Πρέπει να πληρώνει πάντα ο άντρας γιατί αλλιώς δεν είναι άντρας;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καθένας κρίνει από τις εμπειρίες του Γιώργο μου και από το περιβάλλον του..
Kάθε εβδομάδα με Έλληνες, κάθε εβδομάδα τα ίδια, κάθε εβδομάδα από διαφορετικά περιβάλλοντα... Στην αρχή όλοι τσακώνονται ποιος θα πληρώσει και μετά στα ασανσέρ αρχίζει το θάψιμο... Είμαστε και έξω καρδιά λαός βρε παιδί μου, καλόκαρδοι, φιλότιμοι, καλοπροαίρετοι...
Ε ναι και αν δεν έχουν μαζί τους από τον κοινό
Επαναλαμβάνω ότι ο κοινός λογαριασμός δεν έχει φυσική υπόσταση, αλλά λογική. Μόνο ο Άβερελ θα κυκλοφορούσε με δύο πορτοφόλια...

Καλά, μη παίρνεις και όρκο.
Είμαστε δυο, είμαστε τρεις, είμαστε χίλιοι δεκατρείς.
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Γράφει η Ευλαμπία Τσιρέλη

Πρέπει, σου λέω, ν’ ανήκετε στον ίδιο κόσμο

Μην τραβάει ο ένας τον άλλον στον κόσμο τον δικό του
και τον ξεσπιτώνει.

Γιατί ο νόστος του εαυτού,
Ο νόστος της αλήθειας σου,
Είναι πολύ επικίνδυνο πράγμα.

Διαλύει σχέσεις και σπίτια και οικογένειες.

Να διαλέγετε συντρόφους του ίδιου κόσμου.
Να συνεννοείστε με τα μάτια.
Να τελειώνει ο ένας τη φράση του άλλου.

Η αγκαλιά και το φιλί να έχουν διάρκεια.
Τα δέρματα κι οι μυρωδιές να ταιριάζουν.

Να υπάρχουν κοινές αγάπες.
Βαθιές. Πνευματικές. Ουσιαστικές.

Να νιώθετε ότι ήσασταν μαζί από πάντοτε.
Να είναι ο ένας η παιδική ηλικία του άλλου.

Ο πρώτος εφηβικός έρωτας.
Ο σπουδαιότερος κι αιώνιος εραστής.

Και η σιωπή… το πιο σημαντικό.
Να μιλάτε με τη σιωπή

:):):):):)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ποσες ωρες τα ξυνει ρωτα τον καλυτερα.
Περι τινος θες να προκειται ανθρωπος που διαλεγει για nickname το jimp;
Ειναι καλο και ομορφο παλικαρι, απο σπιτι και με προικα...
Μ' έφαγες στην αρχή παλιου ζλάπ αλλά στο τέλος το διόρθωσες. όταν θα έρθω στα μέρη σου θα σου φέρω δώρο ένα αρνάκι γάλακτος, όχι από αυτά που στέλνουμε στους αθηναίους, από τα άλλα τα καλά.
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Εσένα θα σε έχω αρχόντισσα, να διαφεντεύεις στα χωράφια και μετά με την πόρσε για καφέ.
Όταν υπάρχει έλλειψη επιχειρημάτων καλή είναι και η ειρωνεία!
Ευχαριστώ πολύ για τη πρόταση, ακούγεται εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, αν και από αφεντικό ''υποβιβάζομαι'' στη θέση του επιστάτη (δε βαριέσαι ας όψεται η πόρσε) .... αααααα και πού'σαι ... όταν περάσεις και από τα μέρη τα δικά μου φέρε μου κι εμένα ένα, όχι από αυτά που πας στους Αθηναίους, από τα άλλα τα καλά! ;)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Όταν υπάρχει έλλειψη επιχειρημάτων καλή είναι και η ειρωνεία!
Ευχαριστώ πολύ για τη πρόταση, ακούγεται εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, αν και από αφεντικό ''υποβιβάζομαι'' στη θέση του επιστάτη (δε βαριέσαι ας όψεται η πόρσε) .... αααααα και πού'σαι ... όταν περάσεις και από τα μέρη τα δικά μου φέρε μου κι εμένα ένα, όχι από αυτά που πας στους Αθηναίους, από τα άλλα τα καλά! ;)
Μα δεν είναι ειρωνεία, ειλικρινά θα είσαι η αρχόντισσα του σπιτιού, όπου σπίτι όχι κανένα διαμέρισμα σαν της Αθήνα αλλά μεζονέτα(το λέω έτσι για να το καταλάβεις) με κήπους, ζώα, σφαχτάρια, άλογα, πισίνα δηλαδή όλα τα σεα και τα μεα, με τα λούσα σου θα σε έχω, με τα διαμάντια σου, απλά μερικές φορές ίσως χρειαστεί να βαρέσεις στρούγκα(όχι κάτι το ιδιαίτερο δηλαδή).
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Μα δεν είναι ειρωνεία, ειλικρινά θα είσαι η αρχόντισσα του σπιτιού, όπου σπίτι όχι κανένα διαμέρισμα σαν της Αθήνα αλλά μεζονέτα(το λέω έτσι για να το καταλάβεις) με κήπους, ζώα, σφαχτάρια, άλογα, πισίνα δηλαδή όλα τα σεα και τα μεα, με τα λούσα σου θα σε έχω, με τα διαμάντια σου, απλά μερικές φορές ίσως χρειαστεί να βαρέσεις στρούγκα(όχι κάτι το ιδιαίτερο δηλαδή).
Εάν από όοοοοοολλλλλαααααα όσα είπα παραπάνω αγαπητέ μου κύριε εσείς καταλάβατε ότι χρειάζομαι κάποιον να με έχει ''βασίλισσα'' θα σας συμβούλευα να σας μεταφράσουν στη γλώσσα σας τα Ελληνικά που ΔΕΝ καταλαβαίνετε!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εάν από όοοοοοολλλλλαααααα όσα είπα παραπάνω αγαπητέ μου κύριε εσείς καταλάβατε ότι χρειάζομαι κάποιον να με έχει ''βασίλισσα'' θα σας συμβούλευα να σας μεταφράσουν στη γλώσσα σας τα Ελληνικά που ΔΕΝ καταλαβαίνετε!
Τι πρόβλημα είναι αυτό με τις γυναίκες, να θες να την έχεις βασίλισσα και εκείνη να σου λέει όχι. Και μόλις την βάλεις να δουλέψει στα χωράφια να σου διαμαρτύρεται πως λέρωσε τα νύχια!

Θες να σου δώσω ένα τρακτέρ να οργώνεις; Και το βράδυ στο καφενείο που θα τρώμε κεμπάπ(όχι το αθηναικό, σαν σουτζουκακι, το άλλο) θα πληρώνουμε μισά μισά αν θες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
όπου σπίτι όχι κανένα διαμέρισμα σαν της Αθήνα αλλά μεζονέτα(το λέω έτσι για να το καταλάβεις)...
Μεζονετα...Πανω ζουν οι ανθρωποι και κατω τα ζα!
 
Μηνύματα
49
Likes
96
Είχαμε μια συζήτηση με 3 φίλες μου και με βγάλανε όλες άκυρο γιατί είπα ότι δεν είναι λογικό εφόσον ζούμε στην εποχή που υπάρχει ισότητα ανάμεσα στα 2 φύλα να απαιτεί η γυναίκα να πληρώνει ΠΑΝΤΑ ο άντρας αυτά που τρώει και πίνει αυτή όταν βγαίνουν έξω.
Τι χωριατίλα Θεέ μου! Μα είναι δυνατόν να υπάρχουν ακόμα τέτοιες, μεσαιωνικές αντιλήψεις; Βρισκόμαστε στον 21ο αιώνα... Έλεος δηλαδή... Το ζευγάρι μοιράζεται τα έξοδά του με διάφορους τρόπους και πάντα ανάλογα με τις δυνάμεις και την οικονομική δυνατότητα του καθενός. Τι πάει να πει θα πληρώνει μόνο ο άντρας; Τέτοιες ιδέες είχε ο παππούς μου...Αν είναι δυνατόν! Εννοείται ότι συμφωνώ μαζί σου και θεωρώ ότι κυρίες με τέτοιες αναχρονιστικές ιδέες (όπου τις συμφέρει βέβαια!) είναι πολύ γουρούνες! (συγνώμη κιόλας γιατί είναι και φίλες σου!)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Τι πρόβλημα είναι αυτό με τις γυναίκες, να θες να την έχεις βασίλισσα και εκείνη να σου λέει όχι. Και μόλις την βάλεις να δουλέψει στα χωράφια να σου διαμαρτύρεται πως λέρωσε τα νύχια!

Θες να σου δώσω ένα τρακτέρ να οργώνεις; Και το βράδυ στο καφενείο που θα τρώμε κεμπάπ(όχι το αθηναικό, σαν σουτζουκακι, το άλλο) θα πληρώνουμε μισά μισά αν θες.
Εισαι λιγο βλαχος @jimp , αλλα απο τους αλλους, τους καλους. Αυτο το "θα σε εχω βασιλισσα" ειναι δελεαστικο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom