Που θα πάτε τα Χριστούγεννα 2008

playergeo

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Να μείνω όσο θέλω.
Θα περάσεις σίγουρα υπέροχα. Σου το εγγυώμαι.

Μην παραλήψεις να πας εδώ www.travelstories.gr/%ED%DD%E1-%EC%DD%EB%E7/2941-%E3%ED%F9%F1%DF%E6%EF%ED%F4%E1%F2-%F4%EF%ED-%EA%FC%F3%EC%EF-2.html :clap:

Εγώ πιθανότατα θα πάω επιτέλους στην Αίγυπτο 10 ή 11 μέρες. Μάλλον με το Pyramis που ταξίδεψα πέρυσι Τυνησία και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Εδώ και 2 χρόνια λέμε για Αίγυπτο και συνέχεια αλλού καταλήγουμε. Πιστεύω φέτος να κατορθώσω να πάω εκεί.
Σ’ Ευχαριστώ nefertiti, ναι θα τιμήσω την νυχτερινή ζωή του Ρίο σίγουρα. και θα επισκεφτώ και το scenario γιατί μου αρέσει να είμαι σε μέρη που συχνάζουν ντόπιοι, ότι άλλες πληροφορίες έχεις είναι καλοδεχούμενες. San paolo είχες πάει? Και πάλι σ’ ευχαριστώ.:cool:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
playergeo...πολύ σε ζηλεύω για το ταξίδι σου στο Ρίο! Σου εύχομαι να περάσεις τέλεια!

Εγώ θα πάω στο πατρικό μου στην Κατερίνη για την περίοδο των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, αν και σκέφτομαι να ξεκλέψω ένα 3ήμερο ανάμεσα στις δύο γιορτές για να πεταχτώ στα Σόφια! Είδα ότι μπορώ να ταξιδέψω με το τρένο σε κάπου 7 ώρες και με πολύ χαμηλό κόστος! Θα δείξει τι κουράγιο θα μου έχει απομείνει μετά την Βαρκελώνη και πως θα είναι ο καιρός και θα αποφασίσω αντίστοιχα!
 

playergeo

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Να μείνω όσο θέλω.
playergeo...πολύ σε ζηλεύω για το ταξίδι σου στο Ρίο! Σου εύχομαι να περάσεις τέλεια!

Εγώ θα πάω στο πατρικό μου στην Κατερίνη για την περίοδο των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, αν και σκέφτομαι να ξεκλέψω ένα 3ήμερο ανάμεσα στις δύο γιορτές για να πεταχτώ στα Σόφια! Είδα ότι μπορώ να ταξιδέψω με το τρένο σε κάπου 7 ώρες και με πολύ χαμηλό κόστος! Θα δείξει τι κουράγιο θα μου έχει απομείνει μετά την Βαρκελώνη και πως θα είναι ο καιρός και θα αποφασίσω αντίστοιχα!
Σ’ ευχαριστώ cakenet, και εγώ πιστεύω ότι θα είναι τέλεια. Άλλωστε πιστεύω είναι μια χώρα / πόλη που έχει να δώσει πολλές διαφορετικές εικόνες στον επισκέπτη της.
Και εσύ εύχομαι να περάσεις όσο καλύτερα μπορείς, ειδικά της ημέρες των Χριστουγέννων που όλοι μας έχουμε την επιθυμία να είναι ξεχωριστές και ευτυχισμένες. .
 

ptsingan

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι χωρίς προορισμό
Ελάτη νομού Τρικάλων, κοντά στο Περτούλι αν έχεις ίσως ακουστά..πολύ ωραία χωριά και τα δύο
Την ξέρω αν και δεν έχω πάει. Κι οι άλλες δύο όπου έχω πάει (Ηπειρο, Πελοποννησο) είναι επίσης όμορφες.
 

paragianna75

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
astana-kazakhstan?
Ταξίδι-Όνειρο
Namimbia
Χριστούγεννα με βλέπω Καζακστάν αν όλα πάνε καλά, 12 μερούλες στο Αλμάτυ και στα περίχωρα :)
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
Χριστούγεννα με βλέπω Καζακστάν αν όλα πάνε καλά, 12 μερούλες στο Αλμάτυ και στα περίχωρα :)
καλό ταξίδι συνταξιδιώτισσα μου στο βιετνάμ.. μακάρι να μπορούσα να ερχόμουν και εγώ μαζί..
 

paragianna75

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
astana-kazakhstan?
Ταξίδι-Όνειρο
Namimbia
δεν πειράζει Ελεάνα, έχουμε τόσα άλλα μέρη να πάμε... η Καμπότζη μας περιμένει ;)
 

nefertiti

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη 29/12
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Απλά για την ιστορία :

Νεφερτίτη σημαίνει ''η ομορφιά που ήρθε'΄. Ήταν Βασιλική Σύζυγος του Φαραώ Αμενχοτέπ IV, ή αλλιώς Ακενατόν. Πιθανολογείται ότι ήταν πεθερά ή μητριά του Φαραώ Τουταγχαμών, που είχε παντρευτεί μια απο τις κόρες της. Βασίλεψε και μόνη της σαν Βασίλισσα Νεφερνεφερουάτεν - Νεφερτίτη (ο Ατόν λάμπει, ή λάμψη απο την ομορφιά ) μετά το θάνατο του Ακενατόν. Η εξαίρετης ομορφιάς προτομή της, θεωρείται ένα από τα ομορφότερα δείγματα τεχνικής. Ο Ακενατόν απεμπόλησε τη λατρεία του Άμμων - Ρα και επέβαλλε τη λατρεία του Aτέν ως ύψιστου θεού-δημιουργού δίχως να απορρίπτει την ύπαρξη των άλλων θεών, οι οποίοι όμως αυτόματα υποβιβάστηκαν έτσι σε κατώτεροί του. Ο αρχαϊκός Aτέν εξυψώθηκε σε θεό του φωτός, στοργικό πατέρα του δημιουργημένου κόσμου και ταυτίστηκε με τον γερακοκέφαλο Ρα-Αράκχτυ. Θεωρήθηκε αποστάτης, και μετά το θάνατο του, και αργότερα της Νεφερτίτης, το ιερατείο έκανε ότι μπορεί για να σβήσει τα ονόματα τους από την ιστορία. Τι πιστεύουν οι περισσότεροι αρχαιολόγοι για τη Νεφερτίτη; Δεν αποκλείεται η μούμια της να έχει καταστραφεί εδώ και αιώνες, καθώς η πανέμορφη βασίλισσα δεν είχε καθόλου υψηλή δημοτικότητα, αφού είχε θεωρηθεί αιρετική (ανέτρεψε την τάξη θεών, ναών και ιερέων του Καρνάκ στις Θήβες, τον 14ο αιώνα π.X. και καθιέρωσε τον ηλιακό δίσκο ως μόνη θεότητα), γι' αυτό και μετά τον θάνατό της εξαφανίστηκαν όλα της τα ίχνη.

Χρησιμοποιώ γύρω στα 10-12 χρόνια σε ιστοσελίδες ως ψευδώνυμο το Νefertiti, παρακολουθώ εδώ και χρόνια ότι ντοκυμαντέρ υπάρχει για την Αίγυπτο, ότι ταινίες υπάρχουν με μούμιες κλπ και τώρα συνειδητοποιώ ότι ενώ με γοητεύει τόσο η Αίγυπτος, σκέφτομαι ότι θα πάω και σχεδόν με τρομάζει η ιδέα.
Λέτε πηγαίνοντας εκεί να ανακαλύψω πράγματα για τον εαυτό μου που δεν τα φαντάζομαι; :roll:
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
νεφερτίτη θα σε παρουμε μια φορά μαζι μας στο συλλογο ελλήνων αιγυπτιωτών κοντά στην ομόνοια να φας το καλύτερο αιγυπτιακό φαί μακράν
( μα παλι για φαι μιλαω??? )
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Θα πάει κανείς προς ΗΠΑ τα Χριστούγεννα μήπως;
 

nefertiti

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη 29/12
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Δεν ήξερα ότι υπάρχει ένας τέτοιος σύλλογος. Μην μου βάζεις ιδέες !!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.647
Μέλη
38.945
Νεότερο μέλος
Dim69

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom