Τσεχική Δημοκρατία Πράγα λίγο πριν τα Χριστούγεννα

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572

Γέφυρα Καρόλου: Εντυπωσιακή! Τη διασχίσαμε πολλές φορές, διαφορετικές ώρες και κάθε φορά δε σταματούσαμε τις φωτογραφίες! Η μέρα που την ευχαριστήθηκα περισσότερο ήταν όταν πρωτοπήγαμε, 10 το πρωί και ενώ έβρεχε! Ο κόσμος ήταν ελάχιστος και παρά τη βροχή μπορέσαμε να δούμε με χαλαρό περπάτημα τα αγάλματα και τη θέα. Βεβαια τις επόμενες μέρες που είχε καλύτερο καιρό η θέα ήταν πιο ανοιχτή και πάνω στη γέφυρα εκτός από τους αμέτρητους τουρίστες ήταν και πλανόδιοι μικροπωλητες και ζωγράφοι και jazz μπάντες που πρόσθεταν στην ωραία ατμόσφαιρα!

Παλιά Πόλη: Πολύ όμορφα στολισμένη με μεγάλη Χριστουγεννιάτικη αγορα. Το περιβόητο αστρονομικό ρολόι περιτριγυρισμένο από κόσμο που περιμένει την αλλαγή της ώρας με τους Απόστολους να εμφανίζονται από τα παράθυρα. Καθε μία ώρα μετά το "show" ένας τύπος με σάλπιγγα παίζει από ψηλά και ο κόσμος χειροκροτά, σφυρίζει, γελάει και γενικά γίνεται χαμός! Τα κτίρια επιβλητικά και ωραία φωτισμένα το βράδυ.. Οι βόλτες στα στενά της Stare Mesto επιβάλλονται γιατί υπάρχουν ένα σωρό μαγαζάκια να χαζέψεις και κυρίως καφέ και εστιατόρια..

Καστρούπολη: ή "Hradcany". Εδώ αφιερώσαμε αρκετές ώρες παρόλο που έβρεχε και φυσούσε. Ο Καθεδρικός του Α. Βίτου μοναδικός! Και από μακρυά όπως φαίνεται σε όλη τη πόλη, και από κοντά, και μέσα! Επίσης μου άρεσε το σοκάκι των Αλχημιστών! Είχα διαβάσει στο φόρουμ κάποια αρνητικά σχόλια και ήμουν επιφυλακτική αλλά τελικά είχε πολύ ενδιαφέρον! Πρόκειται για μια γειτονιά με χαμηλοτάβανα χρωματιστά σπιτάκια, πολύ χαριτωμένα, που είχαν μέσα όλο τον εξοπλισμό της εποχής. Σα μεγάλα κουκλόσπιτα ήταν.. Υπήρχε και μια συλλογή από πανοπλίες και ρούχα εποχής, καθώς και παιχνίδι τοξοβολίας.

Λόφος Petrin: Αυτή ήταν η πιο ωραία βόλτα που κάναμε στην Πράγα! Ανεβήκαμε με το τελεφερίκ στο λόφο και από εκεί πήγαμε να δούμε από κοντά την απομίμηση του Εiffel tower. Τίποτα φοβερό θα έλεγα και με τεράστια ουρα για να ανέβεις οπότε το αποφύγαμε. Εξάλλου η θέα από τον λόφο ήταν ήδη υπέροχη!!! Δίπλα στον Πύργο είναι ο λαβύρινθος με τους καθρεφτες.. Σε αυτό μπήκαμε και βγάλαμε μερικές αστείες φωτογραφίες :). Δεν είναι κάτι φοβερό, ούτε καν λαβύρινθος δεν είναι, είναι ένας διάδρομος με καθρεφτες γύρω γύρω που βλέπεις τον εαυτό σου άπειρες φορές και ζαλίζεσαι λίγο. Στο τέλος έχει ένα διάδρομο με καθρέφτες παραμόρφωσης που έχουν γέλιο..

Φεύγοντας από εκεί ακολουθήσαμε τις πινακίδες προς το Μοναστήρι Στράχωφ, θέλαμε να κατέβουμε το λόφο με τα πόδια και να θαυμάσουμε τη θέα στη διαδρομή! Για νύχτα δε προτείνω βέβαια να επιστρέψει κανείς έτσι και προσοχή γιατί τέτοια εποχή νυχτώνει πολύ νωρίς στη Πράγα, γύρω στις 4.30.
Μόλις κατεβήκαμε τα πρώτα σκαλάκια και βγήκαμε στην ακρη που τα δέντρα δεν έκρυβαν τη θέα, πραγματικά μαγευτήκαμε!! Όλη η πόλη μπροστά μας! Εκείνη την ώρα έκαναν και sky diving και βλέπαμε καμιά δεκαριά άτομα να πετάνε από πάνω μας.. Ότι κι να πω για την εικόνα είναι λίγο και δυστυχώς οι φωτογραφίες δε μπορούν να το αποτυπώσουν.

Φτάνοντας στο Στράχωφ έχει photo point με εξίσου υπέροχη θέα. Τριγυρίσαμε λίγο εκεί και μετά συνεχίσαμε προς το Μοναστήρι Loretta. Υπέροχα και εκεί.. Η βόλτα συνεχίζει προς το κάστρο το οποίο όμως είχαμε επισκεφτεί άλλη μέρα οπότε δε ξαναμπήκαμε. Αν καποιος όμως δεν έχει πολύ χρόνο στη Πράγα μπορεί να τα συνδυάσει όλα ξεκινώντας νωρίς το πρωί και να ακολουθήσει αυτή τη διαδρομή καταλήγοντας στο καστρο. Δεν ήταν καθόλου κουραστικά μιας και την ανηφόρα την κάναμε με το τελεφερίκ.

Στο κάστρο χαζέψαμε πάλι τη φρουρά απέξω, βγάλαμε photos προς τη πόλη (την προηγούμενη φορά απ'την ομίχλη ελάχιστα φαινόταν) και κατεβήκαμε από τα σκαλια προς τη πόλη. Εδώ να πω πως και η βόλτα στο Μικρό Μέρος (Μαλα Στράνα) ήταν πολύ όμορφη, με λιγότερο κόσμο από τη παλιά πόλη και πολλά όμορφα μαγαζάκια. Εκεί είδαμε και τον ναό του Α. Νικολάου καθως και την εκκλησία "Οf our Lady Victorious". Εκεί υπάρχει άγαλμα του άγιου βρέφους που ντύνουν με εκκλησιαστικά ρούχα και επίσης ένα μίνι μουσείο που παρουσιάζει όλες τις ενδυμασίες και τη διαδικασία που ακολουθούν οι καλόγριες που το ντύνουν.

Prague Zoo: O ζωολογικός κήπος της Πράγας πρωτοάνοιξε το 1931 και έχει ψηφιστεί ανάμεσα στους 10 καλύτερους του κόσμου (Forbes 2007).. Είναι τεράστιος, μας πήρε 4-5 ώρες να τον γυρίσουμε και πάλι δε τα είδαμε όλα. Μέρος του είναι πάνω στον λόφο οπότε έχει ανηφορικό περπάτημα αλλά και ωραία θέα. Τα περισσότερα ζώα ζουν σε καλές συνθήκες και φαίνεται να τα φροντίζουν. Υπήρχαν και κάποιες εξαιρέσεις αλλά γενικά μας άφησε καλή εντύπωση. Τα περιβάλλοντα είναι όμορφα διαμορφωμένα με λιμνούλες, γεφυρες, σπιτάκια..
Για να πάει κάποιος παίρνει μετρό μέχρι nadrazi holesovice και από εκεί βγαίνοντας από την έξοδο που λέει zoo, εχει αφαιτηρία το λεοφωρείο 112 που κάνει τέρμα στον ζωολογικό κήπο. Τα δρομολόγια είναι πολύ συχνά από και προς αυτόν. Τον χειμώνα κλείνει στις 4 το απόγευμα.

Πλατεία Wenceslas: Όμορφη πλατεία, ο δρόμος που οδηγεί σε αυτή είναι γεματος κόσμο και εμπορικά καταστήματα. Ότι πρεπει για ψώνια ή απλά για να χαζέψεις τις βιτρίνες.

Στα αξιοθέατα που μου έκαναν εντύπωση θα προσθέσω και το "Fred and Ginger" house ή αλλιώς "Dancing building" του Gehry. Ήταν δίπλα στο ξενοδοχείο μας και το βλέπαμε κάθε μέρα, πολύ ιδιαίτερο κτίριο!

Σίγουρα ξέχασα πολλά αλλά αυτά ήταν που μου έμειναν περισσότερο και προτείνω σε όλους όσους βρεθούν στην Πράγα να τα δουν!!!

Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες από το ταξίδι μας..

 

Attachments

Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δεν είμαι η ειδική αλλά νομίζω πως αδίκως κατηγορείς την αεροπορική εταιρία για την άσχημη πτήση.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δεν είμαι η ειδική αλλά νομίζω πως αδίκως κατηγορείς την αεροπορική εταιρία για την άσχημη πτήση.
Είναι απλά η άποψη μου σε σχέση με άλλες αεροπορικές που έτυχε να ταξιδέψω. Δε φταίει η εταιρία για τη προσγείωση..Δε μου άρεσε όμως γενικά η εμπειρία.. Ειχαμε καθυστέρηση και στην επιστροφή για τεχνικούς λόγους..Ο χώρος αναμονής στο αεροδρόμιο άλλαξε και δεν είχε καθίσματα οπότε δημιουργηθηκε ουρά από όρθιο κόσμο. Μας άφησαν μεσα στο παγωμένο λεωφορειάκι 45 λεπτά όταν πηγαίναμε μέχρι να γεμίσει και να ξεκινησει η πτήση..Όταν γυρνούσαμε η αεροσυνοδός άνοιξε ένα ντουλάπι γεματο πραγματα απέναντι απ'το κεφάλι μου επειδή εκανε τρελό θόρυβο και το άφησε έτσι σε όλη τη πτήση..Και διάφορες άλλες λεπτομέρειες με χάλασαν. Και όχι μόνο εμένα, το έβλεπα ότι υπήρχε γενικός εκνευρισμός..Εννοείται πως άλλοι μπορεί να είχαν καλή εμπειρία με την εταιρία αυτή, εγώ δεν είχα και δε θα την επιλέξω ξανά..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είναι απλά η άποψη μου σε σχέση με άλλες αεροπορικές που έτυχε να ταξιδέψω. Δε φταίει η εταιρία για τη προσγείωση..Δε μου άρεσε όμως γενικά η εμπειρία.. Ειχαμε καθυστέρηση και στην επιστροφή για τεχνικούς λόγους..Ο χώρος αναμονής στο αεροδρόμιο άλλαξε και δεν είχε καθίσματα οπότε δημιουργηθηκε ουρά από όρθιο κόσμο. Μας άφησαν μεσα στο παγωμένο λεωφορειάκι 45 λεπτά όταν πηγαίναμε μέχρι να γεμίσει και να ξεκινησει η πτήση..Όταν γυρνούσαμε η αεροσυνοδός άνοιξε ένα ντουλάπι γεματο πραγματα απέναντι απ'το κεφάλι μου επειδή εκανε τρελό θόρυβο και το άφησε έτσι σε όλη τη πτήση..Και διάφορες άλλες λεπτομέρειες με χάλασαν. Και όχι μόνο εμένα, το έβλεπα ότι υπήρχε γενικός εκνευρισμός..Εννοείται πως άλλοι μπορεί να είχαν καλή εμπειρία με την εταιρία αυτή, εγώ δεν είχα και δε θα την επιλέξω ξανά..
Επειδή έτυχε να ταξιδέψω πολλές φορές με την εν λόγω αεροπορική, δεν είχα ποτέ παράπονο και είναι από τις αγαπημένες μου. Ίσως ήταν όλα τυχαίες κακές συγκυρίες. Τέλος πάντων.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Eυχαριστούμε για τις χρηστικές πληροφορίες! Αναμένω τη συνέχεια!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Επειδή έτυχε να ταξιδέψω πολλές φορές με την εν λόγω αεροπορική, δεν είχα ποτέ παράπονο και είναι από τις αγαπημένες μου. Ίσως ήταν όλα τυχαίες κακές συγκυρίες. Τέλος πάντων.
Βέβαια και μπορεί να ήταν μαζεμένες κακές συγκυρίες, αλλά επειδή για μένα ήταν και η πρώτη γνωριμία με την εταιρία, η πρωτη εντύπωση είναι καθοριστική..Επειδή γνωρίζεις καλά την εταιρία και έχεις ήδη καλές εμπειρίες απ'αυτή είναι λογικό να σου φαίνονται τα παραπάνω η εξαίρεση, και γω το ίδιο θα σκεφτόμουν..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καιρο ειχε να ξεμυτισει ιστοριουλα για Πραγα.
Ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες !!!!
Εμενα μου αρεσαν στη χριστουγεννιατικη αγορα (την οποια κρατουν και μετα τις 25/12 )κατι ζαχαρωτογλυκα χιονανθρωπακια-αγιο Βασιλιδες-αρκουδακια κλπ με αμυγδαλοψυχα ,σοκολατα κλπ
Το φαγητο πραγματικα ηταν πολυ καλο και Πραγα και Μπρατισλαβα ..και στις 2 χωρες της πρωην Τσεχοσλοβακιας φαγαμε καλα .
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Χαίρομαι να διαβάζω για Πράγα,θέλω πολύ να πάω και νομίζω ότι πήγες την καλύτερη εποχή!Περιμένω κι εγώ τις φωτογραφίες για να πάρω ιδέα από το γιορτινό της κλίμα!Αν θέλεις γράψε μας και τα βασικά αξιοθέατα,με ενδιαφέρει!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καιρο ειχε να ξεμυτισει ιστοριουλα για Πραγα.
Ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες !!!!
Εμενα μου αρεσαν στη χριστουγεννιατικη αγορα (την οποια κρατουν και μετα τις 25/12 )κατι ζαχαρωτογλυκα χιονανθρωπακια-αγιο Βασιλιδες-αρκουδακια κλπ με αμυγδαλοψυχα ,σοκολατα κλπ
Το φαγητο πραγματικα ηταν πολυ καλο και Πραγα και Μπρατισλαβα ..και στις 2 χωρες της πρωην Τσεχοσλοβακιας φαγαμε καλα .
Αυτά τα γλυκά δε τα πήρε το μάτι μου να τα τιμήσω!! Πρόσεξα μόνο κάτι μπισκότα με χριστουγεννιάτικα σχέδια..όντως το φαγητό ήταν πολύ καλό! Μπρατισλάβα δεν έχω πάει αλλά φαντάζομαι θα είναι το ίδιο καλό αν όχι και καλύτερο μιας και είναι λιγότερο τουριστικά..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Χαίρομαι να διαβάζω για Πράγα,θέλω πολύ να πάω και νομίζω ότι πήγες την καλύτερη εποχή!Περιμένω κι εγώ τις φωτογραφίες για να πάρω ιδέα από το γιορτινό της κλίμα!Αν θέλεις γράψε μας και τα βασικά αξιοθέατα,με ενδιαφέρει!
:) Θα γράψω αμέσως παρακάτω πως μου φάνηκαν μερικά από τα σημαντικά αξιοθέατα..Βέβαια έχουν γραφτεί πολλά και με λεπτομέρειες από άλλους συμφορουμίτες οπότε θα εστιάσω σε αυτά που μου έκαναν περισσότερη εντύπωση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom