
Αλ Γκαζαλι, φιλοσοφος http://el.wikipedia.org/wiki/Αβικέννας
και Αλ Φαραμπι,φιλοσοφος, http://el.wikipedia.org/wiki/Αλ-Φαραμπί
και ο περιφημος Αμπου Αλι Σινα η αλλιως εξελληνισμενα Αβικενας. Παραπεμπω στην Wikipedia για περισσοτερες πληροφοριες:
http://el.wikipedia.org/wiki/Αβικέννας
Σααδη, εξαιρετικος περσης ποιητης. Παραθετω ενα αρθρο του Π.Μπουκαλα απο την Καθημερινη το οποιο στο πρωτο μερος του κανει αναφορα σε αυτον το σημαντικο ποιητη. http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_civ_2_23/03/2004_98207
παραθετω και το αγγλικο λημμα της wikipedia.
http://en.wikipedia.org/wiki/Saadi_(poet)
Ετερος ονομαστος περσης ποιητης ειναι ο Φερντοσι, ο οποιος εχει παραγει ποιηση υψηλοτατου επιπεδου.http://en.wikipedia.org/wiki/Ferdowsi
Και ενα απο τα πολλα ονοματα επιστημονων: Αμπντ αλ Ραμαν Αλ Σουφι. Ονομαστος αστρονομος Το 964μ.Χ ανακαλυψε το γαλαξια της Ανδρομεδας.
http://en.wikipedia.org/wiki/Abd_Al-Rahman_Al_Sufi
Παραθετω μια λιστα με σημαντικους περσες επιστημονες.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Iranian_scientists
και μια λιστα συγχρονων επιστημονων:
http://en.wikipedia.org/wiki/Modern_Iranian_scientists_and_engineers
Να προσθεσω και μια γυναικα στη λιστα: Σιριν Εμπαντι, δικηγορος, τιμημενη με Νομπελ Ειρηνης, πρωην δικαστης νυν δικηγορος, αφιερωσε τη ζωη της στην προστασια των δκαιωματων των ιρανων γυναικων. http://en.wikipedia.org/wiki/Shirin_Ebadi
Ας μην επεκταθω στην ιρανικη μουσικη και στο πως επηρεασε την αραβικη κλασικη μουσικη παραδοση, γιατι ειναι ενα ατελειωτο θεμα για πολλα διδακτορικα μουσικολογιας (οχι οτι και τα αλλα θεματα δεν ενδεικνυνται για διδακτορικα) και αλλωστε δεν το κατεχω και τοσο καλα.
Επομενως δε μπορω να δεχθω οτι δεν εχουν πνευματικο πολιτισμο. Οσον αφορα τις εκτελεσεις, αυτο εχει να κανει με τη σημερινη μορφη του ιρανικου κρατους και για να το κανω πιο σαφες κανενα κρατος δεν ειναι αθωο στον παγκοσμιο χαρτη. ΟΛΑ μα ΟΛΑ εχουν διαπραξει απιστευτες φρικωδιες και πολυ χειροτερες, ειτε τωρα, ειτε παλιοτερα. Κανενα δεν εχει γλιτωσει απο τον κυκλο του αιματος και της φρικης δυστυχως. Δε θελω να ανοιξω καταλογο γιατι θα ειναι διχως τελος. Αναφερω μονο μερικες χωρες με αποικιοκρατικο παρελθον απο αυτες που εχεις επισκεφθει: Ισπανια και Ινδιανοι Λατινικης Αμερικης, Γαλλια και Βιετναμ και Αλγερια, Ολλανδια και Ινδονησια (για τους μη γνωριζοντες αναφερω οτι οι ολλανδοι αφησαν ενα εκατομυριο κατοικους της Ιαβας να πεθανουν απο πεινα, επειδη προωθησαν ολη την παραγωγη τροφιμων στην Ευρωπη, κατα το μεσοπολεμο, οχι δηλαδη και τοσο παλια. Και αυτο δεν ηταν βεβαια και το μοναδικο αποικιοκρατικο εγκλημα τους), καλα ας αφησουμε τη διαβοητη Γερμανια με τα ναζιστικα εγκληματα, τους συμμαχους τους Ιταλους, Τσεχους, Ουγγρους, Αυστριακους, την Τουρκια με την γενοκτονια των Αρμενιων, των Ποντιων και προσφατως τις σφαγες των Κουρδων. Συμφωνα με τον χαρτη σου, μονο στη Δανια θα επρεπε να πας, εκτος και αν ξεχνω κατι για τη συγκεκριμενη χωρα. Τι σημαινει αυτο; Οτι την εποχη που η Ισπανια ξεπατωνε τους Ινδιανους δεν ειχε παραλληλα τον Θερβαντες, τον Καλντερον, τον Λοπε ντε Βεγκα, τον Βελασκουεθ και πληθος αλλων λογιων, ζωγραφων κλπ; δηλαδη αυτοι οι ανθρωποι δεν ηταν φορεις πολιτισμου, εκεινα τα ιδια χρονια της ιερας εξετασης; (για να θυμηθω και ενα αλλο εγκλημα που διαπραχθηκε αυτη τη φορα και εναντιον του ιδιου του ισπανικου λαου). Το να ταυτιζω λοιπον το κρατος ομως με τον πολιτισμο του λαου του και να αποριπτω συλληβδην και τα δυο ειναι στενομυαλο, κοντοφθαλμο και στην τελικη λαθος. Και φρικη υπαρχει και πολιτισμος υπαρχει ταυτοχρονως. Αν θες ειναι και τα δυο ειναι προιοντα της ανθρωπινης αντιφατικης φυσης. Η ενδεχομενως ο πολιτισμος να παραγεται ως αντιδραση στη φρικη που προξενουμε ο ενας στον αλλο. Εδω η κουβεντα ξεφευγει σε αλλες ατραπους.
Τους λογους αρχης τους δεχομαι σε καθε περιπτωση και ολους ανεξαρτητως του περιεχομενου τους: από το να αποφευγει κανεις να επισκεφθει ενα κρατος λογω ρατσιστικων αποψεων οπως ήταν η Ν.Αφρική, να αποφευγει τα κρατη με θανατικη ποινη η που χρησιμοποιουν ως πρακτικη τα βασανιστηρια επισης το καταλαβαινω, δεχομαι να αρνειται να επισκεφθει κρατη με απολυταρχικα καθεστωτα, δεχομαι να αρνειται να επισκεφθει κανεις και κρατη στα οποια δεν προστατευονται τα δικαιωματα των ζωων και ουτω καθ'εξης. Επομένως Το να αρνεισαι να επισκεφθεις ενα κρατος γιατι υπαρχει η θανατικη ποινη και τα βασανιστηρια για λογους αρχης οπως προανεφερα το δεχομαι απολυτως, αλλα τοτε πως πηγες στην Ινδονησια η οποια και αυτη εκτελει καταδικους; http://www.iht.com/articles/2008/07/11/asia/indo.php Και αν θυμαμαι καλα και αυτος που κριθηκε ενοχος για την τρομοκρατικη επιθεση στη ντισκοτεκ στο Μπαλι ειναι ηδη εκτελεσμενος;
Αν ειναι ο βασανιστικος τροπος εκτελεσης (λιθοβολισμος ) που σε απωθει, παραθετω μια λιστα της διεθνους αμνηστιας οπου η Ινδονησια φιγουραρει σχεδον σε ολες τις κατηγοριες για βασανιστηρια. Και οταν λεμε βασανιστηρια δεν εννοουμε κανα δυο σκαμπιλια. Εν ολιγοις δεν ειναι αυτο που θα χαρακτηριζαμε δημοκρατικη και ευνομουμενη πολιτεια. Ειναι ομως χωρα, συμμαχος και φιλη των ΗΠΑ ,οποτε δεν εμπιπτει στον αξονα του κακου με συνεπεια την σκοτεινη της εικονα να μπορει εύκολα να την κρυβει κατω απο το χαλί ωστε να μην την βλεπουν αυτοι που δε θελουν να τη δουν. http://www.amnesty.org.gr/library/report2004/stats.htm
Βεβαια η εκθεση ειναι του 2004, αλλα δεν πιστευω οτι αλλαξαν και πολυ τα πραγματα απο τοτε.
Α και να μη ξεχνιομαστε για το πως εχουν φερθει οι Ινδονησιοι στο Τιμορ:
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_1_25/01/2006_171152
Συμπερασματικα σε βρισκω κομματι ανακολουθη, δηλαδη εχω χασει το μετρο σου, πως κοβεις τα μεν και πως ραβεις τα δε.
 
Last edited by a moderator:

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.721
Χωρίς να έχω παρακολουθήσει το θέμα αλλά ρίχνοντας μόνο μία ματιά στο μήνυμα από πάνω της Έρσης, έχω να παρατηρήσω ότι ταξιδεύουμε για να γνωρίσουμε φύση, ανθρώπους (ντόπιους), μνημεία, φαγητά και 15 χιλιάδες άλλα πράγματα.

Δε ταξιδεύουμε για να γνωρίσουμε το Σαντάμ, το Τζορτζ Μπους, τον Πολ Ποτ και όποιον άλλο βρυκόλακα έτυχε να γεννηθεί σε κάποιο δυστυχές μέρος του πλανήτη. Εμένα δε με νοιάζει να ταξιδεψω παντού, αρκεί το μέρος να εμπίπτει στα γούστα μου και να είναι ασφαλές. Το αν τώρα εκεί τρώγανε παιδιά πριν 200 χρόνια δε με απασχολεί, όπως δε με απασχολεί αν πριν 5 χρόνια είχαν έναν αιμοδιψή δικτάτορα που σκότωνε κόσμο αβέρτα. Τώρα, είναι ασφαλές το μέρος? Αυτό με νοιάζει...

Σε πολλά μέρη επίσης, κάποιοι από μας τουλάχιστον, πάμε για τη φύση και τα ζώα. Τυχαίνει να αγαπάμε περισσότερο αυτά από άλλα πράγματα....

Και για να κάνω λίγο χιούμορ, οι Πέρσες, μετά την ήττα από τα αποδυτήρια το 490 πΧ, την ήττα στο β' ημίχρονο στη Σαλαμίνα το 480 πΧ και την ήττα στη παράταση ένα χρόνο μετά στις Πλαταιές, το ρίξανε στο πολιτισμό για να ξεχαστούν (οι απολίτιστοι που έτρωγαν βελανίδια κτλ)...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τέλος πάντων ,η αποψη της marikaki,χωρίς να το θέλει,τσίτωσε πολλούς ,να γράψουν για το υπέροχο ιράν ,απίστευτα πράγματα και πληροφορίες ,κάτι που εμένα μου αρέσει και βολευει ,καί ήδη έχω αρχισει να φτιάχνω τον οδηγό μου "δωρεάν" γιατί θα μου χρειαστει σύντομα !!!!!!οι πηγές του panta,stellas,ershs,ειναι ανεκτίμητες ....εγώ τυπώνω και βιβλιοδένω....χε χε !!!!
τώρα οποιος άλλος ενδιαφέρεται ....τον βγάζομε και στην αγορά ,να οικονομήσουν και οι συγγραφείς ...
καλά ταξίδια στους πολιτισμούς που μας δίδαξαν !!!!!!!!!!
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
..., τοτε που οι Αγγλοι και οι Αμερικανοι ανετρεπαν τον κεντρωο μεταρυθμιστη Μοσαντεκ, και επανεφεραν τον Σαχη προκειμενου να υπερασπισουν τα ληστρικα συμβολαια της ΒΡ. Απο εκει και επειτα ο δρομος προς την εκτραχυνση ηταν ανοικτος. Και οι περσες απελπισμενοι απο την κατασταση τους παραδοθηκαν στην θεοκρατια, αναζητωντας την εξ υψους βοηθεια, οταν οι δικες τους ανθρωπινες προσπαθειες τοσο φρικτα ματαιωθηκαν.
Παντως το γεγονος οτι βρισκονται υπο ενα θεοκρατικο καθεστως (συνεπεια του οποιου ειναι και οι δημοσιοι λιθοβολισμοι, αλλα και εκτος αυτου υπαρχουν και αλλα κακα που ακολουθουν οπως για παραδειγμα η δεινη νομικη θεση στην οποια βρισκονται οι οπαδοι αλλων θρησκειων πχ ζωροαστρες, μπαχαιστες κλπ - δηλαδη στην πραξη δεν εχουν κανενα δικαιωμα, καμια προστασια) δε σημαινει η Περσια οτι δεν ειναι συγχρονως και φορεας ενος σημαντικου πολιτισμου.
Μελέτησα σήμερα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τη διατριβή σου. Ειδες τελικά που κερδίσαμε όλοι από το Μαρικάκι;!:haha: (μόνο που εσύ έχασες τον ύπνο σου για μάς χτές.., ευχαριστούμε).
Αχ, να ξέρατε πόσο υποφέρουν οι ίδιοι οι ιρανοί από αυτό το καθεστώς... Μας πλησιάζανε συνωμοτικά, με προφυλάξεις, για να μας πουν τον πόνο τους, την αδυναμία τους μέχρι σήμερα να οργανωθούν και να αντιδράσουν! Στις ιδιωτικές συναντήσεις σε σπίτια πετάνε τις μαντήλες και τα τσαντόρ, βάζουν χαμηλά μουσική και χορεύουν, κάθονται και συζητάνε αγόρια με κορίτσια.. Προσπαθούν, τα νέα παιδιά, να αναβιώσουν τον τρόπο ζωής που τους περιγράφουν οι γονείς τους επί Σάχη, να αισθανθούν (παράνομα!) πώς είναι η ελευθερία. Μπορείτε να το φανταστείτε, οτι μόνο μέσα από διηγήσεις αυτά τα νέα παιδιά, όλοι οι κάτω των 30, σχηματίζουν μια ιδέα της ζωής στον ελεύθερο κόσμο; Είναι τραγικό!!
Κι όμως προσπαθούν! ψάχνοντας σε σελίδες του internet που γλύτωσαν τη λογοκρισία, σε επιτρεπόμενες λογοτεχνικές σελίδες, ακόμα και στα "κομμένα" δυτικά έργα των λίγων βιντεάδικων. Μαθαίνουν αγγλικά και ψάχνουν τουρίστες για να τα εξασκήσουν, μαζεύουν κόπους χρόνων για να φύγουν είτε σαν ταξιδιώτες είτε σα μετανάστες, να γλιτώσουν για λίγο ή περισσότερο και ίσως-ίσως να ευαισθητοποιήσουν τη διεθνή κοινότητα εναντίον των αγιατολάδων. Κάτι σαν τους δικούς μας στη Γαλλία επι δικτατορίας..
Αυτά εισπράτει ο ταξιδιώτης στο Ιραν που θα ακούσει όσους τον πλησιάσουν, θα συζητήσει και θα αφουγκραστεί. Είναι κι αυτό ένα μέρος πολύτιμο του ταξιδιού αγαπητές μου Stellanna (συμφωνείς;;), Renata, Ερση και όποιοι άλλοι βάζετε πλώρη για Περσία.
Δεν είναι μόνο ο μακρόβιος πολιτισμός τους (ποιά χιλιετηρίδα σκασίλα μας, πάντως προ της ανατολής των δυτικοευρωπαίων.. "προτύπων" μας, πολλώ μάλλον των αμερικανών!). Είναι και η ανάσα των σημερινών ανθρώπων που θα σας συγκινήσουν.. Να πάτε!
Προτεινόμενο βιβλίο: ¨Διαβάζοντας τη Λολίτα στην Τεχεράνη" της Αζαρ Ναφίζι, πρώην καθηγήτριας στο πανεπ. της Τεχεράνης που διέφυγε στη Γαλλία. Εκδόσεις Λιβάνη.
Προτεινόμενο φιλμ: "Περσέπολις" της Μαρτζάν Σατραπί.
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
1ον. Να φανταστω οτι εχεις παει Περσια και δεν εχεις ηδη ξεκινησει να γραφεις ταξιδιωτικη ιστορια; Τωρα τι θελεις, να πλανταξω, να μεινω, να παθω εμβολη; Αααχ!
2ον Τι ειναι η Αρουμπα;Σε ποια ηπειρο, σε ποιο γεωγραφικο μηκος και πλατος βρισκεται, πως κινδυνευεις να βρεθεις εκει και πως το αποφευγεις;
1ον: και βεβαίως έχω πάει!! αλλά πως μου προβάλλεις ηθικούς εκβιασμούς;; βρέφος μέλος 2 μηνών είμαι, φταίω που με πρόλαβαν οι παλιοσειρές Stellanna και Panta;! Εδώ είμαι όμως να τους...:D κρίνω!!!
2ον: κινδυνεύεις να σε πάνε με all-inclusive σε...Γκουαντάναμο πολυτελείας, με τεχνητή φύση, τεχνητούς φωτισμούς, ιδιωτικό νησάκι με ξαπλώστρες ανάμεσα σε φλαμιγκος με κομμένα φτερά για να μη μεταναστεύουν.. Και νασαι και στην Καραϊβική, 80χλμ βόρεια απ τον αντάρτη τον Τσάβες...Μπρρρ... Ευτυχώς εμένα δεν ήτανε all-inclusive (με βραχιολάκι, ξέρεις) και έκανα και τις τσάρκες μου που θα τις περιγράψω εν καιρώ.
 

Lifesparker

Member
Μηνύματα
65
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δανια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Ας μην μιλαμε για το Ιραν. Ας μιλησουμε για τη Περσια οσον αφορα πολιτισμο. με το ιδιο τροπο που θα αναφερομαστε για την Αρχαια Ελλαδα οσον αφορα το θεμα πολιτισμος και την Ελλαδα του τωρα για πολυ λιγα πραγματα.
 

Mexicano

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Mexico-USA-Guatemala
Ταξίδι-Όνειρο
America Latina
Δεν θα πήγαινα ποτέ στην Βραζιλία.Δεν υπάρχει κάτι που να με ενδιαφέρει σε αυτή τη χώρα, αφού οι άθλιες συνθήκες των ντόπιων είναι σπάσιμο νεύρων!
Επίσης δεν θα πηγαινα στην Κούβα, από την στιγμή που απαγορεύετε στους ντόπιους να πλησιάζουν μερικούς τουριστικούς προορισμούς!Άθλιοι
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν ξέρω αν και πότε θα πάω στο Ιράν ή την Περσία, η οποία έχει τεράστιο πολιτισμό και ιστορία.
Απλώς μετά την ισλαμική επανάσταση καταβάλλονται φιλότιμες προσπάθειες ώστε να μάς πείσουν γι ατο αντίθετο καθώς το καθεστώς έχει διαγράψει με μια μονοκονδυλιά τα επιτεύγματα της Περσίας και τα έχει αντικαταστήσει με το Ισλάμ...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom